Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme chimie admitere medicina Bucuresti

Creat de Sag3aTa, Noiembrie 10, 2012, 07:55:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sag3aTa

am dat peste problema asta si mi-a cam pus capac:)));nu imi pot da seama cum sa o rezolv:((;este problema cu numarul 572 complement simplu din culegerea de probleme pt chimie medicina Bucuresti.Problema suna asa:
Un amestec de alchina si hidrogen trecut peste un catalizator de Ni va da 7 volume de amestec.Daca se arde amestecul initial se consuma 148.75 volume de aer (cu 20% oxigen-c.n.).Stiind ca la trecerea peste Ni are loc o scadere de volum la jumatate,alchina esate:
A.etina;B.propina;C.butina;D.pentina;E.hexin

am sa mai postez si alte probleme daca vreti sa va pun la incercare cunostintele:))si in acelasi timp sa ma ajutati:D

aluca

#1
Ecuatiile reactiilor:
                       (Ni)
CnH2n-2   +2 H2 -----CnH2n+2                                          (1)
CnH2n-2  + (3n-1)/2 O2----- n CO2  +  ( n-1) H2O                (2)
2H2    + O2 -----2 H2O                                                     (3)

Din datele problemei amestecul initial este de 14 volume 
x=volumul de alchina , y= volumul de H2
la ecuatia x+y =14 se adauga ecuatia obtinuta din (1) Se rezolva sistemul gasind valoarile lui x si y.
Vol. de O2 este 29,75 (20% din 148,75 volume aer) din care:
a volume O2 pt. ec (2) si b volume O2 pt.  ec. 3)
Avand ecuatia :a+b= 29.75   si folosind ec. (2) si (3) se poate determina valoarea lui n (n=4)

aluca

#2
La reactia a doua participa alchina CnH2n-2 !!!!!!!!!!!! (nu alcanul CnH2n+2 !!!!!!)
Cum sterg chestia asta , pentru ca am corectat sus ?? (Nu se poate ?)

Mishima01

#3
Ei bine, avand in vedere conditiile de reactie, va avea loc reactia de izomerizare. O parte din izobutanul ce intra in reactie se va transofrma in n-butan, o parte din n-butanul ce intra in reactie se va transforma in izobutan. Insa nu stiu cum sa continui. Ma poate ajuta cineva? Multumesc!




___________________________________
We offer up to date a+ training exam practice questions with self paced test engine to help you pass comptia network+ exam and complete your ccent course network+ training courses you should also find Sterling College wireless training for your complete University of Kansas