Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Oscilatii armonice (nelamurire)

Creat de justakid, Noiembrie 04, 2012, 02:07:18 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

justakid

Buna ziua!

Cerinta pb mele suna astfel: suportul unui pendul gravitational de lung l e fixat pe un carucior ce coboara pe un plan inclinat de unghi alfa. exprimati perioada micilor oscilatii ale pendulului in jurul pozitiei sale de echilibru.

Am facut desenul si in prinicpiu am inteles cum terbuie rezolvat. Nelamurirea mea este aceasta:

Care unghi este alfa si de ce, cel dintre componenta transversala a greutatii, notata de mine Gt, si greutate, sau dintre Gn si greutate? E posibil sa fie o chestie de mate..

Mai departe banuiesc ca se scoate F rezultanta cu teorema cosinusului si da Fr^2=G+Fi+cos(unghiul dintre ele).

Ati putea sa imi explicati cum e cu afla acela va rog?


HarapAlb

Da, chestia cu unghiul tine de geometrie. Sunt mai multe reguli pe care le poti aplica, de ex: unghiurile cu laturi perpendiculare au aceeasi marime, linii paralele ce intersecteaza o dreapta formeaza unghiuri de de acceasi marime. Apoi le poti combina cu alte reguli gen unghiuri opuse la varf au aceeasi marime, suma celor doua unghiurilor adiacente formate de doua drepte ce se intersecteaza este de 180 de grade.

justakid

Linii paralele ce intersecteaza o dreapta adica Gm si latura opusa din paralelogram in cazul asta, nu?

Multumesc frumos! :D

Electron

Citat din: justakid din Noiembrie 04, 2012, 02:07:18 PM
[...] pe un carucior ce coboara pe un plan inclinat de unghi alfa. [...]
De curiozitate: cum coboara caruciorul, accelerat sau nu?

e-
Don't believe everything you think.


Electron

Si atunci de ce nu este pendulul vertical in desenul tau?


e-
Don't believe everything you think.

justakid

Habar nu am la ce te referi. Nu zice ca ar fi accelerat si asa era desenul in manul. :-??

Electron

Citat din: justakid din Noiembrie 04, 2012, 06:38:54 PM
Habar nu am la ce te referi.
Ma refer la pendulul din problema si la desenul postat de tine.

CitatNu zice ca ar fi accelerat si asa era desenul in manul.
Imi vine greu sa cred ca asa arata desenul din manual. Ce-ar fi sa-i faci o poza si sa-l postezi, sa-l vad si eu?

e-
Don't believe everything you think.

puriu

   Caruciorul si pendulul coboara liber, deci accelerat. Asupra pendulului actioneaza suma a doua forte: pe verticala greutatea m*g si, in lungul planului, forta de inertie m*a unde a = g*sin alfa. Suma vectoriala a celor doua forte este m*g*cos alfa si este orientata perpendicular pe plan.
   La calculul perioadei de oscilatie se va folosi, in locul acceleratiei gravitationale g, noua acceleratie g*cos alfa.

HarapAlb

In desen ai o forta F_i ce actioneaza in sus si paralel cu planul, ce forta e aceea ?