Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O Problema Interesanta de chimie

Creat de Higgs, Octombrie 31, 2012, 08:03:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Higgs

Salutare tuturor! Am o problema care imi sta pe cap de cateva zile, si careia nu reusesc sa ii gasesc rezolvarea. Problema suna cam asa: la analiza unui compus solid cu masa de 3,725 g se obtin rezultatele:

- la trecerea gazelor rezultate prin doua vase spalatoare care contint [tex] H_2 SO_4 [/tex] concentrat si cel de-al doilea solutie de [tex] KOH [/tex] masele cresc cu 2,25 g, respectiv cu 7.1 g.
- print tratarea cu [tex] H_2 O_2 [/tex] si apoi cu solutie de [tex]BaCl_2[/tex] a unei probe identice cu cea supusa comubstiei rezulta 5,825 g de precipitat alb;
-raportul de masa S:O=1:1, iar compusul contine 2 atomi de oxigen in molecula.

Avand aceste informatii, se cere determinarea formulei molecuare. Marea mea dilema este ca nu stiu de unde sa incep. Nu imi dau seama cum sa pun cap la cap toate infromatiile pe care problema mi le ofera. Ar putea cineva sa imi explice, va rog, eventual mai detaliat, cum se rezolva? M-as bucura daca nu as primi mura in gura, deoarece n-ar avea niciun sens daca s-ar intampla asa. Multumesc mult!

puriu

  Cred ca informatiile trebuie citite de la coada la cap. Raportul de masa S:O=1:1 si doi atomi de O arata clar ca e vorba de SO2 (anhidrida sulfuroasa) in stare solida.
  A doua informatie verifica rezultatul. Din reactia SO2 cu apa oxigenata rezulta acid sulfuric. Acesta reactioneaza cu solutia de BaCl2 si rezulta sulfatul de bariu insolubil (precipitatul alb).
  Prima informatie nu mai este necesara si deruteaza prin aceea ca nu spune ce analiza s-a efectuat pentru a rezulta acele gaze. Cred ca e vorba doar de evaporare. N-am facut calculele.
Parerea mea de ne-chimist!

Higgs

CitatRaportul de masa S:O=1:1 si doi atomi de O arata clar ca e vorba de SO2 (anhidrida sulfuroasa) in stare solida.
Multumesc de parere. Dar SO2, nu se cheama dioxid de sulf:D? Iar substanta nu ar trebui sa contina si alte elemente:D? Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui. Ai putea te rog sa imi mai explici o data:D ?

aluca

Pentru DOREL,
Dioxidul de sulf este acelasi lucru cu anhidrida sulfuroasa. !!!!! aceasta este o substanta gazoasa, NU SOLIDA, cum am vazut intr'o interventie!!!
Daca enuntul problemei nu este identic cu cel din sursa, problema nu poate fi rezolvata corect.

Higgs

Stiu ca dioxidul de sulf este o substanta gazoasa (macar atata lucru sa stiu si eu). Insa in cazul acestei probleme chiar nu stiu cum pot pune cap la cap datele. In problema se specifica clar ca proba de substanta este solida. Enuntul problemei este acelasi cu cel din sursa. @aluca, de ce spui ca problema nu ar putea fii rezolvata corect? Mentionez ca eu unul sunt foarte in ceata in cazul acestei probleme. Multumesc si tie si lui @puriu pentru raspunsuri! Daca m-ati ajuta in continuare sa ma lamuresc as fii recunoscator.

aluca

DOREL,
Te rog copiaza integral ,din sursa,enuntul problemei.

aluca

Este vorba de analiza unei substante organice.
H2SO4 retine  apa
KOH retine CO2
tratarea substantei cu H2O2 apoi BaCl2, cu formare de pp alb confirma prezenta Sulfului
Elementele componente sunt C,H,S,O.
Se determina % din fiecare element,Din compozitia % se determina formula bruta. Problema indica existenta a doi atomi de oxigen astfel se poate ajunge la formula moleculara.

Higgs



Iata si textul original al problemei, care era acelasi cu cel pe care l-am postat eu. Multumesc mult @aluca. Din explicatia ta am inteles totul perfect! Ai reusit sa explici intr-un mod simplu si concis. Multumesc din nou!