Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema optica clasa a 9a

Creat de Athos, Octombrie 27, 2012, 04:33:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Athos

Intr-un vas, se toarna 2 straturi de lichide nemiscibile avand grosimile h1=3cm si h2=5cm, n1=1,3 si n2=1,5(n1 si n2 sunt indicii de refractie al fiecarui mediu)La ce distanta de suprafata lichidelor va vedea un observator privind vertical in jos, baza vasului.(mai precizeaza in problema ca lichidul de la baza vasului este cel cu indicele n2,si deasupra sa cel cu n1).Multumesc anticipat!

Electron

Athos, scrie ce ai incercat si unde te-ai blocat.

e-
Don't believe everything you think.

Athos

Okey:).Deci eu am ales un punct oarecare de pe fundul vasului si am dus o raza perpediculara pe suprafata(care ,,merge,, nedeviata) si o raza oarecare care se refracta in al doilea mediu,raza refractata indepartandu-se de normala in punctul de incidenta.I-am dus prelungirea care s-a intersectat cu raza perpendiculara tot in al doilea mediu.Eu m-am gandit ca imaginea bazei se va afla pe planul paralel cu baza vasului in care se afla puntul pe care l-am construit mai inainte.De aici am aplicat n2=h\h1,unde h1 distanta dintre suprafata lichidului 2 si imagine.Asta am facut si nu stiu cat de bun e....si as vrea sa stiu daca se poate si prin alta metoda.

Electron

Nu am inteles ce raze ai ales si cum le-ai intersectat.

In general, la optica, pentru a verifica daca ai facut o constructie corecta cu "o raza oarecare", e indicat sa alegi inca o raza, tot "oarecare", sa vezi daca obtii aceeasi intersectie ca si in primul caz. Tie iti iese?

Ar fi indicat sa faci un desen si sa-l postezi aici.

e-
Don't believe everything you think.