Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Meteoritii "martieni" si cercetarile exobiologice

Creat de ariel55, Octombrie 27, 2012, 03:32:48 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ariel55

De multe ori atat in presa comuna cat si in cea stiintifica, se mai aude despre analiza spectaculoasa a cate unui meteorit "venit de pe Marte".Iata si aici un exemplu:

http://www.scientia.ro/stiri-stiinta/86-terra/4082-misterul-sticlei-negre-martiene-elucidat.html

Daca cineva, dintre dumneavoastra , are argumente asupra originii unui meteorit, ce isi sfarseste peregrinarea pe suprafata Pamantului, as fi tare bucuros sa le aflu.

Ne gasim in situatia in care o sonda pamanteana, cerceteaza structura geochimica de 3 luni de zile pe Marte.
Deci, nu cunoastem aceasta structura , dar, oameni de stiinta (?) eticheteaza cu usurinta originea unor meteoriti.

In general vorbind, cele mai multe etichete ce sunt puse sunt: Luna si Marte.
Este evident ca , aparitia unor astfel de corpuri sunt rezultat al unui proces catastrofal pe o planeta sau un satelit, cele doua avand gravitatie redusa.De ce nu ar fi acesti meteoriti resturi protoplanetare sau resturi ale satelitilor neptunieni, de exemplu?

Sunt astfel de etichetari credibile, sau sunt simple speculatii si in cazul cercetatorilor avem de a face cu pseudo-stiinta?
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

#1
Hi !  :)

Răspuns valabil doar pentru meteoritul ăsta: Tissint (Morocco) is the fifth Martian meteorite collected after it was witnessed falling to Earth.

http://www.sciencemag.org/content/early/2012/10/12/science.1224514

Căutându-i "martorii"  (fără Iehova, fiindcă a căzut în Maroc! ;D) am găsit asta: The Tissint meteorite fell in the desert in southern Morocco on 18 July 2011. Witnesses heard 2 sonic booms and saw a bright fireball trace through the night sky.

Acelaşi articol menţionează că meteoriţii de origine marţiană sunt extrem de rari:

There have only been 4 other witnessed Martian meteorite falls, the last one in Nigeria in 1962. Just 61 out of the 41,000 meteorites known to science come from Mars, a mere 0.15% of meteorites in collections around the world.

http://www.nhm.ac.uk/about-us/news/2012/february/mighty-martian-meteorite-lands-at-natural-history-museum108167.html

Ceilalţi ... nu ştiu.

Câte ceva despre provenienţa meteoriţilor am citit în capitolul "Kalliope şi Kaaba" [Carl Sagan, Creierul lui Broca]: studiindu-le proprietăţile fizice în laborator, au concluzionat că provin "dintr-o zonă de temperaturi corespunzătoare principalei centuri de asteroizi" (dintre Marte şi Jupiter) - asta după ce-au stabilit corelaţiile dintre tipurile specifice de asteroizi şi de meteoriţi. Dar, cum adaugă el:

"S-ar putea să existe şi meteoriţi care să nu provină din asteroizi. Poate că există fragmente din comete tinere sau din sateliţii lui Marte sau provenite de pe suprafaţa lui Mercur sau din sateliţii lui Jupiter, care somnolează acoperite de praf şi uitate în vreun muzeu obscur."

meteor

Citat din: ariel55 din Octombrie 27, 2012, 03:32:48 AM
Sunt astfel de etichetari credibile, sau sunt simple speculatii si in cazul cercetatorilor avem de a face cu pseudo-stiinta?
Din cite tin minte, din cauza unei viteze extrem de mare si contactul cu atmosfera, face ca sa creasca considerabil de mult temperatura pina ajunge pe Pamint, la astfel de corpuri (presupun).
Acei aminoacizi, si ce o mai fi, dupa o astfel de temperatura, ajung oare in aceeasi stare?!
Insa, probabil poate depinde si din cauza altor factori.

ariel55

#3
 ;D Hi SiegliNd.
Richard Strauss - Also sprach Zarathustra, Op. 30
Precis il stiai............. :-[

Citat"Acelaşi articol menţionează că meteoriţii de origine marţiană sunt extrem de rari" TARE!
Rari, rari, dar ma repet, ce anume garanteaza ca sunt "martieni". Si eu am gasit mai de mult un fragment feros si nimeni nu ma poate combate ca a venit de pe Titan (contine si 24% Titan - deci, nu? Sigur este de pe Titan! :D)
Si totusi, cum stim ca sunt....martieni? Sunt mai vineti sau au eticheta Made in Marte?  8)

P.S. Am dat o cautare si iata argumente "stiintifice": http://www.lifeinuniverse.org/MMorigin-06-01-06-03.html

Iar acestea sunt fosile(cred ca rame) martiene:

http://www.meteoritemarket.com/ USD only  8)



8.388 grame o pomana de numai 6500USD

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

#4
Ariel, dacă nu-mi restitui n-ul vezi că mă supăăăăr!!! (just kidding: îmi acorzi un "cântec de victorie" de care n-am habar)  ;)

Ţi-am zis că am fost curioasă să cercetez cum a fost cu martorii ăia  :D

Our integrated mineralogical, petrological, and geochemical study shows that it is a depleted picritic shergottite similar to EETA79001A. Highly magnesian olivine and abundant glass containing Martian atmosphere are present in Tissint. Refractory trace element, S and F data for the matrix and glass veins in the meteorite indicate the presence of a Martian surface component. Thus, the influence of in situ Martian weathering can be unambiguously distinguished from terrestrial contamination in this meteorite. Martian weathering features in Tissint are compatible with the results of spacecraft observations of Mars. Tissint has a cosmic ray exposure age of 0.7 ± 0.3 Ma, consistent with those of many other shergottites, notably EETA79001, suggesting that they were ejected from Mars during the same event.

Mersi de lămurire: By default ... (TARE!)

P.S. ăia căzuţi şi adunaţi (de pe jos), mah!

P.P.S. MULŢUMESC pentru n. "lind"= soft, tender  :)

ariel55

CitatHighly magnesian olivine and abundant glass containing Martian atmosphere are present in Tissint
Deci pe Marte este multa sticla!

Iata ce gaseste ChemCam de pe Curiosity pe o roca standard bazaltica de pe la...noi...din batatura.



Oooops! ce de Magneziu!  :o
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

#6
Citat din: ariel55 din Octombrie 27, 2012, 11:43:21 AM
CitatHighly magnesian olivine and abundant glass containing Martian atmosphere are present in Tissint
Deci pe Marte este multa sticla!

Eu am înţeles altfel: că ar fi în legătură cu "Martian weathering features".

P.S. Mai degrabă wagnerian. Nu mă provoca de dimineaţă, că diseară bag "Marşul walkiriilor"  ;D
Or, dacă-i p'aşa, puteai aminti şi de "Odiseea spaţială 2001".



ariel55

#7
CitatEu am înţeles altfel: că ar fi în legătură cu "Martian weathering features".
Sa intelegem de aici, ca numai cand e vremea rea pe Marte vin meteoritii aia buni?
Uite aici, domnu' doctor ne explica mai multe:
http://www.imca.cc/mars/martian-meteorites.htm
::)

Dupa anul 2000 e un bombardament!  8)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

#8
Vezi? şi dom' doctor se inspiră din Romeo şi Julieta: What's in a name?

Ariel, din păcate nu-s Prospero :)
Mi-a plăcut ce-ai propus ca subiect (acum citesc articolul dat de tine).

Edit: Dar nu zice că pe Marte ar exista multă sticlă, explicaţia fiind că [The Tissint, Morocco shergottite fall in 2011]: vesicular black glass (formed by shock as the material was ejected from Mars).

ariel55

#9
CitatAriel, din păcate nu-s Prospero
Ei...nici eu Ariel  8) nu-i bai!

Ok.
Deci, unul din primele argumente pentru identificarea provenientei acestor meteoriti este , prezenta in bule a atmosferei primordiale.
Domnul doctor precizeaza ca datele sunt comparate cu cele obtinute de Viking pe Marte.
Citim in acest document de la JPL (credibil) despre compozitia atmosferei rezultata in urma analizelor la sol pe Marte

http://www.lpi.usra.edu/education/workshops/mars/2012/DataMissionSummaryPackets/Viking_Summary_3.doc

CitatMeasurements from the Landers show the atmosphere of Mars to be made of the following gases:

- Carbon dioxide: 95.32%
- Nitrogen: 2.7%
- Argon: 1.6%
- Oxygen: 0.13
- Carbon monoxide: 0.7%
- Water vapor: 0.03%
Predominant in atmosfera este CO2...

In: http://www.imca.cc/mars/martian-meteorites.htm

CitatThose same gases were first found in 1983 by Donald Bogard and Pratt Johnson in very small amounts (but in the exact same proportions) trapped within shock glass veins and pockets in shergottite Elephant Moraine 79001, and now in at least five other Martian meteorites (see plot).


Din diagrama se observa ca N2 si Ar sunt in aceeasi cantitate si foarte apropiate de CO2...pe langa faptul ca este vorba de o analiza in care, despre  axele diagramei (marime, unit de masura...parca ar fi diagrama lui Ioan, NIMIC!)
Tot in sit-ul JPL:
CitatAnalysis of the surface soil indicates that both landing sites are similar in composition and primarily composed of the elements silicon and iron. The sulfur content is unexpectedly high
In ambele locuri de amartizare, compozitiile rocilor au fost gasite ca fiind similare prezent in cantitati mari fiind: Si, Fe si o cantitate ridicata de Sulf.

Facand o comparatie intre atmosfera terestra si cea cunoscuta de pe Marte, sincer ma asteptam ca in meteoritii "martieni" sa gasim prizonier CO2...Atentie, vorbesc de gaze "inchise" in bule aflate in interiorul meteoritilor.
Ma intreb, cat de mari sunt aceste "bule" si mai ales care este sensibilitatea instrumentelor de masura utilizate.
Sa nu uitam ca , acesti "martieni" strabat atmosfera terestra.

Iata si prima analiza obtinuta prin evaporare a unei roci martiene( CamChem pe Curiosity), banui ca datele au fost rescalate in ceea ce priveste intensitatea spectrala si ca aceasta este ultima "versiune":

sursa: http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA16089

Hmmm...misterul se adanceste in ceea ce priveste subiectul "meteoriti martieni"...cred este bine sa mai asteptam putin sa vedem ce date continua sa se transmita de la fata locului.
Singurele esantioane extraterestre sunt cele aduse de echipajele Apollo.Despre ele exista date si se pot deci identifica meteoriti "lunari" cu o rata ridicata a probabilitatii.

P.S.
CitatDar nu zice că pe Marte ar exista multă sticlă
ei, a fost o gluma ca sa mai adaug putina sare si piper  8) Starea vitroasa apare la temperaturi inalte, gen patrundere in atmosfera terestra sau in momentul formari ...sau cand a fost eliberata in spatiul cosmic... etc.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

Acum gândesc  ??? (durează, ce credeai?)  ;)

Mi se pare din ce în ce mai interesant.

P.S. Şi glumele, sarea şi piperul ... dap

puriu

Calificarea unui meteorit ca provenind de undeva anume este senzationala, dar abuziva. Ar trebui sa cunoastem compozitia mineralelor din toate corpurile sistemului solar, sa identificam unele minerale ce se gasesc exclusiv pe un anumit corp ceresc (practic imposibil) si sa le gasim in meteoritul suspect.
De pe Marte nu avem probe, ci doar rezultatele unor analize facute la fata locului.
De pe Luna au fost aduse mostre minerale nu numai de expeditiile Apollo, ci si de cele rusesti (culese din alte zone). Sunt diferente intre cele doua seturi de probe. De fapt nici nu au fost extrase din interiorul Lunii, ci au fost culese de pe suprafata, foarte probabil fiind meteoriti.


ariel55

#13
Virgil, nu te speria,12.12.2012 ora 12h.12min.12sec vieeee!
In Mexic, avand o veche cutuma, numita Maja, UFO apar foarte des.Adevarul e in Mexic! Fi tare, ei vin!(calendarul e clar)
Te pup.
P.S.
CitatPeste tot în lume și cu precădere pe cerul Mexicului sunt observate lucruri incredibile. Un nou grup de observatori ai fenomenului OZN, denumit "The Vigilantes" și dotat cu ehipamente audio-video de ultimă generație, scrutează cerul și obține rezultate uimitoare.

Printre filmările incredibile se află și dovada de netăgăduit a unui obiect neidentificat nou și ciudat, botezat Ebanis. Potrivit investigatorilor de OZN-uri, existența Ebanis sugerează că există structuri biologice gigantice care se comportă ca un fel de portavion pentru OZN-uri. În premieră, acest film documentar dezvăluie un raport complet privind valul de activitate OZN din Mexic, despre care mulți cercetători??? consideră că este un punct de contact real între omenire și extratereștri
Ce mai este "cercetator in ziua de azi?", mai ales cand sunt "multi"?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Viracocha e pe drum. (citeste si Eric von Daenikan)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ariel55

#14
Iata ca, misiunea robotului Curiosity, aduce noi detalii in lamurirea "chestiunii":
1.Compozitie atmosferica (presiunea atmosferica este de 100 de ori mai mica , comparativ cu cea terestra - interesant gandindu-ne la fenomenele de "scapare" a atmosferei in functie de gravitatie...38% din cea terestra)

2."Cestiunea zilei"


http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2012-348&cid=release_2012-348#4
Scuze.
P.S.Misiune robotica.Ce bine ca in atmosfera aia nu sunt oameni obligati sa se sustina cu oxigen........
P.P.S Din pacate, rezultatele analizei asupra CH4, returneaza valori descurajante.CH4, este considerat ca o proba a existentei vietii.In cateva saptamani Curiosity va efectua si o analiza a rocilor.Asteptam.
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2012-348
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!