Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O eroare des intalnita in folosirea pluralului unor substantive

Creat de morpheus, Aprilie 03, 2011, 05:54:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

morpheus

Ma trezesc deseori intrebandu-ma cum e corect sa folosesc substantive precum membru ori extraterestru la plural, in contexte precum acesta:

Oare există membri care sa nu stie exact cum sta treaba?
Oare există extraterestri care sa arate ca noi?

Ideea e ca am des tendinta sa articulez si sa scriu astfel:

Oare există membrii care sa nu stie exact cum sta treaba?
Oare există extraterestrii care sa arate ca noi?

Cand am dubii de obicei folosesc substantivul copii/copiii in acel context in locul substantivului "cu probleme", substantiv (copii) pentru care diferenta la nivel fonetic intre forma articulata si cea nearticulata e evidenta. Atunci imi devine clar ca trebuie sa folosesc forma nearticulata a respectivelor substantive.

Cred ca aici e cheia dificultatii, si anume in faptul ca atat forma articulata, cat si cea nearticulata a unor substantive precum membri si extraterestri se pronunta cam la fel. Nu sunt diferente sesizabile la nivel auditiv.

V-ati intalnit cu aceasta dificultate si voi?
Mai stiti si alte substantive de acest fel?
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

morpheus

Din aceeasi categorie cred ca fac parte si substantivul metru/metri si cele care exprima multiplii si submultiplii metrului...apropos, si multiplu/submultiplu sunt in aceeasi discutie...

Deci se pare ca este vorba de substantivele de gen masculin care au forma de singular terminata in u precedat de o consoana...

Aveti vreun contraexemplu?

Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

AdiJapan

Aceeași problemă o au foarte mulți vorbitori nativi de română. Din estimările mele (am făcut niște sondaje pe diverse forumuri) am ajuns la concluzia că numai vreo 10% simt o diferență de pronunție între membri și membrii. Ei se pot ghida după pronunție atunci cînd scriu astfel de cuvinte, în timp ce restul de 90% trebuie să facă mici ,,calcule", de obicei înlocuiri de probă cu alte cuvinte, din care să deducă dacă articolul hotărît e prezent sau nu.

Problema apare într-adevăr la o subclasă de substantive masculine care la singular se termină în -ru sau -lu precedat de altă consoană. Perechea de consoane dinainte de -u are un nume consacrat, muta cum liquida, și se manifestă și în alte chestiuni de morfologie și fonetică, atît în română cît și în alte limbi, inclusiv în latină (de aceea are nume latinesc).

Aceeași problemă apare și la adjective cu aceeași structură: albaștri, aspri, simpli, dubli etc. Similar se întîmplă la pronumele/adjectivele noștri și voștri, doar că în cazul lor formele cu -ii nu există (nu se poate atașa un articol hotărît), deci problema o au doar cei care nu știu asta. La fel verbele de tipul intri, umpli le pot pune probleme unora, dar formele cu -ii nu există.

Sieglind

Citat din: morpheus din Aprilie 03, 2011, 05:54:35 PM
Ma trezesc deseori intrebandu-ma cum e corect sa folosesc substantive precum membru ori extraterestru la plural, in contexte precum acesta:

Oare există membri care sa nu stie exact cum sta treaba?
Oare există extraterestri care sa arate ca noi?

Ideea e ca am des tendinta sa articulez si sa scriu astfel:

Oare există membrii care sa nu stie exact cum sta treaba?
Oare există extraterestrii care sa arate ca noi?

Cand am dubii de obicei folosesc substantivul copii/copiii in acel context in locul substantivului "cu probleme", substantiv (copii) pentru care diferenta la nivel fonetic intre forma articulata si cea nearticulata e evidenta. Atunci imi devine clar ca trebuie sa folosesc forma nearticulata a respectivelor substantive.

Cred ca aici e cheia dificultatii, si anume in faptul ca atat forma articulata, cat si cea nearticulata a unor substantive precum membri si extraterestri se pronunta cam la fel. Nu sunt diferente sesizabile la nivel auditiv.

V-ati intalnit cu aceasta dificultate si voi?
Mai stiti si alte substantive de acest fel?

Când aveţi dificultăţi de felul ăsta (Urechea te minte şi ochiul te-nşeală), cel mai simplu test, fără alte bătai de cap, este să puneţi în loc forma de feminin a substantivului, respectiv a adjectivului.

Când pluralul e nearticulat, la feminin se termină în -e: membre, extraterestre, iar la masculin se scrie cu un singur -i: membri, extratereştri; când e articulat, femininului terminat în -le îi corespunde pluralul masculin scris cu -ii (2 bucăţi), deci membrele şi membrii; extraterestrele şi extratereştrii.

La fel, în cazul adjectivelor: florile albastre, munţii albaştri vs. albastrele flori, albaştrii munţi.

Când daţi de metri, treceţi rapid pe secunde! Rezolvarea e identică :D

OK?

http://diacritica.files.wordpress.com/2010/03/avram-mioara-ortografie-pentru-toti-cartea.pdf

pag.66-81

P.S. Iar titlul topicului ar cam trebui modificat: nu-i vorba de o eroare în folosirea pluralului, ci de scrierea greşită a formei de plural :)

Sieglind

Citat din: AdiJapan din Octombrie 25, 2011, 04:29:52 PM
Aceeași problemă o au foarte mulți vorbitori nativi de română. Din estimările mele (am făcut niște sondaje pe diverse forumuri) am ajuns la concluzia că numai vreo 10% simt o diferență de pronunție între membri și membrii. Ei se pot ghida după pronunție atunci cînd scriu astfel de cuvinte, în timp ce restul de 90% trebuie să facă mici ,,calcule", de obicei înlocuiri de probă cu alte cuvinte, din care să deducă dacă articolul hotărît e prezent sau nu.

Problema apare într-adevăr la o subclasă de substantive masculine care la singular se termină în -ru sau -lu precedat de altă consoană. Perechea de consoane dinainte de -u are un nume consacrat, muta cum liquida, și se manifestă și în alte chestiuni de morfologie și fonetică, atît în română cît și în alte limbi, inclusiv în latină (de aceea are nume latinesc).

Aceeași problemă apare și la adjective cu aceeași structură: albaștri, aspri, simpli, dubli etc. Similar se întîmplă la pronumele/adjectivele noștri și voștri, doar că în cazul lor formele cu -ii nu există (nu se poate atașa un articol hotărît), deci problema o au doar cei care nu știu asta. La fel verbele de tipul intri, umpli le pot pune probleme unora, dar formele cu -ii nu există.


Adi, eu ştiu că tu ştii. Din păcate, dacă vrei să cureţi "buruienile" e mult mai eficient să recurgi la soluţii simple.

Konnichiwa :)

こんにちは

puriu

Mi-a facut mare placere sa intalnesc un forum in care se scrie corect romaneste, ba chiar exista si preocupari in acest sens. Mi s-a parut ca utilizatorii sunt ori olimpici, ori batrani. Dificultatea de a folosi pluralul articulat la locul sau este relativ recenta. Initial au aparut in mediul fotbalistic agramatisme ca "doua mingii" de la care s-au molipsit ulterior si pluralurile masculine terminate in i. Vina este a gramaticii neinvatate la timpul ei (invatatori, profesori de scoala generala) si a lecturii insuficiente sau neatente.

valangjed

Dumnezeule (si sunt ateu) eu credeam , in scoala generala , ca e foarte simplu sa stii cand se scrie cu 1 , 2, sau 3 de "i".Cred ca am o ureche muzicala buna.

P.S.Dar Dom profesor Giurgea nu m-a luat la cor.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

Citat din: valangjed din Septembrie 22, 2012, 01:43:19 AM
Dumnezeule (si sunt ateu) eu credeam , in scoala generala , ca e foarte simplu sa stii cand se scrie cu 1 , 2, sau 3 de "i".Cred ca am o ureche muzicala buna.

P.S.Dar Dom profesor Giurgea nu m-a luat la cor.

Reguli ... ca peste tot.

(eu cânt precum privighetoarea)  :D