Diverse > Discuţii pe diverse teme

Muzica de Bach

(1/19) > >>

Sieglind:

Sieglind:
Era un altfel de comentariu ... pe un anumit topic. Aici, de sine stătător, nu-şi are rostul.

E un forum de ŞTIINŢĂ, iar dacă voi apreciaţi că era offtopic sau altcumva, prefer să îl ştergeţi (cu noul thread cu tot). Asta fiindcă nu aş dori să rămână "o ciudăţenie" pe-aici, nu din alt motiv.

Nu-mi pot da singură "report": nu mă lasă.

sumalan dorin:

Salutari

Eu zic ca cel care a mutat mesajul tau intr-un nou topic a avut o idee buna.Uite chiar e un subiect de discutat:se poate invata pe muzica clasica?sau o alta tema ar fii:ce stare psihica creaza muzica clasica din punct de vedere stiintific :) sau...ce modificari apar in organism dupa o ora de asculare Bach si hard rock :)

Sieglind:

--- Citat din: Şumi din Octombrie 06, 2012, 11:48:01 a.m. ---
 Salutari

Eu zic ca cel care a mutat mesajul tau intr-un nou topic a avut o idee buna.Uite chiar e un subiect de discutat:se poate invata pe muzica clasica?sau o alta tema ar fii:ce stare psihica creaza muzica clasica din punct de vedere stiintific :) sau...ce modificari apar in organism dupa o ora de asculare Bach si hard rock :)

--- Terminare citat ---

Şumi, ce pot să-ţi spun e că ascult şi Bach, şi Wagner, şi Pink Floyd, şi AC/DC, şi  ... nu am putut constata modificări în organism. Dar nici nu aş avea cum să le măsor, chiar dacă s-ar ivi!

Muzica este însă utilizată ca terapie (de hard rock, nu ştiu).
Interesant este cum reacţionează psihicul. Dacă asta ai avut în vedere când ai întrebat, atunci răspunsul este ... din punctul meu de vedere, o condiţie existenţială.

sumalan dorin:
 Pai ma gandeam asa:muzica clasica imi da o stare de bine dispunere,relaxare ,un fel de armonie interioara.Bine, ascult si rock...dar aici e cu totul altcumva:de exemplu daca ascult Nightwhish:far away...sunetul de tobe ,magnific .Imi da cu totul o alta stare

Ce stare psihica creaza muzica clasica,eu stiu ca o parte dintre cunoscutii mei daca o asculta adorm,ii molesesc.De exemplu oare cum ar reactiona psihicul unui om daca alternativ ar asculta muzica clasica si hard rock.Bine hai sa fie putin mai complicat cum ar reactiona psihicul unui om daca alternativ ar asculta muzica clasica si muzica rock iar in timp ce asculta muzica sa vada imagini respectiv:natura,iubire,armonie ,creatie etc -asta in timp ce asculta muzica clasica,iar cand asculta muzica hard-rock sa vada imagini:violente,imorale,etc.

Ok,sa nu zica careva ca am ceva cu muzica hard-rock atunci sa fie muzica house,sau muzica bisericeasca.Combinatia muzica clasica plus imagini si un alt tip de muzica plus imagini.Cum reactioneaza creierul?ce modificari apar in organism,daca apar unde?

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă