Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problemă (Hidrocarbură gazoasă ... )

Creat de nobody, Octombrie 02, 2012, 04:18:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

nobody

Salut. Este prima problemă de genul ăsta pe care am întâlnit-o, de aceea am nevoie de o rezolvare + explicaţie de la cineva mai priceput ... (pleaseeee  ::) )


" Hidrocarbura gazoasă A conţine 17,241% H şi are densitatea p = 4,834  g/L la 4,1 atm şi 327 grade C.

a) să se determine formula moleculară a hidrocarburii A.
b) să se calculeze raportul de masă C:H din hidrocarbura A.
c) să se calculeze volumul (c.n.) ocupat de 290 kg de hidrocarbură A.
"


ps: mă mulţumesc şi cu doar un subpunct rezolvat, dar măcar să înţeleg ceva.


thanks.

puriu

  Mai usor se rezolva punctul b). Daca H reprezinta 17,241% restul pana la 100% este C ... etc.
  Mai greu se rezolva punctul c). Se aduce gazul A de la temperatura si presiunea din enunt la conditii normale (c.n.). Volumul de 1 litru creste prin destindere de la 4,1 la 1 atm. si scade prin racire de la 273 + 327 la 273 grade K. Se calculeaza noul volum V. Daca 4,834 g ocupa volumul V, 290 kg ocupa... etc.
  Punctul a) este mai laborios. Se stie ca un mol din orice gaz ocupa un volum de 22,4 litri. Masa volumului V fiind de 4,834 g se calculeaza masa, in grame, a 22,4 litri din gazul A (masa moleculara a gazului). Masa atomica a C fiind 12 si a H fiind 1 se cauta printre hidrocarburile existente pe aceea care are aceasta masa moleculara.
   


aluca

la punctul a)
Se pleaca de la ecuatia Mendeleev-Clapeiron pV=m/M *RT printr-un artificiu(se imparte cu V) se ajunge la p(ro)=pM/RT de unde se afla M
Cunoscand M si % din fiecare element se gasesta hidrocarbura.