Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Stop vorbe goale!

Creat de sumalan dorin, Septembrie 16, 2012, 03:56:06 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin

  Salutari

De la inceput mentionez,ca acest topic vine in sprijinul unui alt topic care are in centru atentiei "inventii ale mileniului trei" http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,4033.0.html  .De ce acest topic?deoarece destui inventatorii declara ca revolutioneaza lumea si gandirea stiintifica dar o fac numai din vorbe,un amestec frumos de vorbe.Unii mai iau si premii dar fara nimic concret.


Ce se vrea cu acest subiect?-Delimitarea clara intre un om de stiinta si un inventator
                                        -Delimitarea clara intre o idee de inventie si un amestec de cuvinte luate din diferite discipline ale stiintei
                                        -Delimitarea clara intre o inventie pur economica si una care are scop revolutionarea unei discipline a stiintei.
                                        -Delimitarea clara intre o inventie care poate fi realizabila si una care e pur halucinanta
Si nu in ultimul rand rolul si valoarea unui inventator in actuala societate ,in comparatie cu rolul si valoarea unui om de stiinta (cercetator) in actuala societate.                                        

                                           

sumalan dorin

#1
 nevrand sa imi reeditez mesajul,voi posta un filmulet dintr-o emisiune "Cronica scepticului" moderator-Cristian Roman in care sunt prezentate diferite inventii restul daca sunteti interesati urmariti emisiunea.

http://www.youtube.com/watch?v=uYLVORv-LJM&feature=relmfu

ariel55

Bine aleasa inregistrarea.O completare la aceasta emisiune:

Company Name:

SC Quantmed Srl.
Address:
Bartok Bela 30, Clij-Napoca, , Romania
Tel:
40-264-597736
Fax:
40-264-597736
Zip Code:
400309
Homepage:

http://www.medicina-cuantica.ro

Contact Person:
Mr. Francisc Anghelus
Country:
Romania

Din pacate...contul firmei este suspendat.... :o
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

sumalan dorin


Salutari

Inventator poate fi orcine,diferenta o fac cei care si realizeaza inventia respectiva si chiar se dovedeste utila secolului in care traim ca degeaba ma apuc sa inventez ceva ce nu poate fi util decat in celalalt secol.Normal aici o sa intervina conspirationisti etalandu-si teoriile,totusi stau si ma gandesc cum ar fi fost societate in care traia Platon daca stia de existenta internetului,masini care sunt alimentate cu batarii etc.

Apropo chiar mi-a trecut o idee de inventie prin cap,numai ca nu stiu cum s-o realizez:aparatul de imprastiat muste prin infrasunete.Poate pentru uni e de ras ,problema e ca nu stiu cum sa realizez aparatul.Ipotetic aparatul ar fii realizat cu ajutorul colegilor de forum care sunt solidari cu idea acestui forum si site si doresc sa  ajute administratia cu bani pentru a duce proiectul "scientia" mai departe.Ipotetic aparatul ar fi realizat dupa care ne-am documenta pe piata sa vedem ce solutii sunt impotriva mustelor urmand sa o prezentam unui posibil investitor care ipotetic bineinteles ar vrea sa investeasca in micul nostru proiect,si uite asa toti am fii multumiti,forum-ul,site-ul scientia are bani,noi am realizat o idee de invetie si am devenit mai solidari uni cu alti,ajutandu-ne reciproc.

Asa vad eu o idee de inventie :sa poata fi realizata
                                            sa fie utila tuturor persoanelor indiferent de varsta/sex
                                            sa fie usor de realizat
                                            sa nu necesite multe costuri de producere
                                           



valangjed

Daca s-ar putea , sa fie si ecologica si ,pe stilul romanesc , sa fie si gratis!Nu-i asa domnule Sumalan?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin


Salutari

Citat din: valangjed din Septembrie 22, 2012, 02:07:51 AM
Daca s-ar putea , sa fie si ecologica si ,pe stilul romanesc , sa fie si gratis!Nu-i asa domnule Sumalan?

da,am exagerat prin postarea anterioara,e greseala mea imi cer scuze.

valangjed

Nu-i nevoie de scuze.Oricum , daca s-au dat , se accepta :D.Exista cativa pe acest forum care ar trebui sa-si ceara scuze ,participantilor pe forum , dar nu o fac si persista in incapatanarea lor.Asta e , insa , o alta problema.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.