Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cea mai simplă curbă din spaţiu este elicea circulară, nu dreapta!

Creat de Abel Cavaşi, Februarie 10, 2014, 05:38:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Abel Cavaşi

Hai s-o luăm mai pe îndelete, iar eu îl voi ignora pe Electron. Dacă va aduce argumente interesante, (printre jigniri, desigur), vă las pe voi, cei care aveţi decenţa necesară, să le reiteraţi.

Citat din: mircea_p din Februarie 13, 2014, 10:36:59 PM
Tu ai impresia ca ai dat ceva.
Dar in lumea reala, cand ceri parerea, mai formal sau mai informal, tu soliciti, nu dai ceva.
Soliciti timpul si atentia celor care le ceri parerea.
Evident, dar ţi-am solicitat părerea despre ceea ce ţi-am dat.

Citatai datoria (tacita sau exprimata in scris, in cazul unei publlicatii) de a furniza informatii cat mai concrete si relevante, de la inceput.
Consideră că ţi-am dat toate informaţiile pe care le-am putut. Şi, crede-mă, ţi-am dat foarte multe informaţii chiar şi în titlu. Sunt chiar informaţii revoluţionare, care vor schimba Fizica mileniului.

CitatDeci daca chiar soliciti pareri (si nu adulatii), trebuie sa indeplinesti cateva conditii:
1. Sa iti faci singur temele si sa obtii concluzii si consecinte.
2. Sa prezinti rezultatele in mod onest. Daca ai rezultate, sigur.
3. Sa raspunzi la intrebari in linie dreapta, nu pe elicoida. Sau pe o elicoida care se vede ca o dreapta.
1. Ca să ajung la informaţiile din titlu mi-am făcut ceva teme. Pe baza lor am obţinut o mulţime de consecinţe (pe care le numesc unitar ,,Fizica elicoidală").
2. Nu o să mă apuc să scriu o carte pentru acest topic pentru a o ataşa la un mesaj. Am venit aici să povestim despre ceea ce ştiu eu.
3. Atunci când la întrebările bine puse mai adaugi ceva de genul ,,Sau pe o elicoida care se vede ca o dreapta.", este firesc să-ţi răspund provocării răutăcioase, căci sunt şi eu om. Dacă te-ai rezuma doar la întrebări bune şi fără ironii, fii sigur că eu aş fi singurul vinovat din discuţia noastră.
CitatPana nu satisfaci cerintele, eu raman la parerea ca discutiile astea sant doar vorbe... stii tu. :)
Daca pe tine te satisfac, da-i inainte. Dar daca asta e tot ce ai de "oferit", vorba lui nenea Iancu, nu mai ai nici un haz. :)
Iată exemplu de ,,adăugiri" inutile pentru o discuţie civilizată. M-ai avertizat că nu am răspuns doar elementelor relevante din mesajul tău. Oare nu-mi ceri prea mult?

Electron

Citat din: Abel Cavaşi din Februarie 15, 2014, 05:52:16 AM
Ca să ajung la informaţiile din titlu mi-am făcut ceva teme.
Asta inseamna, pentru mine, ca asa numitele informatii din titlu sunt rezultatele unei deductii, sau ale unui rationament. De ce nu prezinti public acest rationament, plecand de la premisele folosite, explicitate clar?

CitatAm venit aici să povestim despre ceea ce ştiu eu.
De ce iei ca insulta cererile de a explicita ceea ce declari ca stii?


e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Citat din: Electron din Februarie 17, 2014, 10:47:21 AM
Citat din: Abel Cavaşi din Februarie 15, 2014, 05:52:16 AM
Ca să ajung la informaţiile din titlu mi-am făcut ceva teme.
Asta inseamna, pentru mine, ca asa numitele informatii din titlu sunt rezultatele unei deductii, sau ale unui rationament. De ce nu prezinti public acest rationament, plecand de la premisele folosite, explicitate clar?
Poţi să-ţi faci teme şi numai citind ceva ce alţii nu au citit, fără să fie neapărat să faci raţionamente suplimentare. Pur şi simplu, accepţi ceea ce ai citit pentru că nu contravine convingerilor tale. Am arătat public ceea ce (eu) am citit (şi despre care voi nu ştiaţi). Am arătat că mai sunt şi alţii care susţin că elicea circulară este cea mai simplă curbă din spaţiu. În schimb, eu nu am primit niciun contraargument serios la cele spuse.

Citat
CitatAm venit aici să povestim despre ceea ce ştiu eu.
De ce iei ca insulta cererile de a explicita ceea ce declari ca stii?
Iau ca insultă jignirile, ironiile, nu cererile de a explicita ceea ce declar că ştiu.

Electron

Citat din: Abel Cavaşi din Februarie 17, 2014, 10:59:26 AM
Am arătat că mai sunt şi alţii care susţin că elicea circulară este cea mai simplă curbă din spaţiu.
In link-urile date de tine, se sustine ca elicea circulara este cea mai simpla curba dintre cele care au curbura si torsiune (nu se iau in discutie cele care nu au asa ceva), ca e forma cea mai simpla observata la constructiile biologice iterative si auto-asamblate sau este analizat cazul concret al elicei circulare ca avand "grosime" constanta in 3D, fara sa se analizeze cazul dreptei.

Cu alte cuvinte, nici unul din cele 3 link-uri nu sustine ce sustii tu ca stii in titlu.

CitatÎn schimb, eu nu am primit niciun contraargument serios la cele spuse.
Asta din cauza ca redefinesti dupa bunul plac ce inseamna 'contraargument serios', ca un propagator de pseudo-stiinta ce esti. Faptul ca ignori orice contraargument care nu-ti convine declarandu-l neserios este doar unul dintre motivele pentru care ti se pare ca mesajele (in special ale mele) ar fi doar "provocari" pe langa subiect.

EDIT: apropo, afirmatia ta din citatul de mai sus este o jignire la adresa celor care ti-au raspuns deja la subiect in acest topic. /EDIT

e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Citat din: Electron din Februarie 17, 2014, 12:22:21 PM
Asta din cauza ca redefinesti dupa bunul plac ce inseamna 'contraargument serios', ca un propagator de pseudo-stiinta ce esti. Faptul ca ignori orice contraargument care nu-ti convine declarandu-l neserios este doar unul dintre motivele pentru care ti se pare ca mesajele (in special ale mele) ar fi doar "provocari" pe langa subiect.
Din păcate, aceste insulte mă împiedică să-ţi răspund la prima parte a mesajului, aşa cum am promis. Recunosc că în prima parte a mesajului ai avut o obiecţie interesantă.

Electron

Esti un ipocrit si un troll nesimtit. Tu ai dreptul sa jignesti interlocutorii, dar ceilalti nu au voie sa te contrazica cu nimic.

Mai bine intoarce-te la topic si raspunde intrebarilor legitime care ti s-au adresat de catre ceilalti, iar pe mine ignora-ma.

e-
Don't believe everything you think.


Electron

Foarte bine, spor la raspuns la subiect! Si rusine sa-ti fie pentru propagarea pseudo-stiintei pe aici!


e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Citat din: Abel Cavaşi din Februarie 15, 2014, 05:52:16 AM
Hai s-o luăm mai pe îndelete, iar eu îl voi ignora pe Electron. Dacă va aduce argumente interesante, (printre jigniri, desigur), vă las pe voi, cei care aveţi decenţa necesară, să le reiteraţi.

Citat din: mircea_p din Februarie 13, 2014, 10:36:59 PM
Tu ai impresia ca ai dat ceva.
Dar in lumea reala, cand ceri parerea, mai formal sau mai informal, tu soliciti, nu dai ceva.
Soliciti timpul si atentia celor care le ceri parerea.
Evident, dar ţi-am solicitat părerea despre ceea ce ţi-am dat.

Citatai datoria (tacita sau exprimata in scris, in cazul unei publlicatii) de a furniza informatii cat mai concrete si relevante, de la inceput.
Consideră că ţi-am dat toate informaţiile pe care le-am putut. Şi, crede-mă, ţi-am dat foarte multe informaţii chiar şi în titlu. Sunt chiar informaţii revoluţionare, care vor schimba Fizica mileniului.

CitatDeci daca chiar soliciti pareri (si nu adulatii), trebuie sa indeplinesti cateva conditii:
1. Sa iti faci singur temele si sa obtii concluzii si consecinte.
2. Sa prezinti rezultatele in mod onest. Daca ai rezultate, sigur.
3. Sa raspunzi la intrebari in linie dreapta, nu pe elicoida. Sau pe o elicoida care se vede ca o dreapta.
1. Ca să ajung la informaţiile din titlu mi-am făcut ceva teme. Pe baza lor am obţinut o mulţime de consecinţe (pe care le numesc unitar ,,Fizica elicoidală").
2. Nu o să mă apuc să scriu o carte pentru acest topic pentru a o ataşa la un mesaj. Am venit aici să povestim despre ceea ce ştiu eu.
3. Atunci când la întrebările bine puse mai adaugi ceva de genul ,,Sau pe o elicoida care se vede ca o dreapta.", este firesc să-ţi răspund provocării răutăcioase, căci sunt şi eu om. Dacă te-ai rezuma doar la întrebări bune şi fără ironii, fii sigur că eu aş fi singurul vinovat din discuţia noastră.
CitatPana nu satisfaci cerintele, eu raman la parerea ca discutiile astea sant doar vorbe... stii tu. :)
Daca pe tine te satisfac, da-i inainte. Dar daca asta e tot ce ai de "oferit", vorba lui nenea Iancu, nu mai ai nici un haz. :)
Iată exemplu de ,,adăugiri" inutile pentru o discuţie civilizată. M-ai avertizat că nu am răspuns doar elementelor relevante din mesajul tău. Oare nu-mi ceri prea mult?

Nu trebuie sa scrii o carte. Scrie un articol si trimite-l spre publicare. Cartea vine dupa aia. :)
In privinta "datului" nu, nu ai dat decat niste idei vagi si neterminate. Aici ma refer (si ma refeream) strict la ce ai pus pe forum nu la continutul "Fizicii elicoidale" de care nici nu ai pomenit pana acum.

Deci ce zice "Fizica elicoidala"? Cum se modifica legea gazului ideal in conditiile in care traiectoriile sant elicoidale?

PS. Da, e omenesc sa raspunzi cu ironie la ironie. :) Si nu e nevoie sa fie "rautacioasa" si nici "provocare".
Sigur ca e firesc sa raspunzi. Daca nu o faci, atunci chiar ca nu ai avea nici un haz.  :) :) :) :) :)
Din pacate exista astazi o moda (fashion) sa se considere orice ironie ca o "ofensa" daca nu chiar blasfemie. Dar elicoida nu e (inca) sfanta cred, nu?  ;)


Abel Cavaşi

Citat din: mircea_p din Februarie 13, 2014, 10:36:59 PM
Nu trebuie sa scrii o carte. Scrie un articol si trimite-l spre publicare. Cartea vine dupa aia. :)
Nu ştiu când voi găsi timpul şi banii pentru a redacta şi publica un articol pe placul editurilor prestigioase. Consider că internetul ne eliberează de afacerile care se ascund în spatele unor asemenea edituri. În acest sens, chiar şi acest forum este un loc unde ne publicăm ideile, fără să fim nevoiţi să ne trimitem în altă parte.

CitatIn privinta "datului" nu, nu ai dat decat niste idei vagi si neterminate. Aici ma refer (si ma refeream) strict la ce ai pus pe forum nu la continutul "Fizicii elicoidale" de care nici nu ai pomenit pana acum.
Nici eu nu mă refer la mai mult. Faptul că v-am atras atenţia asupra relevanţei elicei circulare în Fizică este deja un dat preţios.
CitatDeci ce zice "Fizica elicoidala"?
Zice ea câteva chestii mai ciudate. De exemplu, în Fizica elicoidală se postulează că orice corp liber se deplasează pe o elice circulară.
CitatCum se modifica legea gazului ideal in conditiile in care traiectoriile sant elicoidale?
Cred că îţi dai seama că un model de gaz perfect în care moleculele se mişcă pe elice circulare este mai general şi mai bogat în consecinţe decât un model care postulează mişcarea rectilinie a moleculelor. Ori, în condiţiile în care ,,cea mai importantă problemă nerezolvată a Fizicii clasice este turbulenţa" (Feynman), mi se pare firesc să vă propun o altă abordare, nemaiîntâlnită, a Fizicii.

Citatelicoida nu e (inca) sfanta cred, nu?  ;)
Elicea nu e încă sfântă, dar asta nu justifică atacul la persoană.