Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

robotul "da vinci" si in romania

Creat de raul, Iunie 26, 2008, 05:08:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.


Adi

Robotul asta minunat nu ar fi existat daca nu exista electronica, iar electronica nu ar fi existat daca nu s-ar fi incercat intelegerea atomilor de dragul de a ii intelege. Iata asadar cum cercetarea fundamentala duce la cercetare aplicata si aceasta la tehnologie.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

Am citit in urma cu cativa ani un articol in Viata Medicala despre Robotu da Vinci si eram foarte curios pe vremea acea in cat timp va ajunge si la noi in tara. Ma bucura enorm de mult aceasta veste.

Adi

Suntem pe penultimul loc in UE, avem doar 2 roboti. Dar acum achiziotinam inca 5, iar presa se plange ca dam banii pe roboti, in loc sa ii dam pe medicamente si salarii. Iata articolul din Gandul in acet sens.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

miki triki

Citat din: Adi din Iulie 14, 2009, 02:12:18 AM
Suntem pe penultimul loc in UE, avem doar 2 roboti. Dar acum achiziotinam inca 5, iar presa se plange ca dam banii pe roboti, in loc sa ii dam pe medicamente si salarii. Iata articolul din Gandul in acet sens.

Presa nu se plange doar de faptul ca dam banii pe roboti, dar daca o operatie va costa 10.000 euro... e clar ca nu e cea mai inteligenta investitie. Cati romani isi permit operatii cu maretul robot?

Intr-un sistem normal... se incepe cu inceputul, nu cu sfarsitul. Normal este sa-ti pui la punct organizarea, sa scoti spitalele din faliment, sa termini coruptia din sistem si apoi sa investesti in tehnologie de ultima ora pe care oricum nu si-o poate permite decat un numar prea mic de persoane.

Nu zic sa nu se cumpere tehnologie, dar cu masura. Sunt alte prioritati.

Adi

Nu sunt de acord. Aducerea spitalelor la normal in tara noastra nu se va termina in urmatorii 10 ani. Mai bine ai si varful tehnologiei intr-un loc decat sa astepti sa ai varful tehnologiei dupa ce toata tara e bine. Gandeste-te cum ar fi fost daca nu am fi avut observator astronomic, laser, institut de virusologie pe principiul ca inca avem oameni care mureau de foame la tara?

In plus, tehnologia ajuta si pe oamenii saraci, nu numai pe cei bogati. Si suntem tara UE, suntem deja pe penultimul loc la UE la roboti. Acolo vrem sa ramanem, pe principiul ca in tara spitalele sunt sarace? Nu sunt de acord ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

miki triki

Citat din: Adi din Iulie 14, 2009, 07:35:20 PM
Nu sunt de acord. Aducerea spitalelor la normal in tara noastra nu se va termina in urmatorii 10 ani. Mai bine ai si varful tehnologiei intr-un loc decat sa astepti sa ai varful tehnologiei dupa ce toata tara e bine. Gandeste-te cum ar fi fost daca nu am fi avut observator astronomic, laser, institut de virusologie pe principiul ca inca avem oameni care mureau de foame la tara?
In primul rand eu nu am spus sa nu cumparam tehnologie, ci sa o facem cu masura. In al doilea rand in Romania nu se mai moare de foame de mult.
Sunt de acord sa se investeasca in cercetare, in educatie, dar in cazul de fata consider ca sunt bani aruncati (si aici ma refer la cantitate, nu la calitate).
Si acum o intrebare... Cum ar fi daca in loc de 7 roboti cu care poti face operatii de 10.000 euro/operatie si care au costat > 10mil euro ai cumpara doar 3, iar restul i-ai investi in modernizarea unor spitale? Sau in cercetare?

Citat din: Adi din Iulie 14, 2009, 07:35:20 PM
In plus, tehnologia ajuta si pe oamenii saraci, nu numai pe cei bogati. Si suntem tara UE, suntem deja pe penultimul loc la UE la roboti. Acolo vrem sa ramanem, pe principiul ca in tara spitalele sunt sarace? Nu sunt de acord ...
Tehnologia ajuta oamenii saraci numai daca e accesibila, altfel e inexistenta pentru anumite categorii. Suntem pe penultimul loc tocmai ca aruncam cu banii in stanga si-n dreapta fara cap si fara coada, doar pentru interes. Poate daca am investi mai mult in productia locala de tehnologie nu am mai fi pe penultimul loc.
SUA, Japonia, Germania, Franta, Marea Britanie etc. nu doar cumpara tehnologie ci chiar produc. Nici o tara nu poate avansa tehnologic doar cu tehnologie cumparata. Tehnologia cumparata e tehnologie veche. Intre timp in SUA se lucreaza la "da Vinci 2" in timp ce noi ne uitam la el ca matza la calendar.

inger_demonizat

miki si eu ma intreb de ce nu se investeste in cercetare.....ca fara ea nu am avea roboti pe care, chiar daca nu suntem de acord cu achizitionarea lor, avem nevoie. Cunosc destul de bine sistemul sanitar din tara noastra, cotizez o suma importanta pe luna in acest sistem si eu ca si om de rand ce primesc? Iti zic eu ce primesc,.......dar mai bine ma abtin.....pentru o adeverinta dau 10 lei, pentru un panasament schimbat alti 10 lei si exemplele pot continua.
Si miki te pot contrazice in cea ce ai zis in legatura cu muritu de foame in Romania.....se moare si stiu cazuri destul de bine, in zona in care locuiesc eu nu e chiar asa de roz treaba , daca nu lucrezi si nu ai macar acolo o bucatica de oamant si un animal sa sti ca faci foame....... e realitatea si omu are tendinta de a ignora realitatea.........

Adi

Mai, cate orase mari are tara asta? Nu cumva vreo 6-7? Si cati roboti avem? 2. Si cati au cumparat? 5? In total nu fac 7? Nu trebuie sa avem cate unul in fiecare regiune istorica a tarii? Cum adica sunt prea multi? Chiar nu inteleg ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

miki triki

Citat din: Adi din Iulie 15, 2009, 12:27:27 AM
Mai, cate orase mari are tara asta? Nu cumva vreo 6-7? Si cati roboti avem? 2. Si cati au cumparat? 5? In total nu fac 7? Nu trebuie sa avem cate unul in fiecare regiune istorica a tarii? Cum adica sunt prea multi? Chiar nu inteleg ...

Sunt multi pentru ca sunt scumpi si pentru ca nu-si permite omul de rand sa beneficieze de ei. Cei care au 10.000 de euro pentru a beneficia de operatii cu el n-au nevoie sa-l aibe la 100m de casa. N-au nevoie de el nici in tara poate. Cu ajutorul lui reusesti sa faci operatii mai precise si cat mai putin invazive => este un lux, nu o necesitate.
Mi se pare hilar sa ai tehnologie de varf care rugineste intr-un spital care colcaie de gandaci si e plin de pacienti al caror venit nu depaseste salariul mediu pe economie (economia romaneasca, nu cea germana). Pentru ceilalti exista spitale particulare.

Tu ce ai prefera? Sa ai 41 de "da Vinci" care stau degeaba sau 41 de centre de cercetare aplicativa in domeniul medical?
Dupa cum am mai spus... tehnologia cumparata e tehnologie veche. Tehnologia noua e cea la care nu are acces decat tara care o dezvolta. Cand ajunge sa o vanda... deja a veche. Intre timp in tara respectiva tehnologia e folosita deja la scara larga si se lucreaza la ceva nou.

Tu de ce studiezi in afara si nu in tara? Raspuns: pentru ca in tara nu exista cercetare, nu se dezvolta tehnologie. Noi o cumparam gata facuta cand deja ceilalti au trecut mai departe. Asta nu e progres.

Adi

Pleci de la ipoteza gresita ca pacientul plateste din banii lui operatia de 10.000 de euro. Nu, plateste casa de sanatate si acest robot poate sa iti salvez viata. Nu, studiez in afara pentru ca daca da o masina peste mine aici, am o sansa sa traiesc, ca au tehnologie cu care sa ma repare, pe cand in tara nu au ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

miki triki

:) Tu poti invoca orice motiv pentru care studiezi in afara, dar sunt convins ca sistemul de sanatate nu a facut parte din criteriile de selectie  :D .

Poate eu gresesc, dar nu inteleg textul urmator care apare in toate articolele despre achizitia robotilor "da Vinci":
"Statul subvenţionează 250 de operaţii, iar acest robot va acoperi 13 intervenţii pe lună, dar în special pentru secţiile de chirurgie cardiacă, apoi pentru chirurgie generală, ginecologie şi urologie...".

13x7(nr. de roboti)=91 => statul subventioneaza mai putin de 3 luni. Sau se refera la anumite conditii pentru subventionarea operatiilor cu robotul respectiv? Iti garantez ca nu vor beneficia prea multi din cei care chiar au nevoie.

Oricum... imi e greu sa renunt la ideea ca e gresit DOAR sa cumparam tehnologie si ca e mai bine sa sustinem cercetarea aplicativa.
E acelasi caz cu Rosia Montana unde statul prefera sa vina altii sa sape decat sa sapam noi cu tehnologia noastra care s-ar putea dovedi mai buna, iar profitul mai mare.

valangjed

Nu cred ca noi romanii chiar le putem face pe toate la noi in tara.Chestia asta au vrut s-o faca "unii" acum cca.40 de ani si s-a vazut unde s-a ajuns.De aceea cred ca e bine sa si importam anumite lucruri la care,cel putin momentan,nu ne pricepem.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Adi

Intr-adevar, atunci cand am plecat, sistemul de sanatate nu a facut parte din criterii. Dar am avut un accident foarte grav de masina in Canada (eu fiind pasager, fara vina) si am supravietuit doar pentru ca am fost in Canada. In tara as fi murit, asta e sigur.

Si eu sunt de acord sa investim in cercetare aplicata. Oh, chiar sustin asta! Si de asta tot promovam stiinta la Stiinta Azi! Dar nu putem sa avem propriul nostru cel mai bun robot din lume. Suntem in urma mult cu tehnologia, trebuie investii masive in cercetare si apoi dupa toate astea tot iti iese mai prost si mai scump ca acesta ce l-ai cumpara din afara.

Statul are un buget de folosire a lui, ofera gratuit atatea operatii pe an, pentru cele mai grave cazuri (dar si pentru oamenii de rand, nu doar pentru politicieni). Apoi va fi disponibil cui poate plati. Asta este pentru ca tara e saraca, daca ar avea mai multi bani ar putea oferi mai multe operatii. Solutia este in cresterea economica, in formarea tehnicienilor care sa stie ei sa il repare, intr-o industrie care sa produca consumabilele, etc.

Solutia este desigur sa achizitionam tehnologie si sa o folosim apoi pentru a creste pregatiera tehnica si medicala a tarii. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Nu discut daca Romania isi permite sau nu sa cumpere robotii acestia sau daca sint alte lucruri mai importante.

Dar o chirurgie mai putin invaziva nu e un lux in toate cazurile.
Poate fi diferenta intre pacient care isi revine dupa operatie si pacient care moare din cauza socului operator. Chiar credeti ca e un lux ca in loc sa iti deschida intreg pieptul (sau abdomenul) sa faca doar o mica incizie?
Multi oameni au probleme cu recupererarea in urma operatiei.

Daca extindem ideea asta ca "e un lux" atunci poate ca e un lux si sa te duci la un cabinet specializat sa-ti ia sange la analiza, de exemplu. Mult mai ieftin e sa te tai cu cutiul acasa si sa strangi singele intr-un borcanel (de mustar, de exemplu; bine spalat si clatit cu alcool). Economisesti un ac steril si o seringa. La cati oameni sint in Romania, e ceva.  Asa se pot hrani niste oameni flamanzi cu banii economisiti.
Merita? Eu nu zic ca am raspunsul. Habar n-am ce-as face daca ar trebui sa decid.