Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre metodele de criticare ale paradigmei actuale

Creat de Electron, Noiembrie 14, 2008, 12:11:45 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mircea_p

Citat din: Tudy din Martie 08, 2011, 07:38:59 AM
Sincer, nu am citit nimic din ce s-a scris la acest subiect.. vreau doar sa-mi spun parerea,ideea,afirmatia,informatia,sau cum vreti sa o numiti :)
Nu cred ca ajuta la ceva sa critici ... mai bine ai cauta adevarul sau ceea ce doresti!
De ce crezi ca trebuie sa-ti dai cu parerea chiar daca nu stii despre ce e vorba?

DEM

#16
Citat din: mircea_p din Martie 08, 2011, 04:51:10 PM
Citat din: Tudy din Martie 08, 2011, 07:38:59 AM
Sincer, nu am citit nimic din ce s-a scris la acest subiect.. vreau doar sa-mi spun parerea,ideea,afirmatia,informatia,sau cum vreti sa o numiti :)
Nu cred ca ajuta la ceva sa critici ... mai bine ai cauta adevarul sau ceea ce doresti!
De ce crezi ca trebuie sa-ti dai cu parerea chiar daca nu stii despre ce e vorba?

"Don't believe everything you think"... acesta este logo-ul unuia ce se pretinde vătaf
Un altul o pune la punct pe Tudy ...

<eliminat formatare ilizibila>

Oare acesta să fie mesajul tinerilor care sunt niţel mai răsăriţi în ştiinţa românească? Eu cred că nu este bine cum se procedează în acest moment. Moderatorul acestui forum ar trebui să intervină si să le recomande un pic de moderaţie sau măcar să le reamintească despre rolul nefast al trufiei între oamenii de valoare.
Care valoare deocamdată nu o văd din cauza trufiei nedisimulate.

Ignoranţa începe din momentul în care pretinzi că ai cunoaşte ceva. Prostia este atitudinea aceluia care crede că ştie mai mult decât alţii şi mai mult, o şi arată. Cunoaşterea se bazează pe dorinţa de a afla şi asumarea conştientă a greşelii încă nefăcute. Esenţa progresului este greşeala...........iată doar câteva "paradigme" pe care unii le calcă în picioare.

Consider că este greşită abordarea sau măcar stilul în care unii "veterani"(veterani în ce.....în ore pierdute, vechime pe forum, in fine, veterani!!!) stopează accesul a mii de tineri care citesc interesaţi părerile unora ca Adi,.....etc.

Ignoranţa şi trufia sunt cele mai dăunătoare comportamente şi au la bază carenţe majore. Am tras un semnal de alarmă în acest subiect tocmai datorită modului de abordare a criticii ori criticismului.

Păcat!


 

florin_try

#17
Citat din: Electron din Noiembrie 14, 2008, 12:11:45 PM
In final, revin la recomandarea de a nu mai permite titluri de topice care promoveaza metode de critica gresite, si sa le adaptam in consecinta.

OK, dar sa nu suna a: "intrebati nu ce va place voua ci doar ce ne place noua" .

De fapt nu e mai instructiv a lasa topicul asa cum e si a sublinia unde si de ce e gresit?

Citat din: Electron din Noiembrie 14, 2008, 12:11:45 PM
Iar criticile cu atat mai mult nu se fac "dupa ureche", ci trebuie facute corect si in mod relevant, daca vor sa imbunatateasca ceva din cunoasterea actuala, sau sa propuna teorii alternative care sa aiba vreo pretentie de a deveni vreodata oficiale.

Dar ... doriti sa deveniti de calitatea unui refered journal?

AlexandruLazar

Din punctul meu de vedere, topicurile astea de "critică" sunt foarte utile. Pe principiul "hârtia suportă orice" se pot emite foarte multe așa-zise critici la adresa paradigmelor actuale, și examinarea critică ;) a  acestor critici e un exercițiu foarte util (deși, din păcate, cei care propun aceste critici nu îl fac cam niciodată).

Eu nu sunt prea convins în privința interzicerii lor, câtă vreme sunt marcate clar în secțiunea dedicată.  Eu unul am avut multe de câștigat de pe urma zecilor de modele de perpetuum mobile, de amplificatoare de putere infinită, generatoare de semnal de orice bandă, filtre cu rejecție perfectă și amplificatoare cu randament supraunitar care mi-au trecut prin fața ochilor, nu numai aici pe forum.

mircea_p

Citat din: DEM din Martie 27, 2011, 06:11:37 PM
Cunoaşterea se bazează pe dorinţa de a afla şi asumarea conştientă a greşelii încă nefăcute. Esenţa progresului este greşeala...........iată doar câteva "paradigme" pe care unii le calcă în picioare.

Consider că este greşită abordarea sau măcar stilul în care unii "veterani"(veterani în ce.....în ore pierdute, vechime pe forum, in fine, veterani!!!) stopează accesul a mii de tineri care citesc interesaţi părerile unora ca Adi,.....etc.

Deci esti de acord cu abordarea si stilul acestor veterani (din care eu nu fac parte), acestea fiind gresite si in consecinta reprezentatnd esenta progreului, dupa cum singur ai aratat.

Din pacate postarile tale nu prea se bucura de aceasta calitate. Ca sa fie gresite trebuie mai inatai sa aiba sens.

DEM

Citat din: mircea_p din Martie 28, 2011, 06:29:51 AM
Citat din: DEM din Martie 27, 2011, 06:11:37 PM
Cunoaşterea se bazează pe dorinţa de a afla şi asumarea conştientă a greşelii încă nefăcute. Esenţa progresului este greşeala...........iată doar câteva "paradigme" pe care unii le calcă în picioare.
Consider că este greşită abordarea sau măcar stilul în care unii "veterani"(veterani în ce.....în ore pierdute, vechime pe forum, in fine, veterani!!!) stopează accesul a mii de tineri care citesc interesaţi părerile unora ca Adi,.....etc.
Deci esti de acord cu abordarea si stilul acestor veterani (din care eu nu fac parte), acestea fiind gresite si in consecinta reprezentatnd esenta progreului, dupa cum singur ai aratat.

Din pacate postarile tale nu prea se bucura de aceasta calitate. Ca sa fie gresite trebuie mai inatai sa aiba sens.

@Mircea,
Sunt greşeli ....şi greşeli. Mai bine spus, greşeli şi păcate. Păcatele fiind acele greşeli intenţionate. Cum ar fi trufia sau orgoliul prostesc. Păcatele nu stimulează progresul ci fac inutile eforturile celor care caută drumul drept sau cred în valorile morale. Ai dreptate, puteam să fiu mai atent la semantică, subiectul tratează însă altceva.....Critica metodei.

A fi veteran nu este nicio scofală ci doar una de timp si pierdere de timp cu discuţii sterile de cele mai multe ori sau pentru promovarea propriei imagini.....Este precum în proverbul "Licheaua îmbătrâneşte dar tot lichea rămâne".
Important este ca ceea ce critici să aibă un suport social, pe româneşte suflet.

Afirmaţia ta de "ne-veteran" referitoare la greşeală şi sens este emblematică. Le încurci rău de tot. Nu cunoşti sensurile cuvintelor iar cu logica ce să spun..... >:(

Critica poate fi ridicată la rang de ştiinţă în condiţiile în care este determinată de scopuri morale generoase. Altfel ea nu este altceva decât clevetire, invidie, aroganţă, bârfă ori un mijloc de a atrage atenţia asupra ta. Cum de fapt ai încercat să faci prin cele afirmate în calitate de "viitor veteran" ofuscat. :D

Încearcă să critici cu sufletul şi învaţă să citeşti printre rânduri. Îţi va folosi.
Şi sfaturile sunt de cele mai multe ori o formă de......CRITICĂ. Asta pentru a vedea mai bine SENSUL.
dem ;)

mircea_p

Eu inteleg ca te simti cumva atins. Postarile tale sant mostre clare ale tendintei de a vorbi fara sa ai idee despre cea ce spui.
Eu consider asta un pacat, ca sa ma exprim pe limba ta (dar nu in sens religios). Si cred ca e bine sa se atraga atentia ca nu e necesar sa avem neaparat o opinie. Daca nu avem destule informatii sau nu stim despre ce e vorba, e perfect onorabil sa spunem "nu stiu" si sa ne rezervam opinia pana ne informam sau pur si simplu sa acceptam ca nu exista informatii pentru a forma o opinie.
Afirmatia de genul "nu stiu despre ce e vorba dar asta e opinia mea" mi se pare ilogica si chiar daunatoare. Sau cel putin, asta e opinia mea.

Pana nu ai bunul simt sa raspunzi la intrebari clare si simple (preferand atitudinea superioara de genul "cum se poate sa nu stii atata lucru?") e de-a dreptul ridicol sa vorbesti de aroganta, trufie, si dorinta de a atrage atentia.

In privinta "veteranilor", pe forum sant niste categorii, care includ si veteran. Daca te uiti la postul meu, vei vedea ca eu nu am aceasta categorie. Asta e tot. Probabil ca tu ai sanse sa ajungi veteran mult inaintea mea, dupa ritmul in care postezi. Atributul se refera la numarul de posturi si nu la competenta, inteligenta etc. (desi nu le exclude)