Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Este Big Bang-ul momentul Creatiei in sensul biblic al cuvantului?

Creat de mihnelis, Noiembrie 18, 2007, 04:42:00 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 27 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Cred ca Cipi se referea la faptul ca asa cum azi magicienii reusesc sa "pacaleasca" oamenii cu magia lor, cu atat  mai mult era mai usor acum 2000 de ani sa ii convingi ca poti invia un om, de exemplu. Vrea sa spuna ca omul de acum 2000 de ani era foarte predispus la a fi manipulat. Cipi a ajuns la o credinta in noncredinta.

Cipi, comenteaza podcastul pe forum, sa facem ceva constructiv :).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ciresica

 Am observat ca discutia pe aceasta tema a stagnat .Dupa parerea mea era si firesc ,ma asteptam .Atata timp cat la aceasta discutie nu participa si un "teolog"care sa aiba alta opinie ,dialogul nu are nici pe departe atingerea scopului propus .Pai daca "toti"suntem de aceeasi parere, inceteaza interesul ,inceteaza discutiile .Este dificil sa trezesti interesul unei asemenea persoane si sa-l determini la asemenea discutii pentru simplul motiv ca 'intelepciunea lumii acesteia este o nebunie pt el' si viceversa pt lume /1 corinteni 1,18/,asa stie el si e comvins asa cum sunteti mare parte dintre domniile voastre  comvinsi de 'adevarurile' stiintifice pe care le cunoasteti,pe deoparte ,pe dealta parte nu-i intereseaza asemenea situri si deci nu le cauta .Eu voi incerca.




Electron

ciresica, discutia asta nu a stagnat pentru ca "toti sunt de acord". Dimpotriva.
Unul din participanti a adus o serie de ipoteze pe care nu a fost dispus sa le apere in fata scepticismului aratat de ceilalti. Vazand ca nu impresioneaza (in mod placut) pe nimeni, a decis ca "sunt multe de invatat inafara religiei", insinuand ca-si pierde vremea discutand pe aceasta tema cu noi aici.

In plus, nu e nevoie de un "teolog" pentru ca aceasta discutie sa fie "productiva". Chiar si cei aflati pe "baricada" stiintei, au pareri diferite despre multe teorii. Dar chiar si asa, a emite ipoteze si concluzii fara a aduce argumente, poate bloca orice dialog.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Orice discutie stagneaza dupa un anumit punct. Aceasta discutie a fost cea mai prolifica dintre toate, daca ne uitam la cele cinci pagini ce le are. Teologia nu stie nimic despre Big Bang. Discutia poate fi productiva si daca toti sunt de acord, caci formuleaza diferit. Dar nu eram toti de acord, ci aveam diferite nuante, opinii, dar conteaza sa le formulezi clar si sa le aperi la fel de clar si politicos. Adu tu un nou punct de vedere, daca vrei. Eu si Electron am prezentat punctele noastre de vedere.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

viorel.petre

o lecatura intre divin si univers ce a declansat big bang-ul?

cipi604

 Stim cu totii ca atunci cand transmiti un mesaj, apar erori. Sa presupunem ca Dumnezeu a transmis mesaj vorbit catre oameni (doar cativa unsi bine de tot, nicidecum sa le fi vorbit tuturor cum s-ar fi cuvenit), evident acest(e) mesaj(e) s-a(u) transmis cu erori.
Deci din secunda 2, daca Dumnezeu ar fi intervenit in mod direct asupra Creatiei lui cele mai de pretz, mesajul a fost alterat la transmisie.
-replica voastra evident e ca e imposibil deoarece Dumnezeu l-a facut pe cel super-uns cu alifii sa tzina minte intocmai
............ nuuuuuuuuuuuuumaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii caaaaaaaaaaaaaaaa
Orice copie a unui mesaj, sufera erori. In consecinta, repetarea mesajului oferit de Dumnezeu a dus la o alterare repetata, care in timp a dus la scrierea Bibliei actuale, in variante existente sau pierdute.
Explicatie: Daca facem un experiment si inventam o poveste ce pare foarte adevarata,dar pe care o definim ca fictiune, si i-o spunem lui Bob si Maria, cand unul din ei va repeta povestea ce ei stiu ca este fictiune, dar omit din greseala sau intentionat sa si o defineasca precum fictiune, tertza persoana sa zicem ... o persoana obsedata de lucruri interesante, cu siguranta va povesti la toti povestea ca fiind ceva real.
In final ii avem doar pe: [autor, Bob si Maria] ,  ce stiu adevarul ca povestea este fictiune, , VS [Ceilalti] adica restul coplesitor de persoane ce se jura ca este cat se poate de reala pt ca asa li s-a povestit, plus ca suna foarte reala.... asa era si intentionat sa fie.Daca te mai si rasplateste povestea cu nascociri minunate ale autorului (Rai spre ex), devii dispus sa o aperi chiar cu pretul vietii (pt ca astfel ajungi in Rai si ai 70 virgine drept rasplata spre ex).
Daca schimbam pe Bob si Maria cu Constantin si Elena, rezultatul este nu numai identic ci mult mai amplu. Consecintele acestei forme de manipulare in masa organizata sub forma religiilor moderne le vedem astazi, iar indoctrinatii sunt pierduti definitiv. Daca nu credeti ca sunt pierduti definitiv incercati sa explicati tuturor ca au fost mintiti.
Eu cred ca azi daca Dumnezeu mi-ar vorbi mie, desi nu sunt super uns cu alifii, si mi-ar spune adevarul, nu numai ca nu m-ar crede nimeni, mai mult de atat, as ajunge sigur pe la balamuc sau calcat in picioare de multimea religioasa ce detine cealalta varianta de adevar. Cate variante de adevar exista in religiile moderne? nu putine asa e?!
In consecinta orice informatie din trecutul indepartat, scrisa sau transmisa din tata in tata, este alterata complet, deci falsa. Este irelevant ca e spusa de cineva care nu a mintit toata viata lui, de cineva care este autoritate azi in sistemul actual, sau ca e scrisa deja in carti, tot falsa ramane.

Singurele informatii care s-au pastrat nealterate, sunt si vor ramane cele vizuale (vanatoarea de pe zidurile pesterilor spre ex e mai veche decat orice biblie/religie, de unde stii ca e vanatoare? pt ca asa e desenata). Daca e sa ne luam strict dupa informatiile vizuale e foarte usor sa tragem concluzia ca religiile moderne se cam trag toate din legende comune si raspandite mai peste tot la acea vreme si ... care au o mare legatura cu conceptia oamenilor de atunci asupra universului/naturii/omului, conceptie despre care putem sa ne imaginam doar (studiind informatiile vizuale).

Acum ca sa revenim asupra subiectului, Geneza este o poveste alterata, deci nici daca ar fi fost vreodata adevarat ce scrie in ea, nu mai e de incredere mesajul transmis. Mai mult de atat, Big-bang nu inseamna "moment" al creatiei, ci doar trecerea leeeeeeeeeeeeeeenta a energiei in actuala forma de guvernare a legilor fizicii (apropos nu am gasit nici o lege dupa care este guvernat Universul nostru in Biblie) , care a durat nu doar o saptamana, sau cum masoara fiecare dupa cum il taie capul "zilele" din Geneza. Deci nu poti spune moment = Big-bang, pt ca este prea mare perioada de timp in care toate acestea s-au petrecut.

Alt aspect este faptul ca soarele nostru este de generatia a doua, planeta asta si noi am fost odata stele. Daca big-bang-ul ar fi vrut sa fie vreodata momentul creatiei in sensul biblic, trebuiau sa mai adauge niste etape acolo povestitorii religiei moderne si anume ca am cam explodat intre timp, cel putin o data. Dar este timp sa o modifice ca doar nu exista o biblie standard, fiecare povesteste cum ii suna lui mai bine.

Acum, Electron, intelegi de ce nu ma mai chinui sa descretesc fruntile tuturor cu super-dovezi, fie ele mai aproape de adevar decat adevarul suprem din religiile moderne?! E inutil sa spui cuiva adevarul daca nu-l faci si sa-i para mai interesant decat minciuna. Deocamdata majoritatea se pregatesc temeinic sa ajunga in Rai, eu ma pregatesc temeinic pt peak-oil. Sa nu te superi pe mine dar eu nu contribui la dezvoltarea stiintei, eu doar imi exprim parerile dupa ce mi-ai tocit ochii citind si vazand informatii ale altora ce au incercat sa contribuie la dezvoltarea stiintei, si care m-au impins sa imi formulez acest nou adevar pt mine.
Inca invat, nu m-am blocat.


cipi604

Citat din: viorel.petre din Martie 21, 2008, 09:40:34 PM
o lecatura intre divin si univers ce a declansat big bang-ul?


Universul a aparut dupa big-bang din cate stiu eu, deci divinul trebuia sa aiba o legatura cu ceva ce nu exista inca.Dar daca 'declansarea'  big-bang-ului a avut loc cu prea mult timp inainte ca energia sa fi capatat volum si legi, atat de mult ca nici divinitatea nu aparuse.Imposibil ca energia sa fie mai veche decat divinitatea, nu?! sau... energia si informatia sunt insusi divinitate.
As fi formulat subiectul asa: Este Big Bang-ul etapa Creatiei energiei si informatiei in sensul stiintific al cuvantului?

Electron

Citat din: cipi604 din Martie 26, 2008, 05:35:29 AM
Acum, Electron, intelegi de ce nu ma mai chinui sa descretesc fruntile tuturor cu super-dovezi, fie ele mai aproape de adevar decat adevarul suprem din religiile moderne?! E inutil sa spui cuiva adevarul daca nu-l faci si sa-i para mai interesant decat minciuna. Deocamdata majoritatea se pregatesc temeinic sa ajunga in Rai, [...]
Eram convins ca ai motivele tale, ma bucur ca le-ai detaliat aici cat de cat.

Citat[...] eu ma pregatesc temeinic pt peak-oil.
Pot sa intreb cum faci asta ?

CitatSa nu te superi pe mine dar eu nu contribui la dezvoltarea stiintei, eu doar imi exprim parerile dupa ce mi-ai tocit ochii citind si vazand informatii ale altora ce au incercat sa contribuie la dezvoltarea stiintei, si care m-au impins sa imi formulez acest nou adevar pt mine.
Nici nu ma supar, nici nu inteleg de ce te-ar afecta eventuala mea suparare. Stai linistit, la stiinta se fac contributii pe multe cai, refuzul tau de a participa la asta nu blocheaza avansul lumii. :)

CitatInca invat, nu m-am blocat.
Ma bucur sa aud asta. Eu ziceam ca discutia s-a blocat din cauza lipsei tale, nimic mai mult sau mai putin.

e-

PS: bine ai revenit printre noi!
Don't believe everything you think.

cipi604

Cum ma pregatesc pt criza resurselor si efectele unui overshoot al populatiei?

Am tras niste concluzii si anume ca ultimul an de negare a problemei ar fi 2011, drept urmare trebuia sa fac ceva din timp.
M-am mutat intr-o zona subpopulata plina de resurse si energie -teoretic infinita (hidro)- numita Quebec, care imi ofera dupa 3 ani sansa sa fiu cetatean canadian, avantajele acestui lucru sunt ca ma pot muta fara viza apoi unde cred ca pot scapa teafar pe planeta asta.

Cele mai bune locuri sa te feresti de multime sunt : NZ, Australia, Canada, anumite insule dar lipsite de tehnologie, etc. Cred ca Europa nu e solutie la problema asta desi Adi vrea sa se mute inapoi acolo.Parerea mea este ca desi Europa este mult mai bine pregatita din perspectiva eficientei (dar eficientza nu se poate imbunatati la infinit), ea este suprapopulata, iar cum functioneaza pe importuri de energie, nu are scapare si este pe mana Rusiei.

Romania este situata foarte prost geografic, sansa ca ea sa fie invadata de cei care vor migra de foame la pas este atat de mare ca nu am vrut sa risc asta. Continentele american, australian si neozeelandez sunt diferite, sunt aparate de oceane si au suficient teren fertil pe cap de locuitor.

Daca ai bani, cumpara teren arabil sau metale pretioase. Daca ai masina, gandeste-te la transport in comun. Totul e sa te pregatesti moral intai de toate, sa nu dai in depresii ca nu-ti ies planurile si etajele la vila cea noua, etc.
Ai aici http://www.theoildrum.com/node/3747 o mica idee aasupra situatiei viitoare.


viorel.petre

eu nu exclud existenta unei forme de inteligenta oricare ar fi numele ei ,si poate si creearea noastra avind in vedere complexitatea acestui cosmos marginit doar de puterea nostra de intelegere .in continuare urmind firul ideei eu consider ca noi suntem o etapa in continuarea dezvoltarii inteligentei care nu trebuie sa fie neaparat biologica dar care va ajunge la un moment dat la un nivel de intelegere a acestui cosmos si indeplinid functia data :de a se intelege pe sine insusi.Pe ce ma bazez :am cittit undeva 2 filozofii interesante:universul exista prin el insusi si daca s-ar raspunde la toate intrebarile posibile tot ar mai ramine o intrebare de ce,de ce? asta e  parerea personala.Deschis pentru opinii!

cipi604

Cand raspunsul la acest 'de ce' este cel putin un univers, atunci de aia existam. Universul asta daca are sens este probabil solutia la una din probleme/intrebari sau o incercare de a solutiona problema/intrebarea. Omul nu stiu ce semnificatie are, dar a lega fortat posibilitatea unei entitati cu necesitatea  de reguli stricte (aka religie) mi se pare nedemna de o entitate ce e stapana absoluta peste legile universului si totusi se coboara la nivelu omului de prostie sa-i subjuge libertatea de alegere pe care i-a oferit-o de la bun inceput.
Religiile actuale sunt gandite prea mult din perspectiva omului, in loc sa fie gandite din perspectiva entitatii, aici e si buba lor ca-si dau in petec planurile de control a prostimii.
Daca homo sapiens era intr-adevar sapiens , nu pierdeam vremea discutand tampeniile astea.

Electron

cipi604, mai usor cu insultele pe aici, te rog. Exprima-ti opinia personala, dar intr-o forma care sa nu jigneasca pe ceilalti.

Cat despre "religiile actuale sunt gandite prea mult din perspectiva omului", nu vad de ce te mira. Ca doar omul le gandeste, nu entitatea. Prin definita multor religii (teologii), omul nu poate intelege complexitatea interioara a entitatii, deci tot ce stim este "din perspectiva omului". Ca sa putem vedea lucrurile din perspectiva entitatii ar trebui sa fim cel putin la acelasi nivel cu ea, si in multe cazuri, simpla incercare de a intelege este definita ca blasfemie si pacat.

Acestea sunt definitiile, le accepti sau nu, dar atata timp cat nu poti demonstra ca sunt "gresite", nu e deloc elegant sa le califici ca inferioare.

e-



Don't believe everything you think.

viorel.petre

k noi suntem, o intimplare totul este o intimplare dar tot ce spun eu ca exista o sansa infinit de mica ca totusi acel ceva sa fie real

viorel.petre

fara suparare ,e o vorba:pe omul prost il chinuie dracul destept iar pe omul destept il chinuie dracul prost ;D

Electron

Poti sa-mi explici ce vrea sa spuna vorba aceea de duh? Eu nu am mai auzit-o pana acum.  :-\

e-
Don't believe everything you think.