Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Este Big Bang-ul momentul Creatiei in sensul biblic al cuvantului?

Creat de mihnelis, Noiembrie 18, 2007, 04:42:00 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 32 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Amiralul

Eu prefer să delimitez religia de ştiinţă. Nu cred într-o armonie a celor două. Religia nu este decât un amestec de tradiţii şi mituri, basme sau sfaturi, pe când ştiinţa este... ştiinţă. Astfel, nu putem discuta despre Dumnezeu ŞI Big-Bang, putem discuta doar despre Dumnezeu SAU Big-Bang.

tatule_m

pai mitul si povestile,ca sa nu mai vb de religie si Dumnezeu, au fost primi pasi catre stiinta asa ca fara sa vrem se intrepatrund.....un exemplu despre cum vad eu legatura....sa ne imaginam ca punem niste apa intr-un vas si apoi il punem pe aragaz la fiert....ce implica asta?.....astept un raspuns?....

Electron

Citat din: Miyka'el din Noiembrie 21, 2007, 09:15:17 AM
pai mitul si povestile,ca sa nu mai vb de religie si Dumnezeu, au fost primi pasi catre stiinta asa ca fara sa vrem se intrepatrund.....un exemplu despre cum vad eu legatura....sa ne imaginam ca punem niste apa intr-un vas si apoi il punem pe aragaz la fiert....ce implica asta?.....astept un raspuns?....
1) Ce are fiertul apei cu religia?
2) Astepti raspuns sau nu?

e-
Don't believe everything you think.

tatule_m

scuze pentru "?" de la sfarsit....pai era o analogie ce vroiam sa fac....in momentul in care am umplut vasul cu apa si l-am pus la fiert noi am creat conditiile pentru ca apa sa fiarba....asa si cu Dumnezeu...conditiile sunt create si noi acum incercam sa le deslusim....

Electron

Ok, deci era vorba de o analogie. Aici cred eu ca face religia "pasul fals". Adica, observand toate aceste fenomene naturale (inclusiv existenta noastra), teologii au presupus ca cineva a "pregatit" aceste conditii. Dar nu e nevoie de asta. Apa fierbe si cand ajunge in contact, ACCIDENTAL, cu lava topita.
Existenta noastra (si a acestui Univers) poate fi pur si simplu un accident.

Esti de acord?

e-
Don't believe everything you think.

tatule_m

da....bineinteles....sunt foarte de acord....problema este ca unii oameni fac doar anumite presupuneri si nu vor sa le vada pe toate care ar putea exista...asta inseamna limitare si nu duce la nimic bun.....

Electron

Ei, orice lucru negativ (si asta nu pentru ca sunt eu "e-" !! :D), poate fi luat ca "exemplu de neurmat" ;)
Cu alte cuvinte, avand experienta rezultatului unui rationament limitat, poate lumea sa inteleaga ca e nevoie de mai multa deschidere. :)

e-
Don't believe everything you think.

tatule_m

este nevoie de mai multa deschidere...dar nu toti sunt pregatiti pentru lucrul asta...se vede prin modul in care actioneaza...de Einstein au ras cand si-a prezentat teza de licentza.....

Electron

Desigur, asta arata ca si in cercurile stiintifice exista o oarecare "inertie" in idei. Dar Einstein a fost in final recunoscut ca un mare ganditor, si ideile lui au fost acceptate pentru ca au putut fi verificate prin metoda stiintifica. Din pacate Giordano Bruno a avut de-a face cu alt tip de "inertie" si a platit cu viata.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: marinela din Noiembrie 20, 2007, 11:42:37 PMTeoria heliocentrica sau geocentrica este de fapt acelasi lucru:doar ca sistemul de referinta este altul.
Cred ca e nevoie sa revezi putin ce spune teoria heliocentrica si ce spune cea geocentrica. (Indiciu: Sistemul Solar nu e format doar din Soare si Pamant) ;)

e-
Don't believe everything you think.

marinela

Eu refuz sa cred ca exist din intamplare! Eu cred ca suntem mult prea importanti si "perfecti" ca sa ne consideram niste "accidente" in evolutia Universului. Nu va suparati, dar credinta are mult respect pentru om. Nu pot accepta ca am aparut la "intamplare". Poate am citit prea putin, dar credinta mi se pare cel mai bun lucru din viata mea. Pot sa discut orice despre aparitia Universului si a oamenilor , sa incerc sa inteleg cum este facuta lumea, dar eu cred ca este o "creatie" a Lui. Imi pare rau daca va supar. Nu se poate discuta stiinta fara Dumnezeu, nu se poate discuta nimic fara El. Asa cred eu. Asa am fost invata chiar pe vremea ateismului.

Adi

Citat din: Electron din Noiembrie 21, 2007, 11:16:10 AM
Ok, deci era vorba de o analogie. Aici cred eu ca face religia "pasul fals". Adica, observand toate aceste fenomene naturale (inclusiv existenta noastra), teologii au presupus ca cineva a "pregatit" aceste conditii. Dar nu e nevoie de asta. Apa fierbe si cand ajunge in contact, ACCIDENTAL, cu lava topita.
Existenta noastra (si a acestui Univers) poate fi pur si simplu un accident.

Poate ca legile fizicii au fost pregatite de Dumnezeu ce apoi a apas pe un singur buton "enter" si a avut loc Big Bang-ul si Universul a evoluat apoi. Si ar avea sens sa nu existe nici un buton de "escape". Ce a fost, a fost, nimic nu mai poate opri acum cursul "normal" sau "ales de Dumnezeu prin conditiile primordiale" (legile fizicii, valoarea constantelor).

Dumnezeu, daca exista, intervine sau nu, violand legile fizice? De exemplu in "miracole".
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: marinela din Noiembrie 21, 2007, 09:37:27 PM
Eu refuz sa cred ca exist din intamplare! Eu cred ca suntem mult prea importanti si "perfecti" ca sa ne consideram niste "accidente" in evolutia Universului. Nu va suparati, dar credinta are mult respect pentru om. Nu pot accepta ca am aparut la "intamplare". Poate am citit prea putin, dar credinta mi se pare cel mai bun lucru din viata mea. Pot sa discut orice despre aparitia Universului si a oamenilor , sa incerc sa inteleg cum este facuta lumea, dar eu cred ca este o "creatie" a Lui. Imi pare rau daca va supar. Nu se poate discuta stiinta fara Dumnezeu, nu se poate discuta nimic fara El. Asa cred eu. Asa am fost invata chiar pe vremea ateismului.
marinela, eu personal nu am nimic impotriva credintei tale. Ca atare, fii linistita ca nu ma supar. Sper ca tonul folosit de mine nu te deranjeaza. Nu vreau sa demonstrez nimic, nici nu vreau sa conving pe nimeni. Eu propun optiuni. :)

Am discutat cu multi credinciosi pana acum si am invatat un lucru simplu: exista persoane care au nevoie de credinta pentru a-si pudea da sens (si scop) propriei existente. E un fapt care nu se va schimba, si pe care nu am intentia sa-l "deranjez". Dar toti credinciosii trebuie sa accepte ca exista persoane care nu au aceleasi credinte ca si ei. Doar atat. Suntem aici pentru a pune in comun ideile pe care le avem.

Sper sa avem multe subiecte pe care sa le putem discuta din diferitele puncte de vedere pe care le-am ales fiecare. ;)

e-

PS: ce este "vremea ateismului" ?
Don't believe everything you think.

Adi

Cred ca Marinela se refera la "comunism" prin "vremea ateismului". Exista persoane ce au nevoie de credinta si persoane ca nu au nevoie de credinta. Prin o dezbare, percepem varietatea de credinte si filosofii personale. Nu cred ca a atacat nimeni pe nimeni si asa vom dezbate si in continuare, civilizat :).

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tatule_m

dap...diversitatea si acceptarea tuturor punctelor de vedere a adus stiinta unde este....puteam ajunge mult mai departe daca nu existau destule perioade nefaste in istorie....fiecare are credinte diferite si filozofii diferite....dar trebuiesc respectate....