Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conexiuni cu trecutul. De unde venim?

Creat de 07Marius, August 04, 2012, 11:35:44 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

07Marius

Citat din: virgil 48 din August 08, 2012, 04:49:16 PM
Citat din: 07Marius din August 04, 2012, 11:35:44 AM
1. A fost cu mult timp in urma, o civilizatie avansata care din motive inca necunoscute (probabil un cataclism natural) a disparut si a lasat in urma "mostenitori" care si-au uitat trecutul. Expresia nu-mi apartine, dar imi place.
In legatura cu pct. 1, ce spuneti despre ciocanul acesta?
http://www.descopera.ro/maratonul-misterelor/3382002-artefactul-londonez-un-mister-de-dincolo-de-timp
Continutul articolului nu pare a fi o farsa, desi cu englezii nu poti sa stii...

Foarte interesant articolul. Aduce noi semne de intrebare ptr. cei care vor sa si le puna desigur...

Totusi as puncta citeva observatii:

Orice ciocan modern (asa cum se afirma ca ar fi posibil sa-l fi pierdut vreun lunatic prin mina) nu este facut din aliajul mentionat in articol. Ciocanele se fac (si se faceau) dintr-un aliaj al fierului cu carbonul (sigur mai apar in compozitia lui impuritati precum sulful si fosforul, siliciul). Faptul ca carbonul s-a "evaporat" la analiza chimica, dovedeste f. clar ca ciocanul respectiv nu este confectionat din ceea ce stim ca ar trebui sa contina un astfel de aliaj.
Faptul ca coada ciocanului s-a transformat in carbune, nu cred ca spune altceva decat ca a stat .... ceva vreme acolo...
In concluzie sunt mai multe semne de intrebare decat raspunsuri...
The imagination is the prisoner of our mind.

AlexandruLazar

#91
Am zis şi eu să caut pe Google în speranţa că o să găsesc o sursă mai reputabilă, nu descoperă.ro, care în virtutea obiceiului de a traduce articole de la a şasea sursă sunt un exemplu foarte bun despre cum funcţionează jocul "telegraful fără fir". Cred că fix primul rezultat a fost acesta:

http://www.badarchaeology.com/?page_id=315#

E un site întreţinut de doi arheologi profesionişti, cu experienţă în siturile din Anglia. Partea interesantă:

CitatOne of the major problems with this object is that there is no evidence whatsoever that the nodule was ever part of the Red Creek's geology, which is the Lower Cretaceous Hensel Sand Formation. These deposits are thought to be roughly 110-115 million years old. Having acquired the object in the early 1980s, Baugh promoted it as a 'pre-Noachian' artefact (in other words, dating from a time before the mythical Flood of Noah). However, it was soon pointed out by a geologist that minerals dissolved from ancient strata can harden around a recent object, making it look impressive to someone unfamiliar with geological processes. In fact, the style of the hammer would lead us to recognise it as nineteenth-century in date and of definitely American provenance.

O analiză mai detaliată e aici: http://paleo.cc/paluxy/hammer.htm , din care aflăm şi asta:

CitatAnother potentially useful exercise would be to analyze the composition of the concretion, comparing its lithology and fossil content (both macro and micro) with the nearby creek strata. A shell and other shell fragments are readily visible in the nodule, and Mackay (1985) stated that the fossils in the nodule "are similar to those in the surrounding area." Likewise, Helfinstine and Roth (1994) suggest the lithology of the nodule is the same as the nearby rocks. However, to my knowledge no one has positively identified the clam species, or confirmed whether they are fossil or modern forms, or made a detailed comparison of the lithology or other aspects of concretion with that of nearby rocks. From the brief examinations I made of the object in 1986 and 2006, my impression was that the large clam shell was probably a recent species.

But wait, there's more:

CitatThe early American style of the hammer, and the largely undistorted and poorly mineralized condition of the handle, further suggests a relatively recent date. Well-preserved wood from Mesozoic or Paleozoic formations would not be expected to have such an appearance, nor to my knowledge have any similar wood specimens been documented in the nearby formation. Lines asserts on Baugh's web site that the hammer is partially "petrified" but I saw no evidence of this when I examined it in person, and other creationists have agreed that the wood in the handle looks relatively fresh, not much different from modern hardwood hammers (Helfinstine and Roth, 1994)

tl ; dr:

- Un proces geologic suficient de simplu încât e descris până şi cărţile de popularizare a ştiinţei din anii '50 (Geologia Distractivă, anyone?) explică uşor cum e cu stratul de rocă
- Nimeni nu a analizat scoica pentru a spune cât e de veche sau ce specie e.
- Ciocanul are un stil de realizare uşor de recunoscut
- Condiţia mânerului îi dă cel mult câteva sute de ani, lucru recunoscut până şi de cei care în mod normal ar avea toate motivele să nu o facă.

Edit: apropo, nu ştiu dacă cei de la descoperă.ro n-au tradus cu atenţie sau tu n-ai citit cu atenţie, dar partea care s-a "transformat în cărbune" nu e capul ciocanului, din aliajul Fe-C... . Ceva lămuriri din aceeaşi sursă:

CitatIn the Bible-Science Newsletter, Walter Lang (1983) stated that Batelle lab technicians "were convinced that the rock itself could not have been formed except where there was a great deal of water and pressure," and that the "partly coalified" condition of the handle indicated to the technicians that the wood was "under pressure with water and volcanic action." However, one has to wonder whether these statements come from the technicians or hammer advocates themselves, since 1. Limy concretions are generally thought by geologists to form in calm rather than violent conditions, 2. Very little of the hammer handle is carbonized, and such features can and normally do originate without any "volcanic" action, and 3. No formal report of the Batelle analysis was ever produced (Helfinstine and Roth, 1994). Moreover, all assertions about Batelle work on the hammer appear to be suspect in view of a leaflet inserted into the February 1985 issue of Creation Ex Nihilo, which stated that all hammer research discussed in their article was privately done, and "all references to inferences that research or reports on the Hammer were done or prepared by Batelle Laboratories are in error."(Mackay 1985)


AlexandruLazar

Problema adusă în discuţie de Sieglind mi se pare una foarte relevantă. E adevărat că în ultimii 30-40 de ani explorarea Planetei Roşii a căpătat un oareşice avânt, dar suntem departe de a şti tot ce se află acolo, şi în plus sunt nenumărate formaţiuni de roci care apar în imagini şi cărora oamenii de ştiinţă nu le-au putut da o explicaţie satisfăcătoare.

Este foarte posibil, în condiţiile în care resursele necesare realizării brânzei (şi chiar şi cerealele) s-au epuizat de mult timp, ca rozătoarele să fi migrat în masă pe Pământ, unele din ele păstrând diverse trăsături specifice.

Sieglind

#94
În sfârşit cineva care înţelege un text sacru: scos de după prispa de La Palenque !


Oferim la comandă horoscoape nordice şi astrograme scandinave. 2013 - Anul Şarpelui de Apă.

VEDEŢI CUM SE LEAGĂ?  

P.S. Ciocanul e arma lui Thor, văr-miu

07Marius

Citat din: Sieglind din August 08, 2012, 10:15:12 PM
În sfârşit cineva care înţelege un text sacru: scos de după prispa de La Palenque !
Oferim la comandă horoscoape nordice şi astrograme scandinave. 2013 - Anul Şarpelui de Apă.
VEDEŢI CUM SE LEAGĂ?  
P.S. Ciocanul e arma lui Thor, văr-miu

Haios cu siguranta. Daca stai sa te gandesti ca ar putea fi si adevarat, atunci ar fi si mai haios... cred ca as putea sa vin de la capatul lumii pe jos, doar ca sa observ expresia lui Sieglind nas in nas cu un extraterestru.... "Imaginea" virtuala din acest tablou o sa ma bantuie de-acum multa vreme!

Realitatea insa poate sa le intreaca pe toate...
The imagination is the prisoner of our mind.

Sieglind

#96
Citat din: 07Marius din August 08, 2012, 11:27:58 PM
"Imaginea" virtuala din acest tablou o sa ma bantuie de-acum multa vreme!

Realitatea insa poate sa le intreaca pe toate...

Tot uit că stau de vorbă cu un metafizic

monty python football

Germany vs. Greece

Teza e foarte interesantă. Pentru cine vrea să-şi pună întrebări, desigur.

Aştept opiniile voastre, pro şi contra.

virgil 48

 Daca Ciocanul Londonez se afla in arsenalul sustinatorilor creationismului, nu-l
mai pot aprecia nici ca farsa. Imi pare rau ca l-am adus pe forum fara sa cunosc
detalii. Insa cele doua filmulete ce au urmat, incearca sa arunce in derizoriu
acest topic, ceace nu este drept pana nu am discutat si alte subiecte.
Asadar, ati gasit ceva si impotriva autenticitatii Hartii lui Piri Reis?

07Marius

Citat din: Sieglind din August 09, 2012, 02:28:02 AM
Tot uit că stau de vorbă cu un metafizic
Teza e foarte interesantă. Pentru cine vrea să-şi pună întrebări, desigur.
Aştept opiniile voastre, pro şi contra.

Sieglind esti haioasa foc cu siguranta. Materialul prezentat de tine se inscrie in aceasta linie si nu dovedeste altceva decat ca cel care l-a realizat are o imaginatie bogata si un spirit al umorului la fel de ascutit. Stiu ca "demonstratia" ta se indreapta in directia de a le "compara" cu cele prezentate de mine ca si "echivalente" d.p.d.v. al umorului gadilat de o imaginatie bogata, dar am oarecare rezerve ca ar merge o astfel de solutie.

Si am sa-ti detailez afirmatia mea:

Fiecare se poate simti indreptatit sa creada ca stie mai multe sau mai bine decat o persoana care a fost implicata direct in observatii ale fenomenului UFO. De pilda, eu care stau acasa intr-un fotoliu in fata calculatorului, pot sa cred ca stiu mai bine ce a vazut pe orbita sau pe luna de ex. un astronaut (sau mai multi astronauti) care are/au pregatire tehnica, poate chiar doctorat, care au vazut si cunoasc in detaliu elementele navetei/rachetei cu care zboara si altele de natura tehnica.

La fel pot sa cred ca stiu mai multe decat piloti de avioane experimentati, ingineri sau alt personal tehnic implicat in programe de cercetare stiintifica (a se vedea DISCLOSURE PROJECT, am dat link in mesajele anterioare.

Deasemenea, pot sa cred ca si oameni importanti din diferite guverne au luat-o razna cand fac aceste afirmatii pline de umor si imaginatie. Eu pot sa stiu mai multe decat un fost ministru al apararii din Canada de ex. Pot sa contrazic observatiile a mii de oameni cu diverse profesii si pregatiri, care de-a lungul timpului au facut astfel de observatii.

Pot sa contrazic chiar si marturii ce reiasa fie din cultura acestor mari si vechi civilizatii, fie din opere de arta sau alte artefacte gasite de-a lungul timpului in diverse locuri si sa cred doar ca aveau o imaginatie bogata si ca elementele comune chiar si in arta lor, sunt pure coincidente chiar daca aceste culturi se presupun ca au fost izolate.

Pot sa cred toate acestea, nu ma impiedica nimeni. Dar, atunci nu mi se pare corect sa critic chiar virulent pe cei care au ramas agatati de o doctrina religioasa din motive pe care eu nu le judec si sa le explic rationamentele stiintei. Mai exact, ganditi-va la Galilei, el a fost condamnat de biserica in baza argumentelor inelastice si rigide ale stiintei de atunci. Atunci stiinta lor asta era: pamantul era plat! Si nu acceptau de la nimeni ca stiinta lor sa fie contrazisa. Era considerata o erezie. Erau blocati intr-o gandire rigida de la care nu exista abatere. Nu uitati, ca in acele vremuri preotii erau socotiti oameni invatati, educati si pe undeva asta era si adevarul.

Acum stau si nu pot sa observ o oarecare paralela cel putin in modul de abordare a unor probleme. Nu acuz pe nimeni, dar cred ca fiecare ar trebui sa se uite in oglinda si sa vada daca este ceva adevar in asta sau nu. Nu judecati rationamentul altora cam rigid prin perspectiva a ceea ce va ofera stiinta astazi?

Astept reactiile voastre, sigur ... complet in dezacord cu afirmatiile mele. Nu ma astept la altceva.
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

#99
Intorcandu-ma la problemele mele metafizice vreau sa semnalez 2 surse interesante, care ma duc imediat cu gandul la platoul Nazca si la semnificatia liniilor lungi desenate pe suprafata solului. Ca si metafizic convins, eu cred ca aceste linii sunt mai mult decat arta abstracta ci chiar au un rol functional.

Prima sursa (http://forum.portal.edu.ro/index.php?s=04e03eedeab0b88185806a7c13da610f&showtopic=159068) nu o numesc articol ca sa nu fiu iarasi penalizat ptr. nerigurozitatea mea traditionala. De aici cred ca rezulta clar cum se poate "extrage" energie electrica din scoarta pamantului. Sigur, lipsesc de la Nazca : "Staţia de procesare (5) este prevăzută cu invertoare electronice, convertoare de frecvenţă, transformatoare de tensiune şi stabilizatoare electrice etc" dar in acest moment cred ca putem fi ingaduitori cu acest aspect.

A doua sursa care este un articol (http://adsabs.harvard.edu/abs/2010AGUFMGP21B..02B) citez doar titlul: Three and two-dimensional electrical conductivity of the mantle near the Chile-Argentina Nazca Flat Slab: insights into slab behavior
cred ca este relevant ptr. argumentarea postarii mele. Ideea a mai fost enuntata probabil (ca liniile de la Nazca nu sunt doar cu scop artistic sau ghid prin desert etc) dar nu a fost sa zicem sustinuta stiintific.

O alta varianta de atribuire unui rol functional a liniilor de la Nazca:
http://en.u-sphere.com/index.php?title=Nazca_Lines

Aceeasi problema poate fi dezbatuta si pe marile piramide. Seamana ca 2 picaturi de apa.


The imagination is the prisoner of our mind.

Electron

Citat din: 07Marius din August 09, 2012, 09:16:27 AM
[...] Dar, atunci nu mi se pare corect sa critic chiar virulent pe cei care au ramas agatati de o doctrina religioasa din motive pe care eu nu le judec si sa le explic rationamentele stiintei. Mai exact, ganditi-va la Galilei, el a fost condamnat de biserica in baza argumentelor inelastice si rigide ale stiintei de atunci. Atunci stiinta lor asta era: pamantul era plat! Si nu acceptau de la nimeni ca stiinta lor sa fie contrazisa. Era considerata o erezie. Erau blocati intr-o gandire rigida de la care nu exista abatere. Nu uitati, ca in acele vremuri preotii erau socotiti oameni invatati, educati si pe undeva asta era si adevarul.
Faci niste confuzii grave, atat legat de scopul dezbaterilor pe teme stiintifice de aici (nu, scopul lor nu este critica virulenta a celor ramasi agatati de vreo doctrina religioasa), cat si legat de "stiinta" de pe vremea lui Galileo, care depasise faza de "pamantul e plat" de multa vreme. Faptul ca stiinta in adevaratul sens al cuvantului a inceput mai degraba cu cu Galielo nu cu Aristotel, e alta discutie.


e-
Don't believe everything you think.

07Marius

Citat din: virgil 48 din August 09, 2012, 08:38:55 AM
Daca Ciocanul Londonez se afla in arsenalul sustinatorilor creationismului, nu-l
mai pot aprecia nici ca farsa. Imi pare rau ca l-am adus pe forum fara sa cunosc
detalii. Insa cele doua filmulete ce au urmat, incearca sa arunce in derizoriu
acest topic, ceace nu este drept pana nu am discutat si alte subiecte.
Asadar, ati gasit ceva si impotriva autenticitatii Hartii lui Piri Reis?

Nu cred ca trebuie sa regretam faptul ca o "dovada" pica examenul unei teorii. Este o clarificare care intotdeauna este binevenita. Totusi, in aceasta ordine de idei vreau sa arat ca sunt o gramada de astfel de artefacte (http://www.keithhunt.com/Befor2.html). Toate sa aiba aceleasi explicatii?

Nu stiu, oricum nu ma pot incumeta la o astfel de munca de documentare...
The imagination is the prisoner of our mind.

AlexandruLazar

De ce nu? Daca unul a avut-o, sigur se mai gaseste unul, si deja de aici -- dupa cum spunea chiar marele Paolo Coelho, citat de tine mai sus -- e clar ca toate au aceeasi explicatie.

Sieglind

#103
Citat din: virgil 48 din August 09, 2012, 08:38:55 AM
Insa cele doua filmulete ce au urmat, incearca sa arunce in derizoriu
acest topic, ceace nu este drept pana nu am discutat si alte subiecte.


???

Perplexed: Eu?

Scuze, vă las să discutaţi în continuare


07Marius

Citat din: Electron din August 09, 2012, 12:08:29 PM
Faci niste confuzii grave, atat legat de scopul dezbaterilor pe teme stiintifice de aici (nu, scopul lor nu este critica virulenta a celor ramasi agatati de vreo doctrina religioasa), cat si legat de "stiinta" de pe vremea lui Galileo, care depasise faza de "pamantul e plat" de multa vreme. Faptul ca stiinta in adevaratul sens al cuvantului a inceput mai degraba cu cu Galielo nu cu Aristotel, e alta discutie.

OK, confuzia imi apartine. Dar ideea in esenta cred ca se pastreaza indiferent de conceptul discutat sau personajul istoric care a intrat in contradictie cu "stiinta" vremii...
The imagination is the prisoner of our mind.