Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conexiuni cu trecutul. De unde venim?

Creat de 07Marius, August 04, 2012, 11:35:44 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

07Marius

#60
Citat din: Sieglind din August 05, 2012, 11:59:34 PM
Ce n-am priceput eu e dacă mai susţii că civilizaţia aia stră-stră-străveche de 12.000-14.000 de ani e responsabilă pentru metoda de transport a obeliscului (a blocurilor masive) - aşa cum e consemnată de Pliniu cel Bătrân.

Sieglind eu nu sustin nimic in particular. Poate un singur lucru. Doar ca nu stim destule.
Eu nu m-as grabi sa pun pecetea pe istoria Egiptului. Imaginile din satelit releva multe alte locatii (nu stiu site-uri sau sit-uri care sunt inca ingropate sub nisip) accepta ignoranta mea, dar care ar putea aduce informatii noi ca si in stiinta, care este sa zicem reperul fundamental fata de care ne axam argumentele. Stiinta a dovedit de fiecare data ca este...incompleta. Pin similitudine accepta ideea ca si informatiile care sunt considerate acum "beton" ar putea suferi...completari/schimbari chiar si in istoria indepartata a noastra.
Daca ar fi sa pun un pariu, as miza pe aparitia a noi informatii care vor rasturna multe teorii considerate acum absolut adevarate. Ce sa-i faci, in anumite privinte sunt metafizic convins...
The imagination is the prisoner of our mind.

Sieglind

#61
Citat din: 07Marius din August 06, 2012, 12:53:20 PM
Sieglind eu nu sustin nimic in particular. Poate un singur lucru. Doar ca nu stim destule.
Eu nu m-as grabi sa pun pecetea pe istoria Egiptului. Imaginile din satelit releva multe alte locatii (nu stiu site-uri sau sit-uri care sunt inca ingropate sub nisip) accepta ignoranta mea, dar care ar putea aduce informatii noi ca si in stiinta, care este sa zicem reperul fundamental fata de care ne axam argumentele. Stiinta a dovedit de fiecare data ca este...incompleta. Pin similitudine accepta ideea ca si informatiile care sunt considerate acum "beton" ar putea suferi...completari/schimbari chiar si in istoria indepartata a noastra.
Daca ar fi sa pun un pariu, as miza pe aparitia a noi informatii care vor rasturna multe teorii considerate acum absolut adevarate. Ce sa-i faci, in anumite privinte sunt metafizic convins...

Iar eu, dimpotrivă, nu?

NU ŞTIM DESTULE. Dar dacă tot ne lăsăm purtaţi de nelinişti metafizice, ne limităm discuţia despre fapte de cultură (arhitectură şi sculptură) la tehnologii de tăiere a pietrei, tehnici de îmbinare a blocurilor şi modalităţi de transport - pe apă, în cârca elefanţilor, pe sănii de iarbă/nisip ş.a.m.d.? Dacă vei fi străbătut acele locuri, virtual sau la pas, nu te-a frapat şi bogăţia, varietatea stilistică a operelor aparţinând unor mari civilizaţii? Care, în fond, nu sunt decât expresie a inepuizabilei creativităţi umane?

Ai trecut uşor peste comentariul lui Sagan care, sec, îl descalifica absolut pe von Däniken şi, implicit, pe  impostorii de tot soiul, militari sau civili, pentru ignoranţa lor trufaşă şi agresivă, pentru a-şi fi permis să-i socotească ,,dummies" pe toţi făuritorii din trecut, anonimi sau ascunşi solidar, en bloc,  în spatele numelui vreunui rege, vremelnic şi el, dar căruia istoria i-a prezervat, glorios, mărturia trecerii prin această lume.

Te-ai gândit vreodată ce ,,instrumente" ori ,,tehnici de măsurare" avea la dispoziţie Eratostene din Cyrene atunci când, folosindu-se de un băţ înfipt în nisipul fierbinte al anticei Alexandrii, a calculat circumferința și înclinarea axei  Pământului? şi încă, într-atât de precis? Măcar numele lui ne-a rămas! Dar mult înainte, sumerienii şi urmaşii lor din spaţiul Mesopotamiei? Primii despre care ştim (cu certitudine) că, scrutând în noapte, au făcut o hartă a boltei cereşti, încă din al XX-lea veac î.e.n., notând cu o exactitate uimitoare orbitele, conjuncţiile şi eclipsele principalelor planete, că au grupat stelele în constelaţii şi s-au folosit de clasificarea lor pentru întocmirea calendarului. Numele lor ne este necunoscut... dar ei au inventat roata (primele reprezentări ale unor vehicule cu roţi, descoperite în Sumer, datând de la mijlocul mileniului IV î.e.n.), probabil că şi plugul. Ţi se pare puţin lucru? Au construit corăbii, dar şi poduri:  în vechea albie a Eufratului s-au găsit resturile a şapte picioare de pod, din cărămidă, fiecare picior la o distanţă de 9 am unul de altul, într-un punct unde albia fluviului era lată de 1 km, ceea ce înseamnă că podul avea peste 100 de semenea picioare, iar partea lui carosabilă, lată de cca 10 m, era din trunchiuri de palmier. Ca să construiască un asemenea pod, nu este de presupus că mai întâi au deviat cursul fluviului? Ce să mai spun de ziggurate? Uriaşe edificii construite din cărămidă uscată (zidurile de argilă nearsă fiind la interior prevăzute cu tuburi de drenaj şi de aerisire). Ştii de ce? Fiindcă nu aveau PIATRĂ! O întreagă civilizaţie care, în lipsa unui material atât de răspândit pe suprafaţa întregului glob, i-au suplinit absenţa născocind un ,,fabricat" din lut pentru a-şi lăsa dăinuirea. De ce omuleţii tăi verzi, albaştri sau mov nu le-au şoptit mai apoi şi incaşilor ori aztecilor taina roţii? Ori să-i înveţe să străbată întinderi de ape? Erau selectivi? De ce egiptenii au preferat să sape hieroglife în piatră ori să le aştearnă pe papyrus, alt material ,,inventat"? De ce ţesătorii egipteni foloseau fibrele vegetale, iar cei din Mesopotamia, firele de lână? De ce babilonienii prelucrau fierul, în vreme ce egiptenii l-au interzis ca impur şi nefast? (fiind ostracizat drept ,,oasele lui Seth", fratele-ucigaş al zeului Osiris)? De ce utilizau baze diferite de numeraţie? De ce, în ciuda unor influenţe sau ,,similitudini" decelabile, toate aceste popoare (şi încă multe altele, n-am pretenţia vreunui racursi prin peisajul cultural pe care ni l-ai ilustrat aleator şi incomplet, punând de-a valma epoci şi geografii) nu s-au mărginit la simple imitaţii?

Structurarea diferită a formelor de civilizaţie şi cultură este evidentă. Ca factor unificator, ele implică, desigur, şi o complexă şi puternică organizare, care a contribuit la monumentale realizări culturale, literare, artistice (vezi că despre astea nu am discutat!). Dar dincolo de toate, străluceşte geniul omenesc, creatorul anonim, pierdut, de cele mai multe ori expediat sub o titulatură generică, pe care însă nu avem voie să-l ştergem, atribuindu-l oarecui, doar ca urmare a (încă) neştiinţei noastre.

   
                           
 

07Marius

#62
Citat din: Sieglind din August 06, 2012, 01:51:01 PM
Ai trecut uşor peste comentariul lui Sagan care, sec, îl descalifica absolut pe von Däniken şi, implicit, pe  impostorii de tot soiul, militari sau civili, pentru ignoranţa lor trufaşă şi agresivă, pentru a-şi fi permis să-i socotească ,,dummies" pe toţi făuritorii din trecut, anonimi sau ascunşi solidar, en bloc,  în spatele numelui vreunui rege, vremelnic şi el, dar căruia istoria i-a prezervat, glorios, mărturia trecerii prin această lume.

Sieglind esti f. pasionala cand expui argumentele tale, ceea ce dovedeste ca-ti place mult ceea ce faci. E de admirat, sincer. Dar hai sa le luam incetisor, pe rand. Faptul ca cineva se indoieste de vreo teorie - mi se pare periculos sa-l clasifici ca "dummies" sau altfel, doar ca are o alta viziune. Indiferent depre ce domeniu vorbim: fizica, istorie, egiptologie, religie etc. faptul ca unii o fac, nu le da mai multa greutate argumentelor lor, indiferent din ce tabara provin ei.

Citat... Dar mult înainte, sumerienii şi urmaşii lor din spaţiul Mesopotamiei? Primii despre care ştim (cu certitudine) că, scrutând în noapte, au făcut o hartă a boltei cereşti, încă din al XX-lea veac î.e.n., notând cu o exactitate uimitoare orbitele, conjuncţiile şi eclipsele principalelor planete, că au grupat stelele în constelaţii şi s-au folosit de clasificarea lor pentru întocmirea calendarului.
...
De ce omuleţii tăi verzi, albaştri sau mov nu le-au şoptit mai apoi şi incaşilor ori aztecilor taina roţii? Ori să-i înveţe să străbată întinderi de ape? Erau selectivi? De ce egiptenii au preferat să sape hieroglife în piatră ori să le aştearnă pe papyrus, alt material ,,inventat"? De ce ţesătorii egipteni foloseau fibrele vegetale, iar cei din Mesopotamia, firele de lână? De ce babilonienii prelucrau fierul, în vreme ce egiptenii l-au interzis ca impur şi nefast? (fiind ostracizat drept ,,oasele lui Seth", fratele-ucigaş al zeului Osiris)? De ce utilizau baze diferite de numeraţie? De ce, în ciuda unor influenţe sau ,,similitudini" decelabile, toate aceste popoare (şi încă multe altele, n-am pretenţia vreunui racursi prin peisajul cultural pe care ni l-ai ilustrat aleator şi incomplet, punând de-a valma epoci şi geografii) nu s-au mărginit la simple imitaţii?

Raspunsul la o parte din aceste intrebari poate fi mai aproape decat crezi. Te rog sa urmaresti un material video (de pe youtube - ha!ha! stiu care este expresia fetei tale acum... :D), dar, trust me... pe urma daca mai vrei sa-l comentam sunt prin zona.

Uncontacted Tribe - Human Planet: Jungles - BBC One

Citat
Structurarea diferită a formelor de civilizaţie şi cultură este evidentă. Ca factor unificator, ele implică, desigur, şi o complexă şi puternică organizare, care a contribuit la monumentale realizări culturale, literare, artistice (vezi că despre astea nu am discutat!).

Daca ai adus vorba, atunci fac apel la vasta ta cultura istorica si pun o intrebare simpla:

Toate aceste culturi (izolate geografic si prin timp) de la cele mai vechi, pina la cele mai apropiate de timpurile noastre - spune-mi daca ma insel sau nu - AU REFERIRI SI LEGENDE, MITURI ETC. DESPRE OAMENI, INGERI ETC CARE VIN DIN CER?

Daca da, nu cred ca toti au avut insolatii simultan sau nu stiu cum sa le mai spun la efectele de derapaj "stiintific" al acelor culturi cu cunoastere limitata. Dupa tine, ce crezi ca a fost in capul acelui trib din Brazilia, care neam de neamul lor nu au vazut vreun avion de-aproape? Cum crezi ca vor transmite aceste informatii mai departe?...sau sa ne inchipuim ca au asociat avionul cu vreun vultur care nu era de prin partea locului?...hmmm?

Citat
Dar dincolo de toate, străluceşte geniul omenesc, creatorul anonim, pierdut, de cele mai multe ori expediat sub o titulatură generică, pe care însă nu avem voie să-l ştergem, atribuindu-l oarecui, doar ca urmare a (încă) neştiinţei noastre.                    

Aici sunt 100% de acord cu tine. Nestiinta insa combinata cu dorinta de cunoastere, te poate duce departe...pe taramuri metafizice sau poate altundeva. De aceea suntem asa un "cuplu" reusit.

Ma aduci mereu cu picioarele pe pamant -  a nu se intelege altceva...
The imagination is the prisoner of our mind.

Sieglind

Reciteşte textul, citatul din Carl Sagan! apropo de cine-i "dummy".


Şi corectează-te. Sau cere-i scuze, aşa, metafizic vorbind!  :D

Sieglind

Pentru că nu mă lasă să modific postarea: oricât aş fi de "pasională", nu mi-am permis vreodată (never-ever) să calific drept "dummy" pe cineva care îşi pune întrebări sau vrea să cunoască!

Indirect (şi admit, involuntar), m-ai jignit. Punându-mă în acelaşi plan cu un înjurac ofuscat.

Nu mi se pare echitabil nici ca eu să fiu "comentatorul de serviciu" al preferinţelor tale filmografice (deocamdată scurt-metraj).

Şi pentru toate astea, să mai şi ironizezi "vasta cultură" ...

Electron

Citat din: 07Marius din August 06, 2012, 12:53:20 PM
Daca ar fi sa pun un pariu, as miza pe aparitia a noi informatii care vor rasturna multe teorii considerate acum absolut adevarate.
Intre timp discutia despre "adevarul absolut in stiinta" a fost mutata in alta parte (link). O spun si aici pentru ca e important ca remarca ta sa nu treaca necombatuta. ;)

Legat de acest topic, pentru ca mi-ai urat "buna venire", subscriu la cele prezentate de AlexandruLazar la inceput: faptul ca noi nu ne imaginam azi cum au fost facute acele constructii in trecut, de civilizatiile pe care "le cunoastem", nu denota decat lipsa noastra de imaginatie (si ingeniozitate). Iar asta desigur e combinata cu ignoranta noastra a vietii de atunci.

A prefera "solutii" de genul "civilizatii ultra-moderne, terestre sau extraterestre, in trecutul glorios al planetei" e desigur o alegere personala, de tipul "wishful thinking", mai degraba tipul demersului teologic (nefalsificabil) decat stiintific (rational). Precizez ca nu o spun ca o critica negativa, e doar o observatie epistemologica. De ce nu am prefera sa credem (retoric vorbind) existenta unor "tehnologii avansate" pierdute, cum ar fi "levitatia pe baza de sunete" a popoarelor antice cunoscute, propavaduita de propagatorii de pseudo-stiinta? E mult mai simplu (deci merge briciul lui Occam) decat extraterestrii care sa vina de pe alte planete pentru a stivui bolovani colosali pe Pamant. Asta pentru ca tot iti pui "intrebari metafizice".


e-

Don't believe everything you think.

Udar

Homo sapiens sapiens e de vreo 40000 de ani pe pamant.Suntem pe Terra dintotdeauna dar unii zic ca suntem o combinatie de extraterestri si maimute antropoide modificate genetic.

Electron

Citat din: Udar din August 06, 2012, 05:36:50 PM
Suntem pe Terra dintotdeauna
De unde stii acest lucru?

Citatdar unii zic ca suntem o combinatie de extraterestri si maimute antropoide modificate genetic.
Ce relevanta are "ce zic unii"? Apelul la autoritate e o eroare, apelul la anonimi, e si mai mare.

e-
Don't believe everything you think.

07Marius

Citat din: Sieglind din August 06, 2012, 04:54:39 PM
Pentru că nu mă lasă să modific postarea: oricât aş fi de "pasională", nu mi-am permis vreodată (never-ever) să calific drept "dummy" pe cineva care îşi pune întrebări sau vrea să cunoască!
Indirect (şi admit, involuntar), m-ai jignit. Punându-mă în acelaşi plan cu un înjurac ofuscat.

...departe de mine aceasta intentie. Si o sa te rog sa accepti scuzele mele daca asa stau lucrurile.

Citat
Nu mi se pare echitabil nici ca eu să fiu "comentatorul de serviciu" al preferinţelor tale filmografice (deocamdată scurt-metraj).

Asta este o optiune pe care eu o accept ca atare. Chiar daca este de scurt metraj (filmuletul respectiv este un extras dintr-o serie de 8 documentare sub titlul de Human Planet scos de BBC (http://www.bbc.co.uk/nature/humanplanetexplorer/). E drept ca este genul de film ptr. popularizarea stiintei, deci nu ptr. academicieni. Eu ma numar printre oamenii simpli, prin urmare ma uit cu placere la astfel de filme.

Citat
Şi pentru toate astea, să mai şi ironizezi "vasta cultură" ...

Nu te-am ironizat, am vorbit la modul f. serios. La fel era si intrebarea. Asa ca te mai intreb o data, am gresit sau nu? cand am afirmat ca din cate stiu eu, toate culturile vechi sau nu au aceasta tema: a zeilor care coboara din cer?
The imagination is the prisoner of our mind.

Sieglind

Am să-ţi răspund - căci îmi va lua timp să scriu - cu o condiţie: să-ţi corectezi chestia aia cu dummies, cine a făcut pe cine, şi pe ce motiv.

07Marius

Citat din: Sieglind din August 06, 2012, 09:51:42 PM
Am să-ţi răspund - căci îmi va lua timp să scriu - cu o condiţie: să-ţi corectezi chestia aia cu dummies, cine a făcut pe cine, şi pe ce motiv.

Sincer, habar n-am cine a facut pe cine dummy in diverse confruntari. Din textul tau deduc ca Erich Anton Paul von Däniken (a tebuit sa-i caut numele pe google) l-ar fi catalogat pe Sagan asa. Este fix problema lui si nu cred ca eu ar trebui sa ma simt vinovat in vreun fel din cauza asta. Eu am exprimat ideea la modul general, ca nu este in regula acest lucru. De aici incolo, cine face pe cine "dummiuta" este o chestiune ce tine de fiecare persoana pina la urma. Dupa cum stii, eu sau altii nu putem fi etalon de comportament sau gandire.

Ma intereseaza sa caut mai mult fapte, explicatii, lucruri curioase ce ies din tipar si mai putin de ce se cearta unii cu altii...
O sa revin si pe tema, caratului blocurilor de piatra gigant - in perspectiva a ceea ce as incerca eu sa fac ca sa le urnesc cu mijloace vechi. De pilda a obesliscului de la Aswan. Asta nu inseamna desigur ca as si reusi... si atunci stau sa ma gandesc ce ar face faraonul cu mine...
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

Citat din: Electron din August 06, 2012, 05:12:26 PM
De ce nu am prefera sa credem (retoric vorbind) existenta unor "tehnologii avansate" pierdute, cum ar fi "levitatia pe baza de sunete" a popoarelor antice cunoscute, propavaduita de propagatorii de pseudo-stiinta? E mult mai simplu (deci merge briciul lui Occam) decat extraterestrii care sa vina de pe alte planete pentru a stivui bolovani colosali pe Pamant. Asta pentru ca tot iti pui "intrebari metafizice".

e-, rigurozitatea ta este exemplara, de aceea m-am si bucurat ca ai intrat in topic. Echidistanta in abordarea unor probleme eu consider ca este esentiala. Cata vreme exista o posibilitate ca un model sa raspunda unor probleme, cred ca este corect sa fie luat in calcul. De aici incolo cred ca se potriveste cu ideea ta, adica tine si de anumite "preferinte" sau afinitati a celui care cauta explicatii, dar asta nu inseamna descalificarea celorlati care au alte opinii. ;)
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

#72
Ma tot preocupa obeliscul de la Aswan, asa ca am sa revin cu o analiza superficiala recunosc, asupra posibilitatilor de a-l deplasa la o alta locatie (in speta pe marginea Nilului, ptr. a fi transportat apoi spre amplasamentul final. Mai intervine si problema ridicatului obeliscului in pozitie verticala, dar asta este o alta poveste...

Daca sesizati fisuri in abordarea mea, nu ezitati sa ma corectati.

Incep cu un extras ce ridica alte semne de intrebare, privind modul cum a fost sapata, prelucrata piatra:

"The obelisk lies embedded in the rock mass with little or no manoeuvring space around it. How would this giant structure have been removed from the quarry if it had indeed been finished? The obelisk is of granite, one of the hardest rocks making it almost inconceivable how workers in the narrow trench were capable of carving the obelisk. Were diorite hammers used? A test was once performed, but without any result (see Lehner).
The strange marks that are visible here have visitors standing in awe. There are no marks of pickaxes or stone hammers. The tracks resemble the markings of a coal shovel in the snow, but that would mean that the rock was once (relatively) soft. Exactly the same type of markings also exists in Peru, for example at Ollantaytambo. Is it possible that the same technique was used, 12000 km away, and 3000 years apart in time?
More about this mystery in the Dutch book "Verborgen Geheimen van de Mensheid".

Greutate obelisc = 1200 tone

(1200 tone x 1000 kg ) / 50 kg = 24000 de persoane (mai mult de jumatate din stadionul Cluj – Arena)

Socotind o medie de 50 kg/persoana la ridicat, ar fi necesar mai mult de jumatate din stadionul Ion Moina (http://www.clujarena.net/   ptr. cei care vor sa vizualizeze acest numar), doar ca sa-l clinteasca. Nu discutam acum ce hamuri, sau constructii auxiliare ar trebui facute ca toate cele 24000 de persoane sa exercite simultan un efort de 50 kg de persoana ca sa ridice acest bloc de granit.
Cred ca acest soi de abordare n-are sorti de izbanda.

Pe calea apei, acum. Daca ne uitam in fotografiile de mai jos, cred ca este evident ca si aceasta varianta cu vase plutitoare iasa din discutie.

Ce ne mai ramane?
...va continua

Aici, alte informatii interesante pe marginea subiectului.
http://www.pbs.org/wgbh/nova/egypt/dispatches/990316.html

The imagination is the prisoner of our mind.

Electron

Citat din: 07Marius din August 07, 2012, 01:50:33 PM
Greutate obelisc = 1200 tone

(1200 tone x 1000 kg ) / 50 kg = 24000 de persoane (mai mult de jumatate din stadionul Cluj – Arena)

Socotind o medie de 50 kg/persoana la ridicat, ar fi necesar mai mult de jumatate din stadionul Ion Moina (http://www.clujarena.net/   ptr. cei care vor sa vizualizeze acest numar), doar ca sa-l clinteasca.
Era o vorba din strabuni: daca pleci de la premise aiurea, rezultatele sunt irelevante. De ce ar fi nevoie de cate un om pentru fiecare 50 kg de ridicat? Sau altfel spus, in afara de a demonstra lipsa de ingeniozitate a "solutiei" propuse, ce anume crezi tu ca ai reusit cu asta?

CitatNu discutam acum ce hamuri, sau constructii auxiliare ar trebui facute ca toate cele 24000 de persoane sa exercite simultan un efort de 50 kg de persoana ca sa ridice acest bloc de granit.
Glumesti, nu-i asa?

CitatCred ca acest soi de abordare n-are sorti de izbanda.
Si daca tu ai remarcat deja ca nu are sorti de izbanda, de ce anume il aduci in discutie? (Tot tactica "omul de paie" e si asta).


e-
Don't believe everything you think.

Sieglind

#74
Citat din: 07Marius din August 07, 2012, 09:55:52 AM
Citat din: Sieglind din August 06, 2012, 09:51:42 PM
Am să-ţi răspund - căci îmi va lua timp să scriu - cu o condiţie: să-ţi corectezi chestia aia cu dummies, cine a făcut pe cine, şi pe ce motiv.

Sincer, habar n-am cine a facut pe cine dummy in diverse confruntari. Din textul tau deduc ca Erich Anton Paul von Däniken (a tebuit sa-i caut numele pe google) l-ar fi catalogat pe Sagan asa. Este fix problema lui si nu cred ca eu ar trebui sa ma simt vinovat in vreun fel din cauza asta. Eu am exprimat ideea la modul general, ca nu este in regula acest lucru. De aici incolo, cine face pe cine "dummiuta" este o chestiune ce tine de fiecare persoana pina la urma. Dupa cum stii, eu sau altii nu putem fi etalon de comportament sau gandire.

Ma intereseaza sa caut mai mult fapte, explicatii, lucruri curioase ce ies din tipar si mai putin de ce se cearta unii cu altii...

Ţi-am cerut un lucru: să reciteşti un citat (dat tot de mine, pe acest topic) dacă textul meu este într-atât de confuz formulat încât nu lăsa să se înţeleagă cine era calificat drept ,,dummies" şi de către cine. Şi pentru ce motiv.
Dacă nu pricepeai citatul în engleză, puteai să o spui, iar eu eram atunci obligată, potrivit Regulamentului, să îl traduc. Nu am făcut-o de la bun început pentru că nici tu nu ai tradus NIMIC din toate textele în limba engleză la care ne trimiţi. Reciprocitate.

Dar n-ai spus. Decât că nu te interesează să cercetezi, este fix problema ,,lor". Efort minim. Ai lăsat-o baltă. Onestitate? Îţi cerusem să verifici de unde până unde, care anume dintre afirmaţiile lui Sagan îţi justifică antecedentul (p ⊃ q): Dacă cineva se îndoieşte de o teorie este calificat drept dummy. (Faptul ca cineva se indoieste de vreo teorie - mi se pare periculos sa-l clasifici ca "dummies" sau altfel, doar ca are o alta viziune. Indiferent depre ce domeniu vorbim: fizica, istorie, egiptologie, religie etc. faptul ca unii o fac, nu le da mai multa greutate argumentelor lor, indiferent din ce tabara provin ei.). Şi cum tu, nu-i aşa, te îndoieşti, ai altă viziune ... p is true, atunci q (modus ponens). E onest ce faci?  
 
În schimb ai pretenţia ca eu să-ţi răspund la întrebarea: ,,am gresit sau nu? cand am afirmat ca din cate stiu eu, toate culturile vechi sau nu au aceasta tema: a zeilor care coboara din cer?"
Adică,
p: Toate culturile (vechi sau nu) conţin tema zeilor care coboară din cer
q: Eu ştiu toate culturile
P: p ∧ q , true or false.
Fă tu tabela de adevăr, please. Şi inferenţa. Doar am zis că nu mă pricep: vreau şi eu să învăţ ceva de pe urma acestui dialog.  

P.S. Văd că Electron a calificat deja tactica.  :)