Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre SENS-ul existentei

Creat de Electron, Iulie 22, 2012, 05:27:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

xbs

#90
Citat din: meteor din Noiembrie 04, 2012, 07:04:50 PM
Deci, stiind absolut orice maruntai si avind o super minte, aceasta se putea prezice cu milioane de ani in urma (anumit timp), ca in cutarele loc in cutarele timp va fi cutarele eveniment.
Si la fel inspre viitor.

Am inteles acum. Insa ce spui tu nu e predestinare, eu i-as spune prestiinta.

Initial m-am gandit la predestinare pentru ca ai spus:Eu cred, ca sensul existentei nu poate fi dirijat de catre fiecare personal, noi suntem inclusi in un cadrul unui "mecanizm", atit de unde se subintelegea o anulare a liberului arbitru, insa explicatia ulterioara a fost mai clara.

meteor

Citat din: xbs din Noiembrie 04, 2012, 07:23:50 PM
Citat din: meteor din Noiembrie 04, 2012, 07:04:50 PM
Deci, stiind absolut orice maruntai si avind o super minte, aceasta se putea prezice cu milioane de ani in urma (anumit timp), ca in cutarele loc in cutarele timp va fi cutarele eveniment.
Si la fel inspre viitor. [astea pina ce is filozofii]

Am inteles acum.
Nu te grabi  cu concluziile, si tine minte ca nu orice zboara se maninca si mai trebue inghitit pe nerugumate.
Acum am in vedere ca nu e demonstrabil ca ar putea sa se stie toate datele (ba eu presupun ca e imposibil. Chiar si exemplul cu acea bila, doar acele date NU sunt absolut suficiente ca sa dea raspunsul (teoretic) ideal si sa spuna exac. Spre exemplu mai trebue luat in calcul efectul Carolis, ora zilei, paralela unde te afli, perioada anului, insus numarul anului, etc. si nu se stie unde se termina lista. Plus la toate astea in fizica cica mai exista principiul incertitudinii (asta ce priveste la partea practica)), ceea ce pune sub semnul intrebarii unele lucruri.
Citat din: xbs din Noiembrie 04, 2012, 07:23:50 PM
Insa ce spui tu nu e predestinare, eu i-as spune prestiinta.
Predestinatie nu e corect spus, mai corect ar fi poate- calcule, determinare, aflare, cunoastere.
Iar denumirea ta de prestiinta nu mi se pare o idee buna.
Prestiinta cred ca ar insemna ca ceva ce a fost inainte de stiinta (ai putea spune poate spre exemplu la filozofia antica, sau mai stiu eu ce). Notiunea de preistorie, spre exemplu, inseamna istoria de dinaintea primelor documente scrise(incepind cu istoria omenirii).
Citat din: xbs din Noiembrie 04, 2012, 07:23:50 PM
Initial m-am gandit la predestinare pentru ca ai spus:Eu cred, ca sensul existentei nu poate fi dirijat de catre fiecare personal, noi suntem inclusi in un cadrul unui "mecanizm", atit de unde se subintelegea o anulare a liberului arbitru, insa explicatia ulterioara a fost mai clara.
Atit timp cit nu stii nimic despre inceputul functionarii/existentei acestui "mecanizm" (si ce intelegi prin cuvintul inceput), [cutoate ca eu cred ca el a existat din totdeauna iar a spune de un oarecare inceput e absurd] si despre sfirsitul "mecanizmului", atunci putem lasa in pace liberul arbitru.
Fiecare din noi e o piesa din un "mecanizm", fiecare avind functia lui si mda se poate de spus sensul lui.
Insa a spune schimbarea lui (sensului) voluntar involuntar este absurd (spre exemplu insus faptul ca spui ca ai inteles ca ai alt sens pentru existenta, aceasta deja face parte din "mecanizm"). 

meteor

Raspunsul concret care e sensul existentei tale, al meu , etc. atunci -  ???.

.

xbs

#93
Citat din: meteor din Noiembrie 04, 2012, 09:52:19 PM
Predestinatie nu e corect spus, mai corect ar fi poate- calcule, determinare, aflare, cunoastere.
Iar denumirea ta de prestiinta nu mi se pare o idee buna.
Prestiinta cred ca ar insemna ca ceva ce a fost inainte de stiinta (ai putea spune poate spre exemplu la filozofia antica, sau mai stiu eu ce). Notiunea de preistorie, spre exemplu, inseamna istoria de dinaintea primelor documente scrise(incepind cu istoria omenirii).

Intelegem in mod diferit termenii. Pentru mine stiinta e cunoastere, iar cand spun prestiinta, ma gandesc la  o cunoastere infailibila a ceea ce se va intampla in viitor.

Predestinare e un concept religios, apare in mai multe credinte si presupune existenta unei Ratiuni supreme   care predestineaza, care "pecetluieste" omul din nastere cu un destin, il alege pentru un anumit rol in planul sau, e o piesa din planul divin, iar fiinta urmeaza un program prestabilit. Prestiinta ar fi ca Ratiune suprema sa stie cum va actiona omul in diferite circumstante ale vietii, dar nu-l predestineaza, omul e liber, el alege.

Sieglind

#94
-

xbs

Citat din: Sieglind din Noiembrie 04, 2012, 10:45:56 PM
Era odată un banc (nu-mi permit să-l evoc decât aluziv). Făcea ce făcea ... şi tot acolo ajungea. Mai avem puţin (deocamdată e în stare "apoasă").
Doamna sau d-soara, daca suferiti de fanatismul psihopatologic al obsesiei pentru "Dumnezeu" si "indoctrinare religioasa" va rog sa va tratati si sa ma scutiti de ironii. Pe prima v-am trecut-o cu vederea, pe a doua nu.


Sieglind

#96
-

xbs

Citat din: Sieglind din Noiembrie 04, 2012, 10:54:58 PM
Dacă ai fi NOU VENIT, nu ai fi avut de unde s-o recunoşti pe "prima".
Q.E.D.Trec peste limbajul extrem de agresiv.

Sunteti celebra si pe alte site-uri ;)
N-a fost nimic agresiv, o simpla constatare a comportamentului d-voastra.
Va doresc o seara placuta.

Sieglind

#98
-

xbs

#99
Citat din: Sieglind din Noiembrie 04, 2012, 11:08:17 PM
Rămâne să demonstrezi comportamentul meu pe alte forumuri (?) care să-ţi justifice afirmaţiile.

N-am ce sa demonstrez, d-voastra ma confundati. Comportamentul d-voastra de pe acest forum, asa cum l-am perceput citindu-va postarile l-am catalogat drept fanatic. E parerea mea. Va deranjeaza? Demonstrati-mi contrariul. Daca pe alte site-uri nu s-ar fi facut trimiteri catre acesta, probabil n-as fi intrat. (de asta am spus ca sunteti "celebra" si pe alte siteuri).

Sieglind

#100
-

xbs

Citat din: Sieglind din Noiembrie 04, 2012, 11:21:00 PMNu scriu pe alte site-uri. PUNCT.
Nu trebuie sa scrieti, ineptiile se raspandesc.

Sieglind

#102
-

xbs

#103
Citat din: Sieglind din Noiembrie 04, 2012, 11:47:50 PM
Înţeleg că ăsta e motivul "intrării" pe forumul ăsta? Tare!  :D

Nu e nici o minciuna. Site-ul l-am descoperit prin intermediul altora.
Nu sunteti d-voastra motivul intrarii, ci unele subiecte discutate, deci nu e cazul sa va urcati pe piedestal ;)

CitatAi de la mine un perpetuu IGNORE! Fii liniştit!  
Ma bucur. Nu era cazul sa va bagati de la inceput in seama cu mine prin indirecte ieftine. Gargara placuta in continuare, doamna. Stiu ca nu o sa va puteti abtine, deci va las ultimul cuvant.

sumalan dorin


Salutari

@ XBS ,Sieglind nu credeti ca e mai civilizat sa va rezolvati replicile trecute ,prezente si viitoare intr-un mediu privat.Nu de alta dar ce legatura exista intre replicile voastre si subiectul de fata?Ce poate sa invete un utilizator/vizitator din replicile fiecaruia.Suntem pe un forum de stiinta ,conflictele trecute,prezente sau viitoare se rezolva in privat astfel am murdari acest forum cu diferite conflicte de idei/pareri.

Crizele de comunicare duc spre conflict cred ca e mai intelept sa gasiti o punte comuna de comunicare astfel incat sa evitati replici nefondate iar daca sunt fondate in mediu privat.

De ce am intervenit? imi place foarte mult acest forum si fac orce imi este in putinta pentru a fii cat mai putin murdarit de diferiti sa spun oameni.