Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre SENS-ul existentei

Creat de Electron, Iulie 22, 2012, 05:27:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sieglind

Citat din: MariS din August 05, 2012, 10:29:13 PM
Au existat savanti care au "demonstrat" ca nu exista Sens, sens cu S mare, ci doar intamplare si multi oameni au gasit "sens" in argumentatia lor. Acestia au devenit atei. Si a existat si un sfant care n-a facut niciun rau nimanui, ba chiar a ajutat pe toti, in schimb a fost batut, scuipat, schingiuit, batjocorit, rastignit, batut in cuie, impuns cu sulita si omorat. Dar nu a putut fi invins. El e cel ce da Sens la milioane si chiar miliarde de oameni!
Cum am mai spus, Sensul nu se demonstreaza, ca atunci ar fi formula matematica sau lege fizica, nu Sens. Sensul te patrunde, dar numai daca te deschizi ca sa-l primesti.


Dar era evident că pentru tine (milioane şi miliarde de oameni) ăsta e Sensul (cu S mare).

So? eu, care am invocat "întâmplarea" (adevărat că am şters postările, dar cred că nu contează), înseamnă că sunt dintre cei care ... cum sunt, MariS, ăilalţi? care nu vin pe un forum ca să vorbească despre credinţa lor?

MariS

Citat din: Sieglind din August 05, 2012, 10:47:15 PM
Citat din: MariS din August 05, 2012, 10:29:13 PM
Au existat savanti care au "demonstrat" ca nu exista Sens, sens cu S mare, ci doar intamplare si multi oameni au gasit "sens" in argumentatia lor. Acestia au devenit atei. Si a existat si un sfant care n-a facut niciun rau nimanui, ba chiar a ajutat pe toti, in schimb a fost batut, scuipat, schingiuit, batjocorit, rastignit, batut in cuie, impuns cu sulita si omorat. Dar nu a putut fi invins. El e cel ce da Sens la milioane si chiar miliarde de oameni!
Cum am mai spus, Sensul nu se demonstreaza, ca atunci ar fi formula matematica sau lege fizica, nu Sens. Sensul te patrunde, dar numai daca te deschizi ca sa-l primesti.


Dar era evident că pentru tine (milioane şi miliarde de oameni) ăsta e Sensul (cu S mare).

So? eu, care am invocat "întâmplarea" (adevărat că am şters postările, dar cred că nu contează), înseamnă că sunt dintre cei care ... cum sunt, MariS, ăilalţi? care nu vin pe un forum ca să vorbească despre credinţa lor?

Sunt fratii mei si au dreptul la sensul lor. Si eu am fost ca ei, asa ca nu-i privesc de sus. Doar atat ii rog, mult, mult de tot, sa nu se inversuneze daca noi, ceilalti, tinem la Sensul nostru. Atat, nimic mai mult. Eu ii respect pe toti. Iar tu imi esti tare simpatica, Sieglind, sa stii! :)

Electron

Citat din: MariS din August 05, 2012, 10:29:13 PM
Au existat savanti care au "demonstrat" ca nu exista Sens, sens cu S mare, ci doar intamplare si multi oameni au gasit "sens" in argumentatia lor. Acestia au devenit atei.
La ce savanti te referi, mai exact?

CitatSi a existat si un sfant care n-a facut niciun rau nimanui, ba chiar a ajutat pe toti, in schimb a fost batut, scuipat, schingiuit, batjocorit, rastignit, batut in cuie, impuns cu sulita si omorat. Dar nu a putut fi invins. El e cel ce da Sens la milioane si chiar miliarde de oameni!
Da, oamenii gasesc tot felul de "sens"-uri in anumite istorisiri de acest fel. Multi gasesc un sens in povestea lui Gautama Buddha. Despre acest fel de SENS vorbeai in fragmentul de la inceputul acestei discutii? Ce te faceai daca te nasteai in lumea araba? Lepadai pe Mohamed pentru alt profet? (Nu e intrebare retorica, desi stiu ca sunt slabe sanse sa raspunzi).

CitatCum am mai spus, Sensul nu se demonstreaza, ca atunci ar fi formula matematica sau lege fizica, nu Sens. Sensul te patrunde, dar numai daca te deschizi ca sa-l primesti.
Nu vad de ce insisti pe asta. A cerut cineva vreo demonstratie a sensului? Intrebarea pusa in acest topic e simpla: cum determinam sensul, cum il alegem, cum il cautam, cum il gasim?

Iar faptul de a fi inspirat de istoria (mai mult sau mai putin nascocita) a unui om e intr-adevar o cale de a gasi un SENS (in fond este alegerea fiecaruia, nu?). De aici pana la afirmatia ca "teologia" stie care este sensul existentei, e totusi cale lunga.


e-
Don't believe everything you think.

Sieglind

Citat din: MariS din August 05, 2012, 10:54:54 PM
Sunt fratii mei si au dreptul la sensul lor. Si eu am fost ca ei, asa ca nu-i privesc de sus. Doar atat ii rog, mult, mult de tot, sa nu se inversuneze daca noi, ceilalti, tinem la Sensul nostru. Atat, nimic mai mult. Eu ii respect pe toti. Iar tu imi esti tare simpatica, Sieglind, sa stii! :)

Eu nu văd cine vă împiedică să ţineţi la Sensul vostru. Nu remarc să fi fost impusă vreo condiţie prin Regulament să vă lepădaţi de credinţă sau de convingerile voastre când intraţi să postaţi aici.

De bun simţ mi s-ar părea să încetaţi cu propaganda asta: păstraţi-vă credinţa, dar respectaţi-i şi pe cei care n-au chef să le cânte în strună celor care cu un tupeu incredibil vin să ne azvârle în faţă, nouă, userilor mai modeşti, că singura Cale, unicul Sens ar fi ăsta! Atâta tot! Respectaţi şi veţi fi respectaţi!

MariS

Citat din: Sieglind din August 05, 2012, 11:03:00 PM
Citat din: MariS din August 05, 2012, 10:54:54 PM
Sunt fratii mei si au dreptul la sensul lor. Si eu am fost ca ei, asa ca nu-i privesc de sus. Doar atat ii rog, mult, mult de tot, sa nu se inversuneze daca noi, ceilalti, tinem la Sensul nostru. Atat, nimic mai mult. Eu ii respect pe toti. Iar tu imi esti tare simpatica, Sieglind, sa stii! :)

Eu nu văd cine vă împiedică să ţineţi la Sensul vostru. Nu remarc să fi fost impusă vreo condiţie prin Regulament să vă lepădaţi de credinţă sau de convingerile voastre când intraţi să postaţi aici.

De bun simţ mi s-ar părea să încetaţi cu propaganda asta: păstraţi-vă credinţa, dar respectaţi-i şi pe cei care n-au chef să le cânte în strună celor care cu un tupeu incredibil vin să ne azvârle în faţă, nouă, userilor mai modeşti, că singura Cale, unicul Sens ar fi ăsta! Atâta tot! Respectaţi şi veţi fi respectaţi!

Eu nu fac propaganda, Sieglind. Eu spun doar ceea ce gandesc, iar aici e vorba despre Sens si am spus ce gandesc eu despre Sens. Dar nu impun nicio norma, ba din contra, spun ca TOTI, dar absolut TOTI au dreptul sa spuna ceea ce gandesc. Atat.

Sieglind

Citat din: MariS din August 05, 2012, 11:11:20 PM
Citat din: Sieglind din August 05, 2012, 11:03:00 PM
Citat din: MariS din August 05, 2012, 10:54:54 PM
Sunt fratii mei si au dreptul la sensul lor. Si eu am fost ca ei, asa ca nu-i privesc de sus. Doar atat ii rog, mult, mult de tot, sa nu se inversuneze daca noi, ceilalti, tinem la Sensul nostru. Atat, nimic mai mult. Eu ii respect pe toti. Iar tu imi esti tare simpatica, Sieglind, sa stii! :)

Eu nu văd cine vă împiedică să ţineţi la Sensul vostru. Nu remarc să fi fost impusă vreo condiţie prin Regulament să vă lepădaţi de credinţă sau de convingerile voastre când intraţi să postaţi aici.

De bun simţ mi s-ar părea să încetaţi cu propaganda asta: păstraţi-vă credinţa, dar respectaţi-i şi pe cei care n-au chef să le cânte în strună celor care cu un tupeu incredibil vin să ne azvârle în faţă, nouă, userilor mai modeşti, că singura Cale, unicul Sens ar fi ăsta! Atâta tot! Respectaţi şi veţi fi respectaţi!

Eu nu fac propaganda, Sieglind. Eu spun doar ceea ce gandesc, iar aici e vorba despre Sens si am spus ce gandesc eu despre Sens. Dar nu impun nicio norma, ba din contra, spun ca TOTI, dar absolut TOTI au dreptul sa spuna ceea ce gandesc. Atat.


daaaaaaa, şi eu credeam :P

MariS, ai tot spus-o până acum de câteva ori, trebuia să mai reiei? Nu era CLAR încă de când ai apelat argumentul cosmologic al lui Leibniz (preluat de Heidegger)? Ca să nu mai vorbim de alte topicuri sau postări!

Ai citit începutul topicului? despre asta era vorba? De aia a fost deschis, ca să fie loc de "mărturisiri de credinţă"?

La întrebările astea te rog să nu răspunzi. Pune-ţi-le ţie. Dacă eşti sincer cu tine măcar.


MariS

Citat din: Sieglind din August 05, 2012, 11:21:39 PM
Citat din: MariS din August 05, 2012, 11:11:20 PM
Citat din: Sieglind din August 05, 2012, 11:03:00 PM
Citat din: MariS din August 05, 2012, 10:54:54 PM
Sunt fratii mei si au dreptul la sensul lor. Si eu am fost ca ei, asa ca nu-i privesc de sus. Doar atat ii rog, mult, mult de tot, sa nu se inversuneze daca noi, ceilalti, tinem la Sensul nostru. Atat, nimic mai mult. Eu ii respect pe toti. Iar tu imi esti tare simpatica, Sieglind, sa stii! :)

Eu nu văd cine vă împiedică să ţineţi la Sensul vostru. Nu remarc să fi fost impusă vreo condiţie prin Regulament să vă lepădaţi de credinţă sau de convingerile voastre când intraţi să postaţi aici.

De bun simţ mi s-ar părea să încetaţi cu propaganda asta: păstraţi-vă credinţa, dar respectaţi-i şi pe cei care n-au chef să le cânte în strună celor care cu un tupeu incredibil vin să ne azvârle în faţă, nouă, userilor mai modeşti, că singura Cale, unicul Sens ar fi ăsta! Atâta tot! Respectaţi şi veţi fi respectaţi!

Eu nu fac propaganda, Sieglind. Eu spun doar ceea ce gandesc, iar aici e vorba despre Sens si am spus ce gandesc eu despre Sens. Dar nu impun nicio norma, ba din contra, spun ca TOTI, dar absolut TOTI au dreptul sa spuna ceea ce gandesc. Atat.


daaaaaaa, şi eu credeam :P

MariS, ai tot spus-o până acum de câteva ori, trebuia să mai reiei? Nu era CLAR încă de când ai apelat argumentul cosmologic al lui Leibniz (preluat de Heidegger)? Ca să nu mai vorbim de alte topicuri sau postări!

Ai citit începutul topicului? despre asta era vorba? De aia a fost deschis, ca să fie loc de "mărturisiri de credinţă"?

La întrebările astea te rog să nu răspunzi. Pune-ţi-le ţie. Dacă eşti sincer cu tine măcar.



E dreptul tau, Sieglind, sa crezi ce doresti despre mine, nu ma supar de loc. Ramai pentru mine la fel de simpatica chiar daca nu impartasim aceleasi ganduri si idei. Ar fi si plictisitor sa gandim la fel. Dar daca te deranjez, te rog sa-mi spui si ma retrag de pe forum.

Sieglind

#82
Cine sunt eu ca my like or dislike într-atât să conteze?  ???
Mă pui a doua oară într-o situaţie inconfortabilă (ai mai spus odată că eu aş urma să cer bannarea ta!)

Când m-a deranjat ceva, am spus-o direct, la fel de sincer, nu?

Unde ai citit tu mai sus că aş cere să fii alungat? Am cerut respect reciproc, potrivit regulilor forumului. Adică fără propagandă.

Şi detest împărţirile astea pe căprării. Nu eu simt nevoia să le fac, raportate la credinţă. Înţelegi?

Chiar nu sunt alte chestii de discutat pe un forum de ştiinţă?

MariS

Citat din: Sieglind din August 06, 2012, 09:46:18 PM
Cine sunt eu ca my like or dislike într-atât să conteze?  ???
Mă pui a doua oară într-o situaţie inconfortabilă (ai mai spus odată că eu aş urma să cer bannarea ta!)

Când m-a deranjat ceva, am spus-o direct, la fel de sincer, nu?

Unde ai citit tu mai sus că aş cere să fii alungat? Am cerut respect reciproc, potrivit regulilor forumului. Adică fără propagandă.

Şi detest împărţirile astea pe căprării. Nu eu simt nevoia să le fac, raportate la credinţă. Înţelegi?

Chiar nu sunt alte chestii de discutat pe un forum de ştiinţă?

Bine, ma retrag. Nu doresc sa indispun cu gandurile mele persoanele sensibile de pe forum. Eu nu pot sa discut doar stiinta, eu spun ce gandesc in acel moment despre subiectul in cauza. Aici e un subiect despre Sens. Acesta implica mai mult decat poate stiinta. Nu ma pot limita doar la stiinta. Stiinta e neutra. Pentru mine Sensul implica intreaga mea persoana si asta incercam sa explic. Oricum nu am de gand sa demonstrez nimanui nimic. Eu ma pot impaca cu faptul ca oamenii gandesc diferit, asa ca decat sa indispun pe altii cu ideile mele cred ca e mai bine sa ma retrag de pe forum. Unde nu sunt dorit, unde deranjez, nu pot ramane. Toate cele bune tuturor celor de pe forum si scuze daca am deranjat pe careva.
@ Adi, o sa-ti mai citesc postarile tale ca imi place echilibrul tau.
Acu moshu MariS va paraseste si sa nu va para rau, ca tot n-aveti ce invata de la el. Ba chiar ati scapat de-un prost. E prilej de bucurie. Sieglind, te salut cu drag!
Zile frumoase tuturor!


Electron

Citat din: MariS din August 06, 2012, 10:34:21 PM
[...] asa ca decat sa indispun pe altii cu ideile mele cred ca e mai bine sa ma retrag de pe forum. Unde nu sunt dorit, unde deranjez, nu pot ramane. Toate cele bune tuturor celor de pe forum si scuze daca am deranjat pe careva.
MariS, nu e nevoie sa apelezi la histrionism. Renunta doar la propavaduirea religioasa pe acest forum. Daca insa nu poti face asta, asta e. Pacat. O zi frumoasa si tie.

e-
Don't believe everything you think.

meteor

Citat din: MariS din Iulie 22, 2012, 04:29:16 PM
[...] O existenta care apare din intamplare si dispare la fel nu o pot considera altfel decat absurda, fara sens, ilogica, trista... trista.. trista. Nu cred in asta, pentru mine totul are farmec, are maretie, are SENS. Un sens care nu vine din mine dar care ma patrunde, ma inspira si-mi da forta .. elan.. optimism, miracol, frumusete.
Din tot aceasta ce vrei sa spui, ca divinitatea a creat "totul"?! ::)
Ce inseamna pentru tine sensul cuvintului: intimplare?! ::)

Citat din: MariS din Iulie 22, 2012, 04:29:16 PM
[...] O existenta care apare din intamplare si dispare la fel nu o pot considera altfel decat absurda, fara sens, ilogica, trista... trista.. trista.
Gresit (mai degraba putin haos...).
Prima intrebare:
Ce, cine este acea existanta?!
Este un,o fiinta vie,nevie (sau dupa conceptele mele: Este o masina(in acest cadru e inclus si omul) cu inteligenta sau nu?! Este o masina cu, sau nu inteligenta artificiala, sau fara inteligenta artificiala[adica o masina artificiala fara sau cu inteligenta])?!

Concluzia ta este foarte gresita (te voi contrazice doar cu un exemplu).
Eu intr-o zi am "construit" o casa.
Sensul/ scopul existentei ei era: Sa traest in ea.
Intr-o zi a dat un cutremur mare, care a ruinat casa.
Pentru casa care eu am construit-o, pentru ea, acest cutremur a aparut din intimplare.
Acum din ce cauza, disparitia ei (nu material, ci constructia data, adica logic), se considera absurda?!

Se poate de dat un exemplu mai interesant(si complicat) privitor la sensul existentei masinelor cu inteligenta artificiala.
Daca, sa presupunem, ca din intimplare (adica din anumumite combinatii) in natura apare o masina cu inteligenta, cele fara inteligenta le ai infata ta (o droae), atunci cam care ar fi fost fost sensul existentei lor?!
Nu e mai simpla sa spunem: Pur si simplu el nu exista.

Citat din: MariS din Iulie 22, 2012, 04:29:16 PM
Nu cred in asta, pentru mine totul are farmec, are maretie, are SENS. Un sens care nu vine din mine dar care ma patrunde, ma inspira si-mi da forta .. elan.. optimism, miracol, frumusete.
Nu inteleg.




xbs

Citat din: MariS din August 05, 2012, 10:29:13 PM
Au existat savanti care au "demonstrat" ca nu exista Sens, sens cu S mare, ci doar intamplare si multi oameni au gasit "sens" in argumentatia lor. Acestia au devenit atei. Si a existat si un sfant care n-a facut niciun rau nimanui, ba chiar a ajutat pe toti, in schimb a fost batut, scuipat, schingiuit, batjocorit, rastignit, batut in cuie, impuns cu sulita si omorat. Dar nu a putut fi invins. El e cel ce da Sens la milioane si chiar miliarde de oameni!
Cum am mai spus, Sensul nu se demonstreaza, ca atunci ar fi formula matematica sau lege fizica, nu Sens. Sensul te patrunde, dar numai daca te deschizi ca sa-l primesti.

Sensul vietii cred ca e staruinta in confirmarea vietii. Omul e o fiinta cautatoare care nu se opreste la nici un tipar. Oprirea si incremenirea in anumite scheme este deja o prevestire a mortii. In cazul oamenilor credinciosi  exista o directie, un ax metafizic destul de clar pe care se pozitioneaza, insa fixarea lor ar insemna deasemenea moarte (moartea omului adevarat), deci sensul implica si in cazul lor acelasi lucru: cautarea la infinit de-a lungul acelui ax, inaintarea in cunostinta. Drumul cautarii neintreupte, adevarata forma a vietii, acesta e pentru mine Sensul.

meteor

Eu cred, ca sensul existentei nu poate fi dirijat de catre fiecare personal, noi suntem inclusi in un cadrul unui "mecanizm", atit.
Daca tu consideri ca ceva anumit e sensul existentei tale, iar altul cu timpul te indrumeaza pe alt drum, aceasta nu inseamna ca tu ai schimbat sensul existentei tale, pur si simplu tu te afli in cadrul "mecanizmului".

La unii poate ar parea cam un raspuns neobisnuit si neclar.

xbs

#88
Citat din: meteor din Noiembrie 04, 2012, 06:15:48 PM
Eu cred, ca sensul existentei nu poate fi dirijat de catre fiecare personal, noi suntem inclusi in un cadrul unui "mecanizm", atit.
Daca tu consideri ca ceva anumit e sensul existentei tale, iar altul cu timpul te indrumeaza pe alt drum, aceasta nu inseamna ca tu ai schimbat sensul existentei tale, pur si simplu tu te afli in cadrul "mecanizmului".
La unii poate ar parea cam un raspuns neobisnuit si neclar.

"Te afli in cadrul mecanismului" bate cam mult spre credinta in predestinare, dar poate v-am inteles gresit.


meteor

Pe viitor as dori adresari doar la persoana a doua singular.

In predestinare eu foarte mult cred, si sunt convins ca ea e reala si si exista peste tot.
INSA, nu acea predestinare care o face matusa cutare, prin ghicitul in bobi sau carti.

Eu vorbesc (in un oarecare fel) de predestinare stiintifica(ce nu e asa de simpla si nu se stie daca e capabila la orice).

Spre exemplu daca intreb o vrajitoare care va fi timpul de zbor a unei bile, cu masa cutare, forma cutare, viteza initiala cutare, unghiul de aruncare cutare, gravitatia cutare, la presiunea cutare ea imi poate trinti orice nebunie, si nu o voi mai verifica cum a gasit ea raspunsul..
INSA, stiintific, avind aceste date (minime), foarte aproximativ se poate de prezis.

Ce (mai clar) am vrut sa spun prin acest exemplu?!
Caci orice, chiar si masinile inteligente, sunt incadrate in "mecanizm". Cel mai clar ar fi atunci cind intelegi principiul lor de functionare.
Despre cele fara inteligenta, nici vorba ...

Mine sa presupunem ca va ploua. Acest fenomen natural s-a datorat faptului ca: o perioada de timp pe un anumit teritoriu a fost cald, era suficienta apa pentru evaporare, apa aceasta a rezultat din cauza altort ploi, caldura venita rezulta de la soare, etc. Acest fenomen urmeaza o multime de alte urmari: vegetatia va creste, oamenii in cutare zi se vor imbraca corespunzator, etc.
Deci, stiind absolut orice maruntai si avind o super minte, aceasta se putea prezice cu milioane de ani in urma (anumit timp), ca in cutarele loc in cutarele timp va fi cutarele eveniment.
Si la fel inspre viitor.

Ar parea ca masinile cu inteligenta joaca rolul principal?! Ba cred ca nu. Si miscarile si gindurile lor eu sunt increzut ca sunt de prezis.
O data si odata era sa apara cineva, care sa posteze primul intrebarea, apoi discutii si etc. si schimb de pareri si etc.