Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre SENS-ul existentei

Creat de Electron, Iulie 22, 2012, 05:27:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

xbs

#105
Citat din: meteor din Noiembrie 04, 2012, 09:52:19 PM
Atit timp cit nu stii nimic despre inceputul functionarii/existentei acestui "mecanizm" (si ce intelegi prin cuvintul inceput), [cutoate ca eu cred ca el a existat din totdeauna iar a spune de un oarecare inceput e absurd] si despre sfirsitul "mecanizmului", atunci putem lasa in pace liberul arbitru.
Fiecare din noi e o piesa din un "mecanizm", fiecare avind functia lui si mda se poate de spus sensul lui. Insa a spune schimbarea lui (sensului) voluntar involuntar este absurd (spre exemplu insus faptul ca spui ca ai inteles ca ai alt sens pentru existenta, aceasta deja face parte din "mecanizm").

Raspunsul concret care e sensul existentei tale, al meu , etc. atunci  

Nu cred ca sensul poate fi cunoscut, nici definit la modul strict, poate fi in cel mai bun caz intuit. Rationalitatea mecanismului e sensul sau bogatia de sensuri a unei piese legate de ratiunile si sensurile celorlalte piese. Daca toate piesele au o rationalitate dinamica, plasticizata (se modeleaza, se schimba) datorate angrenarii lor in mecanism, atunci sensul existentei tale  se combina sau intregeste sensul pieselor intr-un mod in care face imposibila o separare reala. Separarea o poti face in plan inchipuit, abstract.


Citat din: Şumi din Noiembrie 05, 2012, 12:32:16 AM
De ce am intervenit? imi place foarte mult acest forum si fac orce imi este in putinta pentru a fii cat mai putin murdarit de diferiti sa spun oameni.

Aveti dreptate. Polemicile si schimbul de idei ar trebui sa se rezume la cele care au contingenta cu subiectul topicului, iar eventualele atentionari sa se faca in privat. Pe de alta ar fi pacat sa contribuiti si d-voastra la murdarirea forumului pe care-l apreciati, deci o mai mare atentie la ortografie nu v-ar strica, asa cum nu ne strica nici noua, celorlalti.


meteor

Citat din: Şumi din Noiembrie 05, 2012, 12:32:16 AM

Salutari

@ XBS ,Sieglind nu credeti ca e mai civilizat sa va rezolvati replicile trecute ,prezente si viitoare intr-un mediu privat.Nu de alta dar ce legatura exista intre replicile voastre si subiectul de fata?Ce poate sa invete un utilizator/vizitator din replicile fiecaruia.Suntem pe un forum de stiinta ,conflictele trecute,prezente sau viitoare se rezolva in privat astfel am murdari acest forum cu diferite conflicte de idei/pareri.
Crizele de comunicare duc spre conflict cred ca e mai intelept sa gasiti o punte comuna de comunicare astfel incat sa evitati replici nefondate iar daca sunt fondate in mediu privat.
;D, fii mai serios bre...
Citat din: Şumi din Noiembrie 05, 2012, 12:32:16 AM
De ce am intervenit?
Buna intrebare... Pune acesta intrebare si prietenii tale...
Citat din: Şumi din Noiembrie 05, 2012, 12:32:16 AM
imi place foarte mult acest forum
Chiar eram foarte interesat sa aflu aceasta noutate..
Citat din: Şumi din Noiembrie 05, 2012, 12:32:16 AM
si fac orce imi este in putinta pentru a fii cat mai putin murdarit de diferiti sa spun oameni.
Mai Sumi si cu mai cine .., mai coboriti pe Pamint, ca prea visati la stele,..

@xbs, era o vorba a unui invatat, ideea era cam asa: Femei cu care sa poti face dragoste is foarte multe, insa femei cu care sa poti sta de vorba is foarte putine... Asaca baga-o mai des in seama..

Sieglind

Citat din: meteor din Noiembrie 05, 2012, 10:53:26 AM
... ideea era cam asa: Femei cu care sa poti face dragoste is foarte multe, insa femei cu care sa poti sta de vorba is foarte putine... Asaca baga-o mai des in seama..

Potrivit statisticilor forumului, Raportul bărbaţi/femei pe Scientia este:    3.3 : 1
N-am să fiu vreodată capabilă să contracarez acest tip de argumente.

Cred că ar fi mai bine să mă retrag.

AlexandruLazar

Citat din: meteor din Noiembrie 05, 2012, 10:53:26 AM
@xbs, era o vorba a unui invatat, ideea era cam asa: Femei cu care sa poti face dragoste is foarte multe, insa femei cu care sa poti sta de vorba is foarte putine... Asaca baga-o mai des in seama..

O concluzie în spiritul ştiinţific promovat adesea de meteor  :)

xbs

#109
Citat din: meteor din Noiembrie 05, 2012, 10:53:26 AM
@xbs, era o vorba a unui invatat, ideea era cam asa: Femei cu care sa poti face dragoste is foarte multe, insa femei cu care sa poti sta de vorba is foarte putine... Asaca baga-o mai des in seama..

O persoana care nu pare sa aprecieze frumusetea complimentului pe care i l-ai facut, merita atentia altora, nu a mea. Suntem in "ignore perpetuu", de comun acord, nu incerca sa strici linistea ;)

@Sumi, n-am vrut sa activez un subiect vechi, de aceea va spun aici, daca tot sunt in offtopic. Sunteti in eroare, nicaieri nu se specifica varsta pamantului, nici nu reiese. http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,2920.0.html Nu mai credeti in ce se spune, mergeti la sursa si verificati, doar nu functionam dupa principiul "crede si nu cerceta", omul e o fiinta cautatoare.