Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

obtinerea hidrogenului prin eletroliza

Creat de danger, Iulie 16, 2012, 11:16:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

danger

       hidrogenul este in prima perioada din tabel el se poate obtine aproape de oricine  prin  electroliza unei substante de   hidroxid de sodiu in concentratie de 40 %  vasul  esteun borcan de sticla de aproximativ un litru  borcanul are un capac inchis ermetic in care se fac gauri pt firelede la anod si catod  anodul este  inchis intrun tub de sticla  unde se degaja oxigen  tensiunea este de 5-10 V  hidrogenul este cules din spatiul liber din borcan electrozi sunt din sarme de nichel anod+ catod-


     daca aveti neclaritati contactatima!!!!!!!!!!!! ;D

Electron

Citat din: danger din Iulie 16, 2012, 11:16:11 PM
      daca aveti neclaritati contactatima!!!!!!!!!!!! ;D
Am eu o neclaritate: de ce scrii pe acest forum cu atatea erori gramaticale?

e-
Don't believe everything you think.

danger


danger


Electron

Citat din: danger din Iulie 17, 2012, 05:43:31 PM
Salut am scris la repezala .
Eu iti recomand sa nu mai scrii la repezeala, pentru ca atunci cand nu depui un minim de efort sa scrii corect, ceilalti nu vor fi incurajati sa depuna efortul sa-ti citeasca macar postarile, daramite sa mai si raspunda.

Citat din: danger din Iulie 17, 2012, 05:45:16 PM
Incerci si tu experimentul?
Am facut experimente de electroliza in scoala generala. La tine la scoala nu se fac aceste lucruri?

e-
Don't believe everything you think.

danger

#5
Acasa nu incerci   singur prin  electroliza unei substante de CuSo2 poti obtine acid sulfuric  ,apropo mersi de sfat  si inca nu am facut acel experiment.