Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum se calculeaza formula constanta gravitatională

Creat de adyy, Iulie 04, 2012, 06:11:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adyy

G=6.67428(67)X10 la puterea -1.......


Ce este cu 67 dintre paranteze? Cum se calculeaza matematic.


Este constanta gravitațională universală, constanta lui Newton, iar în limbajul cotidian G mare.

Electron

Citat din: adyy din Iulie 04, 2012, 06:11:59 PM
G=6.67428(67)X10 la puterea -1.......

Ce este cu 67 dintre paranteze?
De unde ai luat aceasta valoare?


e-
Don't believe everything you think.

adyy


Electron

Don't believe everything you think.

adyy


Electron

Citat din: adyy din Iulie 04, 2012, 08:05:53 PM
Ai dreptate. Am dat un link unde scrie in engleza si se pare ca difera valoarea.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Constanta_gravita%C8%9Bional%C4%83
Ironia face ca pe pagina in engleza sa fie precizat ce inseamna valoarea din paranteza. De ce nu citesti macar ceea ce propui altora spre citire?

Paginile Wikipedia in romaneste sunt si mai rele decat celelalte. Cand ai ocazia sa verifici pagina corespunzatoare si in engleza, fa-o, pentru ca romanii nici sa copieze cum trebuie nu sunt in stare.


e-
Don't believe everything you think.

adyy

Citat din: Electron din Iulie 04, 2012, 08:13:24 PM
Citat din: adyy din Iulie 04, 2012, 08:05:53 PM
Ai dreptate. Am dat un link unde scrie in engleza si se pare ca difera valoarea.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Constanta_gravita%C8%9Bional%C4%83
Ironia face ca pe pagina in engleza sa fie precizat ce inseamna valoarea din paranteza. De ce nu citesti macar ceea ce propui altora spre citire?

Paginile Wikipedia in romaneste sunt si mai rele decat celelalte. Cand ai ocazia sa verifici pagina corespunzatoare si in engleza, fa-o, pentru ca romanii nici sa copieze cum trebuie nu sunt in stare.


e-

Multumesc. Nu as fi observat fara ajutorul tau.

HarapAlb

Citat din: adyy din Iulie 04, 2012, 06:11:59 PM
Cum se calculeaza matematic.
Nu se calculeaza matematic, ci se determina experimental.

puriu

Constanta universala G este enigmatica. Nu este chiar constanta si nu se stie daca e universala. S-a masurat numai pe Pamant si numai in plan orizontal folosind aceeasi metoda. In ciuda perfectionarii extreme a tehnicii de masura apar mari diferente intre masuratori facute in diverse locuri si la date diferite, chiar cu acelasi tip de instalatie. Pentru calcule astronomice se conteaza doar pe primele 4 cifre dupa virgula. Valoarea oficiala se stabileste de o comisie pe baza celor mai credibile rezultate recente si este valabila pentru urmatorii 3 ani. De aceea nu este de mirare ca in surse diferite apar valori diferite.

andy02

formula "constantei gravitationale" se deduce din energia pendulului elastic.
     g=4*pi^2*y0/T^2 unde yo=elongatia initiala si T^2=perioada de oscilatie

atanasu

Interesant ce spune Puriu si voi reveni fiind si domeniul meu de interes.

calahan

Atanasu
Ce spune Puriu este doar asa un por-puriu. Habar nu are de fenomenul fizic al interactiunii gravitationale. Formula pe care a dat-o Andy02 este formula unei acceleratii. Acceleratia gravifica are intradevar variatii locale, datorate variatiei locale a densitatii maselor din scoarta terestra. Instrumentele de masura masoara variatia acceleratiei gravifice  g  pe suprafata pamantului.  Nu masoara constanta gravitationala  G. S-a dat si o harta a variabilitatii lui  g . Dar G-ul este o constanta universala si reflecta raportul intre suprafata integratoare a campului gravific si suprafata generatoare a campului gravific. Si fiind un raport de suprafete este un adimensional. La nivelul nucleonilor  G-ul nucleonic  Gn=8*eps0. Ceeace demonstreaza ca gravificul este derivat din campul electric al nucleonilor.

Virgil

Citat din: atanasu din Decembrie 09, 2023, 09:35:02 AM
Interesant ce spune Puriu si voi reveni fiind si domeniul meu de interes.
Conform teoriei mele constanta gravitationala reprezinta raportul dintre patratul frecventei campului gravitational si densitatea masica a acestuia;
pentru cei interesati cititi aici la pagina 6.

https://drive.google.com/file/d/1ZbvWGfg3aMOn4uW41ymaaZnnoAlQ5BK4/view?usp=drive_link

calahan

#13
Dl Virgil
Se vede ca avem doua definitii pentru constanta gravitationala, la care duc link-urile postate, unde sunt articolele cu argumentarile acelor definitii. Pe mine m-a surprins ca prin socotelile dumitale ai ajuns la valoarea exacta a lui G. Marturisesc ca nu am prins rationamentul dumitale. Si am vazut ca la numitorul relatiei dumitale este densitatea campului gravific  rogv. Densitate care dupa mine este patrat de frecventa. Patrat de frecventa, care inpreuna cu patratul de frecventa de la numarator il face pe G adimensional, asa cum mi-a iesit si mie. Pentru mine, lucrul cel mai grav si de neacceptat, din teoria dumitale, este densitatea gigantica a vidului, gasita de dumneata, de  1022  Kg/m3. Asa ceva mie nu mi se pare a fi logic si de aceea presupun ca pe undeva a scapat o gresala. Intrun vid cu asa de mare densitate, universul ar fi absolut inghetat. Nu ar fi posibila nicio miscare, nicio translatie.

calahan

#14
Dl Virgil
Asteptam de la dumneata o parere critica obiectiva asupra demonstratiei din care ar rezulta, dupa mine, ca  G-ul este o constanta adimensionala. La fel si despre constanta electrica  k , care de la descifrarea constantei de actiune  h , ar reesi ca este de asemenea un adimensional. Adimensionalitatea acestor doua constante ar duce, dupa mine, la identitatea dimensionala masa-sarcina. Identitate pe care dumneata, dintrun puternic conservatorism, nu o poti admite. Si ti se pare ca ar fi o foarte mare gresala de perceptie si reprezentare, o foarte mare ineptie. Dar dumneata trebuie sa demonstrezi ca demonstratiile mele sunt gresite. In argumentarea de la link-ul dumitale ai scris ca modulul de elasticitate este dat de relatia: E=c2*ro. Dar asta este presiune dinamica. Cand scrii ca modulul de elasticitate  E este echivalent cu: E=epso*f2, dupa mine, epso este adimensional si f2 este densitate ro. Si deci nu poate sa fie o echivalenta a celor doua relatii. Ma gandesc ca de la aceste interpretari ale dumitale, ar putea sa apara niste erori in conceptiile dumitale.