Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Alegere profil

Creat de Alexandru T, Iulie 04, 2012, 05:18:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Alexandru T

Salut! Am o nelamurire in legatura cu alegerea pe care trebuie sa o fac. Sunt clasa a 8-a (am fost) si trebuie sa aleg un profil. Lucrul care e clar: profil real. Am doua optiuni: mate-info bilingv engleza si stiinte ale naturii. Nu stiu ce vreau sa fac pe viitor: medicina/farmacie/matematica/fizica. Acestea sunt in prim-plan.



Asadar: mate-info bilingv engleza sau stiinte ale naturii? Argumentati daca puteti.



Mersi!

Electron

Citat din: Alexandru T din Iulie 04, 2012, 05:18:41 PM
Asadar: mate-info bilingv engleza sau stiinte ale naturii? Argumentati daca puteti.
Asta e un fel de gluma?

e-
Don't believe everything you think.

Alexandru T

Da, e o gluma. Te rog trateaz-o ca atare.

Electron

De ce faci asemenea glume pe acest forum?


e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

 Impartirea pe profile la liceu este o prostie si eu iti spun ca nu este asa de importanta alegerea pe care o faci. In liceu se consolideaza cultura generala, nu-ti imagina ca iesi guru in informatica, matematica respectiv biologie sau fizica. In 4-5 ani de zile cat dureaza liceul o sa-ti mai schimbi parerile despre ce ai vrea sa faci cand vei fi mare :)
Totusi, ca sa argumentam ar trebui sa analizam programa (materii, numar de ore alocate) fiecarui profil. Unde mai pui ca este important si talentul pedagogic al profesorului, degeaba inveti la mate-info bilingv daca cursul de mate predat in engleza este o catastrofa. Partea proasta este ca in Romania nu-ti poti alege profesorii. Discuta direct cu elevii mai mari, vezi care este nivelul general al liceului...

AlexandruLazar

Eu am prins introducerea claselor de ştiinţele naturii când eram în liceu (dar nu şi când am intrat -- atunci am avut de ales doar între real mate-info şi uman). Am ales real ca să nu dau teză la latină. Serios. Tot ce mai ţin minte din latină este "aşa l-a trăznit pe Grigore la munte". Altfel singura materie la care am fost la olimpiadă, pe tot parcursul liceului a fost limba şi literatura română, şi am avut rezultate bune.

Am foşti colegi de liceu care au făcut fără probleme facultatea de medicină; un fost coleg care a făcut geografia, unul care este urbanist, unul pe cale să devină arhitect. În facultate (UPB) am avut un singur coleg care a terminat un profil uman, dar am avut mulţi colegi de facultate care nu prea aveau ce căuta pe-acolo deci nu cred că e un standard.

Per ansamblu, dacă stau să îmi aduc aminte ce s-a întâmplat prin primii doi ani de facultate, pot să îţi spun că şi dacă aş fi avut de două ori mai multe ore de fizică (şi am avut patru pe săptămână dacă ţin bine minte), nu cred că aş fi simţit o diferenţă prea mare. De la abordarea problemelor de electricitate şi magnetism din liceu la cea din facultate, chiar şi numai la cursul de fizică (nu mai vorbesc de cele de specialitate) e o diferenţă ca de la cer la pământ, şi sunt sigur că asta e valabil şi pentru alte domenii. Aş fi preferat mai degrabă mai multă matematică, astfel încât, de exemplu, să învăţ şi să folosesc ecuaţiile diferenţiale din liceu, nu din facultate.

Nu ştiu cum stă treaba cu privire la chimie şi biologie însă. La fel ca HarapAlb, îţi recomand să discuţi cu elevii mai mari dacă ai ocazia, şi orientează-te şi după profesorii care au ore la clasele de profilul respectiv. Când s-au introdus clasele de ştiinţele naturii la mine la liceu, treaba a fost făcută cam pe nepusă masă şi oamenii au avut destui profesori mult sub nivelul celor pe care i-am avut eu.

Mai ales, alege ceva care te interesează. E greu să te motivezi la felul cum e structurat sistemul nostru -- nu îngreuna asta alegând ceva care nu te interesează.