Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mersul cu bicicleta

Creat de Adi, Iunie 24, 2008, 08:25:47 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.


RaduH

Lasa ca atunci cand n-or sa mai aiba toti manelistii bani de benzina om putea merge si cu bicicleta .

Adi

Sa fie in un ceas bun! Dar pana atunci, nu ar strica sa contruiasca piste de biciclete, ca in vest.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

jean

#3
 E merg mult cu bicicleta in Bucuresti, mai putin iarna. Am facut si trasee lungi in afara orasului. Exemplu: Bucuresti-Buzau (de mai multe ori) dus intors, Pitesti -Sibiu dus si intors pe transfagarasean si valea Oltului, Bucuresti -Brasov pe la Sinaia si intors pe la Cheia, Vulcanii noroiosii etc.
Aceste trasee au fost facute cand eram mai tanar, desi am 51 ani merg in continuare cu bicicleta si recomand tuturor pt. sanatate.
  In Bucuresti daca alegi trasee mai putin aglomerate si respecti regulile de circulatie se circula fara probleme. Pe pistele pt. biciclete nu se poate circula!...Sunt blocate cu masini. Recomand mersul cu bicicleta. Este nepoluant si face bine. A venit primavara ce  mai asteptam?

AlexandruLazar

Eu am la activ numai o vară şi jumătate de toamnă de mers cu bicicleta prin Bucureşti; e enervant, dar nu chiar aşa cum arată articolul de la Adevărul. Ca sfaturi sau observații am cam aşa:

1. Bicicletă cu suspensii ;D. Bicicleta mea e un amărât de DHS, deci nimic spectaculos, dar are suspensii, care la gropile şi bordurile din Bucureşti sunt esențiale. De asemenea, e o bicicletă "sport" (are roțile foarte late). Asta înseamnă că trebuie să dai mai tare la pedale ca să mergi repede şi că majoritatea curbelor le iau ca pe tanc, dar nu am căzut niciodată cu ea, are o aderența excelentă.

2. Dacă am de ajuns undeva, de regulă încerc să-mi planific ruta cu oareşice grijă dinainte (e drept că aici îmi e de ajutor faptul că ştiu foarte bine oraşul -- pentru cei dezorientați merge foarte bine Google Earth). Nu merg pe străzi înguste care sunt aglomerate la ore de vârf, gen bd. Ferdinand (stau în zonă), Calea Călăraşi ş.a.m.d.. Nu merg pe trotuar, că trebuie să merg cu viteza pietonilor şi nu-mi convinde. Merg în schimb pe piste, chiar dacă sunt pietoni şi maşini. Maşinilor nu le fac nimic, pietonii în schimb îi claxonez şi dacă vreunul nu se dă, am grijă să trec pe lângă el razant şi în viteză. Nu-mi place asta, dar fiecare om care se învață minte să nu stea pe pistă înseamnă o pistă mai liberă data viitoare ;D.

3. Reguli de circulație ;D. Nu am carnet de conducere (sper să-l iau la vară -- n-am avut timp să fac şcoala de şoferi până acum), dar ştiu destul de bine regulile de circulație. Încă nu mi s-a-ntâmplat să fiu gata să dau peste vreo maşină sau invers.

4. La stopuri, nu mă bag în față. Deşi tentația e să treci bine-mersi pe lângă ditamai coloana şi să te propteşti în față până la culoarea verde, eu prefer să stau cam la jumătatea coloanei. În felul ăsta cei din față, care fac dreapta, au timp să mă vadă, cei din spate asemenea, şi celor de lângă mine le e mai uşor să încetinească dacă e nevoie.

Adi

Excelent post, Alex. Si la mine la Montreal s-a topit zapada de pe balcon :D si astfel a iesit si bicicleta mea din nameti :D si e caldut afara, asa cred ca o sa o scot si eu curand la o plimbare. Aici avem piste de bicicleta, strazi largi si circulatie lejera, plus un parc masiv langa mine, asadar nu sunt problemele din Bucuresti. Dar la Bucuresti tot mai ramane problema poluarii. Cand mergi cu bicicleta, faci un efort mai mare decat atunci cand mergi pe jos si astfel ingerezi mai multa poluare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

jean

CitatDar la Bucuresti tot mai ramane problema poluarii
Autoritatile fac eforturi pt. eliminarea masinilor vechi si poluante. Industria poluanta este la pamant, s-a vindut sau s-a furat tot. Santierele de constructii au cam stagnat activitatile, criza economica se vede si aici. A ramas numai noroiul facut de masinile acestor firme pe strada. Cam asta este imaginea privind poluarea in Bucuresti. Numai RATB-ul mai are niste rable de masini care poluaza foarte mult mediul, atat sonor cat si din punct de vedere al gazelor.
 

Adi

Adica zici ca in Bucuresti nu e poluare? Eu am impresia ca e ...

Dar da, a venit primavara si am iesit si eu ieri prima data la plimbare cu bicicleta pe anul asta. Ma gandesc ca si alti voluntari ai nostri au facut-o. Ne puteti spune din experienta voastra?  Aici la Montreal e soare, dar inca cam 5 grade si mormane de zapada pe alocuri ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

jean

CitatEu am impresia ca e ...
De ce?  ???
Binenteles ca este poluare dar nu mai multa ca in anii trecuti. Eu am spus ca se fac eforturi pt. diminuarea ei. inca este multa poluare sonora si gaze toxice.
Ma gandeam sa-mi pun un bener pe cadrul de la bicicleta pe care sa se afle un mesaj ce indeamna la un mediu curat, sanatos si miscare fizica. Dar cred ca ma injurau si claxonau toti conducatori auto. Si eu sunt conducator auto dar merg cu bicicleta la serviciu iar in momentul cand sunt cu bicicleta sunt tratat cu inferioritate de conducatorii auto. Asa ca am un mesaj pt. ei:
Dragi conducatori si conducatoare auto, sunt si biciclisti cu carnet de conducere si respecta legile de circulatie cand circula cu bicicleta. In numele tuturor biciclistilor din Bucuresti, va rog sa ne tratati corespunzator in trafic si sa respectati si depturile noastre prevazute prin lege.
Va multumesc ca m-ati ascultat, si poate se va schimba ceva in comportamentul dumneavoastra.

Adi

Ah, da, poate e poluarea mai redusa acum, dar era mult mai tare poluarea inainte. Eu stiu cum e la Lyon sau Montreal. Cand era doar un pic de poluare, se dadea alarma in oras. Si acea limita de poluare era mai stringenta decat in Romania, in Romania mai mereu e poluarea peste acea limita.

Bun mesajul pentru conducatorii auto si in general apreciez ca mergi cu bicicleta la serviciu. Economisesti si bani, faci si miscare si sustii si mediul. Din pacate, inhalezi noxe de masina, care iti fac rau. Dar ce sa ii faci, asta e. Asa ca tot e bine sa mergi cu bicicleta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro