Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangenta a.n. #16 : diverse

Creat de Electron, Iunie 28, 2012, 05:42:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Aceasta este o tangenta desprinsa din discutia despre geocentrism/heliocentrism si prefer sa-i raspund intr-un topic separat pentru a evita varza de idei a lui alexandru n. din discutia respectiva.

Aceasta e ultima pe care o creez (deocamdata), si contine multe altele, prea mici pentru a le face topice dedicate, sau altele care sunt prea greu de clasificat.


Tangenta despre limba engleza:

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PMŞi că tot e vorba de limba engleză şi de logică şi de observaţii, aştept în continuare să traduci tu ideea din acel paragraf wikipedia despre Ica Stones (şi oricare altul unde ai aruncat sentinţe fără dovezi, în cazul de faţă că nu ştiu limba engleză).
Asteapta.

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM
CitatAsta crezi tu din ignoranta ta in domeniu, si precarea cunoastere a limbii engleze. Revezi raspunsul lui AlexandruLazar.
Păi tu care nu eşti ignorant, şi care te pricepi la limba engleză, explică tu deci paralaxele negative de amploare mai mare decât cele pozitive (postarea mea anterioară).
Desigur, asteapta.


Tangenta despre deformare:

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PMDealtfel, dacă întorci capul, după mintea ta eşti în stare de mişcare, aşa că la ce să mă aştept...
Mirobolant.

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM
CitatBuna intrebare. Care parte a corpului tau defineste, pentru tine, daca esti in repaus sau nu? Capul? Pieptul? Picioarele? Mainile? Faptul ca esti lipit de scaun nu inseamna ca nu te poti deforma, sau ca scaunul nu se poate misca la randul lui din cauza miscarilor tale din mina (de exemplu daca ar fi cu roti sau pe gheata). Dar astea sunt doar niste subtilitati care nu-ti dau de gandit, pentru ca le ignori, ca multe altele.
Era vorba de mişcare în sensul deplasării dintr-un loc în altul, nu de "deformare". Dar în fine, ce să mai zic unuia ca tine...
Da, si eu despre acelasi fel de miscare vorbeam, ca posibil efect al deformarii. Cand o sa cugeti mai pe indelete despre asta, o sa iti cresti sansele sa pricepi despre ce era vorba.


Tangenta despre maree:

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM-  (alexandru n.) "q6: pe ce anume exact se bazează timpii mareelor ("tides")?
- (Electron)
CitatPe ... mura asta din mana mea care tocmai era sa cada in gura ta. Chiar nu cunosti cauza mareelor? Ce ar fi interesant aici este sa ne eplici cum se explica mareele in modelul geocentrist (in caz ca nu sunt ignorate in acel model).
Se observă că n-ai citit întrebarea (ca de obicei, în unele cazuri).
Genial.

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PMEu aştept în continuare răspunsul, căci am o surpriză pentru tine. Una din care nici măcar NASA nu te poate scoate.
Asteapta.


Tangenta despre Big-Bang:

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM
CitatAi afirmat ca DE FIECARE DATA [sic] modificarile din model au fost transformate in ,,mituri". Daca nu intelegi ca existenta si a unui singur caz in care o corectura nu a fost ,,transformata in mit" (si exemplul relevant e expansiunea accelerata a Universului), afirmatia ta absolutista e eronata, indiferent despre cate cazuri fabuleaza ,,site-urile" acelea, atunci e clar de cata logica dispui. Mai cugeta inainte sa te lansezi in senstinte absolutiste, data viitoare.
E ciudat cum vezi la altul când ţi se pare că greşeşte judecând absolutist, dar nu vezi la tine. Am zis "ţi se pare" pentru că încă nu sunt convins că am greşit. Expansiunea întotdeauna a făcut parte din big bang, din câte ştiu eu.
Da, dar nu si expansiunea accelerata observata recent. De ce nu citesti atent ce ti se raspunde, maestre geocentrist?

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PMDacă nu, aştept link, nu doar să dai din gură că greşesc. Mărirea ratei expansiunii e în schimb un detaliu minor, adică nu schimbă datele problemei (că universul big bang-ului e în expansiune).
O fi un ,,detaliu minor" pentru tine, data fiind ignoranta ta in domeniu.


Tangente neclasificate:

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM- (Electron) ""Ce am presupus, maestre? Tu singur ai declarat ca ai petrecut ultimii ani pe acele forumuri."
- (alexandru n.) "Aţi presupus că am făcut postări acolo. Ce e aşa greu de priceput? De fapt, în ce vă priveşte, nu mă miră."
- (Electron) "Repet, nu am presupus asa ceva. Reciteste fragmentul. Era vorba de falsa ta modestie cum ca ai fi un ,,debutant", desi ai petrecut ani de zile ,,studiind" pe forumuri geocentriste, conform propriilor tale afirmatii. De aceea te consider maestru geocenstrist, pe langa faptul ca esti un maestru in pseudo-stiinta si in a face varza de idei pe aici."
Poate măcar acum pricepi şi o laşi baltă: am fost debutant în a posta pe un forum de ştiinţă (şi, cu câteva cazuri anterioare foarte scurte, ca timp şi conţinut, pe orice tip de forum).
In sfarsit ai renuntat la chestia cu ,,dvs". Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PMŞi apropo, forumurile nu erau "geocentriste", dimpotrivă. Şi de asemenea, n-am zis ultimii ani sau ani de zile. Mi-am început cutreierarea pe acele forumuri acum 2 ani, sau 2 şi jumătate, şi mă oprisem acum 1 an, sau 1 an şi jumătate. Deci e vorba doar de un an, cel mult un an şi vreo două luni.
Mirobolant.

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:54:30 AM
CitatDaca ai datele de contact ale unuia din elevii lui Humprey, trimite-mi-le pe privat si voi vorbi in direct cu el
şi:
CitatAsteapta. Nu dau curs unor provocari de acest fel, cand vin de la indivizi care si-au demonstrat ignoranta in domeniu asa ca tine
Atunci aşteaptă şi tu. Adică, dacă mă excluzi din discuţie şi nu mai pot astfel asista la perlele pe care sunt convins că o să le scoţi, de ce aş face una ca asta?

Ca să nu mai vorbesc că la cât de civilizat te-ai purtat pe aici, evident că n-aş face asta NICIODATĂ (indiferent de motivul menţionat anterior).
Genial.

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:54:30 AMŞi apropo, nu-l cheamă Humprey. Dar sigur că după ce ai terminat cu masacrarea limbii române, ai trecut la (nume din alte) limbi. Şi mai voiai să-ţi dau date de contact... Chiar că trăieşti într-un univers imaginar.
Fantastic.

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AMCum e, stimate Eugen7, mai sunteţi evoluţionist?
Chiar asa, Eugen7, ce ne facem cu Robert Sungenis, aparator vocal al catolicismului? Pe cine sa credem, pe el, mare cunoscator cu citate din bibile si tot tacamul, sau pe tine, care sustii in mod mincinos ca teologia crestina este compatibila cu stiinta? Uite ca si maestrul geocentrist te ia la bani marunti! De ce nu mergeti voi sa discutati temele astea profunde pe un forum dedicat religiei?

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AM[ găsiţi textul anterior, dacă vreţi să verificaţi traducerea, de exemplu şi în această carte, "Bioethics in a European Perspective":
http://books.google.co.uk/books?id=RUHbC666NSYC&pg=PA319&lpg=PA319&dq=%22We+no+longer+feel+ourselves+to+be+guests+in+someone%22&source=bl&ots=ggqbT8YBX_&sig=9PciTtTNMwjRP_Kxd9stJTdx6ag&hl=en&sa=X&ei=ti_qT66zLuzN4QScpfAw&ved=0CFAQ6AEwBg#v=onepage&q=%22We%20no%20longer%20feel%20ourselves%20to%20be%20guests%20in%20someone%22&f=false ]
Fabulos.



e-
Don't believe everything you think.