Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangenta a.n. #14 : aplicarea tacticii „apel la autoritate”

Creat de Electron, Iunie 27, 2012, 06:56:06 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Aceasta este o tangenta desprinsa din discutia despre geocentrism/heliocentrism si prefer sa-i raspund intr-un topic separat pentru a evita varza de idei a lui alexandru n. din discutia respectiva.


Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM- (alexandru n.) ,,q5: după părerea dvs. personală, care e cel mai mare om de ştiinţă din toate timpurile? (unul singur; teoretician sau din ştiinţa aplicată)"
- (Electron)
CitatParca opiniile si parerile mele personale erau irelevante pentru tine. Oricum, te asigur ca raspunsul la aceasta intrebare chiar e irelevant aici. Apelul la autoritate este o eroare de logica. Daca intrebai ce argumente sunt cele mai importante, era alta poveste. Dar nu, tu inca vrei sa arati cu degetul persoane, cu nume si functii, nu idei si rationamente. Pai vezi, maestre geocentrist, cum iti dai cu stangul in dreptul?
În realitate, eram doar curios în ce priveşte preferinţa fiecăruia. Dar sigur că Electron nu se poate abţine să bată câmpii şi să presupună tot felul de lucruri în ce mă priveşte.
Da, frumoasa incercare de a te ascunde dupa deget. Iti repet ca apelul la autoritate este o eroare de logica.

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM
CitatFenomenal! Tu nici pana azi nu ai avut curiozitatea sa afli ce inseamna eroarea de logica ,,apel la autoritate"? Incredibil!
Din nou eviţi problema (lipsa oricărui titlu ştiinţific pentru Darwin) abătând atenţia altundeva.
Repet, apelul la autoritate este o eroare de logica, maestre geocentrist.

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PMŞi da, bănuiesc ce PRICEPI TU prin "apel la autoritate". Poate tu ar trebui să cauţi pe google "appeal to authority".
Da, ce crezi tu ca ,,pricep eu" prin apel la autoritate?

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM- (alexandru n.) "Adică, conform aceloraşi standarde pe care le aplicaţi astăzi (când vă convine, căci majoritatea oamenilor de ştiinţă a fost redefinită), ar fi trebuit să fie complet ignorat de ştiinţă."
- (Electron) "Iar te certi cu propriile tale elucubratii, maestre geocentrist."
Nu, ci cu elucubraţiile tale, căci tu eşti cel care crede în evoluţie (adică teoria lui Darwin, fie ea ajustată sau nu), nu eu.
Asta poate face parte simultan din 3 tangente: cea despre apelul la autoritate, cea despre tacticile de nivel de gradinita si cea despre evolutionism. Bravo!

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM- (alexandru n.) "Şi că tot suntem la cartea lui Darwin, haideţi să vedem TOT titlul:
"On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life". Or, fără supărare, punctul esenţial al sistemului de gândire nazist era exact acesta: înlăturarea oamenilor din rase "nefavorizate": evrei, slavi, negri, ca să se poată "conserva (proteja) rasele favorizate", după cum zicea Darwin (rasa ariană în viziunea lui Hitler). "
- (Electron) "Nu mai bate campii cu gratie, maestre geocentrist. Aici aberezi in asemena hal, incat nu pot sa nu-ti atrag atentia ca aberezi intr-un hal fara de hal."
Da, era normal să mă aştept să negi realitatea. După unul ca tine, Hitler nici măcar n-o fi existat, darămite Holocaustul.
Mirobolant. Aici bati campii cu gratie in cadrul tangentei. Un record impresionant!



e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AMîl amintesc din nou pe Louis Essen, şi redau ce am zis anterior despre el:
"Einstein nu numai că a întârziat dezvoltarea teoriei electromagnetice (apropo de modelul universului electromagnetic, pe care l-am menţionat anterior) de către Louis Essen, dar a oprit dezvoltarea fizicii eterului pentru 100 de ani (despre asta o să mai vorbim după experimentele NASA şi ESA menţionate mai sus).
Desigur. Iti repet ca apelul la autoritate este o eroare de logica, maestre geocentrist.

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AMDacă vă întrebaţi despre valoarea lui Essen în ştiinţă: e cel care a dat valoarea vitezei luminii acceptată astăzi, şi asta pe fundalul unei critici constante a relativităţii lui Einstein (şi ca atare el însuşi a fost puternic criticat de mainstream-ul ştiinţific):
http://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Essen "
Desigur. Apelul la autoritate este o eroare de logica, maestre geocentrist.

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AME ciudat cum lui Electron îi vine să râdă când autoritatea nu e suficient de înaltă în ochii lui (precum un manual de liceu din SUA, care în doar un an distruge sufletul unui tânăr care învaţă prostia aceea numită evoluţie, care există numai în mintea unora), dar pe de altă parte când autoritatea se numără printre cele înalte, Electron zice rapid că acea sursă a greşit când a pronunţat că geocentrismul e posibil, când se au în vedere observaţiile.
Desigur. Apelul la autoritate este o eroare de logica, maestre geocentrist.

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AMŞi când m-am referit la autorităţi înalte am făcut-o de exemplu gândindu-mă la George Ellis, care, nu-i aşa, e mult mai calificat decât colegul său Hawking de exemplu (dacă nu pentru altceva, atunci numai pentru faptul că, din câte ştiu eu, Hawking nu a furnizat ceva ştiinţei aplicate, adică se rezumă la tărâmul acela fabulos al lui Electron, numit hârtie).
Desigur. Apelul la autoritate este o eroare de logica, maestre geocentrist.

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AMRedau citatul lui Ellis (sublinierile mele):
,,Oamenii trebuie să devină conştienţi că există o gamă de modele care pot explica observaţiile... De exemplu, vă pot construi o univers simetric sferic cu Pământul la centru, şi nu-l puteţi respinge pe baza observaţiilor... ÎL PUTEŢI EXCLUDE DOAR PE CONSIDERENTE FILOZOFICE. În opinia mea, nu e nimic greşit în asta. Ce vreau să aduc în atenţie e FAPTUL că ne folosim criteriile filozofice în alegerea modelelor. O mare parte din cosmologie ÎNCEARCĂ SĂ ASCUNDĂ ASTA."
(revista Scientific American, "Thinking Globally, Acting Universally", October 1995)
Inca o data, faptul ca Ellis vorbeste aici de modele ,,construibile", nu despre modelul geocentrist de tip Tycho Brahe, denota ca habar nu ai ce copiezi pe nemestecate de pe la altii. Nu doar ca faci varza de modele geocentriste, dar mai si faci apel la autoritate, care este o eroare de logica, maestre geocentrist.

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AMşi un alt citat despre Ellis dat anterior, din revista "Nature"  (Davies, P.C.W., "Cosmic heresy?", Nature, 1978):
"These redshifts are due, of course, to matter flying away from us under the impetus of the Big Bang. But redshifts can also arise from the gravitational attraction of mass. If the Earth were at the center of the universe, the attraction of the surrounding mass of stars would also produce redshifts wherever we looked! The argument advanced by George Ellis in this article is more complex than this, but his basic thrust is to PUT MAN BACK INTO A FAVORED POSITION IN THE COSMOS. HIS NEW THEORY SEEMS QUITE CONSISTENT WITH OUR ASTRONOMICAL OBSERVATIONS, EVEN THOUGH IT CLASHES WITH THE THOUGHT THAT WE ARE GODLESS."
(sublinierile mele)
Inca o data, ramane sa demonstrezi ca si cantitativ acele deplasari spre rosu ar corespunde cu observatiile actuale. Pentru tine nu e nevoie, pentru ca te bazezi pe apelul la autoritate, desigur.

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AMIată cum observaţiile astronomice plasează Pământul în centrul Universului. Din nou, universul big bang-ului există doar în mintea voastră (şi pe hârtie).
Desigur. Asta ai inteles tu din vasta ta ignoranta in domeniu.

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AMDacă Ellis zice asta, atunci sigur că o să-l cred pe el, şi nicidecum "grupul" reprezentat de Electron, HarapAlb, Ariel, Dendros şamd. Adică Ellis e "one of the world's leading theorists in cosmology", iar voi... ei bine nu prea ştiu ce sunteţi voi. Şi sunt convins că nici voi nu ştiţi.
Da, apelul la autoritate este o eroare de logica, maestre geocentrist.

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AMAdică Ellis e unul dintre oamenii care chiar ştie despre ce vorbeşte (şi recunoscut ca atare de mainstream-ul ştiinţific), în timp ce voi doar aveţi IMPRESIA că ştiţi.
Genial. Apelul la autoritate este o eroare de logica, maestre geocentrist.

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AMSunt convins că dacă aş afirma eu (sau un alt geocentrist) aşa ceva [...], aţi zice că sunt un prostănac. Când însă o face Hawking, nu mai conteniţi să fiţi uluiţi de deşteptăciunea lui...

Şi dacă, nu-i aşa, zero e egal cu dublu-zero, atunci de ce să nu fie egal cu multi-zero (string theory, mai exact M-theory)...

Păi un motiv să-l dau eu, că văd că voi nu vreţi - briciul lui Occam:
http://dictionary.reference.com/browse/Ockham's%20razor
"A rule in science and philosophy stating that entities should not be multiplied needlessly"
Apelul la autoritate este o eroare de logica, maestre geocentrist.

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AMPrezint din nou şi citatele lui Hubble (1937), poate acum le citiţi mai cu ATENŢIE (şi comparaţi gândurile lui Hubble cu onestitatea lui Ellis):
"Presupunerea uniformităţii are mult de zis în favoarea sa. Dacă distribuţia n-ar fi uniformă, ori ar creşte cu distanţa, ori ar descreşte. Dar nu ne-am aştepta să găsim o distribuţie în care densitatea creşte cu distanţa, simetric în toate direcţiile. O asemenea concluzie ar implica că OCUPĂM O POZIŢIE UNICĂ ÎN UNIVERS, analoagă, într-un sens, concepţiei antice a unui pământ central. Ipoteza NU POATE FI DEZAPROBATĂ DAR NU E BINEVENITĂ şi ar fi acceptată doar în ultimă instanţă ca să explice fenomenele [observaţiile]. DE ACEEA IGNORĂM această posibilitate şi considerăm alternativa, adică o distribuţie care se subţiază odată cu distanţa".
"Supoziţia, care nu e binevenită, a unei locaţii favorite TREBUIE SĂ FIE EVITATĂ CU ORICE COST."
"Astfel densitatea distribuţiei nebulare creşte spre depărtare, simetric în toate direcţiile, lăsând observatorul într-o poziţie unică. O asemenea poziţie favorită, desigur, e INTOLERABILĂ; mai mult, reprezintă o DISCREPANŢĂ CU TEORIA, pentru că teoria postulează omogenitate. De aceea, ca să se restaureze omogenitatea, şi ca să scăpăm de OROAREA UNEI POZIŢII UNICE, îndepărtările de uniformitate, care sunt introduse prin factorii de recesiune, trebuie să fie compensate de al doilea termen reprezentând efectele curburii spaţiale. Pare că NU EXISTĂ NICI O ALTĂ SCĂPARE. "
(sublinierile mele)
Din nou, de ce trebuie neapărat să "scapi" de REALITATE? Adică, situarea Pământului în poziţie centrală, care "desigur" e o "OROARE", deşi "nu poate fi dezaprobată" (cuvintele de mai sus ale lui Hubble).
Apelul la autoritate este o eroare de logica, maestre geocentrist.

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AMNUMAI aceste citate sunt SUFICIENTE pentru orice om care VREA să afle adevărul, dar se vede că nu şi pentru cei de aici.
Realitatea ca oamenii de stiinta mai au si opinii care nu sunt stiintifice, nu o contesta nimeni (in afara de cei ca tine). Asta e unul din motivele pentu care apelul la autoritate este o eroare de logica, maestre geocentrist.



e-
Don't believe everything you think.