Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangenta a.n. #13 : despre materia/energia intunecata

Creat de Electron, Iunie 27, 2012, 06:44:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Aceasta este o tangenta desprinsa din discutia despre geocentrism/heliocentrism si prefer sa-i raspund intr-un topic separat pentru a evita varza de idei a lui alexandru n. din discutia respectiva.


Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PMÎn ce priveşte problema de logică, tot aştept să-mi zici (mie şi restului omenirii, adică inclusiv mainstream-ului ştiinţific) care e rolul "dark matter" şi "dark energy" în viziunea lui Electron.
Asteapta.

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PMÎn schimb, fabulaţii precum dark matter şi dark energy sunt în prim planul ştiinţei mainstream.
Mirobolant.

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM- (alexandru n.) "Apropo, când ziceţi "legile universului" vă referiţi cumva şi la acel procent de 96% din univers care habar n-aveţi ce e (dark matter & dark energy)?"
- (Electron) " "Materia intunecata" nu face parte din ,,legile Universului". Dar nu ma mira ca pui asemenea intrebari aberante, data fiind ignoranta ta in domeniu."
Stai puţin să văd dacă am priceput: deci legile fizicii care descriu universul nu se referă şi la 96% din univers cât reprezintă DM şi DE. Asta susţii?
Nu asta sustin. Sustin ceea ce am scris, si anume ca materia intunecata nu face parte din legile Universului. Tu confunzi legea cu subiectul caruia i se aplica legea, ceea ce e ridicol, maestre geocentrist.

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PMSă dau acum replica mea care ar urma, ca să câştig timp [...]:
Păi, fără supărare, dar legile fizicii nu ies (adică universul tău nu poate fi descris complet, sau măcar majoritar, de ele) până ce nu începi să adaugi DM şi DE.
Desigur. ::)

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM- (alexandru n.) "Îmi place cum aţi dat de cap la 4% din univers* şi aţi ajuns dintr-odată experţi în tot universul... (iar acele 4%, nu-i aşa, nu conţin absolut nici o presupunere...)
* conceptual, nu volumic, căci volumic staţi mult mai rău; practic, nici n-aţi scos nasul din casă...
- (Electron)
CitatIar te certi cu propriile tale elucubratii, maestre geocentrist. Cand gasesti citatul unde afirm eu elucubratii ca cele emise de tine aici, o sa continuam tangenta asta.
Elucubraţiile îţi aparţin, şi oricui susţine big bang. Încă o dată, cum rămâne cu DM şi DE? Cât mai amâni răspunsul? Chiar aşa frică îţi e?
Nu maestre geocentrist, elucubratiile tale legate de rolul materiei intunecate si al energiei intunecate in stiinta, pe care le-ai varsat pe aici in nestire, iti apartin tie si nu stiintei sau celor care sustin stiinta de azi. Daca ar fi fost relevant in discutie, as fi citat exact elucubratiile tale. Acum nu ma mai intorc sa caut ineptiile tale pe tema asta, pentru ca nu are nici un rost. Cu DM si DE ramane foarte bine. Eu nu aman nici un raspuns, pentru ca din start ti-am explicat ca nu dau nimic mura in gura indivizilor care critica stiinta din ignoranta asa ca tine, maestre geocentrist. Nu mi-e frica deloc, nici de tine nici de alt propagator de pseudo-stiinta, asa cum se poate vedea si in discutiile cu clonatul cu 100 de clone.



e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AMŞi referitor la dark matter:
http://phys.org/news/2012-04-dark-theories-mysterious-lack-sun.html
citez din concluzie:
"Despite the new results, the Milky Way  certainly rotates much faster than the visible matter alone can account for. So, IF DARK MATTER IS NOT PRESENT WHERE WE EXPECTED IT, a new solution for the missing mass problem must be found. Our results contradict the currently accepted models. The mystery of dark matter has just become even more mysterious."
Din nou, observaţiile (realitatea) susţin una, Electron cu hârtiile lui, alta.
Care hartii ale mele, maestre geocentrist? Tu nu pricepi ca tactica omului de paie este o eroare de logica?

Citat din: alexandru n. din Iunie 27, 2012, 02:56:22 AMŞi haideţi să estimăm cât mai rezistă şi celălalt inorog al lui Electron ("dark energy"):
În 2009, un model (peer reviewed la greu, căci au încercat din răsputeri să-l dovedească greşit...) a propus ghiciţi ce... da, locul privilegiat al Pământului:
"Such a model, however, could violate a widely held tenant of cosmology known as the Copernican principle."
http://www-personal.umich.edu/~huterer/PRESS/NG_news.Smoller.pdf
Astia sunt cai verzi pe pereti despre energia intunecata. De data asta hergelia cea verde o trec la tangenta despre elucubratiile maestrului geocentrist legate de materia/energia intunecata.


e-
Don't believe everything you think.