Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangenta a.n. #09 : tactici de nivel de gradinita

Creat de Electron, Iunie 27, 2012, 03:51:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Aceasta este o tangenta desprinsa din discutia despre geocentrism/heliocentrism si prefer sa-i raspund intr-un topic separat pentru a evita varza de idei a lui alexandru n. din discutia respectiva.


Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM
CitatAdica? Vrei sa demonstrezi ca habar nu ai ce vorbesti cand te referi la ,,paralaxa" si la ,,baza trigonometrica" in acest context? Felicitari, ai reusit!
Nu. Am vrut dimpotrivă să demonstrez că tu habar n-ai. Ceea ce am şi reuşit, dealtfel.
Da, exact la la gradinita. ,,Ba tu ...". Bravo!

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM- (alexandru n.) "Inepţia vă aparţine, căci numai un exemplar ca persoana dvs. poate cădea pe spate în faţa noii "precizii" a modelului big bang."
- (Electron)
CitatIneptiile la care ma refeream eu iti apartin tie. A scoate din context citate de acest fel si a spune ,,ba tie" e varianta pe internet a tacticii copiilor de gradinita. Genial, asta mai lipsea din arsenalul tau, maestre geocentrist.
Dacă e vreunul care scoate din context, acela eşti tu. [...] Celorlalţi, le aduc aminte contextul (adică replicile imediat anterioare celor 2 menţionate mai sus):
- (Electron) "Cum poti sa sustii la modul serios pe un forum stiintific un model (cel geocentrist) in care nici macar nu se cunoaste clar dimensiunea Universului? "
- (alexandru n.) "Cu simplul argument că acum câteva decenii dimensiunea universului DVS. era alta."
- (Electron) "Genial. La astfel de ineptii nici nu mai am ce sa raspund."
Observaţi deci că replicile mele sunt legate (se referă amândouă la precizia măsurării vârstei universului în modelul big bang),
Esti ridicol, alexandru n. Folosirea tacticilor de nivel de gradinita si completarea contextului a posteriori nu ma impresioneaza. 

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PMVoi încerca să găsesc vreo teorie aiurea lansată de cineva pe Internet (cât mai aiurea cu putinţă) şi voi lega heliocentrismul de ea de fiecare dată când mă voi adresa ţie. Că văd că n-ai minte ca să pricepi de unul singur, tu trebuie să păţeşti ca să afli că unele lucruri nu se fac.
Bravo. Asa sa faci!

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM- (Electron) "Pai in modelul preferat de tine (de tip Tycho Brahe) nu ai reusit sa prezinti nici o valoare a carei consistenta cu modelul sa o putem studia. Cand ti-am cerut acea valoare ai eschivat-o spunand ca sunt mai multe scoli geocentriste fiecare cu valoare ei.  Ai uitat?"
- (alexandru n.) "Nu."
- (Electron) "Nu era grav daca ai fi uitat. Afirmatiile tale sunt inca pe forum, pot fi verificate in mod inechivoc."

Haide să ofer eu celorlalţi restul paragrafului meu (ce urma după acel "Nu"), ca să arăt cum ciunteşti replicile mele ca să îţi "dovedeşti" punctul de vedere:
"Doar că, aşa cum aţi zis, sunt mai multe modele "de tip Tycho Brahe" şi fiecare oferă propria cifră. Dealtfel, pe la început am şi menţionat unele valori, aşa că nu m-am eschivat deloc."
Nu am ciuntit deloc replica ta. Fragmentul citat de tine aici vine exact in continuarea replicii mele, si am raspuns si la el. Tacticile astea puierile ale tale nu ma impresioneaza.

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PMAdmit că abia recent am observat această tactică înşelătoare a ta de a tăia răspunsurile mele ca să poţi intercala, tactic, anumite comentarii ale tale. Cine ştie câte astfel de "replici" ai dat până acum la enunţuri ciuntite ale mele, convingând pe ceilalţi ce mai bat eu câmpii, când de fapt cel care şi-a asumat o asemenea îndeletnicire eşti tu.
Da, tacticile de nivel de gradinita iti vin ca o manusa, maestre geocentrist. Eu nu sunt impresionat de ele, din pacate pentru tine.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

#1
Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM(precum POATE observi, am început să folosesc din ce în ce mai mulţi termeni de-ai tăi: fabulaţii, aberaţii, etc.; nu de altceva dar am constatat că mie nu mi se potriveau, iar ţie îţi vin ca o mănuşă)
Am observat tacticile tale de nivel de gradinita. Bravo!

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM(OK, n-am folosit termenul "mincinos" atunci, dar acum da, căci te foloseşti de unii termeni cu prea multă uşurinţă ca să nu te afli, măcar un timp, la celălalt capăt al firului)
Bravo, cand o sa renunti la aceste tactici de nivel de gradinita?

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PMŞi dacă e vreun individ aşa ca tine care comentează fiecare rând scris de altcineva, mă obligi astfel la returnarea "favorului", ca să nu rămână ceilalţi cu impresia pe care vrei s-o impui (recurgând la "mantre" precum: s-a demonstrat, se ştie, eşti ignorant, baţi câmpii, minţi, etc.)
Eu imi exercit prerogativa de a comenta ce scriu altii, in masura timpului si cunostintelor mele disponibile. Ca tu te vezi ,,obligat" sa ,,imi returnezi favorul" denota ca ai reactii de nivel de gradinita. Bravo!

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM
CitatSuntem de acord. Care e raspunsul tau?
Stai puţin ca să pricep: vrei ceva mură în gură? Învaţă să dai, înainte să ceri.
(adică, ştiu şi eu dansul ăsta)
Ca la gradinita. Bravo!

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM- (Electron) "deci tu traiesti cu gresita impresie ca paralaxa se foloseste pentru a calcula distanta pana la orice stea vizibila"
- (alexandru n.) "Nu, ci e, cum am citat, metoda după care se ajustează CELELALTE metode de calculare a distanţei stelelor faţă de Pământ, şi chiar dvs. aţi căzut de acord, aşa că nu ştiu în fond, ca de fiecare dată, cu cine vă certaţi..."
- (Electron) "Eu nu ma cert cu nimeni, pentru ca tu nu tii minte nici de la mana pana la gura ce spui, sau ce ti se raspunde, dovada fiind modul nerusinat in care minti pe aici. Eu observ doar ca emiti elucubratii pe care le atribui altora, in speta stiintei de azi, certandu-te efectiv cu tine insuti in mod ridicol. Dar sunt obisnuit, mai ales de la maestrii in pseudo-stiinta ca tine."
Raţionamentul tău e perfect valid (o raritate) doar că ţi se aplică în întregime (asta în schimb nu e o raritate).
Ca la gradinita. Bravo!

Citat din: alexandru n. din Iunie 25, 2012, 10:24:12 PM- (alexandru n.) "Păi eu n-am susţinut decât că Pământul e nemişcat, iar eterul (şi tot restul Universului) se mişcă. Deci unde exact mă contrazic?"
- (Electron) "Aici nu te contrazici pe tine, ci contrazici definitia eterului despre care vorbesti, din vasta ta ignoranta in domeniu."
Situaţia e exact inversă.
Da, ca la gradinita. Bravo!


e-
Don't believe everything you think.