Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conice

Creat de tavy, Mai 22, 2012, 08:25:20 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tavy

Am observat că multă lume nu știe cum sunt definite conicele ca locuri geometrice, din cât îmi aduc aminte nici pe la școală nu prea se spune.
O să încerc aici să dau eu definițiile, în speranța că mi le aduc aminte bine.

După cum ar trebui să știți, conicele sunt: Cercul, Elipsa, Parabola și Hiperbola (am uitat vreuna?).

Cercul: locul geometric al punctelor egal depărtate de un punct numit centru. (asta știa toată lumea, nu?)

Elipsa: locul geometric al punctelor pentru care suma distanțelor până la două puncte, numite focare, este constantă. (și asta știa destul de multă lume)

Parabola: locul geometric al punctelor egal depărtate de un punct numit focar și o dreaptă numită directoare. (am senzația că nu foarte mulți știau asta)

Hiperbola: locul geometric al punctelor pentru care diferența dintre distanța până la un punct și distanța până la alt punct este constantă.

Nu știu dacă am formulat tocmai elegant, dar în mare definițiile sunt corecte din câte-mi aduc aminte.

Bănuiesc că toți știți de ce aceste curbe se numesc conice.
Pentru cei putini care se-nteabă de ce le zice conice aflați că intersecția dintre un con și un plan este în mod obligatoriu una din aceste curbe. (nu luăm în considerare cazul în care planul conține vârful conului că ajungem la cazuri extreme ale curbelor de mai sus)

tavy

Atașez și o bucată de hiperbolă

zec

 Intradevar asa este.Faptul ca ele sunt aproape deloc cunoscute este si datorat faptului ca aceste probleme de loc geometric nu se mai fac la scoala.Le prezinta notiuni de loc geometric cum e la mediatoare ,bisectoare dar nu se insista prea mult.
As vrea sa amintesc de ce antenele de satelit se mai numesc si antene parabolice.Proprietatea  unei parabole este de a trimite catre  focar orice fascicul de drepte.Astfel forma acelei farfurii este parte a unui paraboloid cu o panza adica e obtinuta dintro parabola rotita in jurul axei de simetrie .Astfel semnalul este amplificat de aceasta farfurie catre acel receptor plasat in zona focarului.

tavy

Citat din: zec din Mai 30, 2012, 02:19:43 PM
Proprietatea  unei parabole este de a trimite catre  focar orice fascicul de drepte.
Nu chiar orice fascicul, doar cel paralel cu axa de simetrie.
Undele care vin de la satelit sunt aproximate ca raze paralele pentru că satelitul este foarte departe.
Ideal ar fi ca antena pentru satelit să fie tăiată dintr-un elipsoid cu satelitul în unul din focare iar receptorul în celălalt focar, asta ar fi însă foarte dificil de obținut și aproximația cu parabola este suficientă.