Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sugestii de imbunatatire a normelor forumului

Creat de RaduH, Martie 03, 2011, 11:16:57 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Pozitron

@All: am facut putina ordine in mesaje, am sectionat cateva postari din sectiunea de sanctiuni si le-am lipit aici la sectiunea de sugestii pentru imbunatatirea forumului.

<Pozitron>

Pozitron

Citat din: cripus din Iunie 25, 2012, 04:00:00 PM
Apropos de regulament:
"4.7 Se interzice folosirea propagandei de orice fel (propaganda religioasă, politică etc). Dat fiind specificul acestui forum, opiniile despre divinitate
ori politică pot fi enunţate doar în măsura în care acestea sunt relevante pentru subiectul în discuţie."

Deși e foarte greu sa faci un regulament si sa acoperi toate problemele care pot apărea, consider de bun simt următoarele:
In primul rand, multumim pentru sugestii. Echipa de administratori si moderatori e constienta ca forumul poate fi imbunatatit, chiar si in ce priveste normele aplicate. Eu personal doresc sa incurajez exprimarea acestor sugestii.

Citat- la aplicarea suspendării: indicarea topicului ( și eventual a postărilor cu probleme - irelevant , minciuna dovedita ? ) - de către administratorii scientia.
Din pacate acest lucru nu se poate pune tot timpul in practica. Adica, sunt cazuri in care postarea cu pricina sa fi fost deja eliminata de pe forum din cauza continutului ei. In alte cazuri, se acumuleaza atat de multe cazuri "subtile" incat precizarea tuturor cere un volum de munca ce nu se justifica. Precizarea punctului incalcat din regulament este cea mai importanta pentru ca cel avizat sa stie ce a gresit si sa evite aceleasi greseli pe viitor.

Citat- scoaterea "de orice fel" - sau o reformulare mai exacta.
Care ar fi o formulare mai exacta pe care o propui?

Citat- eventual sa se aplice tagurile ex: <IRELEVANT> de x ori înainte de "pedeapsa" :) - de către administratorii scientia.
Sau, se continua ca pana acum: utilizatorul e avertizat de x ori inainte de pedeapsa. Asta se face si acum, sistemul privat fiind canalul preferat de catre administratia actuala. Adica, se prefera interventia mai discreta, nu cu "tam-tam" in public.

Citat"6.1 Mesajele care conţin atacuri la persoana, care folosesc un limbaj vulgar ori care, din alte motive, vor fi considerate nepotrivite de către administratori/moderatori, vor fi şterse ori "purificate" (în acest caz va fi menţionat motivul modificării textului original)."

-" ... din alte motive, vor fi considerate nepotrivite de  către administratori/moderatori "- e mult prea vag.
Nu se poate evita astfel de exprimare. Nu avem inca o lista exhaustiva, ca atare vor exista mereu si "alte motive" pentru care sa fie nevoie de interventii imediate pe forum.

Citat- introducerea unui punct explicit în regulament care sa sancționeze minciuna dovedita -
Ce anume crezi ca s-ar rezolva cu asta? Crezi ca am avea parte de mai putine minciuni? De obicei, cei care mint o fac din motive conexe, deci ori o vor taia pe panta vulgaritatii, ori vor insista cu propavaduirea, ori vor incalca normele in alt fel, deci vor fi suspendati ca atare.


<Pozitron>

cripus

Citat din: Pozitron din Iunie 25, 2012, 05:19:03 PM
Citat din: cripus din Iunie 25, 2012, 04:00:00 PM
Apropos de regulament:
"4.7 Se interzice folosirea propagandei de orice fel (propaganda religioasă, politică etc). Dat fiind specificul acestui forum, opiniile despre divinitate
ori politică pot fi enunţate doar în măsura în care acestea sunt relevante pentru subiectul în discuţie."

Deși e foarte greu sa faci un regulament si sa acoperi toate problemele care pot apărea, consider de bun simt următoarele:
In primul rand, multumim pentru sugestii. Echipa de administratori si moderatori e constienta ca forumul poate fi imbunatatit, chiar si in ce priveste normele aplicate. Eu personal doresc sa incurajez exprimarea acestor sugestii.
Mulțumesc si eu pentru răspunsuri.

Citat- la aplicarea suspendării: indicarea topicului ( și eventual a postărilor cu probleme - irelevant , minciuna dovedita ? ) - de către administratorii scientia. Din pacate acest lucru nu se poate pune tot timpul in practica. Adica, sunt cazuri in care postarea cu pricina sa fi fost deja eliminata de pe forum din cauza continutului ei. In alte cazuri, se acumuleaza atat de multe cazuri "subtile" incat precizarea tuturor cere un volum de munca ce nu se justifica. Precizarea punctului incalcat din regulament este cea mai importanta pentru ca cel avizat sa stie ce a gresit si sa evite aceleasi greseli pe viitor.
Pentru aceste cazuri "subtile" poate ar fi bine sa știe și cel penalizat câteva, doua, trei, dintre acestea. Aici nu era foarte clar pentru mine, însa intre timp m-am lămurit cum se comunica aceste mesaje.
Citat- scoaterea "de orice fel" - sau o reformulare mai exacta. Care ar fi o formulare mai exacta pe care o propui?
Aici mi se pare ca "de orice fel" include și știința, ceea ce e cumva împotriva scopului scientia.ro.

Citat- eventual sa se aplice tagurile ex: <IRELEVANT> de x ori înainte de "pedeapsa" :) - de către administratorii scientia. Sau, se continua ca pana acum: utilizatorul e avertizat de x ori inainte de pedeapsa. Asta se face si acum, sistemul privat fiind canalul preferat de catre administratia actuala. Adica, se prefera interventia mai discreta, nu cu "tam-tam" in public.
Asta nu știam, pentru ca nu e scris in regulament. E ok și asa.

Citat"6.1 Mesajele care conţin atacuri la persoana, care folosesc un limbaj vulgar ori care, din alte motive, vor fi considerate nepotrivite de către administratori/moderatori, vor fi şterse ori "purificate" (în acest caz va fi menţionat motivul modificării textului original)."

-" ... din alte motive, vor fi considerate nepotrivite de  către administratori/moderatori "- e mult prea vag. Nu se poate evita astfel de exprimare. Nu avem inca o lista exhaustiva, ca atare vor exista mereu si "alte motive" pentru care sa fie nevoie de interventii imediate pe forum.
Aici m-am grăbit: vag este și asa trebuie sa rămână :). Sunt încă Novice :)

Citat- introducerea unui punct explicit în regulament care sa sancționeze minciuna dovedita - Ce anume crezi ca s-ar rezolva cu asta? Crezi ca am avea parte de mai putine minciuni? De obicei, cei care mint o fac din motive conexe, deci ori o vor taia pe panta vulgaritatii, ori vor insista cu propavaduirea, ori vor incalca normele in alt fel, deci vor fi suspendati ca atare.
Cred ca în timp datorita suspendărilor, este posibil sa aveți parte de mai puține minciuni și poate, vor exista și mai multe topicuri interesante. Impresia mea este ca exista o anume toleranta la minciuna, ignoranta, pentru a putea exista posibilitatea combaterii lor. Nu am o problema cu acesta politica, însa mai am o ultima întrebare: la punctul 6.6 ati introdus "utilizatorilor care vor da indicații greșite în mod repetat nu li se va mai permite să activeze în cadrul acestei secţiuni " - de ce nu generalizați acesta regula utila sau altceva asemănător, pentru toate secțiunile forumului ?


Pozitron

Citat din: cripus din Iunie 27, 2012, 01:23:17 AM
Citat- scoaterea "de orice fel" - sau o reformulare mai exacta. Care ar fi o formulare mai exacta pe care o propui?
Aici mi se pare ca "de orice fel" include și știința, ceea ce e cumva împotriva scopului scientia.ro.
Poate nu intelegem la fel termenul de "propaganda" in acest context. A populariza stiinta nu intra in "propaganda".

Citat[...] mai am o ultima întrebare: la punctul 6.6 ati introdus "utilizatorilor care vor da indicații greșite în mod repetat nu li se va mai permite să activeze în cadrul acestei secţiuni " - de ce nu generalizați acesta regula utila sau altceva asemănător, pentru toate secțiunile forumului ?
Decizia de a introduce o regula speciala pentru sectiunea de teme pentru acasa a fost luata pentru ca acea sectiune are un scop special: a ajuta pe cei interesati sa invete cum sa rezolve probleme. Nu sa copieze raspunsuri, ci sa gandesca singuri si sa poata "ataca" si rezolva apoi orice alte probleme.


<Pozitron>

Sieglind

#19
Citat din: cripus din Iunie 27, 2012, 01:23:17 AM

Aici m-am grăbit: vag este și asa trebuie sa rămână :). Sunt încă Novice :)

Cred ca în timp datorita suspendărilor, este posibil sa aveți parte de mai puține minciuni și poate, vor exista și mai multe topicuri interesante. Impresia mea este ca exista o anume toleranta la minciuna, ignoranta, pentru a putea exista posibilitatea combaterii lor. Nu am o problema cu acesta politica, însa mai am o ultima întrebare: la punctul 6.6 ati introdus "utilizatorilor care vor da indicații greșite în mod repetat nu li se va mai permite să activeze în cadrul acestei secţiuni " - de ce nu generalizați acesta regula utila sau altceva asemănător, pentru toate secțiunile forumului ?

Pentru că unii vin aici ca să înveţe şi aşa li se oferă şansa de a afla dacă şi unde greşesc. Spre deosebire de cei care "propovăduiesc". Ăia nu vor.

Şi eu m-am grăbit: tot fiindcă-s încă "novice"   :)

Eugen7

#20
Consider ca ideea de masurare a popularitatii este buna si utila atata timp cat poate fi garantata obiectivitatea.

In acest sens sistemul "like" consider ca este departe de scopul propus.

Cum putem garanta evitatrea unei situatii "fotbalistice"?
Sa ne imaginam pentru o clipa ca suntem ca intr-un derbi steaua diamo (nu conteaza "tribuna"), un suporter mai indraznet al uneia dintre tabere lanseaza un atac virulent asupra celeilate tabere (la adapostul jandarmilor si al gratiilor care separa cele doua tabere). Ferocitatea lui, agresivitatea, "competenta" sunt evidente... este o adevarata fiara care evident spre binele taberei adeverse este indicat sa ramana inlantuita, caci va fi vai de ei daca se dezlantuie.
Evident ca in sistemul de masurare "like-uri" al taberei sale va fi coplesit... nu vor ajunge "digitii" ca sa afiseze numarul crescand de fani care il propun ca lider, general care sa conduca lupta feroce.
Ce va face tabara cealata? Ar fi util sa se sperie de galoanele like-urilor pe care le afisaaz ostentativ o asemnea persoana asemnea unui general? Ar fi util sa raspunda cu dezaprobari (dislike)? Ar ajuta cu ceva?

Vai de taberele (reale sau virtuale) care isi aleg astfel de genreali, de conducatori. Vai de stapanii care au ales ca astfel de generali sa le conduca imparatiile, armatele, afacerile etc. De cele mai multe ori astfel de conducatori au dus la dezastre atat personale cat si si ale celor care i-au ales ca lideri, conducatori, referinte. Cand a fost vorba de vreo confruntare reala au fugit si i-au lasat pe cei din tabara lor sa duca greul luptei cu cealata tabara, sa sa ologeasca in conflicte inutile. Astefel de lideri fie au tacut malc, fie s-au ascus in spatele gloatei pe care au impresia ca au condus-o. Astfel de lideri cer ca altii care au putere (caci ei nu au decat puterea iluzorie a like-urilor) sa toarne "foc si pucioasa" peste tabara adeversa (solutia este mai intotdeauna: exterminarea oponentilor)... caci atfel pozitia conformatibila de like-leader nu va fi afectata nicidata. Subrezimea si infatuarea lor va fi bine ascunsa in like-uri pe care in mod direct sau indirect se vor stradui sa le adune...

Macar Goliat avea o reputatie reala de invigator in lupte, de mare ostas si aroganta, infatuarea lui violenta atat fizic cat si verbal era construtita real. El macare era un lider ajus in acea pozitie pe merit si nu pe "pile, clientelisme, numiri, pozitii administrative"... cu alte cunvinte puterea lui era reala si nu "falsa" ascunsa abil sub diverse mecanisme precum cele mentionate mai sus.

David... nu avea like-uri de oameni, nici din propria lui tabara. Dimpotriva, propria lui tabara il dezaproba (dislike) ca de' era un copil arogant care avea pretentia sa faca apel la constiinta si sa afirme cognitia inechivoca a lui Dumnezeu si a conclucrarii cu harul Sau. Prin atitudinea sa ii "rusina" pe multi...
Era David mester mare al violentei verbale sau fizice... nicidecum, insa abil fiind in lupta a stiut cum sa doboarea goliatul ignorantei, al vanitatii, calauzit de constiinta si de harul lui Dumnezeu. A stiut ce fel de tactica militara sa adopte cu un ostas ca Goliat. S-a dovedit a fi mai eficient decat cel mai bun arcas (capabil sa doboare eficient un ostas pedestru in armura) ... cu "simpla" prastie insa bine folosita intelectual...

David avea like-uri, putine dar bune: avea like de la constiinta si de la Dumnezeu.
Socrate avea like-uri, putine dar bune: avea like de la constiinta si de la divinitate(Dumnezeu).

Sugerez sa legati popularitatea de calitatea mesajelor postate (precizarea sureselor, limbaj, eficienta, sistematizarea informatiilor, modalitate de comunicare, dialog) intr-un mod in care sa aveti in vedere obiectivitatea informatiilor si nu "persoana virtuala".
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Electron

Citat din: Eugen7 din August 01, 2012, 12:54:36 PM
Consider ca ideea de masurare a popularitatii este buna si utila atata timp cat poate fi garantata obiectivitatea.
Faci niste confuzii grave. Nivelul de popularitate (sistemul "like") nu are de-a face cu normele acestui forum.


e-
Don't believe everything you think.