Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sugestii de imbunatatire a normelor forumului

Creat de RaduH, Martie 03, 2011, 11:16:57 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

Citat3.6 Se recomandă păstrarea decenţei în mesajele private, chiar dacă moderatorii nu au acces la acestea.
E bine sa nu aibe moderatorii acces la mesajele private ?

Nu am vazut sa se modereze mesajele exprimate din punct de vedere stiintific.
Din acest punct de vedere cred ca sunt si in asentimetul vechilor administratori ca situatia scapa foarte usor de sub control.

tavy

Citat din: Scientia.ro din Martie 03, 2011, 12:04:15 AM
3.5 Se recomandă scrierea cu diacritice, evitarea prescurtărilor neuzuale, folosirea deformărilor cuvintelor (sh, tz etc), respectarea regulilor gramaticale ale limbii române şi recitirea mesajului înainte de a fi publicat (prin apăsarea butonului ,,Verificare").
Nu ar strica să se recomande folosirea diacriticelor corecte, ,,ș" nu ,,ş" respectiv ,,ț" nu ,,ţ". Adică ,,ș" și ,,ț" din alfabetul limbii române.

morpheus

#2
Citat din: tavy din Martie 03, 2011, 12:41:11 PM
Nu ar strica să se recomande folosirea diacriticelor corecte, ,,ș" nu ,,ş" respectiv ,,ț" nu ,,ţ". Adică ,,ș" și ,,ț" din alfabetul limbii române.

Aici mai e o problemă, care vine cumva impotriva celor scrise de tavy. Este o problema legata de compatibilitatea cu browserele si sistemele de operare mai vechi, "neutilate" cu anumite seturi de caractere.

De pildă, cele folosite de mine, care includ diacriticele de forma asta - ş,ţ,â,ă,î - sunt vizibile corespunzător cam pe toate computerele pe care am vizualizat texte scrise cu ele.

Detalii ceva mai tehnice sunt aici:  http://www.scientia.ro/tehnologie/36-windows-tips-and-tricks/127-incompatibilitate-diacritice-windows-vista-si-windows-xp.html.
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Scientia

#3
Citat din: RaduH din Martie 03, 2011, 11:16:57 AM
Citat3.6 Se recomandă păstrarea decenţei în mesajele private, chiar dacă moderatorii nu au acces la acestea.
E bine sa nu aibe moderatorii acces la mesajele private ?

Nu am vazut sa se modereze mesajele exprimate din punct de vedere stiintific.
Din acest punct de vedere cred ca sunt si in asentimetul vechilor administratori ca situatia scapa foarte usor de sub control.


De vreme ce sunt private, să rămână private mesajele. Cei care se simt agresaţi prin PM de alţi useri, vor putea notifica moderatorii, care vor lua o decizie în urma unei investigaţii a cazului.

Nu ne pronunţăm pv "asentimentul vechilor". Sperăm ca situaţia să nu scape de sub control.

Scientia

Am actualizat regulamentul, introducând punctul 6.6 cu următorul conţinut: "6.6. Dat fiind specificul secţiunii "Rezolvare de probleme / Teme pentru acasă", utilizatorilor care vor da indicaţii greşite în mod repetat nu li se va mai permite să activeze în cadrul acestei secţiuni. În funcţie de situaţie, măsura poate fi însoţită de alte sancţiuni, conform punctului 5 al regulamentului.".

RaduH

#5
Citat6.5 Conturile nefolosite pentru o perioadă de  120 de zile vor fi şterse, pentru lipsă de activitate.
Despre asa ceva nu trebuia anuntat ? Nu mi-am facut bine ceva setari pe aici ? Ma refer la e-mail daca omul e plecat.
Mai explicati ca poate s-a mai scimbat cate ceva la format.
Citat4.10 Se interzice publicarea pe forum a unor texte/imagini care încalcă legislaţia dreptului de autor. Responsabilitatea respectării drepturilor de autor revine integral autorilor. În principiu, din opere/articole pot fi fi folosite fără a cere acordul autorului scurte paragrafe, pentru a ilustra, justifica anumite opinii.
E destul ? Cel care publica la voi ce drepturi are si ce drepturi aveti voi asupra publicatiei lui ?
Din cate am inteles Google zice ca nu faceti voi ceva bine sa-mi pot trimite anumite topice pe e-mail. Sau in fine ce ar trebuii sa faca funtia aceea. Am voie sa salvez topicele ? Ce garantie am ca nu vor fii sterse ? Pentru mine e o dovada ca am facut publice anumite idei sau concepte.

Pozitron

Citat din: RaduH din Mai 04, 2012, 03:52:44 PM
Citat6.5 Conturile nefolosite pentru o perioadă de  120 de zile vor fi şterse, pentru lipsă de activitate.
Despre asa ceva nu trebuia anuntat ?
S-a anuntat, pe forum. In momentul in care s-a schimbat administratia, au intrat in vigoare noile norme. Cei care au activat pe forum, au aflat (sau trebuiau sa afle). Ignorarea normelor in vigoare nu scuteste pe nimeni de la respectarea/aplicarea lor.

CitatNu mi-am facut bine ceva setari pe aici ? Ma refer la e-mail daca omul e plecat.
Mai explicati ca poate s-a mai scimbat cate ceva la format.
Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta. Ce sa explicam?

Citat
Citat4.10 Se interzice publicarea pe forum a unor texte/imagini care încalcă legislaţia dreptului de autor. Responsabilitatea respectării drepturilor de autor revine integral autorilor. În principiu, din opere/articole pot fi fi folosite fără a cere acordul autorului scurte paragrafe, pentru a ilustra, justifica anumite opinii.
E destul ? Cel care publica la voi ce drepturi are si ce drepturi aveti voi asupra publicatiei lui ?
RaduH, publicarea pe acest forum nu-ti da nici un drept special asupra continutului. E un forum public, unde se publica benevol, nici tu si nici acest forum nu castiga nimic de pe urma a ceea ce scrii aici. Iar continutul, fiind public, poate fi copiat de oricine fara ca acest forum sa poata controla/limita acest lucru.

In plus, cand scrii pe un forum public, iti asumi riscul ca acesta, forumul, nu e etern, poate sa dispara in orice moment, din diverse motive. In general se anunta intentia de a inchide definitiv un forum, dar nu se poate garanta asta in fiecare situatie. Chiar si la migrarea softului pe alta versiune, sau la migrarea spre un alt soft, se poate intampla sa se piarda din continut. Daca nu stiai asta pana acum, sa tii cont pe viitor.

CitatDin cate am inteles Google zice ca nu faceti voi ceva bine sa-mi pot trimite anumite topice pe e-mail. Sau in fine ce ar trebuii sa faca funtia aceea.
Daca ai primit ceva mesaj de eroare, poti sa deschizi un topic despre asta pentru a vedea ce putem face.

CitatAm voie sa salvez topicele ?
Desigur. Nu este nici o regula impotriva acestei optiuni. Daca este vreo functionalitate a forumului care ar trebui sa faca asta si nu merge corect, poti sa o sesizezi intr-un topic dedicat, dar nu e locul in acest topic unde se discuta despre normele forumui.

CitatCe garantie am ca nu vor fii sterse ?
Nici una.

CitatPentru mine e o dovada ca am facut publice anumite idei sau concepte.
Poate pentru tine, dar de fapt asta nu dovedeste nimic. Daca vrei sa ai vreo dovada ca ai facut publice anumite idei sau concepte, trebuie sa publici undeva unde ti se poate da o astfel de dovada (OSIM/ORDA ?), in nici un caz pe un forum public ca acesta.

<Pozitron>

Disclaimer: Ce am prezentat aici este ceea ce stiu eu la ora actuala. Administratorii site-ului ar trebui sa confirme/corecteze aceste informatii.

RaduH

#7
CitatPoate pentru tine, dar de fapt asta nu dovedeste nimic. Daca vrei sa ai vreo dovada ca ai facut publice anumite idei sau concepte, trebuie sa publici undeva unde ti se poate da o astfel de dovada (OSIM/ORDA ?), in nici un caz pe un forum public ca acesta.
Nu inteleg nimic.

<eliminat editari ulterioare raspunsului primit>

Electron

RaduH, prin postarea pe forumuri publice nu poti dovedi ca ideile postate sunt ale tale. Incearca la ORDA, care este un acronim pentru Oficiul Roman pentru Drepturile de Autor.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

RaduH, nu-ti mai edita mesajele dupa ce ti se raspunde la ele. Macar atata respect arata celor care iti raspund.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Nu cred ca am observat. Multumesc pentru lamuriri. Uite ce stiam eu cica din partea OSIM-ului. In fine ceva care are legatura cu el.

cripus

Apropos de regulament:
"4.7 Se interzice folosirea propagandei de orice fel (propaganda religioasă, politică etc). Dat fiind specificul acestui forum, opiniile despre divinitate
ori politică pot fi enunţate doar în măsura în care acestea sunt relevante pentru subiectul în discuţie."

Deși e foarte greu sa faci un regulament si sa acoperi toate problemele care pot apărea, consider de bun simt următoarele:
- la aplicarea suspendării: indicarea topicului ( și eventual a postărilor cu probleme - irelevant , minciuna dovedita ? ) - de către administratorii scientia.
- scoaterea "de orice fel" - sau o reformulare mai exacta.
- eventual sa se aplice tagurile ex: <IRELEVANT> de x ori înainte de "pedeapsa" :) - de către administratorii scientia.


"6.1 Mesajele care conţin atacuri la persoana, care folosesc un limbaj vulgar ori care, din alte motive, vor fi considerate nepotrivite de
către administratori/moderatori, vor fi şterse ori "purificate" (în acest caz va fi menţionat motivul modificării textului original)."

-" ... din alte motive, vor fi considerate nepotrivite de  către administratori/moderatori "- e mult prea vag.
- introducerea unui punct explicit în regulament care sa sancționeze minciuna dovedita -

Sieglind

#12
Citat din: cripus din Iunie 25, 2012, 04:00:00 PM
Apropos de regulament:
"4.7 Se interzice folosirea propagandei de orice fel (propaganda religioasă, politică etc). Dat fiind specificul acestui forum, opiniile despre divinitate
ori politică pot fi enunţate doar în măsura în care acestea sunt relevante pentru subiectul în discuţie."

Deși e foarte greu sa faci un regulament si sa acoperi toate problemele care pot apărea, consider de bun simt următoarele:
- la aplicarea suspendării: indicarea topicului ( și eventual a postărilor cu probleme - irelevant , minciuna dovedita ? ) - de către administratorii scientia.
- scoaterea "de orice fel" - sau o reformulare mai exacta.
- eventual sa se aplice tagurile ex: <IRELEVANT> de x ori înainte de "pedeapsa" :) - de către administratorii scientia.


"6.1 Mesajele care conţin atacuri la persoana, care folosesc un limbaj vulgar ori care, din alte motive, vor fi considerate nepotrivite de
către administratori/moderatori, vor fi şterse ori "purificate" (în acest caz va fi menţionat motivul modificării textului original)."

-" ... din alte motive, vor fi considerate nepotrivite de  către administratori/moderatori "- e mult prea vag.
- introducerea unui punct explicit în regulament care sa sancționeze minciuna dovedita -


Interesant.  :D

Ai putea indica de unde a rezultat că sancţiunea a fost aplicată pentru "minciuna dovedită"? Mai ales că propui modificarea regulamentului în acest sens.

Atât de novice şi totuşi ... deja interesat de prevenirea unui abuz în aplicarea sancţiunilor. Felicitări !

P.S. Propun administratorului să-mi transfere postarea la Secţiunea corespunzătoare a forumului. Nu cumva să se creadă că-i fac publicitate în contumacie celui sancţionat. Tocmai eu, dovedită a fi recurs la un "substituent al ignorantei filozofice"  ;D

cripus

#13
CitatInteresant.  :D

Ai putea indica de unde a rezultat că sancţiunea a fost aplicată pentru "minciuna dovedită"? Mai ales că propui modificarea regulamentului în acest sens.

Ai putea indica de unde a rezultat că eu am afirmat ca  "sancţiunea a fost aplicată pentru "minciuna dovedită"?
Comentam cum suna regulamentul în general.

Citat
Atât de novice şi totuşi ... deja interesat de prevenirea unui abuz în aplicarea sancţiunilor. Felicitări !

Foarte relevant  :o
La 38 de mesaje postate, te cam grăbești cu caracterizările, nu crezi novice ? asta ca sa zic ceva la fel de relevant ...
Si da, si acest regulament poate fi  îmbunătățit.
Parca aici se discutau idei ? :P

Sieglind

Exact de aceea am propus transferarea postării mele la secţiunea corespunzătoare a forumului.

Cine pe cine caracterizează? eu însămi fiind novice  :D