Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Informatia

Creat de Udar, Iunie 21, 2012, 03:03:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: MariS din Iulie 02, 2012, 09:44:17 PM
Ar putea oare ca dimensiunile in plus, fata cele patru clasice, din teoria corzilor sa fie dimensiuni informationale? Adica exact dimensiunile care "leaga" materia, care impun legile fizicii, care permit gandirea, etc, etc?
Daca astepti raspuns la aceste intrebari, e nevoie prima data sa definesti ce sunt acelea "dimensiuni informationale", "dimensiuni care leaga materia", "dimensiuni care impun legile fizicii" si "dimensiuni care permit gandirea".

Abea astept sa le "demolez" [sic], dar pana nu e clar ce inseamna, cum sa o fac? Cand o sa vad argumente si rationamente coerente, mai intervin si eu pe aici. Pana atunci nu pot decat sa va transmit ca fara rationamente coerente, e doar vorbarie goala discutia de aici.


e-
Don't believe everything you think.

MariS

Citat din: Sieglind din Iulie 02, 2012, 11:15:43 PM
Citat din: MariS din Iulie 02, 2012, 11:12:40 PM

Pai, ce sa invat Sieglind draga? Ca pana acum am vazut doar cum se demoleaza ideile (si purtatorul!) care nu convin(e)? ;D

Cu toată simpatia, MariS, eu mă aflu aici ca să învăţ. Inclusiv din propriile erori, pentru că are cine să mi le releve.

Cu aceeasi simpatie iti raspund ca si eu sunt aici ca sa invat. Si chiar am invatat, de la tine, de la Tavy, de la Alexandru, de la Adi Buzatu, de la .., de la ... Din pacate, de la Electron n-am invatat decat cum se trage de urechi! Pai, chiar mai inainte, in loc sa clarifice lucrurile, daca tot e expert, nu a facut decat sa ne traga frumusel de urechi. Acuma, eu sunt obisnuit inca de pe vremea comunistilor sa fiu tras de urechi, ca si atunci spuneam exact ceea ce gandeam si am luat multe urecheli la viata mea, dar tu si altii nu meritati sa fiti urecheati asa la modul superior. Asa cred eu, dar poate gresesc. ::)

Sieglind

#47
Citat din: MariS din Iulie 02, 2012, 11:30:06 PM
Citat din: Sieglind din Iulie 02, 2012, 11:15:43 PM
Citat din: MariS din Iulie 02, 2012, 11:12:40 PM

Pai, ce sa invat Sieglind draga? Ca pana acum am vazut doar cum se demoleaza ideile (si purtatorul!) care nu convin(e)? ;D

Cu toată simpatia, MariS, eu mă aflu aici ca să învăţ. Inclusiv din propriile erori, pentru că are cine să mi le releve.

Cu aceeasi simpatie iti raspund ca si eu sunt aici ca sa invat. Si chiar am invatat, de la tine, de la Tavy, de la Alexandru, de la Adi Buzatu, de la .., de la ... Din pacate, de la Electron n-am invatat decat cum se trage de urechi! Pai, chiar mai inainte, in loc sa clarifice lucrurile, daca tot e expert, nu a facut decat sa ne traga frumusel de urechi. Acuma, eu sunt obisnuit inca de pe vremea comunistilor sa fiu tras de urechi, ca si atunci spuneam exact ceea ce gandeam si am luat multe urecheli la viata mea, dar tu si altii nu meritati sa fiti urecheati asa la modul superior. Asa cred eu, dar poate gresesc. ::)

MariS, e o provocare! hai, închizi ochii, înghiţi în sec şi sari!
Te-ai gândit la ceva, du-o până la capăt! dacă greşeşti, măcar afli DE CE ai greşit şi în ce anume constă greşeala. Deci, ai învăţat ceva, e un câştig. Un plus de informaţie  :)

Late edit: (ca să nu mai "consum" încă o postare) aştept explicaţiile tale, pe mâine!

MariS

Citat din: Sieglind din Iulie 02, 2012, 11:35:51 PM
Citat din: MariS din Iulie 02, 2012, 11:30:06 PM
Citat din: Sieglind din Iulie 02, 2012, 11:15:43 PM
Citat din: MariS din Iulie 02, 2012, 11:12:40 PM

Pai, ce sa invat Sieglind draga? Ca pana acum am vazut doar cum se demoleaza ideile (si purtatorul!) care nu convin(e)? ;D

Cu toată simpatia, MariS, eu mă aflu aici ca să învăţ. Inclusiv din propriile erori, pentru că are cine să mi le releve.

Cu aceeasi simpatie iti raspund ca si eu sunt aici ca sa invat. Si chiar am invatat, de la tine, de la Tavy, de la Alexandru, de la Adi Buzatu, de la .., de la ... Din pacate, de la Electron n-am invatat decat cum se trage de urechi! Pai, chiar mai inainte, in loc sa clarifice lucrurile, daca tot e expert, nu a facut decat sa ne traga frumusel de urechi. Acuma, eu sunt obisnuit inca de pe vremea comunistilor sa fiu tras de urechi, ca si atunci spuneam exact ceea ce gandeam si am luat multe urecheli la viata mea, dar tu si altii nu meritati sa fiti urecheati asa la modul superior. Asa cred eu, dar poate gresesc. ::)

MariS, e o provocare! hai, închizi ochii, înghiţi în sec şi sari!
Te-ai gândit la ceva, du-o până la capăt! dacă greşeşti, măcar afli DE CE ai greşit şi în ce anume constă greşeala. Deci, ai învăţat ceva, e un câştig. Un plus de informaţie  :)

Bine, uite, te ascult! Am inchis ochii, am inghitit in sec si .. si .. si .. am sariiiiiiit! ;)
(Pe maine!)

Electron

Citat din: MariS din Iulie 02, 2012, 11:30:06 PM
Din pacate, de la Electron n-am invatat decat cum se trage de urechi!
Mai sa fie!

CitatPai, chiar mai inainte, in loc sa clarifice lucrurile,
Cum as putea eu sa clarific ceea ce tu de exemplu nu definesti clar, ca sa stie lumea la ce te referi? Te astepti sa-ti impun eu definitii? Tocmai ca nu o fac, mai ales in domenii unde lucrurile nu sunt neaparat "batute in cuie" in mod oficial.

E interesant ca te astepti sa vin eu cu clarificari (cand tu vorbesti despre notiuni nedefinite) si apoi ma acuzi ca nu accept ideile care nu-mi convin. Pai cand o sa fii multumit?

Citatdaca tot e expert,
De unde vine chestia asta cu "expertul"?

Citatnu a facut decat sa ne traga frumusel de urechi.
Ce am facut eu este sa atrag atentia ca vorbiti fara sa fi clarificat termenii pe care-i folositi. Am observat deci lipsa de rigurozitate, de coerenta, de seriozitate. Ne aflam totusi pe un forum dedicat stiintei, nu fabularilor gratuite.

CitatAcuma, eu sunt obisnuit inca de pe vremea comunistilor sa fiu tras de urechi, ca si atunci spuneam exact ceea ce gandeam si am luat multe urecheli la viata mea, dar tu si altii nu meritati sa fiti urecheati asa la modul superior. Asa cred eu, dar poate gresesc. ::)
Daca si pe vremea comunistilor ti se cerea sa fii riguros in exprimari, ai avut o sansa pe care putini au avut-o. Si aceste cereri nu aveau de-a face cu "comunismul" chiar deloc. Faci confuzii destul de grave, cu alte cuvinte bati campii cu gratie absolut degeaba.


e-
Don't believe everything you think.

Sieglind

#50
Pentru că Udar ne-a trântit un subiect, adică nişte întrebări, după care a fugit ca un laş (hit & run = căci prin analogie cu ,,fuga de la locul accidentului rutier", tacticile forumistice i-au mai alipit o semnificaţie: "throw enough in and some will stick", şi uite cum ne-am lipit ca muştele!), ne rămân următoarele posibilităţi (listă deschisă):
-   Să continuăm cu speculaţii şi abureli pe marginea ,,teoretizării" informaţiei primordiale, cu derivatele ei, găini şi alte ouătoare; subrutină: Big Bang, Teoria M, multivers (Linde, Smolin) şi încă pe deasupra, tot ce mişcă nedeterminat în cosmologie;  
-   Să discutăm ce este informaţia şi de câte tipuri este;
-   Să oprim topicul ăsta pentru că nu duce nicăieri.

În prima variantă cred că ne vom împotmoli din lipsă de concepte şi a unui limbaj (descriptiv sau altfel formalizat). Nu numai că nimeni nu ştie cu exactitate care au fost condiţiile iniţiale (,,Începutul"), dar fizicienii înşişi (unii) îşi pun problema dacă există vreun sens în încercarea de a le determina ori dacă nu cumva ele se sustrag oricărei teoretizări. Acolo unde însuşi Hawking ne propune, ca alternativă, un timp imaginar (prin analogie cu numerele imaginare) pentru evenimentele care au generat Big Bang ("no-boundary'' proposal, http://en.wikipedia.org/wiki/Hartle%E2%80%93Hawking_state), daţi-mi voie să am serioase dubii că şarada ar putea primi de îndată rezolvare din partea altcuiva (dacă aş adăuga ,,dintre noi" ar fi ca şi cum m-aş autocalifica printr-o apartenenţă de grup la ,,mulţimea" potenţialilor performeuri, ceea ce-i pur şi simplu aberant)! Asta-i deci un fel de declaraţie de deschidere (OPEN STATEMENT) căreia nu-i pot găsi perechea de închidere (CLOSE STATEMENT). Ei, figuri de stil, nu-i cazul să ne cramponăm întotdeauna de ,,sensul propriu" al cuvintelor în limbajul de unde au fost împrumutaţi. Important e să evităm falsele analogii.
Iar dacă introduc tema erorilor logice, raţionament inductiv vs. deductiv etc., cine ştie, poate că Electron (care acum su-spin-ă a plictis) ne desprinde o tangentă. Cred că ne-ar fi utilă.  

Urmând cea de-a doua direcţie (de fapt, primele întrebări lansate de Udar cel Curajos şi în Logică Forţos), fie analizăm o definiţie dată, fie încercăm să fabricăm una ad-hoc. După care ar trebui s-o tipologizăm potrivit unor criterii de clasificare, pe domenii. Nu-i tot aia informaţia numerică şi cea biologică. Informaţia ca variaţie de semnal (fizică), aşa cum ne explica Alexandru Lazăr, ori unitate informaţională (semiotică). Or, decât să continuăm într-un amalgam nestructurat, confuz, fără a ne relaţiona la semnificaţia ei în cadrul unui anumit sistem, cred că raţional (şi rezonabil) ar fi să alegem varianta trei.                        

:)

Udar

#51
Citat din: Sieglind din Iulie 03, 2012, 02:58:08 PM
Pentru că Udar ne-a trântit un subiect, adică nişte întrebări, după care a fugit ca un laş (hit & run = căci prin analogie cu ,,fuga de la locul accidentului rutier", tacticile forumistice i-au mai alipit o semnificaţie: "throw enough in and some will stick", şi uite cum ne-am lipit ca muştele!), ne rămân următoarele posibilităţi (listă deschisă):
-   Să continuăm cu speculaţii şi abureli pe marginea ,,teoretizării" informaţiei primordiale, cu derivatele ei, găini şi alte ouătoare; subrutină: Big Bang, Teoria M, multivers (Linde, Smolin) şi încă pe deasupra, tot ce mişcă nedeterminat în cosmologie;  
-   Să discutăm ce este informaţia şi de câte tipuri este;
Ce atata suparare?Nu am fugit,mai am si altceva de facut.Am specificat ca as dori sa discutam definitia informatiei asa cum este data in DEX online pe care am dat-o intr-o postare din prima pagina si repet:"INFORMÁȚIE ~i f. 2) Semnal material capabil să declanșeze o reacție a unui sistem. [G.-D. informației] /<fr. information, lat. informatio, ~onis" la care adaug o alta definitie (din acelasi DEX online) care completeaza prima definitie si anume:"INFORMÁȚIE s.f. ♦ Semnal material capabil să declanșeze o reacție (acțiune) materială a unui sistem dinamic de autoreglare pentru care sistemul este condiționat și finalizat."
Simplu se pune intrebarea ca daca acceptam aceasta definitie a cuvantului informatie atunci astept sa vad ce analiza am putea face astfel incat sa se clarifice existenta ca atare a universului.Teoria big-bang este interesanta,teoria membranelor si mai interesanta dar problema este ca asa cumorice lucru inclusiv nasterea unui om are un inceput si deci de exemplu trebuie sa stim mai intai cine este stramosul omului caci se stie ca nu se stie inca cine acesta. ???

Sieglind

Citat din: Udar din Iulie 03, 2012, 05:59:46 PM
Ce atata suparare?Nu am fugit,mai am si altceva de facut.Am specificat ca as dori sa discutam definitia informatiei asa cum este data in DEX online pe care am dat-o intr-o postare din prima pagina si repet:"INFORMÁȚIE ~i f. 2) Semnal material capabil să declanșeze o reacție a unui sistem. [G.-D. informației] /<fr. information, lat. informatio, ~onis" la care adaug o alta definitie (din acelasi DEX online) care completeaza prima definitie si anume:"INFORMÁȚIE s.f. ♦ Semnal material capabil să declanșeze o reacție (acțiune) materială a unui sistem dinamic de autoreglare pentru care sistemul este condiționat și finalizat."

Ne oferi măcar o afirmaţie? o idee? UNA doar, de prăsilă. Pentru început.

Hit & Run posting!  :D

http://en.wikipedia.org/wiki/Hit-and-run_posting

Eu zic pas. Ciao!


Udar

#53
Citat din: Sieglind din Iulie 03, 2012, 06:10:48 PM
Citat din: Udar din Iulie 03, 2012, 05:59:46 PM
Ce atata suparare?Nu am fugit,mai am si altceva de facut.Am specificat ca as dori sa discutam definitia informatiei asa cum este data in DEX online pe care am dat-o intr-o postare din prima pagina si repet:"INFORMÁȚIE ~i f. 2) Semnal material capabil să declanșeze o reacție a unui sistem. [G.-D. informației] /<fr. information, lat. informatio, ~onis" la care adaug o alta definitie (din acelasi DEX online) care completeaza prima definitie si anume:"INFORMÁȚIE s.f. ♦ Semnal material capabil să declanșeze o reacție (acțiune) materială a unui sistem dinamic de autoreglare pentru care sistemul este condiționat și finalizat."

Ne oferi măcar o afirmaţie? o idee? UNA doar, de prăsilă. Pentru început.

Hit & Run posting!  :D

http://en.wikipedia.org/wiki/Hit-and-run_posting

Eu zic pas. Ciao!


A se citi mai sus ca am dat edit si rog a se vedea afirmatia dorita.Multumesc!
The most beaten of big-bang! Pas parol! ;D

Udar

Citat din: Electron din Iulie 02, 2012, 10:31:42 AM
Citat din: Udar din Iulie 02, 2012, 07:49:16 AM
Se pune intrebarea fireasca pe care o repet:"Care este informatia primordiala si cand a aparut?"
Din contra, se pune intrebarea fireasca: "Care este globostrocul cromatografic implicit?"  Trebuie raspuns la asta inainte de a vorbi de restul.
e-
Care este definitia globostrocului???? ;D Multumesc!

Electron

Citat din: Udar din Iulie 03, 2012, 06:46:52 PM
Citat din: Electron din Iulie 02, 2012, 10:31:42 AM
Citat din: Udar din Iulie 02, 2012, 07:49:16 AM
Se pune intrebarea fireasca pe care o repet:"Care este informatia primordiala si cand a aparut?"
Din contra, se pune intrebarea fireasca: "Care este globostrocul cromatografic implicit?"  Trebuie raspuns la asta inainte de a vorbi de restul.
e-
Care este definitia globostrocului???? ;D Multumesc!
Adica, pentru a putea vorbi la modul relevant despre "globostroc" ai nevoie de definitia lui? Ce surpriza!  :)

Definitia este urmatoarea: Globostrocul este un concept imaginar inventat ad-hoc, fara definitie, care e util pentru a ilustra faptul ca fara a defini termenii folositi, discutia este inutila. (Cine observa o auto-contradictie in definitie?)

Deci, Udar, ce inseamna "informatie primordiala"? Fara asta, intrebarea ta "fireasca" e repetata degeaba fiind ininteligibila.


e-
Don't believe everything you think.

Udar

Citat din: Electron din Iulie 03, 2012, 07:14:29 PM
Citat din: Udar din Iulie 03, 2012, 06:46:52 PM
Citat din: Electron din Iulie 02, 2012, 10:31:42 AM
Citat din: Udar din Iulie 02, 2012, 07:49:16 AM
Se pune intrebarea fireasca pe care o repet:"Care este informatia primordiala si cand a aparut?"
Din contra, se pune intrebarea fireasca: "Care este globostrocul cromatografic implicit?"  Trebuie raspuns la asta inainte de a vorbi de restul.
e-
Care este definitia globostrocului???? ;D Multumesc!
Adica, pentru a putea vorbi la modul relevant despre "globostroc" ai nevoie de definitia lui? Ce surpriza!  :)

Definitia este urmatoarea: Globostrocul este un concept imaginar inventat ad-hoc, fara definitie, care e util pentru a ilustra faptul ca fara a defini termenii folositi, discutia este inutila. (Cine observa o auto-contradictie in definitie?)

Deci, Udar, ce inseamna "informatie primordiala"? Fara asta, intrebarea ta "fireasca" e repetata degeaba fiind ininteligibila.
e-
Bosonul Higgs poate fi considerata particula primordiala?Daca da atunci aceasta este de fapt informatia primordiala.

Electron

Citat din: Udar din Iulie 03, 2012, 07:20:07 PM
Bosonul Higgs poate fi considerata particula primordiala?
Ce inseamna "particula primordiala" ?

CitatDaca da atunci aceasta este de fapt informatia primordiala.
Ce inseamna "informatie primordiala" si cum se impaca ea cu definitia "informatiei" si cu definitia "particulelor elementare" ?

e-
Don't believe everything you think.

Udar

Citat din: Electron din Iulie 03, 2012, 07:22:31 PM
Citat din: Udar din Iulie 03, 2012, 07:20:07 PM
Bosonul Higgs poate fi considerata particula primordiala?
Ce inseamna "particula primordiala" ?

CitatDaca da atunci aceasta este de fapt informatia primordiala.
Ce inseamna "informatie primordiala" si cum se impaca ea cu definitia "informatiei" si cu definitia "particulelor elementare" ?

e-
Se presupune ca bosonul Higgs ar fi particula elementara care confera masa celorlalte particule elementare si deci ma gandesc ca acest boson Higgs ar fi de fapt particula (informatia) primordiala.

MariS

Citat din: Udar din Iulie 03, 2012, 07:34:51 PM
Se presupune ca bosonul Higgs ar fi particula elementara care confera masa celorlalte particule elementare si deci ma gandesc ca acest boson Higgs ar fi de fapt particula (informatia) primordiala.

radU,
nu stiu daca bosonul Higgs e particula primordiala, insa nu cred ca are importanta. Cred ca mai primordiala decat particula e energia, iar si mai primordiala decat energia e informatia. Parerea mea.