Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Informatia

Creat de Udar, Iunie 21, 2012, 03:03:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Udar

Citat din: Electron din Iunie 29, 2012, 10:44:02 AM
Eventual axioma ar fi "Fara informatie nu poate exista nici o forma de materie." Asta ar fi interesant sa justifici cumva. Si ar fi interesant sa legi aceasta axioma de o definitie clara a informatiei. Altfel, vorbim vorbe.
e-
Eu consider informatia o forma de materie si de fapt in univers exista numai informatii de toate tipurile.Intrebarea este care a fost informatia primordiala?O alta intrebare ar fi care informatie a fost mai intai atomul sau informatia privind atomul?Popular si deci pe intelesul tuturor intrebarea ar fi "Ce a fost mai intai oul sau gaina?"O fi fost intai cocosul?Vorbim vorbe ca sa filozofam........ ;D

Electron

Citat din: Udar din Iulie 02, 2012, 07:49:16 AM
Se pune intrebarea fireasca pe care o repet:"Care este informatia primordiala si cand a aparut?"
Din contra, se pune intrebarea fireasca: "Care este globostrocul cromatografic implicit?"  Trebuie raspuns la asta inainte de a vorbi de restul.

CitatSe poate da un raspuns clar acestei intrebari?
Se poate da un raspuns clar intrebarii mele despre globostroc?

CitatDaca se poate da un raspuns clar atunci care este raspunsul?
Chiar asa.

CitatDaca nu se poate da un raspuns clar atunci de ce nu se poate da un raspuns clar?
Tu ce zici?

CitatAs dori daca se poate raspunsuri justificate.
As dori daca se poate sa pui intrebari inteligibile.

CitatMultumesc!
Cu placere!


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: Udar din Iulie 02, 2012, 08:02:30 AM
Eu consider informatia o forma de materie
Da, ai mai spus asta si ai precizat ca este o axioma pentru tine. Dar de ce ar fi asa, si nu cum e in axioma lui AlexandruLazar?

Citatsi de fapt in univers exista numai informatii de toate tipurile.
Ce inseamna "informatii de toate tipurile"?

CitatIntrebarea este care a fost informatia primordiala?
Asta rezulta direct din raspunsul la intrebarea despre globostroc de mai sus.

CitatO alta intrebare ar fi care informatie a fost mai intai atomul sau informatia privind atomul?
Stai usor, "atomul" este pentru tine un tip de "informatie"? Ce inseamna "informatia privind atomul"?

CitatPopular si deci pe intelesul tuturor intrebarea ar fi "Ce a fost mai intai oul sau gaina?"
In analogia ta cu atomul, cine e "oul" si cine e "gaina", si ce inseamna relatiile ou->gaina si gaina->ou ?

CitatO fi fost intai cocosul?
A fost globostrocul.

CitatVorbim vorbe ca sa filozofam........ ;D
E clar, in ce te priveste.


e-
Don't believe everything you think.

sumalan dorin


Salutari

Am vrut sa ma abtin si sa nu raspund printr-un mesaj care poate fii considerat off-topic. Daca e considerat off-topic imi asum eventalualele abateri.

Despre ce se discuta in acest topic?Intelege cineva ce se discuta aici?Parca ar fii un limbaj criptat,pe bune poate ca puterea mea de intelege e limitata sau sub-limitata dar tot nu inteleg despre ce se discuta.

In topicul asta e vreo coeranta a discutiiei? Cred ca topicul asta ar fii mai bun pentru discutii despre toate si despre nimic in care fiecare intelege ce vrea sau cum vrea.

Sincer am incercat sa imi fac o idee ce se vrea cu acest topic,deocamdata nu am reusit.

Am afirmat ca in acest topic fiecare discuta despre orce si despre nimic,si o si sustin! Revin cu exemple din acest topic.


Electron

Sumi, nu te chinui prea tare, pentru ca nici nu ai ce sa intelegi. Atata timp cat cei care discuta despre "informatie" nu sunt in stare sa defineasca clar la ce se refera, ca sa fie mai apoi corenti cu ei insisi, toate astea sunt doar vorbe aiurea. Nici mie nu mi-e clar ce urmareste autorul acestui topic cu discutia de fata. Sunt atat de satul de pseudo-stiinta si vorbe in vant, incat pana nu se defineste clar despre ce se vorbeste aici, aceste discutii sunt cel mult pierderi de vreme pentru mine.


e-
Don't believe everything you think.

Sieglind

Citat din: Şumi din Iulie 02, 2012, 03:56:46 PM

Sincer am incercat sa imi fac o idee ce se vrea cu acest topic,deocamdata nu am reusit.

Am afirmat ca in acest topic fiecare discuta despre orce si despre nimic,si o si sustin! Revin cu exemple din acest topic.

Dacă-l ridici (cu exemple), nu-l laşi să moară, acest despre orice şi nimic.
Are vreun sens? Îi dai tu vreunul? dacă nu ... de ce-ai face-o? Just think!

MariS

Citat din: Sieglind din Iulie 02, 2012, 08:55:19 PM
Citat din: Şumi din Iulie 02, 2012, 03:56:46 PM

Sincer am incercat sa imi fac o idee ce se vrea cu acest topic,deocamdata nu am reusit.

Am afirmat ca in acest topic fiecare discuta despre orce si despre nimic,si o si sustin! Revin cu exemple din acest topic.

Dacă-l ridici (cu exemple), nu-l laşi să moară, acest despre orice şi nimic.
Are vreun sens? Îi dai tu vreunul? dacă nu ... de ce-ai face-o? Just think!

Ar putea oare ca dimensiunile in plus, fata cele patru clasice, din teoria corzilor sa fie dimensiuni informationale? Adica exact dimensiunile care "leaga" materia, care impun legile fizicii, care permit gandirea, etc, etc?

Sieglind

#37
Citat din: MariS din Iulie 02, 2012, 09:44:17 PM
Ar putea oare ca dimensiunile in plus, fata cele patru clasice, din teoria corzilor sa fie dimensiuni informationale? Adica exact dimensiunile care "leaga" materia, care impun legile fizicii, care permit gandirea, etc, etc?

MariS,
Şumi ne-a spus în faţă că nu-i nimic de priceput, nimic coerent în topicul ăsta. Avem contraargumente? nu, deocamdată.
Electron (de-abia reţinându-şi un căscat) ne-a arătat totuşi că nu am definit ce anume anume vrem să discutăm. Îl putem stârni cu ceva? nu cred, cel puţin până acum. Poate doar dacă descoperim ce înseamnă "globostroc" (compus din globe + stroke, adicătelea un soi de "lovitură orbitală"? că dacă e "de jur împrejur", se cheamă tot aia, învârtirea în jurul cozii)
Udar a contribuit cu ceva? la haos şi misch-masch, poate (şi eu împreună cu el). Aaaaa, chestia cu găina ... Tot argument circular.
Deci: este de conceput o informaţie primordială, bântuitoare în hău (figură de stil, attention!), fără de suport? dar care, potrivit definiţiei (din DEX, pe pag.1), este un "Semnal material capabil să declanșeze o reacție a unui sistem".

Sieglind

#38
ah! dammit! iar încurcătură de butoane.

Există vreo teorie a informaţiei referitoare la Momentul Zero? Dar vreo informaţie, oricare ar fi ea, care să ne fi parvenit ori să poată deveni accesibilă? Din câte ştiu, radiaţia remanentă (cosmic background radiation) nu conţine şi aşa ceva. Dar este foarte probabil să greşesc.  

MariS

Citat din: Sieglind din Iulie 02, 2012, 10:14:17 PM
ah! dammit! iar încurcătură de butoane.

Există vreo teorie a informaţiei referitoare la Momentul Zero? Dar vreo informaţie, oricare ar fi ea, care să ne fi parvenit ori să poată deveni accesibilă? Din câte ştiu, radiaţia remanentă (cosmic background radiation) nu conţine şi aşa ceva. Dar este foarte probabil să greşesc.  

Neee, ai apasat exact butonul potrivit! Asta era: "Există vreo teorie a informaţiei referitoare la Momentul Zero?" Nu stiu, dar o caut si eu.
In ce-i priveste pe Electron si Sumi, oricum ii vom plictisi pentru ca ei joaca in alta liga, la experti, iar noi la novice si juniori (junioare!).  :D

AlexandruLazar

Despre o teorie a informaţiei la momentul zero nu ştiu nimic, dar mai ţin minte destul de vag de la cursul de teoria informaţiei de prin facultate (deh, unii o iau foarte în serios ;D) că un semnal care nu variază, măcar apărând şi dispărând, nu are, în mod logic, cum să poarte vreun fel de informaţie. Variaţia în timp (i.e. modificarea lungimii de undă) şi în spaţiu (i.e. uşoara lipsă de omogenitate dpdv al intensităţii) a radiaţiei de fond e cea care ne dă ceva informaţii despre ce s-a întâmplat atunci.

Sieglind

Citat din: MariS din Iulie 02, 2012, 10:43:55 PM
Citat din: Sieglind din Iulie 02, 2012, 10:14:17 PM
ah! dammit! iar încurcătură de butoane.

Există vreo teorie a informaţiei referitoare la Momentul Zero? Dar vreo informaţie, oricare ar fi ea, care să ne fi parvenit ori să poată deveni accesibilă? Din câte ştiu, radiaţia remanentă (cosmic background radiation) nu conţine şi aşa ceva. Dar este foarte probabil să greşesc.  

Neee, ai apasat exact butonul potrivit! Asta era: "Există vreo teorie a informaţiei referitoare la Momentul Zero?" Nu stiu, dar o caut si eu.
In ce-i priveste pe Electron si Sumi, oricum ii vom plictisi pentru ca ei joaca in alta liga, la experti, iar noi la novice si juniori (junioare!).  :D

Fără să vrem să învăţăm nimic de la ei?  ;)
Câte speculaţii i-ai văzut făcând? aşa, din capul lor, fără o bază reală (dacă-l scutur, al meu e plin de cenuşă în clipa asta, lol)


Sieglind

#42
Citat din: AlexandruLazar din Iulie 02, 2012, 10:48:52 PM
Despre o teorie a informaţiei la momentul zero nu ştiu nimic, dar mai ţin minte destul de vag de la cursul de teoria informaţiei de prin facultate (deh, unii o iau foarte în serios ;D) că un semnal care nu variază, măcar apărând şi dispărând, nu are, în mod logic, cum să poarte vreun fel de informaţie. Variaţia în timp (i.e. modificarea lungimii de undă) şi în spaţiu (i.e. uşoara lipsă de omogenitate dpdv al intensităţii) a radiaţiei de fond e cea care ne dă ceva informaţii despre ce s-a întâmplat atunci.

Am întrebat pentru că-mi amintesc (dar trebuie să verific, ca să fiu 100% sigură) că Reeves făcea analogia distrugerii informaţiei iniţiale "în marele foc" cu arderea unei biblioteci (am explicat de ce am reţinut "informaţia" cu pricina). Am folosit şi anterior trimiterea asta. Udar ne-a provocat (şi eu m-am lăsat) cu informaţia aia "primordială", ce-o fi însemnând. Desigur că CBR este purtătoare de informaţii despre ce s-a petrecut.

Mulţumesc pentru clarificare.    

MariS

Citat din: Sieglind din Iulie 02, 2012, 10:55:45 PM
Citat din: MariS din Iulie 02, 2012, 10:43:55 PM
Citat din: Sieglind din Iulie 02, 2012, 10:14:17 PM
ah! dammit! iar încurcătură de butoane.

Există vreo teorie a informaţiei referitoare la Momentul Zero? Dar vreo informaţie, oricare ar fi ea, care să ne fi parvenit ori să poată deveni accesibilă? Din câte ştiu, radiaţia remanentă (cosmic background radiation) nu conţine şi aşa ceva. Dar este foarte probabil să greşesc.  

Neee, ai apasat exact butonul potrivit! Asta era: "Există vreo teorie a informaţiei referitoare la Momentul Zero?" Nu stiu, dar o caut si eu.
In ce-i priveste pe Electron si Sumi, oricum ii vom plictisi pentru ca ei joaca in alta liga, la experti, iar noi la novice si juniori (junioare!).  :D

Fără să vrem să învăţăm nimic de la ei?  ;)
Câte speculaţii i-ai văzut făcând? aşa, din capul lor, fără o bază reală (dacă-l scutur, al meu e plin de cenuşă în clipa asta, lol)



Pai, ce sa invat Sieglind draga? Ca pana acum am vazut doar cum se demoleaza ideile (si purtatorul!) care nu convin(e)? ;D

Sieglind

#44
Citat din: MariS din Iulie 02, 2012, 11:12:40 PM

Pai, ce sa invat Sieglind draga? Ca pana acum am vazut doar cum se demoleaza ideile (si purtatorul!) care nu convin(e)? ;D

Cu toată simpatia, MariS, eu mă aflu aici ca să învăţ. Inclusiv din propriile erori, pentru că are cine să mi le releve.