Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

ce se intampla cand,mergand cu bicicleta,intorci brusc ghidonul?

Creat de nic, Iunie 07, 2012, 01:56:24 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

nic

daca intorci ghidonul intr-o parte mai mult de 90 grd.ce se intampla si de ce?
este un fenomen mecanic,sper ca cei care folosesc bicicleta sau cei care stiu mecanica sa-l fi remarcat...

virgil 48

Daca faci manevra asta din viteza, o sa dispari o vreme de pe forum. Cand te intorci
sa ne povestesti cum a fost! Foloseste macar o bicicleta de circ.

ariel55

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

nic

la prostiile pe care le debitati cred ca sunteti profi de fizica...

nic

primul-cred ca tu nici nu poti sa mergi cu bicicleta,d-apai sa stii ceva fizica...
al doilea-ce raspuns vrei despre mecanica la un forum de fizica?

ariel55

@nic:
Citatla prostiile pe care le debitati cred ca sunteti profi de fizica...
Noi ti-am prezentat concluziile dupa intoarcerea la 90 de grade a ghidonului bicicletei in acelasi mod in care tu ai pus problema.Partea cea mai proasta este ca te inseli...nu suntem "profi de fizica"dar la varsta ta, am invatat sa ii stimam.Asta pentru ca aveam deja "cei 7 ani de acasa".Asta fiind una dintre deosebiri.
In rest...s-auzim de bine.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

puriu

Nu este obligatoriu sa fie un biciclist calare. Poate merge pe langa si nu pateste nimic. La o bicicleta teoretica intoarcerea din mers a ghidonului la un unghi mai mare de 90 grade duce la inversarea sensului de rotatie a rotii din fata. La o bicicleta reala ghidonul se blocheaza in cablurile de frana inainte de a depasi 90 de grade.