Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Creaţie sau evoluţie. Trebuie să alegem?

Creat de Eugen7, Iunie 05, 2012, 04:01:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Eugen7 din Iunie 21, 2012, 02:41:18 PM
Asa cum reiesie din postarile anterioare este evident ca teologia ortodoxa (academica) contemporana, fidela metodologiei teologiei patristice, respinge orice forma de fundamentalism creationist bazat pe interpretarea ad litteram ("intelligent design" spre exemplu cu ridicolele pretentii stiintifice) sustinand pertinenta viziunii evolutionismului teist.
Imi pare rau Eugen7, dar nu se poate sa sustii chestia asta pana nu aduci dovezi ca pozitia oficiala a bisericii despre care vorbesti este asta. Carti si "perspective" se pot scrie cu duiumul. Tu poti sa preferi perspectiva si cartile care iti plac. Dar pozitia oficiala e cea care nu a respins in mod INECHIVOC elucubratiile despre creationism si geocentrism din dogma crestin ortodoxa. Poti sa negi chestia asta? Poti sa aduci probe ca nu e asa?

De aceea minti cand afirmi ca teologia crestin ortodoxa e compatibila cu stiinta. Nu neaga nimeni ca pot exista perspective care au sanse sa devina compatibile cu stiinta, dar teologia crestin ortodoxa (si nici macar cea catolica) per ansamblu nu a ajuns acolo. Pricepi?


e-
Don't believe everything you think.

ray


atanasu

Eugen 7 ce sciu aici este si pentru tine dar si pentru preopinentul tau Electron . Dar amandoi va cam dati disparuti , poate ca Morpheus care a postat ceva la acest topic sa vada si el ?

https://www.youtube.com/watch?v=sKNnHiVKJ64

De pe la 2.55 un scenariu care face trecerea de la chimie la viata .
Bineinteles e departe de a fi o demonstratie stiintifica dar demonteaza anumite pareri preconcepute – selectia poate avea loc inainte de a avea viata .

hannamarin

thanks for a lot of responses! It' very interesting to read! I propose you visit http://bigpaperwriter.com/blog/creationism-vs-evolution-essay has an essay about creationism and evolution comparison!

Cosmin_Visan

Evolutia se realizeaza prin momente succesive de creatie.

atanasu

Asa cum i-am spus dlui A.Mot care nu a participat la discutiiile de pe aici desi era si domeniul lui discutia despre creationism-evolutionism o redeschid eu aici ca sa nu sufoce firul creat de mine "Adam si Eva chiar au existat!" de la https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5304.msg70177/topicseen.html#msg70177
Si pentru inceput postez doua lincuri unul indicat de A.Mot care reflecta ideologia evolutionista si unul postat de mine
https://ro.wikipedia.org/wiki/Evolu%C8%9Bie
https://eplatnemiscat.wordpress.com/2018/07/03/creationismul-stiintific-editat-de-dr-henry-m-morris-partea-i/

Voi continua aici pe baza  acestora doua de mai sus cat si a celor deja scrise pe acest fir a celor scrise pe linkurile indicate pe firul Adam si Eva in masura in care au puncte tangente si cu aceasta tema si desigur a discutiilor aparute.
A .Mot repet intrebarea Ce fel de creationist esti in raport si de continutul acestui fir?
Repet intrebarea pusa si pentru Electron: el adeptul carei teorii este? ca am vazut ca s-a contrat tare cu autorul acestui fir si aici si pe oriunde a putut respectiv  Eugen7 e care inca nu l-am urmait ca sa vad ce sutine in acest sens. Eu banuiesc ca Electron este evolutionist dar mai bine sa-mi raspunda el ca vor fi fiind si nuante.

A.Mot-old

Citat din: atanasu din Octombrie 16, 2019, 11:59:28 AM
Asa cum i-am spus dlui A.Mot care nu a participat la discutiiile de pe aici desi era si domeniul lui discutia despre creationism-evolutionism o redeschid eu aici ca sa nu sufoce firul creat de mine "Adam si Eva chiar au existat!" de la https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5304.msg70177/topicseen.html#msg70177
Si pentru inceput postez doua lincuri unul indicat de A.Mot care reflecta ideologia evolutionista si unul postat de mine
https://ro.wikipedia.org/wiki/Evolu%C8%9Bie
https://eplatnemiscat.wordpress.com/2018/07/03/creationismul-stiintific-editat-de-dr-henry-m-morris-partea-i/

Voi continua aici pe baza  acestora doua de mai sus cat si a celor deja scrise pe acest fir a celor scrise pe linkurile indicate pe firul Adam si Eva in masura in care au puncte tangente si cu aceasta tema si desigur a discutiilor aparute.
A .Mot repet intrebarea Ce fel de creationist esti in raport si de continutul acestui fir?
Repet intrebarea pusa si pentru Electron: el adeptul carei teorii este? ca am vazut ca s-a contrat tare cu autorul acestui fir si aici si pe oriunde a putut respectiv  Eugen7 e care inca nu l-am urmait ca sa vad ce sutine in acest sens. Eu banuiesc ca Electron este evolutionist dar mai bine sa-mi raspunda el ca vor fi fiind si nuante.
Eu cred în Creaționismul Biblic.
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

Crezi ad literam sau interpretativ ? De fapt important nu este asta ci daca crezi ca oputere divina o inteligenta transcendenta adica care nu poate fi inteleasa de om si caruia omul ii spune Dumnezeu a creat universul si tot ce contine acesta? In functie de asta ma voi pozitiomna si eu in discutie.

A.Mot-old

Citat din: atanasu din Octombrie 16, 2019, 11:41:26 PM
Crezi ad literam sau interpretativ ? De fapt important nu este asta ci daca crezi ca oputere divina o inteligenta transcendenta adica care nu poate fi inteleasa de om si caruia omul ii spune Dumnezeu a creat universul si tot ce contine acesta? In functie de asta ma voi pozitiomna si eu in discutie.
Cred ad literam doar 99,99% din Biblia Ortodoxă!Eu consider că DUMNEZEU este Cel ce Este și a creat pe om după Chipul și Asemănarea Sa și care mie mi-a dezvăluit marea taină a existenței universului în general și a existenței omului în special.Revelațiile minunate care mi-au fost dăruite de către DUMNEZEU le-am regăsit după aproape 5 ani doar în Biblia Ortodoxă.Biblia Ortodoxă este interpretată doar de cei cărora nu le este dat de la DUMNEZEU nici ochi să vadă și nici minte să înțeleagă Cuvântul Său.
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

Ma intereseaza foarte mult ce spui si cred ca asta este topicul unde putem discuta despre acestea. Voi reveni in curand cu mult ma multe.

atanasu

@Electron
Ca sa discutam despre ce pare sa te interseze pe tine te chem pe firul acesta cu repetarea intrebarii:

Electron esti evolutionist sau creationist ca sa inteleg si eu cu cine eventual stau de vorba ca poate vei risca sa emiti si ipoteze personale:) ?

Electron

Citat din: A.Mot din Octombrie 17, 2019, 07:29:23 AM
Cred ad literam doar 99,99% din Biblia Ortodoxă!
Ce anume constituie procentul de 0,01% pe care nu-l crezi ad literam? Desigur, nu e musai sa raspunzi daca nu vrei (oricum nu e precis on topic intrebarea asta), dar sunt curios pentru ca raspunsul ar putea fi totusi relevant aici.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Octombrie 17, 2019, 04:24:25 PM
Citat din: A.Mot din Octombrie 17, 2019, 07:29:23 AM
Cred ad literam doar 99,99% din Biblia Ortodoxă!
Ce anume constituie procentul de 0,01% pe care nu-l crezi ad literam? Desigur, nu e musai sa raspunzi daca nu vrei (oricum nu e precis on topic intrebarea asta), dar sunt curios pentru ca raspunsul ar putea fi totusi relevant aici.

e-
În 0,01% am inclus și faptul că "Apocalipsa" nu mi se pare afi adevărată...
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Octombrie 18, 2019, 09:01:14 AM
În 0,01% am inclus și faptul că "Apocalipsa" nu mi se pare afi adevărată...
Ok, multumesc pentru raspuns. Mi se pare ca ne indepartam de subiectul topicului, asa ca nu voi continua cu asta aici.

e-
Don't believe everything you think.

atanasu

#74
Cu apocalipsa cred ca poti fi mai rezervat caci este un text evident incriptat si care este decriptarea ramane o discutie care poate tine pana la  sfrsitul lumii :)
Dar si o intebare: Ce crezi despre acest fir deschis de Electron?  Nu am ales intamplator acest fir unde sa continuam discutia desi mi-a aparut si altul in cale posibil dar parca as fi presimtit pozitia ta de crestin ortodox % la % si de aceea am ales firul lui Eugen7 si el un crestin ortodox convins si considat aici in mod gresit drept un propagandist al religiei crestine  si din acest motiv eliminat de pe forum desi el privea stiinta separat de credinta si cand era fortat de provcatorii de pe aici sa le aetece se pare ca evita foarte bine dominandu-i atat ca ntelect cat si cunostinte pe acestia.De aceea l-au banat si poate ca eliminat fortat sau el a prasit forumul . Din respect pentru el si dispret pentru ipocriti am ales sa continuam disutia cu tine cel putin aici. Asadar ce parere ai despre cele disutate pe aici.O sa citesc si eu putin cele srise pana la inchiderea naturala firului in 2012 cu o redeschidere  scurta  prin 2016 datorita mie  care am si postat si un filmulet despre Abiogeneza dat pe forum de Morpheus si facut dupa biologul si exobiologul Dr. Szostak, profesor la Harvard Medical School, particiant si la celebrul program SETI :
https://www.youtube.com/watch?v=sKNnHiVKJ64
Concluzia acestui filmulet este foarte importanta ca ipoteza stiintifica care se poate constitui chiar si intr-o teorie respectiv si citez din final:

"Un sistem bicomponent simplu care se formeaza spontan in mediul prebiotic se poate hrani, poate creste, poate contine informatie, se poate replica, si poate EVOLUA. prin simple procese termodinaice, mecanice si electrice. Nu este nicio improbabilitate ridicola, nicio fiorta supranaturala, niciun fulger care loveste o baltoaca .Doar Chimie!"


Asadar propun sa discutam putin despre continutul acestui fir redeschis acum de mine si apoi sa continuam cu ce putem spune despre creationism si evolutionism largind poate putin domeniul adica depasind Biblia.