Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Educatia mileniului trei

Creat de sumalan dorin, Octombrie 10, 2012, 10:31:06 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin

 

Salutari

Un subiect legat de "educatia mileniului trei" pe ce credeti ca se bazeaza educatia mileniului trei?Suntem educati de societate in spirit progresist?Educatia mileniului trei difera de cea a mileniului doi? sau o completeaza?

De ce cred eu ca e un subiect interesant de discutat,deoarece fara educatie ne-am intoarce toti la omul preistoric.

Colateral

Eu cred ca deocamdata suntem educati de societate in spirit comercial :)
Bnuiesc ca "societate" nu este egal cu "profesor" si "educatie" nu e egal cu "scoala".
Educatia nu inseamna numai stiinta, vezi pelerinajul de anul asta la sf. Paraschiva.
"Educatia" cred eu poate fi perceputa ca o uniformizare a cunostintelor in interiorul unui grup.
Ca sa raspund la intrebarea legata de diferente/completari intre "educatia mileniului trei" si cea a mileniului doi, eu cred ca o continua.

sumalan dorin


Cred ca ati vazut ca violenta ia amploare in scolile romanesti,ce facem?stam si constatam si ne mirat sau cautam solutii rapide pentru stoparea fenomentului.Ce modele oferim elevilor si studentilor astfel incat sa se comporte civilizat si sa nu se comporte ca niste bestiali.Normal nu vorbeste "lupul moralist" dar totusi nu iti convine sa vezi ca elevele si elevii se bat intre ei si noi stam si nu ne pasa zicand fiecare (cred) "ii lipsesc cei sapte ani de acasa".

valangjed

La drept vorbind , o oarecare influenta o au si "cei sapte ani de acasa" dar nu putem pune totul pe seama educatiei de la parinti.In primul rand cred ca este si vina sistemului educational din Romania , in 22 de ani am avut "enspe" mii de legi ale invatamantului , ca nu le mai stiu numarul.Este adevarat ca daca , de exemplu , la scoala ti se spune sa nu consumi droguri si acasa tata vine beat si mama drogata apare un model care te influenteaza , de obicei negativ.
M-am dus acum o luna la liceul pe care l-am absolvit sa mai stau de vorba cu fostii mei profesori si s-au intamplat doua lucruri:
1.La poarta liceului , agentul de paza , dupa ce i-am dat cartea de identitate , m-a intrebat despre toti profesorii din liceu sa vada daca ii cunosc."Foarte bine!" mi-am zis.Nu trebuie sa intre orice tembel cu cine stie ce ganduri intr-un liceu.
2.La plecare am trecut pe unul din holurile liceului unde doi elevi se bateau , un alt agent de paza statea si ii privea ,noroc ca i-a despartit profesorul care se ducea la ora si avea acelasi drum cu mine.
Concluzia mea:
Violenta exista si va exista in continuare , depinde de noi ca oameni si ca institutii sa o aducem la un nivel cat mai mic , daca se poate zero , dar asta chiar e ceva idealist.

P.S.Nu vreau sa fac nici o aluzie la agentii de paza dar , si aici , ca peste tot , sunt oameni si "oameni".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin

Citat din: valangjed din Octombrie 16, 2012, 04:38:26 PM
La drept vorbind , o oarecare influenta o au si "cei sapte ani de acasa" dar nu putem pune totul pe seama educatiei de la parinti.In primul rand cred ca este si vina sistemului educational din Romania , in 22 de ani am avut "enspe" mii de legi ale invatamantului , ca nu le mai stiu numarul.Este adevarat ca daca , de exemplu , la scoala ti se spune sa nu consumi droguri si acasa tata vine beat si mama drogata apare un model care te influenteaza , de obicei negativ.
M-am dus acum o luna la liceul pe care l-am absolvit sa mai stau de vorba cu fostii mei profesori si s-au intamplat doua lucruri:
1.La poarta liceului , agentul de paza , dupa ce i-am dat cartea de identitate , m-a intrebat despre toti profesorii din liceu sa vada daca ii cunosc."Foarte bine!" mi-am zis.Nu trebuie sa intre orice tembel cu cine stie ce ganduri intr-un liceu.
2.La plecare am trecut pe unul din holurile liceului unde doi elevi se bateau , un alt agent de paza statea si ii privea ,noroc ca i-a despartit profesorul care se ducea la ora si avea acelasi drum cu mine.
Concluzia mea:
Violenta exista si va exista in continuare , depinde de noi ca oameni si ca institutii sa o aducem la un nivel cat mai mic , daca se poate zero , dar asta chiar e ceva idealist.

P.S.Nu vreau sa fac nici o aluzie la agentii de paza dar , si aici , ca peste tot , sunt oameni si "oameni".

@Valangjed,cand am deschis topicul asta in mine imi era intrebare "ce fel de educatie poate sa ne ofere mileniul trei".Ce fel de educatie ar trebui sa ne ofere societate de exemplu romaneasca in mileniul trei.De catre cine ar trebui sa fie oferita educatia?Cum ar putea societate de exemplu romaneasca sa se alinieze restul societatilor de pe mapamond procesului numit educatie?Exemple?Ok

-Educatie pentru stoparea aberatiilor bisericesti.Exemple?Cate vrei,dar o sa dau doar cateva:am vazut ca mai nou exista "academia ortodoxa " sau ceva de genul pe..facebook,in care specimenele pe cale de disparitie atacau pe austriacul care a sarit de la 39 de km.Mesajul era cu tenata cre(s)tina!
-Educatie pentru ceea ce inseamna "frumos" si ce inseamna "urat".Exemple? "Frate ascultam manele si ragaim ca e ceva la moda,e ceva care te atinge la sentiment!" citat dintr-un fan al muzicii!
-Educatie pentru stoparea sau cel putin diminuarea alcoolismului.Exemple ? "Bem,manca-ti-as gura for fun!" "Ia si tu o dusca,sa vezi ce high te simti!"
-Educatie ecologica.Se taie copaci in prostie,cui ii pasa?normal binecunoscutul raspuns "pai..noi suntem prea mici,ce putem face?" grav! raspunsul meu este: daca iti pasa poti sa faci multe!







valangjed

Citat

@Valangjed,cand am deschis topicul asta in mine imi era intrebare "ce fel de educatie poate sa ne ofere mileniul trei".Ce fel de educatie ar trebui sa ne ofere societate de exemplu romaneasca in mileniul trei.De catre cine ar trebui sa fie oferita educatia?Cum ar putea societate de exemplu romaneasca sa se alinieze restul societatilor de pe mapamond procesului numit educatie?Exemple?Ok
Scuze!Poate am deviat un pic dela topic
Educatia ar trebui oferita de stat (ca de-aia platesc contribuabilii impozit).
Majoritatea societatilor de pe mapamond sunt cam in aceasi situatie cu Romania.Care este diferenta intre a avea model pe Brytnei Spears si a avea model pe adi minune?

Citat-Educatie pentru stoparea aberatiilor bisericesti.Exemple?Cate vrei,dar o sa dau doar cateva:am vazut ca mai nou exista "academia ortodoxa " sau ceva de genul pe..facebook,in care specimenele pe cale de disparitie atacau pe austriacul care a sarit de la 39 de km.Mesajul era cu tenata cre(s)tina!
Nu stiu cum ar putea fi stopate aberatiile bisericesti.Aici ne lovim de drepturile omului.Ar mai trebui adaugat un drept "Dreptul de a crede toate tampeniile" :D

Citat-Educatie pentru ceea ce inseamna "frumos" si ce inseamna "urat".Exemple? "Frate ascultam manele si ragaim ca e ceva la moda,e ceva care te atinge la sentiment!" citat dintr-un fan al muzicii!
CE este frumos si ce este urat?Urasc manelele dar nu il pot obliga pe cel ce le asculta sa nu le mai asculte , atat timp cat nu da aparatul la care asculta f. tare.Muzica "proasta" a existat in toate epocile dar nu era tehnologia de acum.
Citat-Educatie pentru stoparea sau cel putin diminuarea alcoolismului.Exemple ? "Bem,manca-ti-as gura for fun!" "Ia si tu o dusca,sa vezi ce high te simti!"

Alcoolismul este "de cand lumea" , stramosii nostri , si dacii si romanii beau de stingeau , cred ca este cel mai vechi drog.Stoparea alcoolismului nu se poate face in cativa ani (au incercat americanii in anii 1920 si s-au lasat) trebuie gandita o strategie , macar pentru vreo suta de ani.
Citat-Educatie ecologica.Se taie copaci in prostie,cui ii pasa?normal binecunoscutul raspuns "pai..noi suntem prea mici,ce putem face?" grav! raspunsul meu este: daca iti pasa poti sa faci multe!







Aici ai dreptate , este nevoie de implicarea noastra , a tuturor , nu trebuie sa asteptam sa fim trasi de maneca dar , am mai dat acest exemplu pe forum , cand cobor din autobuz si ma intorc trei pasi inapoi sa arunc biletul in cosul de gunoi , lumea se uita la mine ca la un martian.Din punctul de vedere al ecologiei cred ca ne-ar trebui niste legi mai drastice pentru cei care distrug natura.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.