Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Diverse acuzatii calomnioase

Creat de Electron, Mai 15, 2012, 07:16:27 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Electron din Mai 14, 2012, 12:58:14 PM
CitatSunt de parere ca daca pentru dvs. personal teologia (in general si cea ortodoxa in particular) si Biserica au conotatii peiorative,
Nu am afirmat niciunde asemenea lucruri. Te rog sa aduci citate in acest sens, sau sa-ti retragi aceste afirmatii calomnioase.
Eugen7, reiterez aceasta rugaminte. Daca o vei ignora in continuare, voi sti cu cine am de-a face.


e-
Don't believe everything you think.

Eugen7

#1
Citat din: Electron din Mai 15, 2012, 07:16:27 PM
Citat din: Electron din Mai 14, 2012, 12:58:14 PM
CitatSunt de parere ca daca pentru dvs. personal teologia (in general si cea ortodoxa in particular) si Biserica au conotatii peiorative,
Nu am afirmat niciunde asemenea lucruri. Te rog sa aduci citate in acest sens, sau sa-ti retragi aceste afirmatii calomnioase.
Eugen7, reiterez aceasta rugaminte. Daca o vei ignora in continuare, voi sti cu cine am de-a face.
http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,3850.msg52604.html#msg52604

P.S. Consider irelevanta orice polemica inutila (cu tenta personala) (avand in vedere ca am precizat in numeroase randuri ca la nivel teologic ortodox universitar se incurajaza dialogul onest intre stiinta si religie avand in vedere distictia si concordanta).
(Imi exprim speranta ca discutiile poat ramane la subiectul topicului, altfel riscam situatii de genul: http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,3132.msg49796.html#msg49796).
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Electron

Citat din: Eugen7 din Mai 21, 2012, 04:55:43 PM
Citat din: Electron din Mai 15, 2012, 07:16:27 PM
Citat din: Electron din Mai 14, 2012, 12:58:14 PM
CitatSunt de parere ca daca pentru dvs. personal teologia (in general si cea ortodoxa in particular) si Biserica au conotatii peiorative,
Nu am afirmat niciunde asemenea lucruri. Te rog sa aduci citate in acest sens, sau sa-ti retragi aceste afirmatii calomnioase.
Eugen7, reiterez aceasta rugaminte. Daca o vei ignora in continuare, voi sti cu cine am de-a face.
http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,3850.msg52604.html#msg52604
Multumesc pentru link. Te rog sa explicitezi ce anume din acel link iti justifica afirmatiile calomnioase. Concret, citatul de rigoare. Astept.

CitatP.S. Consider irelevanta orice polemica inutila (cu tenta personala)
Nu pot sa cred cat de ipocrit esti. Adica tu faci acuzatii calomnioase la adresa mea, dar apoi refuzi sa le clarifici pentru ca tu consideri irelevante polemicile cu tenta personala? Asta e tactica cavasista ipocrita si e intolerabila pentru mine.


e-
Don't believe everything you think.

Eugen7

Citat din: Electron din Mai 21, 2012, 05:12:40 PM
Te rog sa explicitezi ce anume din acel link iti justifica afirmatiile calomnioase. Concret, citatul de rigoare. Astept.
Peiorativ nu este sinonim cu calominos.
Iata doar un link recent in care dvs. intr-adevar folositi afirmatii calomnioase in aceea ce priveste afirmatiile unui reprezentat de seama al teologiei ortodoxe, Sfantul Ioan Damaschin.
http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,3850.msg52707.html#msg52707
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Electron

Citat din: Eugen7 din Mai 21, 2012, 05:49:44 PM
Peiorativ nu este sinonim cu calominos.
Corect. Nici nu am negat asta.

Pentru ca iar ma tratezi ca pe un imbecil, voi detalia mai clar situatia: Acuzatiile tale cum ca pentru mine Biserica si teologia au conotatii peiorative, sunt calomnioase la persoana mea. Negi cumva acest lucru? Astept deci sa citezi exact ce ti se pare ca iti justifica afirmatiile calomnioase. Adica, astept sa arati de unde ti-a venit tie ideea sa ma acuzi ca pentru mine Biserica si teologiea au conotatii peiorative. E mai clar acum?

CitatIata doar un link recent in care dvs. intr-adevar folositi afirmatii calomnioase in aceea ce priveste afirmatiile unui reprezentat de seama al teologiei ortodoxe, Sfantul Ioan Damaschin.
http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,3850.msg52707.html#msg52707
Ah, acum am devenit eu calomniatorul! Ce anume calomnii am afirmat, in ce-l priveste pe Ioan Damaschin?

Tu chiar nu intelegi ca a ma acuza in acest fel, duce discutia pe taram personal, ci ca trebuie sa-ti sustii cu argumente si citate concrete acuzatiile? Cat crezi ca iti voi permite sa-ti bati joc de mine?


e-
Don't believe everything you think.

Eugen7

Citat din: Electron din Mai 21, 2012, 06:44:15 PM
Citat din: Eugen7 din Mai 21, 2012, 05:49:44 PM
Peiorativ nu este sinonim cu calominos.
Corect. Nici nu am negat asta.
Suntem in acord.

Citat din: Electron din Mai 21, 2012, 06:44:15 PMAcuzatiile tale cum ca pentru mine Biserica si teologia au conotatii peiorative, sunt calomnioase la persoana mea. Negi cumva acest lucru?
Avand in vedere afirmatiile dvs de mai sus, inseamna ca perceptia dvs in ceea ce priveste "calomios" si "peiorativ" se indeparteaza de obiectivitate.
Faptul ca pe dvs. personal va deranjeaza cuvantul "peiorativ" nu implica ca am avut intetia sa va "calominez".

Citat din: Electron din Mai 21, 2012, 06:44:15 PM
CitatIata doar un link recent in care dvs. intr-adevar folositi afirmatii calomnioase in aceea ce priveste afirmatiile unui reprezentat de seama al teologiei ortodoxe, Sfantul Ioan Damaschin.
http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,3850.msg52707.html#msg52707
Ah, acum am devenit eu calomniatorul! Ce anume calomnii am afirmat, in ce-l priveste pe Ioan Damaschin?

Tu chiar nu intelegi ca a ma acuza in acest fel, duce discutia pe taram personal, ci ca trebuie sa-ti sustii cu argumente si citate concrete acuzatiile? Cat crezi ca iti voi permite sa-ti bati joc de mine?
Ati afirmat: "Ioan Damaschin (elucubratiile lui)"
http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,3850.msg52707.html#msg52707

P.S. "elucubratie" este un termen "calomnios" si nu doar "peiorativ".
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Electron

Citat din: Eugen7 din Mai 22, 2012, 01:51:18 PM
Citat din: Electron din Mai 21, 2012, 06:44:15 PMAcuzatiile tale cum ca pentru mine Biserica si teologia au conotatii peiorative, sunt calomnioase la persoana mea. Negi cumva acest lucru?
Avand in vedere afirmatiile dvs de mai sus, inseamna ca perceptia dvs in ceea ce priveste "calomios" si "peiorativ" se indeparteaza de obiectivitate.
Tu ma acuzi ca eu consider Biserica si teologia ca avand conotatii peiorative, ceea ce este o minciuna. Cand ma acuzi de acest lucru, este o calomnie pentru ca minciuna ta ma pune intr-o lumina defavorabila in fata celor cu sensibilitati in acest sens. Cu atat mai mult cu cat ne aflam pe un forum dedicat stiintei, unde obiectivitatea ar trebui sa fie la ordinea zilei, tu ma acuzi de partinire si de desconsiderarea Bisericii si teologiei pentru ca ar avea, chipurile, conotatii peiorative.

Nu am afirmat niciunde pe forum ca Biserica si teologia au pentru mine conotatii peiorative, nici nu cred sau consider asa ceva. Nu e nimic peiorativ in a observa ca ceea ce sustine Biserica si teologia in domeniu stiintei sunt elucubratii, adica inventii false fara nici un suport rational. Aceste observatii sunt bazate pe analiza logica a ceea ce contin scripturile, nu vin din faptul ca eu consider Biserica si teologia au conotatii peiorative. Ceva ce e nestiintific, fals, necorespunzator realitatii nu are conotatii peiorative. Daca tu cumva consideri acest lucru, e problema ta si nu-ti permit sa ma calomniezi pe mine din aceasta cauza.

CitatFaptul ca pe dvs. personal va deranjeaza cuvantul "peiorativ" nu implica ca am avut intetia sa va "calominez".
Nu stiu ce intentii ai avut, eu vad doar ce ai scris. Eu ti-am atras atentia ca rezultatul afirmatiilor tale a fost calomnierea persoanei mele pe forum. De aceea insist sa clarificam acest lucru si sa-ti retragi calomniile. Ai inteles?

CitatAti afirmat: "Ioan Damaschin (elucubratiile lui)"
http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,3850.msg52707.html#msg52707
Da, scrierile lui Ioan Damaschin (in general scripturile) contin elucubratii, aduca lucruri false, inventii fara fundament rational, in speta cele legate de geocentrism. Nu e nimic peiorativ in asta. E o observatie obiectiva. Scrierile lui Ioan Damaschin si in general scripturile sunt valoroase pentru cei care pun pret mai mare pe inventiile nestiintifice decat pe stiinta. Nici asta nu e ceva peiorativ. Fiecare isi prioritizeaza cunoasterea asa cum doreste.

CitatP.S. "elucubratie" este un termen "calomnios" si nu doar "peiorativ".
Se pare ca avem o intelegere diferita a ceea ce inseamna 'calomnie' si chiar asupra ceea ce inseamna 'peiorativ'. Daca doar din cauza asta mi-a lansat acuzatiile calomnioase, si intelegi ceea ce am explicat mai sus, atunci nu ramane decat sa ti le retragi.

Daca tu consideri in continuare ca eu, prin afirmatiile facute pe acest forum, incluzandu-le pe cele despre elucubratiile lui Ioan Damaschin (si in general din scripturi), eu atribui conotatii peiorative bisericii si teologiei, inseamna ca iti mentii acuzatiile calomnioase desi ti-am explicat ca e doar parerea ta gresita, neconforma realitatii.

Astept sa iti expui clar pozitia, dupa aceste explicatii. Nu te pot obliga sa-ti retragi calomniile, ca doar nu ar fi primele minciuni pe care insisti pe acest forum, dar vreau doar sa ramana clar faptul ca preferi interpretarile tale personale false decat sa accepti argumentele care iti demonstreaza ca gresesti.


e-
Don't believe everything you think.