Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Creationismul - ipoteza nestiintifica

Creat de Electron, Mai 14, 2012, 11:30:50 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Iulian din August 28, 2020, 10:35:07 AM
Toate ipotezele sunt știintifice indiferent de tipul științei fie aceasta de tipul A) , fie aceasta de tipul B).... ???
Nici vorba.  E evident ca nu toate sunt stiintifice. Sunt stiintifice doar cele testabile in mod sistematic (obiectiv).

Citat din: Iulian din August 28, 2020, 10:35:07 AM
Repet ceea ce am spus și la subiectul tău "Căi diferite despre cunoaștere":[...]
Nu e cazul sa repeti aceleasi intrebari in mai multe locuri. Raspund la ce pot, in masura timpului disponibil.


e-
Don't believe everything you think.

A..Mot

Citat din: Electron din August 28, 2020, 11:18:40 AM
Citat din: Iulian din August 28, 2020, 10:35:07 AM
Toate ipotezele sunt știintifice indiferent de tipul științei fie aceasta de tipul A) , fie aceasta de tipul B).... ???
Nici vorba.  E evident ca nu toate sunt stiintifice. Sunt stiintifice doar cele testabile in mod sistematic (obiectiv).
Tora și Biblia Ortodoxă se bazează pe ipoteze științifice corespunzătoare Științei de tipul A) și care au foste testate sistematic direct sau prin tot felul de revelații mai ales de către Profeții Poporului Evreu încă de la formarea sa care a început în urmă cu aproape 5781 de ani.

Citat din: Iulian din August 28, 2020, 10:35:07 AM
Repet ceea ce am spus și la subiectul tău "Căi diferite despre cunoaștere":[...]
Nu e cazul sa repeti aceleasi intrebari in mai multe locuri. Raspund la ce pot, in masura timpului disponibil. e-
Te rog frumos , fă-ți timp și răspunde la toate întrebările mele căci numai așa putem afla Adevărul...  ???

atanasu

#137
Iulian de cand te crezi tu inzestrat cu aceasta calitate si-l gratulezi fara sa-ti fi cerut cu acest destin de a afla adevarul si pe dl Electron?

A..Mot

Citat din: atanasu din August 29, 2020, 09:11:21 AM
Iulian de cand te crezi tu inzestrat cu aceasta calitate si-l gratulezi fara sa-ti fi cerut cu acest destin de a afla adevarul si pe dl Electron?
Toți cei de pe acest forum vor să afle Adevărul.... ???

valangjed

#139

@Iulian "Toți cei de pe acest forum vor să afle Adevărul.... ???"

Lasă-mă să ghicesc!Doar tu deții Adevărul!Nu-i așa?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

A..Mot

Citat din: valangjed din August 30, 2020, 12:12:55 AM@Iulian "Toți cei de pe acest forum vor să afle Adevărul.... ???"Lasă-mă să ghicesc!Doar tu deții Adevărul!Nu-i așa?
Doar DUMNEZEU deține ADEVĂRUL ABSOLUT și noi nu facem decât să încercăm să-l aflăm... ???
Tu ce Adevăr deții? ???

atanasu

@Iulian,
Omul te ia la mito si tu faci pe rabinul... :) . Pare ca pe aici numai apatinatori ai Torei si Talmudului sunt?

A..Mot

#142
Citat din: atanasu din August 30, 2020, 08:13:42 AM
@Iulian,
Omul te ia la mito si tu faci pe rabinul... :) . Pare ca pe aici numai apatinatori ai Torei si Talmudului sunt?
Fiecare cu "Tora" lui big-bang...Eu cred că Tora Poporului Evreu și Biblia Ortodoxă Română sunt ADEVĂRATE!

Electron

Citat din: Iulian din August 29, 2020, 08:50:17 AM
Citat din: Electron din August 28, 2020, 11:18:40 AM
Citat din: Iulian din August 28, 2020, 10:35:07 AM
Toate ipotezele sunt știintifice indiferent de tipul științei fie aceasta de tipul A) , fie aceasta de tipul B).... ???
Nici vorba.  E evident ca nu toate sunt stiintifice. Sunt stiintifice doar cele testabile in mod sistematic (obiectiv).
[...] și [...] se bazează pe ipoteze științifice corespunzătoare Științei de tipul A) și care au foste testate sistematic direct sau prin tot felul de revelații mai ales de către Profeții Poporului Evreu încă de la formarea sa care a început în urmă cu aproape 5781 de ani.
Putem discuta despre ipotezele acelea fabuloase pe topicul dedicat cailor de cunoastere.

In acest topic e vorba de faptul ca ipoteza creationista este nestiintifica (fiind netestabila), iar tu ai admis ca asa a fost si asa este in continuare. (Profetiile tale pentru secolele viitoare sunt complet irelevante).


e-
Don't believe everything you think.

A..Mot

Citat din: Electron din August 31, 2020, 11:26:00 AM
Citat din: Iulian din August 29, 2020, 08:50:17 AM
Citat din: Electron din August 28, 2020, 11:18:40 AM
Citat din: Iulian din August 28, 2020, 10:35:07 AM
Toate ipotezele sunt știintifice indiferent de tipul științei fie aceasta de tipul A) , fie aceasta de tipul B).... ???
Nici vorba.  E evident ca nu toate sunt stiintifice. Sunt stiintifice doar cele testabile in mod sistematic (obiectiv).
[...] și [...] se bazează pe ipoteze științifice corespunzătoare Științei de tipul A) și care au foste testate sistematic direct sau prin tot felul de revelații mai ales de către Profeții Poporului Evreu încă de la formarea sa care a început în urmă cu aproape 5781 de ani.
Putem discuta despre ipotezele acelea fabuloase pe topicul dedicat cailor de cunoastere.

In acest topic e vorba de faptul ca ipoteza creationista este nestiintifica (fiind netestabila), iar tu ai admis ca asa a fost si asa este in continuare. (Profetiile tale pentru secolele viitoare sunt complet irelevante).e-
Ipotezele Creaționiste privind Universul corespunzătoare Științei de tipul A) este testabilă doar de către anumite persoane....
Într-un viitor apropiat știința de tipul B) va fi revizuită în totalitate! 

Electron

Citat din: Iulian din August 31, 2020, 12:51:07 PM
Ipotezele Creaționiste privind Universul corespunzătoare Științei de tipul A) este testabilă doar de către anumite persoane....
Serios? Cand te-am intrebat mai devreme daca ipoteza creationista poate fi testata experimetnal, ai declarat ca doar peste 500-1000 ani va fi "certificata experimental". Vrei sa spui ca tu crezi ca peste 500-1000 de ani ea va fi testabila experimental doar de catre anumite persoane, nu de toata lumea ?

Sau pretinzi ca ea este chiar si azi testabila experimental, dar doar de catre anumite persoane? Daca vrei sa mergi pe varianta asta, inseamna ca o dai la intors si ca mai devreme ai mintit.

Citat din: Iulian din August 31, 2020, 12:51:07 PM
Într-un viitor apropiat știința de tipul B) va fi revizuită în totalitate!
Profetiile tale vagi sunt irelevante pe acest forum, deoarece sunt netestabile.


e-
Don't believe everything you think.

A..Mot

#146
Citat din: Electron din August 31, 2020, 02:00:03 PM
Citat din: Iulian din August 31, 2020, 12:51:07 PM
Ipotezele Creaționiste privind Universul corespunzătoare Științei de tipul A) este testabilă doar de către anumite persoane....
Serios? Cand te-am intrebat mai devreme daca ipoteza creationista poate fi testata experimetnal, ai declarat ca doar peste 500-1000 ani va fi "certificata experimental". Vrei sa spui ca tu crezi ca peste 500-1000 de ani ea va fi testabila experimental doar de catre anumite persoane, nu de toata lumea ?

Sau pretinzi ca ea este chiar si azi testabila experimental, dar doar de catre anumite persoane? Daca vrei sa mergi pe varianta asta, inseamna ca o dai la intors si ca mai devreme ai mintit.

Citat din: Iulian din August 31, 2020, 12:51:07 PM
Într-un viitor apropiat știința de tipul B) va fi revizuită în totalitate!
Profetiile tale vagi sunt irelevante pe acest forum, deoarece sunt netestabile.


e-
Nu am mințit de loc! ??? Tu răstălmăcești ceea ce spun eu! ??? Recitește cu atenție tot ce-am spus eu!  ???
Clarificări:
1) Ștința de tipul A) a fost testată experimental încă de la Facerea Lumii și este testată și azi experimental doar de către anumite persoane .
2) Știința de tipul A) va fi certificată experimental peste 500-1000 de ani de către Știința de tipul B).

Electron

Citat din: Iulian din Septembrie 01, 2020, 01:20:17 PM
Nu am mințit de loc! ??? Tu răstălmăcești ceea ce spun eu! ??? Recitește cu atenție tot ce-am spus eu!???
Ok, hai sa recitim impreuna, ca citatele sunt disponibile in postarile anterioare.

Iata ce ai raspuns in #127 :
Citat din: Iulian din August 27, 2020, 04:33:45 PM
Citat din: Electron din August 27, 2020, 09:10:09 AM
Citat din: Iulian din August 26, 2020, 07:54:39 PM
-Știința umană bazată pe ipoteze și experimente aproximative.
Se poate testa ipoteza creationista cu experimente, oricat ar fi ele de aproximative ?e-
Peste 500-1000 de ani se va certifica experimental că Universul a fost creat , adică a avut o CAUZĂ pe care eu o consider ca fiind [...]
Citeste atent si vezi ca eu te-am intrebat concret despre ipoteza creationista, iar tu ai facut o profetie (inutila si irelevanta) despre certificarea experimetnala a acestei ipoteze in secolele viitoare. Sa nu uitam ca acest topic se refera la aceasta ipoteza concreta, nu la "calea de cunoastere de tip A" in general, pe care o tot numesti abuziv "stiinta de tip A".

Si iata ce ai raspuns in #144 :
Citat din: Iulian din August 31, 2020, 12:51:07 PM
Citat
In acest topic e vorba de faptul ca ipoteza creationista este nestiintifica (fiind netestabila), iar tu ai admis ca asa a fost si asa este in continuare. (Profetiile tale pentru secolele viitoare sunt complet irelevante).e-
Ipotezele Creaționiste privind Universul corespunzătoare Științei de tipul A) este testabilă doar de către anumite persoane....
Din nou, citeste atent si vezi ca si aici, atat in intrebare cat si in raspus e vorba concret de ipoteza creationista, nu despre altceva.

Cele doua afirmatii ale tale sunt contradictorii, pentru ca in prima admiti ca ipoteza creationista nu e testabila in prezent, iar in a doua pretinzi ca ipoteza creationista este testabila (deja), dar "doar de anumite persoane", ceea ce transforma prima afirmatie in minciuna.

Decide-te pe care varianta vrei sa mergi in continuare, si in caz ca e a doua, pregateste-te sa aduci argumente pentru a o sustine aici, daca chiar ai astfel de argumente.

Citat din: Iulian din Septembrie 01, 2020, 01:20:17 PM
Clarificări:
1) Ștința de tipul A) a fost testată experimental încă de la Facerea Lumii și este testată și azi experimental doar de către anumite persoane .
2) Știința de tipul A) va fi certificată experimental peste 500-1000 de ani de către Știința de tipul B).
In primul rand, nu exista "stiinta de tipul A", asa cum ti-am repetat deja de cateva ori. Tu poti sa te autoamagesti folosind aceasta expresie, dar pana nu arati cum anume e testabila in mod obiectiv calea de cunoastere de tip A, ea nu este stiintifica si nu ai nicio justificare sa-i dai apelativul de "stiinta".
In al doilea rand, caracteristicile cailor de cunoastere dupa clasificarea ta nu sunt subiectul acestui topic, aici fiind vorba strict de ipoteza creationista. Voi raspunde la acest citat mai detaliat in topicul corespunzator.


e-
Don't believe everything you think.

calahan

e-
Un exemplu de ipoteza absolut nestiintifica, este aceea ca tot ce este in afara manualului este fals si ca argumentarea logica este in mod sigur gresita. Dar asta nu este decat o prejudecata a fanaticilor antistiintifici, pentru care logica formulelor nu are nicio valoare, nu inseamna nimic si  care se fac aparatorii consecventi ai unor dogme desuete, care nu fac decat sa franeze efortul de cunoastere al acelora care cuteaza sa cerceteze dincolo de digmele stiintei oficiale.

A.Mot-old

Citat din: calahan din Septembrie 14, 2020, 05:27:16 PM
e-
Un exemplu de ipoteza absolut nestiintifica, este aceea ca tot ce este in afara manualului este fals si ca argumentarea logica este in mod sigur gresita. Dar asta nu este decat o prejudecata a fanaticilor antistiintifici, pentru care logica formulelor nu are nicio valoare, nu inseamna nimic si  care se fac aparatorii consecventi ai unor dogme desuete, care nu fac decat sa franeze efortul de cunoastere al acelora care cuteaza sa cerceteze dincolo de digmele stiintei oficiale.
Despre ce manual vorbești?Ce întelegi tu prin știință?Ce este știința oficială?De câte feluri pot fi științele?
Adevărul Absolut Este Etern!