Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Creationismul - ipoteza nestiintifica

Creat de Electron, Mai 14, 2012, 11:30:50 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

atanasu

#120
PS  Dar lasand acestea care tin de problema de tipul cine a fost mi intai oul sau gaina iti multumesc pentru cartea pe care ai dat-o forumului in care se gaesc  multime de informatii stiintifice adunte la un loc intr-o maniera greu de gasit altundeva si este plina ce citate ale unor oameni de anvergura intelectuala foarte inalta pe care nu poti sa-ti permiti sa-i critici cat timp nu ai facut in marunta ta viata nici o sutime din cat au produs ei.

calahan

atanasu
Avand in vedere sensul evolutiei, de la simplu la complex, cum raspunzi la intrebarea - cine a fost mi intai oul sau gaina-?

A..Mot

Citat din: calahan din August 26, 2020, 06:19:05 PM
atanasu
Avand in vedere sensul evolutiei, de la simplu la complex, cum raspunzi la intrebarea - cine a fost mi intai oul sau gaina-?
Mai întâi a fost făcută găina!

atanasu

In mod cert un ou facut de o pasare dintr-o specie din care se trag galinaccele si din care a iesit pasarea in noua specie numita de noi gaina.

Adica din ou a iesit noul Adam si noua Eva galinacee :)

Ipoteza mea adamica! :)

A..Mot

#124
Citat din: Electron din August 24, 2020, 06:32:10 PM
Citat din: Iulian din August 24, 2020, 03:55:34 PM
Creaționismul este o certitudine
Citat din: Electron din August 24, 2020, 06:32:10 PMCum ai ajuns tu la aceasta concluzie? Chiar sunt curios cum transformi o ipoteza nestiintifica in certitudine.
[...]
Life Ultimate Question - Does God Exist - Există Dumnezeu - Întrebarea Fundamentală a Vieţii.doc
Ok, daca te bazezi pe astfel de scrieri, atunci inseamna ca si tu faci eroarea grava sa crezi ca opusul unui "Univers static" este un "Univers creat", cand de fapt opusul este pur si simplu un "Univers dinamic".

Iar "Universul dinamic", poate sa aiba un inceput, sau sa fie ciclic (iar numarul de cicluri poate sa fie infinit), si niciuna din cele doua variante nu implica existenta (sau necesitatea) unui "creator".

Chiar si Universul nostru, care conform modelului cosmologic stiintific actual, are "un inceput", unde legile fizicii cunoscute nu se mai aplica, nu implica existenta (sau necesitatea) unui "creator". Pentru a ajunge la "necesitatea" unui "creator", trebuie demonstrata imposibilitatea inceputului Universului dintr-o fluctuatie (un eveniment aleator) a ceva pre-existent, la care nu avem acces din Universul nostru si unde nu putem aplica legile fizicii cunoscute sau macar impune "principiul cauzalitatii" pe care nu-l contesta nimeni in cadrul (in interiorul) Universului nostru. Adica, ce e valabil si verificabil in mod obiectiv in interiorul Universului, poate sa nu mai fie valabil "in afara" lui (sau "inaintea" lui).

Deci, creationistii care cred ca, deoarece Universul nostru nu a existat vesnic (in forma pe care o vedem noi), are musai un "creator", fac doua erori grave cumulate: In primul rand, ei cred ca e nevoie de o "Cauza Primara", cand principiul cauzalitatii e ceva ce vedem doar in interiorul Universului si a-l extinde in afara lui e nejustificat logic. Iar in al doilea rand, ei cred ca acea (nejustificata) "Cauza Primara" e chipurile si personificata, si a actionat intentionat si cu scop in momentul "aparitiei" Universului nostru (de unde termenul de "creatie").

Daca prima eroare e destul de subtila si cei care au probleme cu logica nu prea pot sa o priceapa, a doua eroare e extrem de flagranta, deoarece personificarea si atribuirea intentiei si scopului unei "cauze" este pur hybris uman. Iar asta se vede cu atat mai clar cand se pune problema explicitarii de unde stiu creationistii care a fost/este scopul presupusei "creatii".

Pe langa asta, asa cum am mai precizat deja, ipoteza creationista face si eroarea de logica (numita in engleza "special pleading") sa pretinda ca Universul nostru (sau eventualul Multivers din care face parte) nu a putut exista vesnic si fara cauza, dar "creatorul" (zeitatea lor preferata) a putut face tocmai asta.
Sunt două feluri de științe:
A)-Știința revelată direct prin vise , prin clarviziune și prin experiente aievea ca urmare a Voinței lui DUMNEZEU sau Știința transmisă indirect prin Proorocii lui DUMNEZEU.
B)-Știința umană bazată pe ipoteze și experimente aproximative.

Cum putem cu ajutorul lui B) să lămurim următoarele chestiuni:
-"Ce forţă, putere sau legi au existat înainte de începutul universului ca să-l facă să existe?
Pentru că universul există, care a fost cauza? Inteligenţa noastră raţională ne spune că
Universul nu s-ar fi putut să apară din nimic. Aceasta sfidează nu numai logica dar şi
legile fizicii. Cine – sau ce – a cauzat universul. Dece a fost el adus în existenţă?"
-"Ateiştii trebuie să afirme
că Universul a venit din nimic, fără cauză. Ei trebuie să insiste în această afirmaţie fără
bază şi de nedovedit pentru că nu este altă cale să eviţi existenţa unei Cauze Primare.
Şi totuşi afirmaţia lor de bază este fundamental greşită. Începutul universului a
fost dovedit a fi un eveniment specific. Noi toţi ştim din experienţa de ani şi ani de zile, că
unul din cele mai fundamentale adevăruri este că evenimentele au cauze. Acest adevăr
fundamental subliniază legile care guvernează energia şi materia. Nimic nu se întâmplă
fără o cauză. Începutul universului este un eveniment care a avut o cauză specifică."

Citat din: Electron din August 24, 2020, 06:32:10 PM
și
Citat din: Iulian din August 24, 2020, 03:55:34 PMîntr-un viitor nu prea îndepărtat [/color]știința nu va mai emite tot felul ipoteze privind existența Universului
Serios? Si cam cat de "indepartat" e acel viitor nu prea indepartat?
Citat din: Iulian din August 24, 2020, 03:55:34 PMPeste 500-1000 de ani tereștri....
Citat din: Electron din August 24, 2020, 06:32:10 PMSerios? Si de unde ai scos aceste numere? Cum le justifici?
Cu ajutorul lui A).
Citat din: Electron din August 24, 2020, 06:32:10 PM
Citat din: Iulian din August 24, 2020, 03:55:34 PM
Știința emite doar ipoteze...
Da, stiinta emite ipoteze, dar deoarece emite ipoteze stiintifice, le poate testa si eventual confirma empiric si independent, adica obiectiv.
e-
Cu B) se va ajunge mai devreme sau mai târziu la concluzia finală că Universul a fost creat de către DUMNEZEU.
Citat din: Electron din August 24, 2020, 06:32:10 PM
Citat din: Iulian din August 24, 2020, 03:55:34 PMOrice ipoteză științifică se bazează pe un anumit număr de axiome și de convenții...
Citat din: Electron din August 24, 2020, 06:32:10 PMDa, iar ipoteza creationista se bazeaza doar pe hybris si daca ar fi doar inutila (pentru ca oricum nu explica nimic mai mult decat contra-candidata : "a fost magie!") ar fi bine, dar din pacate ipoteza creationista e nociva pentru ca exista nesfarsite spete de creationisti fiecare cu credintele sale nejustificate si contradictorii, fapt care a dus dintotdeauna inevitabil la conflicte umane cu consecinte regretabile.e-
La ce definiție a cuvântului "hybris" te referi?  ???
Dacă te referi la definiția "hybris sn [At: DEX2 / P: hi~ / E: gr χίβρις] (Lit) Mândrie nemăsurată a unui individ și supraapreciere a forțelor și libertății sale în confruntarea cu destinul" din "dexonline" , atunci eu cred că B) se bazează doar pe hybris deoarece eu nu cred că pot schimba destinul pe care mi L-a hărăzit DUMNEZEU în această viață.
Universul a fost creat de către DUMNEZU așa cum este EL descris în Tora și în Biblia Ortodoxă!
Nocivă este B) atunci când emite ipoteze incomplete și/sau ambigue privind modul de apariție a Universului fără a emite măcar posibilele cauze ale apariției acestuia!

A..Mot

#125
Citat din: atanasu din August 26, 2020, 06:39:57 PMAdica din ou a iesit noul Adam si noua Eva...
Din care "ou" a ieșit Adam?  ??? Din care "ou" a ieșit Eva?  ???

Electron

Citat din: Iulian din August 26, 2020, 07:54:39 PM
-Știința umană bazată pe ipoteze și experimente aproximative.
Se poate testa ipoteza creationista cu experimente, oricat ar fi ele de aproximative ?


e-
Don't believe everything you think.

A..Mot

Citat din: Electron din August 27, 2020, 09:10:09 AM
Citat din: Iulian din August 26, 2020, 07:54:39 PM
-Știința umană bazată pe ipoteze și experimente aproximative.
Se poate testa ipoteza creationista cu experimente, oricat ar fi ele de aproximative ?e-
Peste 500-1000 de ani se va certifica experimental că Universul a fost creat , adică a avut o CAUZĂ pe care eu o consider ca fiind DUMNEZEU cel descris de Tora și de Biblia Ortodoxă.

Electron

Citat din: Iulian din August 27, 2020, 04:33:45 PM
Citat din: Electron din August 27, 2020, 09:10:09 AM
Citat din: Iulian din August 26, 2020, 07:54:39 PM
-Știința umană bazată pe ipoteze și experimente aproximative.
Se poate testa ipoteza creationista cu experimente, oricat ar fi ele de aproximative ?e-
Peste 500-1000 de ani se va certifica experimental că Universul a fost creat , adică a avut o CAUZĂ pe care eu o consider ca fiind [...] cel descris de [...] și de [...].
In primul rand, credintele tale teologice si/sau mitologice nu sunt relevante pe acest forum.

In al doilea rand, daca doar peste 500-1000 de ani va fi ipoteza creationista verificabila experimental, inseamna ca pana atunci ramane o ipoteza nestiintifica.


e-
Don't believe everything you think.

A..Mot

Citat din: Electron din August 27, 2020, 05:39:59 PM
Citat din: Iulian din August 27, 2020, 04:33:45 PM
Citat din: Electron din August 27, 2020, 09:10:09 AM
Citat din: Iulian din August 26, 2020, 07:54:39 PM
-Știința umană bazată pe ipoteze și experimente aproximative.
Se poate testa ipoteza creationista cu experimente, oricat ar fi ele de aproximative ?e-
Peste 500-1000 de ani se va certifica experimental că Universul a fost creat , adică a avut o CAUZĂ pe care eu o consider ca fiind [...] cel descris de [...] și de [...].
In primul rand, credintele tale teologice si/sau mitologice nu sunt relevante pe acest forum.

In al doilea rand, daca doar peste 500-1000 de ani va fi ipoteza creationista verificabila experimental, inseamna ca pana atunci ramane o ipoteza nestiintifica.e-
Toate teoriile ambigue de tipul știnței B) referitoare la apariția Universului și a legilor sale de existență sunt ambigue... ???
Câte teorii de tipul științei B) referitoare la apariția Universului și a legilor sale de existență au fost enunțate până astăzi?

atanasu

#130
@Iulian: eu nu mai intervin pe fond la acest fir si cred ca am si spus asta, dar daca tot ai intrat aici mergi la inceputul lui pentruca acolo Eugen7 o persoana inteligenta. cultivata si cu multe cunostinte dar si fara patima incrancenata  care creaza ochelarii de cal, a participat cu folos, presupun ca pana a fost data afara de aici sau o fi plecat plitisit de buna voie, si poate ca va intra din nou daca mai urmareste forumul chiar daca cu alt nick ceea ce nu are importanta. Poti relua ideile lui si eventual raspunde in prezent daca doresti inlocuindu-l astfel in acea discutie din 2012-2014

atanasu

Am o vaga senzatie ca dupa ce imi corectez niste greseli acestea apar din nou. Poate gresesc dar o sa urmarec asta pentruca daca este asa cineva care are acces la postarile mele vrea sa ma micsoreze in ochii celorlalti.

A..Mot

Citat din: Electron din Mai 14, 2012, 03:18:31 PMCat timp in biblie se afirma ca Pamantul a fost creat inaintea Soarelui, aceasta, biblia, si prin extensie dogma ortodoxa ce o include, este in opozitie directa cu descoperirile stiintifice ale Astronomiei si Geologiei.
Astept sa apara o biblie revizuita, in care cel putin sa apara explicit, de la inceput, ca nu tot ce scrie in ea corespunde realitatii, si ca sunt pasaje care trebuie luate ca metafore. Ideal ar fi sa indice clar si care sunt acele pasaje, dar prefer sa nu am pretentii absurde.e-
Citește cu atenție Biblia Ortodoxă , Facerea , cap. 1 și vei vedea că nu este nicio contradicție între Biblia Ortodoxă și știință...  ???
1) Ce spun descoperirile stiintifice ale Astronomiei si Geologiei și câte teorii ale științei de tip B) au fost emise până azi referitoare la crearea Universului?
2) De ce crezi tu că mai întâi trebuia să fie creat Soarele?
3) Câte forme de lumină există?

Electron

Citat din: Iulian din August 27, 2020, 05:52:04 PM
Câte teorii de tipul științei B) referitoare la apariția Universului și a legilor sale de existență au fost enunțate până astăzi?
De ce crezi ca e relevant numarul lor? E sigur ca s-au formulat mai multe modele stiintifice pentru asta pana astazi (incluzand unele contradictorii intre ele), dar oricate ar fi fost, Metoda Stiintifica a permis selectarea si imbunatatirea lor, astfel incat in fiecare moment se distinge unul care e cel mai adecvat pentru a explica datele experimentale cunoscute pana in acel moment. Si chiar daca nu avem "modelul final" (adica "perfect") inca, Metoda Stiintifica ne permite sa avansam in acest sens.

Tocmai asta e problema cu ipotezele nestiintifice, ca sunt multe si contradictorii intre ele, dar nu este nicio metoda obiectiva sa le selectam si sa le imbunatatim, decat eventual incercand sa formulam interpretari tot mai chinuite ale miturilor pe care se bazeaza, pentru a incerca sa le pliem post-factum la modelele stiintifice curente.


e-
Don't believe everything you think.

A..Mot

#134
Citat din: Electron din August 28, 2020, 10:25:19 AM
Citat din: Iulian din August 27, 2020, 05:52:04 PM
Câte teorii de tipul științei B) referitoare la apariția Universului și a legilor sale de existență au fost enunțate până astăzi?
De ce crezi ca e relevant numarul lor? E sigur ca s-au formulat mai multe modele stiintifice pentru asta pana astazi (incluzand unele contradictorii intre ele), dar oricate ar fi fost, Metoda Stiintifica a permis selectarea si imbunatatirea lor, astfel incat in fiecare moment se distinge unul care e cel mai adecvat pentru a explica datele experimentale cunoscute pana in acel moment. Si chiar daca nu avem "modelul final" (adica "perfect") inca, Metoda Stiintifica ne permite sa avansam in acest sens.

Tocmai asta e problema cu ipotezele nestiintifice, ca sunt multe si contradictorii intre ele, dar nu este nicio metoda obiectiva sa le selectam si sa le imbunatatim, decat eventual incercand sa formulam interpretari tot mai chinuite ale miturilor pe care se bazeaza, pentru a incerca sa le pliem post-factum la modelele stiintifice curente.e-
Toate ipotezele sunt știintifice indiferent de tipul științei fie aceasta de tipul A) , fie aceasta de tipul B).... ???
La celelalte întrebări de ce nu ai răspuns?  ???
Repet ceea ce am spus și la subiectul tău "Căi diferite despre cunoaștere":
"Conform "dexonline":
1) ȘTIINȚĂ s. f. 1. ansamblu sistematic de cunoștințe despre natură, societate și gândire.
2) ipoteză sf [At: P. MAIOR, IST. 12 / V: (înv) h~, ~esis, ~es / Pl: ~ze / E: fr hypothèse, ngr ὑπόθεσις] 1 Presupunere enunțată pe baza unor fapte cunoscute, cu privire la anumite legături între fenomene care nu pot fi observate direct sau cu privire la esența fenomenelor, la cauza sau la mecanismul intern care le produce. 2 Presupunere cu caracter provizoriu, formulată pe baza datelor experimentale existente la un moment dat sau pe baza intuiției.
3) științific, ~ă a [At: MAN. ÎNV. 187/18 / P: ști-i~ / V: (înv) scienti~, sțienti-, ~ienci~, ~ienti~, ~ien~, ~iinci~ / Pl: ~ici, ~ice / E: lat scientificus, fr scientifique adaptat după știință] 1 Care aparține științei
Având în vedere definițiile de mai sus rezultă că noțiunea de "ipoteză științifică" înseamnă o presupunere enunțată pe baza unor fapte cunoscute, cu privire la anumite legături între fenomene care nu pot fi observate direct sau cu privire la esența fenomenelor, la cauza sau la mecanismul intern care le produce și care aparține unui ansamblu sistematic de cunoștințe despre natură, societate și gândire.
Citeste te rog frumos și https://ro.wikipedia.org/wiki/Ipotez%C4%83 si spune ce părere ai și despre:
"În știință, o ipoteză este o legătură între două variabile. Este o supoziție care se bazează provizoriu pe observații și care servește la explicarea anumitor fenomene, dar care nu se poate verifica atât de temeinic prin experiență sau experiment, ca să ajungă pentru a formula o teorie. O ipoteză, care s-a confirmat prin experiment sau experiență (ipoteză "verificată"), respectiv care poate fi dovedită prin concluzii logice care se bazează pe premise valide, poate deveni o teorie sau o parte a unei teorii. O ipoteză care a fost invalidată trebuie înlăturată, modificată sau înlocuită."....
În concluzie putem spune că există două feluri de științe cu privire la crearea Universului și a legilor sale de existență!
Q.E.D.
"