Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Constanta lui Planck, relatii extinse.

Creat de Virgil, Aprilie 01, 2021, 09:49:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

calahan

Dl Virgil
Nu stiu de ce tot aduci in discutie unitatile de masura. Discutia era daca orice translatie sau rotatie este produsa de o presiune, si daca aceasta presiune se transfera de la un sistem la altul, in cursul interactiunii dintre sisteme, in cursul ciocnirilor. Si o data cu presiunea se transfera si impulsul si energia cinetica. Fiindca asa am inteles si am retinut bine ideea, ca esenta fizica a fortei si a energiei este presiunea. Iar presiunea ar fi data de patratul acceleratiilor. Si dumneata doar ai admis ca acceleratiile sunt produse de campuri, care pleaca sau izvorasc din mase sau din sarcini.   Era un filozof Spinozza care sustinea ca un corp care se misca, a primit miscarea de la alt corp care se misca, corp care la randul lui a primit miscarea de la alt corp care se misca, si asa mai departe pana la infinit.

Virgil

Citat din: calahan din Noiembrie 02, 2022, 07:43:27 AM
Dl Virgil
Nu stiu de ce tot aduci in discutie unitatile de masura. Discutia era daca orice translatie sau rotatie este produsa de o presiune, si daca aceasta presiune se transfera de la un sistem la altul, in cursul interactiunii dintre sisteme, in cursul ciocnirilor. Si o data cu presiunea se transfera si impulsul si energia cinetica. Fiindca asa am inteles si am retinut bine ideea, ca esenta fizica a fortei si a energiei este presiunea. Iar presiunea ar fi data de patratul acceleratiilor. Si dumneata doar ai admis ca acceleratiile sunt produse de campuri, care pleaca sau izvorasc din mase sau din sarcini.   Era un filozof Spinozza care sustinea ca un corp care se misca, a primit miscarea de la alt corp care se misca, corp care la randul lui a primit miscarea de la alt corp care se misca, si asa mai departe pana la infinit.
Vad ca evitati un raspuns transant la intrebarea mea, si asta ma determina sa procedez la fel.

calahan

Dl Virgil
Ia uite ce zice aici Atanasu;
Citatunde sa se poata discuta lucrarea ta, ca merita pe langa toate bazaconiile..
. Se vede de aici punctul de vedere al dumnealui. Asta i-a scapat fiindca l-a luat tastatura pe dinainte. In ce priveste unitatea de masura pentru masa si pentru sarcina, am putea folosi debitul volumic ori frecventa, care imi aduc aminte ca erau calculate pe undeva. Dar acum nu mai am nicio idee pe unde ar mai fi postate. Eu am inteles ca dumneata daca ai fost ocupat cu tehnica, cu aplicatiile practice ale teoriei, ai considerat masa ca marime fundamentala, asa cum spune in teoria oficiala si deci ai folosit intotdeauna pentru masa Kilogramul. Nu ai fi putut niciodata sa ceri cantitatile de materiale date in debit ori frecventa. De aia se spune undeva ca sistemul bidimensional al marimilor fizice se foloseste doar in teoriile fenomenelor fizice si nu face schimbarea sistemelor tehnice de masura. Totusi in toate aplicatiile tehnice, in cazul sistemelor in care apare miscarea, apare si inertia masei. Inertie care este un fenomen fizic, foarte subtil, ce trebuie explicat. Si ai vazut si dumneata ca nici cuantica nici relativitatea nu explica acest fenomen. In teoria d-lui Gheorghe se spune ca acel debit de materie inponderala, pompat in permanenta de structurile dinamice ale substantei, face ancorarea substantei in spatiu, pe nivelul de miscare. Adica ar fi responsabil de inertia substantei.