Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Transformările Galilei și Lorentz.

Creat de ilasus, Septembrie 02, 2022, 10:03:15 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calahan

#15
Ilasus
Vad ca dumneata esti cam obsedat de chestiunea aceasta a transformarilor de coordonate. Candva de mult, m-a obsedat si pe mine chestia asta. Dar cand am citit un eseu referitor la aceste transformari, am inteles ca intotdeuna se considera tacit ca unul dintre sisteme este in repaus. Iar prin transformari de coordonate se muta repausul de la un sistem la altul. La vremea cand am citit o carte, de a lui Nicolae Barbulescu, inprumutata de la un coleg de servici, nu am reusit niciodata sa inteleg deductia formulei lui Fresnel si nici egalitatea timpilor de la experimentul  M-M. Si de atunci am ajuns la concluzia ca relativitatea este doar matematica, doar metafizica de necuprins cu legile fizicii. Abia cand am vazut cartea d-lui inginer, m-am lamurit de o data. Si in elanul meu de atunci, am zis ca trebuie sa o vada toata lumea. Nu m-am gandit de loc ca o sa rup gura targului cu postari din aceasta carte. Eu eram convins ca este o lucrare stiintifica, foarte adevarata si trebuie vazuta de toata lumea. Dar dupa atatea critici inversunate ale stiintificilor, am inceput sa ma indoiesc  de teoriile din carte. Dar a venit si un domn profesor, care mai intai le-a elogiat, iar apoi imi spune ca este doar metafizica, fiindca nu se poate dovedi experimental nimic. Ulterior m-am gandit ca daca teoria din carte explica simplu experimentele celebre, aceasta este dovada experimentala a teoriei d-lui inginer. Cel mai mult mi-a placut articolul cu formula lui Fresnel, pe care o deduce din insumarea densitatilor. Dar la urma face comparatia formulei lui Fresnel cu formula relativista de compunere a vitezelor. Si demonstreaza simplu ca nu sunt egale si ca duc la rezultate diferite. Si dupa mine este evident ca daca formula lui Fresnel este verificata cu precizie de experimentul lui Fizeau, aceasta este formula adevarata, care reflecta corect fenomenul fizic