Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Filme documentare subtitrate in romaneste

Creat de virgil 48, Mai 10, 2012, 06:09:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sieglind

Citat din: valangjed din Octombrie 16, 2012, 02:55:41 PM
Ar mai fi o problema , cu filmele dublate.La un film subtitrat , un cunoscator de limba engleza (sau orice limba straina) isi da seama de eventualele "greseli" , inerente de altfel , facute de traducator.Daca un film documentar despre fizica cuantica , de exemplu , este tradus de o persoana care nu are foarte multe cunostinte despre acest subiect , apar greseli de traducere.Asta imi aduce aminte de o prietena , profesoara de engleza , care mi-a tradus "shoot curent" prin "curent impuscat" , de fapt traducerea ar fi fost "curent de alice).

Iar alţii au ocazia să înveţe / să se familiarizeze cu vocabularul de specialitate al limbii respective.   

P.S. Eu o ştiam pe aia cu "copac răsucit" (vilbrochen)

sumalan dorin

Citat din: virgil 48 din Octombrie 16, 2012, 12:41:57 PM
Pentru Sumi:
Nu voi continua discutia despre conspiratii in acest topic, fiindca
nu-si are rostul. Daca nu ai inteles diferenta dintre conspiratiile
atentatorilor, teroristilor si conspiratia mondiala, ai timp destul
sa o faci. Succes!
P.S.  La film ai fost?

Salutari

Mesajul meu anterior a facut referire la mesajul citat din tine,cel putin asa am inteles eu.Perfect de acord cu tine ca nu are rost sa discutam aici (in topicul asta) despre "conspiratii".Nu,nu am fost la film ca nu sunt in Romania.Iar de site,am vazut si eu ceva documentare cel mai mult mi-a placut filmul documentar despre o firma americana Mosanto cred ca asa se numeste firma care e specializata pe agricultura.

valangjed

Citat

Iar alţii au ocazia să înveţe / să se familiarizeze cu vocabularul de specialitate al limbii respective.   

P.S. Eu o ştiam pe aia cu "copac răsucit" (vilbrochen)
:D Pe asta nu o stiam.E ceva de genul "TV Moldova prezinta melodia "Paretili" de Pink Floyd
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind


valangjed

Bineinteles!Asa-i spune in germana?
Apropo de "The Wall" , o stii pe aia cu "Nino nino educheisan"?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

#20
Da, aşa-i zice.

Nuuuuu, cum? Ni-no Ni-No ...  :D

Dar tu o ştii pe aia cu "Ken Lee"? (vezi că-i şi subtitrată)

Ken Lee


Sieglind


puriu

  Dublarea unui film artistic este odioasa, dar se practica in multe tari. Replicile personajelor fac parte din actul artistic si trebuie sa fie auzite de catre spectatori, chiar daca nu sunt intelese. Subtitrarea este necesara pentru ca peste 95% dintre spectatori (sondaj in mai multe tari) nu inteleg, integral sau deloc, aceste replici. Nici nu deranjeaza prea mult urmarirea filmului deoarece replicile sunt rare, mare parte din film fiind doar imagine si sunet.
  La un film documentar este importanta atat imaginea cat si comentariul explicativ al unui crainic. Comentariul este permanent si bogat in informatii si se suprapune cu informatiile vizuale. Subtitrarea, pe doua randuri, este schimbata frecvent si citirea ei ocupa aproape tot timpul rularii in detrimentul informatiei vizuale. Cred, deci, ca filmele documentare ar trebui dublate, nu subtitrate.
  Uneori dublarea este mai usoara decat subtitrarea. La noi exista o doamna care a tradus si a dublat, singura, mii de filme artistice. Parol! Erau pe casete pirat in epoca videocasetofoanelor.

Sieglind

Citat din: puriu din Noiembrie 08, 2012, 12:29:31 PM
  Dublarea unui film artistic este odioasa, dar se practica in multe tari. Replicile personajelor fac parte din actul artistic si trebuie sa fie auzite de catre spectatori, chiar daca nu sunt intelese. Subtitrarea este necesara pentru ca peste 95% dintre spectatori (sondaj in mai multe tari) nu inteleg, integral sau deloc, aceste replici. Nici nu deranjeaza prea mult urmarirea filmului deoarece replicile sunt rare, mare parte din film fiind doar imagine si sunet.
  La un film documentar este importanta atat imaginea cat si comentariul explicativ al unui crainic. Comentariul este permanent si bogat in informatii si se suprapune cu informatiile vizuale. Subtitrarea, pe doua randuri, este schimbata frecvent si citirea ei ocupa aproape tot timpul rularii in detrimentul informatiei vizuale. Cred, deci, ca filmele documentare ar trebui dublate, nu subtitrate.
  Uneori dublarea este mai usoara decat subtitrarea. La noi exista o doamna care a tradus si a dublat, singura, mii de filme artistice. Parol! Erau pe casete pirat in epoca videocasetofoanelor.


Citat din: puriu din Noiembrie 08, 2012, 11:41:26 AM
... ii deranjeaza doar pe cei, putini, care mai citesc.

saith he.

virgil 48

#25
 Documentarul ce va fi prezentat pe 10. 12. de catre British Council la
Muzeul Taranului Roman pare sa trateze subiectul                                                                    
"dreptului la moarte". Sa ne vedem sanatosi dupa alegeri!
http://www.britishcouncil.org/ro/romania-projects-british-documentary.htm  
 

 

ray


ion adrian

Nu stiu unde sa dau acest film asa ca-l postez aici:

The Day Before Disclosure / Ziua dinaintea dezvăluirii (RO)

https://www.youtube.com/watch?v=xFHs3G8LwFQ

valangjed

Cum spuneam in alt topic?"... si marmota ...."? ....
Sunt satul de "teorii ale conspiratiei!Nu gasiti ceva mai incitant, mai nou, in afara de "eternul guvern din umbra", "eternele mistere biblice", "eternele mistere ale orientului indepartat", "eternii omuleti verzi, gri , albastri" etc?Oare chiar suferim de o astfel de lipsa de imaginatie incat nu mai putem inventa nimic "original"?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin



@ Ion Adrian

Ti-am citit toate postarile de la toate topicurile (am cautat ,referinte despre "homo noeticus" " noetic science " etc) Stii ce am gasit? Propagare de aiureli!

Noetic science ( in treacat spus,nici nu suna bine) am cautat la ei pe site sa vad si eu ca tot omul ce mare stiinta e asta si cu ce se ocupa,si ce cerceteaza si care sunt rezultatele cercetarii.Stii ce am gasit? multe proiecte,multe cartii de cumparat dar rezultate concrete de cercetare nu am vazut.A,da am mai vazut si multe opinii ale diferitilor doctori in stiinta.

Curios dar unele sit-uri descriu propagarea asta de aiureli (homo noeticus,noetic science ) drept pseudostiinta .

Nu stiu daca ai observat sau nu,dar toate teoriile astea aiuritoare si autorii lor se lovesc mereu dar mereu de zidul ratiunii!Iar in lipsa argumentarii rationale a teoriilor aiuritoare,autorii lor reactioneaza violent in limbaj!

Este dreptul tau de a crede orce teorie ,dar nu este dreptul tau sa iti prezinti teoria aiuritoare fara argumente rationale avand in vedere ca esti pe un forum dedicat stiintei si nu esti pe un banal blog!

In cazul ca iti prezinti teoria sau teoriile aiuritoare (homo noeticus) fara argumente rationale atunci asteapta-te sa iti fie criticate afirmatiile fara mila!

Nu stiu daca ai observat dar toti care propaga diferite teorii aiuritoare cand li sunt criticate afirmatiile cred ca cineva are ceva cu persoana propagatoare,fals!Numai si numai ideiile sunt criticate !

PS:Nu sunt avocatul nimanui,imi apar doar dreptul de a fii pe un forum in care ratiunea si argumentele logice primeaza!