Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce a inventat cu adevarat Einstein si Hawking

Creat de zodiak, Aprilie 15, 2012, 08:08:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: zodiak din Aprilie 16, 2012, 11:22:20 PM
Pai ia si tu o tema de casa si cauta de vezi cine si cum deformeaza adevarul ca [...]
Multumesc pentru tema de casa. Daca nu ai surse concrete, recunoaste, nu o da la intors in acest mod penibil.

Citatvad ca nici cand ai lucrurile in fata ochilor nu le percepi, iti fuge privirea in alta parte si apoi revi, ma intrebi din nou si te uiti ca curca-n lemne.
Frumoase comparatii. Ramai totusi la teme stiintifice, daca ai ceva de spus. Insultele tale nu ma intereseaza si nici nu ma impresioneaza deloc.

CitatExemplul cu "lifespan" nu iti era un exemplu suficient de clar, nu ai observat cat de tendentios erau prezentate treburile, pana si colegul de forum a cazut in aceasta capcana, chiar si eu cu ceva timp in urma, ... si altii.
Da, am inteles. Sunt niste capcane intinse peste tot de ... (bu-hu-hu!!!) ... conspiratori! Nu ti-e frica de conspiratori ca o sa apara pe neasteptate sa te reduca la tacere ? Eu in locul tau as fi mai precaut.


e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: zodiak din Aprilie 16, 2012, 11:09:19 PM
Mai priveste o data la informatile de pe wikipedia:

AD 1200-1300: 43 de ani (la vârsta de 64)
AD 1300-1400: 34 de ani (la vârsta de 55) (ca urmare a impactului de Moartea Neagra )
AD 1400-1500: 48 de ani (la vârsta de 69)
AD 1500-1550: 50 de ani (la vârsta de 71).

Mai priveşte-o o dată si vezi dacă se refera la toată populaţia sau numai la un anumit segment al ei. Nu de alta dar scrie chiar deasupra că datele pe care le citezi se referă doar la membrii aristocraţiei care încă sunt în viaţă la vârsta de 21 ani.


CitatCu privire la Papua este peste 72,5 ani, desi au masluit datele in partea engleza-orientala sa puste la  65 de ani !!!  ;D

Cine a măsluit şi unde se găsesc datele adevărate atunci?

CitatPai ia si tu o tema de casa si cauta de vezi cine si cum deformeaza adevarul ca vad ca nici cand ai lucrurile in fata ochilor nu le percepi, iti fuge privirea in alta parte si apoi revi, ma intrebi din nou si te uiti ca curca-n lemne.

Nu te-am întrebat cine deformează adevarul nici cum, ţi-am cerut dovezi că datele la care eu am dat link sunt falsificate. Le ai sau nu?

zodiak

Citat din: Electron din Aprilie 16, 2012, 11:29:45 PM
Citat din: zodiak din Aprilie 16, 2012, 11:22:20 PM
Pai ia si tu o tema de casa si cauta de vezi cine si cum deformeaza adevarul ca [...]
Multumesc pentru tema de casa. Daca nu ai surse concrete, recunoaste, nu o da la intors in acest mod penibil.

Citatvad ca nici cand ai lucrurile in fata ochilor nu le percepi, iti fuge privirea in alta parte si apoi revi, ma intrebi din nou si te uiti ca curca-n lemne.
Frumoase comparatii. Ramai totusi la teme stiintifice, daca ai ceva de spus. Insultele tale nu ma intereseaza si nici nu ma impresioneaza deloc.

CitatExemplul cu "lifespan" nu iti era un exemplu suficient de clar, nu ai observat cat de tendentios erau prezentate treburile, pana si colegul de forum a cazut in aceasta capcana, chiar si eu cu ceva timp in urma, ... si altii.
Da, am inteles. Sunt niste capcane intinse peste tot de ... (bu-hu-hu!!!) ... conspiratori! Nu ti-e frica de conspiratori ca o sa apara pe neasteptate sa te reduca la tacere ? Eu in locul tau as fi mai precaut.e-

Oricum in lume e tacere, acestea sunt un fel de dialog interior, "o nebunie a zeilor".
Noapte buna tuturora oriunde v-ati afla! (eu plec la munca de dimineata buna).

Electron

#33
Citat din: zodiak din Aprilie 16, 2012, 11:37:59 PM
Oricum in lume e tacere, acestea sunt un fel de dialog interior, "o nebunie a zeilor".
Inca o data, mi-e teama ca ai gresit forumul.

Inca ceva, de data asta la subiect:

Einstein si Hawking nu au fost si nu sunt cunoscuti ca "inventatori". Deci din titlu pleci cu premise gresite. Contributiile lor la fizica teoretica si la viata noastra in general, sunt importante pentru unii si neimportante pentru altii.

Am inteles ca pentru tine, e mai importanta bomba atomica decat intelegerea faptului ca timpul si spatiul nu sunt absolute cum se credea de la Aristotel pana la Newton inclusiv. Bravo tie.


e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Nu am mai fost ,de mult timp , pe forum.I-mi cer scuze!
Din ce inteleg eu , zodiak crede ca Einstein si Hawking nu au facut nimic,ce poate fi folosit practic, in fizica.
Intrebarea mea este :Ce parere are de efectul fotoelectric? Se foloseste si acum in electronica.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Teodor Sarbu

Ia te uită! A reapărut valangjed. Poate găseşti şi tu un nume mai de doamne ajută. Sper că nu eşti supărat că te chiamă Popescu de exemplu. Dar scuze. Am fost foarte emoţionat de reapariţie.
Efectul fotoelectric, cunoscut încă din 1839,  fost explicat întradevăr de Einstein în 1905, motiv pentru care a şi luat premiul Nobel în 1921. Bănuiesc că a fost foarte afectat că nu a luat acest premiu şi pentru alte lucrări mai mult sau mai puţin originale.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 17, 2012, 08:26:53 PM
Bănuiesc că a fost foarte afectat că nu a luat acest premiu şi pentru alte lucrări mai mult sau mai puţin originale.
Banuiesc ca vorbesti doar ca sa te aflii in treaba. Daca ai ceva argumente concrete despre originalitatea ("mai multa sau mai putina") altor lucrari ale lui Einstein, prezinta-le aici. Daca ai suficienta integritate intelectuala, desigur.

e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 17, 2012, 08:26:53 PM
Ia te uită! A reapărut valangjed. Poate găseşti şi tu un nume mai de doamne ajută. Sper că nu eşti supărat că te chiamă Popescu de exemplu. Dar scuze. Am fost foarte emoţionat de reapariţie.
Efectul fotoelectric, cunoscut încă din 1839,  fost explicat întradevăr de Einstein în 1905, motiv pentru care a şi luat premiul Nobel în 1921. Bănuiesc că a fost foarte afectat că nu a luat acest premiu şi pentru alte lucrări mai mult sau mai puţin originale.
Domnule Teodor Sarbu ,numele pe care l-am "gasit" provine din numele si porecla mea.Valentin Anghel "Jedi". Poate am fost idiot sa-l aleg! Nu stiu. E mai bine sa decida altii.
In ce priveste efectul fotoelectric stiu ca a fost descoperit , experimental , inaintea lui Einstein dar Einstein a avut si "prostul obicei" de a da o explicatie a acestui fenomen.
Diferitele teorii ale conspiratiei chiar nu ma intereseaza daca nu sunt explicate.
Toate cele bune!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Teodor Sarbu

valangjed. Îmi cer iertare. M-ai convins că ţi-ai ales semnătura cu foarte mult simţ al umorului. Încă o dată mii de scuze.