Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce a inventat cu adevarat Einstein si Hawking

Creat de zodiak, Aprilie 15, 2012, 08:08:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AlexandruLazar

Mai calculează o dată femtosecundele alea că-s ceva mai multe, revezi cum funcţionează generatoarele de microunde că nu fotonii sunt acceleraţi acolo şi vezi şi cum e cu speranţa de viaţă faţă de acum 2,000 de ani (hint: între timp au apărut, de exemplu, antibioticele).

;)

Electron

Citat din: zodiak din Aprilie 16, 2012, 08:58:51 PM
Cum adica nu m-am prezentat, Zodiak, iti pare prea putin ?!
E suficient, stai linistit. Dar pentru ca nu ai catadicsit sa spui "buna ziua" pe forum, nu m-am catadicsit nici eu sa-ti spun tie. Ipocrizia ta nu ma impresioneaza.

Oricum te cunoastem prin postarile tale si modul tau de a evita raspunsurile directe.

CitatDa ma astept o a treia avertizare, nu vezi ca ca am si lesinat in fata monitorului?!
Atitudinea asta nu o sa te ajute pe acest forum.

CitatTu crezi ca-s vreun psihopat ori vreun infractor inveterat sau ce ...
In nici un caz nu este vorba de asa ceva. Eu vad doar ca iti arunci peste tot cu opiniile fara a da argumente sau surse acolo unde ti se cer. Acest comportament nu este unul promovat de acest forum de stiinta.

CitatNu stiu ce importanta are parerea restului umanitatii stiu doar ca parerea mea conteaza, atat.
Ea conteaza pentru tine, dar nu si pentru ceilalti, daca nu ai argumente ci doar vorbe in vant.

CitatIstoria a mecanicii cuantice dateaza de la descoperirea 1838 de raze catodice de Michael Faraday . Aceasta a fost urmată de declaraţia 1859 din negru radiaţiei corpului problemă de Gustav Kirchhoff , sugestia 1877 de Ludwig Boltzmann că statele de energie a unui sistem fizic poate fi discret, iar din 1900 ipoteza cuantumul de Max Planck . [2] lui Planck ipoteza că energia este radiată şi absorbită în discrete "cuante" (sau "elemente de energie"), compensate cu precizie tiparele observate de radiatii negru. Potrivit lui Planck, fiecare e element de energie este proporţională sale de frecvenţă ν:

unde h este constanta lui Planck . Planck (precauţie), a insistat că aceasta a fost pur şi simplu un aspect al proceselor de absorbţie şi emisie de radiaţii şi a avut nimic de-a face cu realitatea fizică a radiaţiilor în sine. [3] Cu toate acestea, în 1905, Albert Einstein a interpretat în ipoteza cuantic al lui Planck realist şi utilizate l pentru a explica efectul fotoelectric , în care lumina stralucitoare pe anumite materii pot scoate electronii din materialul.


1927 Solvay Conferinţei de la Bruxelles.
Bazele mecanicii cuantice au fost stabilite în prima jumătate a secolului 20 de către Niels Bohr , Werner Heisenberg, Max Planck, Louis de Broglie , Albert Einstein , Erwin Schrödinger , Born Max, John von Neumann, Paul Dirac, Pauli Wolfgang, David Hilbert , şi altele . În anii 1920 mijlocul, evoluţiile din mecanica cuantică a condus la formularea de a deveni standard pentru fizica atomică. În vara anului 1925, Bohr şi Heisenberg a publicat rezultatele care a închis "vechea teorie cuantică" . Din respect pentru lor de particule, cum ar fi comportamentul în anumite procese si masuratori, cuante de lumina a ajuns să fie numite fotoni (1926). Din postularea simplu a lui Einstein sa nascut un val de dezbateri, teoretizarea, şi de testare. Astfel, întregul domeniu al fizicii cuantice a apărut, ceea ce duce la acceptarea mai larg la a cincea Conferinţă Solvay în 1927.
Alt exemplar care a condus la mecanica cuantică a fost studiul a undelor electromagnetice , cum ar fi vizibile de lumină . Atunci când a fost găsit în 1900 de către Max Planck că energia valurilor ar putea fi descris ca fiind compusă din pachete mici sau "cuante", Albert Einstein a dezvoltat în continuare această idee pentru a demonstra că un val electromagnetice, cum ar fi lumina ar putea fi descris ca o particulă (mai târziu numită foton ), cu un cuantum discret de energie, care a fost dependent de frecventa sa.
Bun, vad ca ti-e atat de lene incat nici macar sa corectezi aceste traduceri ca sa fie inteligibile in romaneste nu esti in stare. Impresionant.

Acum ca ai demonstrat asta, astept sa demonstrezi ce legatura au aceste citate cu scopul acestui subiect deschis de tine. (Si poate cu ocazia asta aflam si care e scopul acestui subiect deschis de tine).

e-
Don't believe everything you think.

zodiak

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 16, 2012, 08:59:34 PM
Mai calculează o dată femtosecundele alea că-s ceva mai multe, revezi cum funcţionează generatoarele de microunde că nu fotonii sunt acceleraţi acolo şi vezi şi cum e cu speranţa de viaţă faţă de acum 2,000 de ani (hint: între timp au apărut, de exemplu, antibioticele).
;)

Microunde inseamna fotoni si nu a spus nimeni ca sunt accelerati, fotonii apar de-a gata la viteza luminii.

Intre timp au aparut marile aglomeratii umane, in plus Europa WW1 nu a fost ferita de gripa spaniola, oricum gripa nu se trateaza cu antibiotice.

... de musetel ai auzit, mai sunt si altele.
Uita-te la speranta de viata la primitivii din Papua si vezi cat traiau populatile din trecut !!!

Papuasii traiesc in medie 65-68 de ani o medie considerata scazuta datorita mortalitatii infantile ceva mai ridicate decat in societatile civilizate.
Gorilele si cimpanzeii au media de viata de 67 respectiv 57 de ani.

zodiak

Citat din: Electron din Aprilie 16, 2012, 09:09:21 PM
Acum ca ai demonstrat asta, astept sa demonstrezi ce legatura au aceste citate cu scopul acestui subiect deschis de tine. (Si poate cu ocazia asta aflam si care e scopul acestui subiect deschis de tine).

Am dat raspunsul inca de la inceput, dar tu ai vrut sa scormonesti nu stiu ce, am spus clar ca eu cred ca multi tineri au produs o inflatie in supralicitarea unor sabloane,  celor de mai sus in speta, la fel cum a fost supralicitat si Michael Jakson daca vrei alt exemplu.

zodiak

#19
Citat din: Electron din Aprilie 16, 2012, 09:09:21 PM
E suficient, stai linistit. Dar pentru ca nu ai catadicsit sa spui "buna ziua" pe forum, nu m-am catadicsit nici eu sa-ti spun tie. Ipocrizia ta nu ma impresioneaza.

Oricum te cunoastem prin postarile tale si modul tau de a evita raspunsurile directe.
Atitudinea asta nu o sa te ajute pe acest forum.

Ea conteaza pentru tine, dar nu si pentru ceilalti, daca nu ai argumente ci doar vorbe in vant.

Adica vorbesti tu in numele celorlalti ?! stii tu ce cred ceilalti, adica intreaga umanitate impreuna cu tine si excluzandu-ma pe mine, adica voi toti mari si tari si eu singur, izolat, slab si nepriceput?! ...hai ca incepi sa-mi placi si cine vorbea despre ipocrizie !!! :D

Ma cunoasteti ... a-aaaaa!!! oi fi vreo vedeta, iar VOI iluminati ce vegheati la bunul mers al omenirii... :D
Daca esti cine cred eu ca esti mai bine las-o balta, incepi sa ma plictisesti si pe acest forum, bine colega Mdionis ori d-nu Meteorologu'?! :o


zodiak

Citat
9.) "Ce intelegi tu prin "post-umanism"?"
R: Omul desprins de partea sa biologica, fara trup carnal, fara creier carnal, ... androidul prin excelenta si /sau entitatile informatice libere.
Cine neaga cu vehementa chestia asta ?


Ma intreb, oare chiar esti de pe aceasta planeta?, ... citesti?!, urmaresti documentare, ...?! :o

zodiak

1.) Unde ai vazut tu aceasta "prezentare oarecum unidirectionala" ?

2.) Ce vrei sa spui cu asta? Cei din secolul 20 nu au avut nici o cunostinta despre perioadele anterioare?

3.) Si tu trebuie sa-ti bagi in cap ca "omul de paie" (strawman in engleza) este o eroare... 

R:

1.) Am vazut-o peste tot si sunt curios de ce tu nu ai observat padurea din fata ta?!... oare stai prea aproape de trunchiul unui copac si nu mai vezi altceva?!

2.) Au toata cunoasterea necesara, nu asta este problema ci faptul ca deformeaza lucrurile in mod voit, propagandistic, servind altui scop decat adevarului.

3.) Chiar nu stiu ce este "omul de paie" (strawman in engleza) si nici ce vrei sa spui aici. :-\

AlexandruLazar

Citat din: zodiak din Aprilie 16, 2012, 09:28:13 PM
Microunde inseamna fotoni si nu a spus nimeni ca sunt accelerati, fotonii apar de-a gata la viteza luminii.

Ce treabă are asta cu ce spuneam eu? Nu te-ai întrebat şi tu cum functionează cuptorul cu microunde măcar? Crezi că scoate microundele din piatră seacă?

CitatUita-te la speranta de viata la primitivii din Papua si vezi cat traiau populatile din trecut !!!
Papuasii traiesc in medie 65-68 de ani o medie considerata scazuta datorita mortalitatii infantile ceva mai ridicate decat in societatile civilizate.

Ei, serios? Hai să vedem cum stă treaba de fapt:

- Neolitic: speranţa medie de viaţă era cam de 20 de ani ( v. http://www.brown.edu/Departments/Economics/Papers/2007/2007-14_paper.pdf )
- America precolumbiană: în jur de 30 de ani (v. http://www.encyclopediaofarkansas.net/encyclopedia/entry-detail.aspx?entryID=395 )
- Grecia şi Roma antică: în jur de 28-30 de ani (v. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/393100/mortality )

Toate trei fiind surse reputabile, care citează date concrete bazate pe studii arheologice serioase, nu pe poveşti. Cât despre papuaşi, după statisticile ONU în perioada 2005-2010 (v. http://www.un.org/esa/population/publications/wpp2006/WPP2006_Highlights_rev.pdf ), speranţa de viaţă în Papua Noua-Guinee (presupun că la ei te referi?) e de 57.2 ani, pe locul 159 din 194, mai joasă decât în Sri Lanka după un război civil de 25 de ani.

CitatIntre timp au aparut marile aglomeratii umane, in plus Europa WW1 nu a fost ferita de gripa spaniola, oricum gripa nu se trateaza cu antibiotice.

La fel ca orice infecţie virală dealtfel, care se tratează (ca să vezi...) cu antivirale -- care au apărut şi alea mai târziu.

zodiak

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 16, 2012, 10:25:45 PM
Citat din: zodiak din Aprilie 16, 2012, 09:28:13 PM
Microunde inseamna fotoni si nu a spus nimeni ca sunt accelerati, fotonii apar de-a gata la viteza luminii.

Ce treabă are asta cu ce spuneam eu? Nu te-ai întrebat şi tu cum functionează cuptorul cu microunde măcar? Crezi că scoate microundele din piatră seacă?

CitatUita-te la speranta de viata la primitivii din Papua si vezi cat traiau populatile din trecut !!!
Papuasii traiesc in medie 65-68 de ani o medie considerata scazuta datorita mortalitatii infantile ceva mai ridicate decat in societatile civilizate.

Ei, serios? Hai să vedem cum stă treaba de fapt:

- Neolitic: speranţa medie de viaţă era cam de 20 de ani ( v. http://www.brown.edu/Departments/Economics/Papers/2007/2007-14_paper.pdf )
- America precolumbiană: în jur de 30 de ani (v. http://www.encyclopediaofarkansas.net/encyclopedia/entry-detail.aspx?entryID=395 )
- Grecia şi Roma antică: în jur de 28-30 de ani (v. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/393100/mortality )

Toate trei fiind surse reputabile, care citează date concrete bazate pe studii arheologice serioase, nu pe poveşti. Cât despre papuaşi, după statisticile ONU în perioada 2005-2010 (v. http://www.un.org/esa/population/publications/wpp2006/WPP2006_Highlights_rev.pdf ), speranţa de viaţă în Papua Noua-Guinee (presupun că la ei te referi?) e de 57.2 ani, pe locul 159 din 194, mai joasă decât în Sri Lanka după un război civil de 25 de ani.

CitatIntre timp au aparut marile aglomeratii umane, in plus Europa WW1 nu a fost ferita de gripa spaniola, oricum gripa nu se trateaza cu antibiotice.

La fel ca orice infecţie virală dealtfel, care se tratează (ca să vezi...) cu antivirale -- care au apărut şi alea mai târziu.

Si tu chiar crezi facaturile astea masonice ?! ... te face sa te simti bine, superior, mai castigat ...?! Poi asa si este, acesta a fost si rolul lor, ne-au nimerit si ne-au manipulat cu succes!  :D

Asadar neoliticii traiau 20 de ani de ma mira cum de isi mai perpetuau specia!... in timp ce maimutele ii intreceau cu brio?!  :-\

Gorilele traiesc in captivitate 50-55 de ani, iar in natura doar 35-40 de ani, din cauza ca sunt vanate intensiv de catre oameni.
Cimpanzeii in libertate cu toate ca sunt vanati tot prind 50 de ani !!!
Orangutanii in captivitate traiesc catre 60 de ani, iar in libertate doar 35-45 de ani tot din cauza vanatorii.

Asadar gorila i-a intrecut pe greci cu medicina lor si pe romani cu a lor terme si sfaturi despre sanatate!!!

Nu vezi ca au bagat mortalitatea din perioada marilor razboaie ?!, crezi ca stiu cati oameni au trait atunci, cati au fost contemporani, ... au datat oare milioane de schelete contemporane cu acelasi eveniment, ...?!

Oare nu cumva rudele noastre antropoidele spun adevarul de spre natura noastra salbatica in timp ce altii ne mintesc in fata ?!

http://en.wikipedia.org/wiki/Bornean_orangutan
http://en.wikipedia.org/wiki/Gorilla#Lifespan
http://en.wikipedia.org/wiki/Chimpanzee



AlexandruLazar

#24
Ce treabă au cimpanzeii şi gorilele? Sunt altă specie, aşa sunt ţestoase care trăiesc sute de ani şi copaci care trăiesc câteva mii, discutam de oameni aici.

Edit: btw, ai vreo dovadă că cele la care am dat link sunt "făcături masonice"?

Şi până la urmă ce treabă au masonii şi cimpanzeii cu relativitatea? Te-ai lămurit până la urmă cum e cu generatoarele de microunde?

Electron

Citat din: zodiak din Aprilie 16, 2012, 09:53:48 PM
1.) Am vazut-o peste tot si sunt curios de ce tu nu ai observat padurea din fata ta?!... oare stai prea aproape de trunchiul unui copac si nu mai vezi altceva?!
Concret, unde ai vazut-o. Exemple clare, ca sa vedem ca nu vorbesti aiurea.

Citat2.) Au toata cunoasterea necesara, nu asta este problema ci faptul ca deformeaza lucrurile in mod voit, propagandistic, servind altui scop decat adevarului.
Cine si ce lucruri deformeaza? Concret fara bla-bla-uri.

Citat3.) Chiar nu stiu ce este "omul de paie" (strawman in engleza) si nici ce vrei sa spui aici.
Ei, uite o tema de cercetare pentru tine, ca vad ca stii sa folosesti wikipedia la greu.

e-
Don't believe everything you think.

zodiak

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 16, 2012, 10:53:57 PM
Ce treabă au cimpanzeii şi gorilele? Sunt altă specie, aşa sunt ţestoase care trăiesc sute de ani şi copaci care trăiesc câteva mii, discutam de oameni aici.

Sigur ca da, pentru tine si mustele sunt la fel de apropiate de omul modern precum sunt oamenii de Neandertal.

Mai priveste o data la informatile de pe wikipedia:

AD 1200-1300: 43 de ani (la vârsta de 64)
AD 1300-1400: 34 de ani (la vârsta de 55) (ca urmare a impactului de Moartea Neagra )
AD 1400-1500: 48 de ani (la vârsta de 69)
AD 1500-1550: 50 de ani (la vârsta de 71).

http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Life_expectancy&ei=JXuMT5TJLI2K4gSd6pHkCQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CDQQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3DLife%2Bexpectancy%26hl%3Dro%26biw%3D1024%26bih%3D653%26prmd%3Dimvns

Se explica foarte clar ca aceasta medie s-a facut insumand mortalitatea infantila la nastere si sau prenastere, plus mortalitatea datorata razboaielor si valurilor de ciuma.
Scazandu-se acestea se obtine varste comparbile cu cele de astazi 64-71 de ani !!! ;)

Cu privire la Papua este peste 72,5 ani, desi au masluit datele in partea engleza-orientala sa puste la  65 de ani !!!  ;D

zodiak

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 16, 2012, 10:53:57 PM
Te-ai lămurit până la urmă cum e cu generatoarele de microunde?

Pana la urma nu am ce lamuri, tu ai lansat-o tu sa spui daca ai chef, eu pur si simplu nu pun botul la asemenea trimiteri generaliste, oricum numai tu stii la ce te gandesti. 8)

zodiak

Citat din: Electron din Aprilie 16, 2012, 11:05:43 PM
Citat din: zodiak din Aprilie 16, 2012, 09:53:48 PM
1.) Am vazut-o peste tot si sunt curios de ce tu nu ai observat padurea din fata ta?!... oare stai prea aproape de trunchiul unui copac si nu mai vezi altceva?!
Concret, unde ai vazut-o. Exemple clare, ca sa vedem ca nu vorbesti aiurea.

Citat2.) Au toata cunoasterea necesara, nu asta este problema ci faptul ca deformeaza lucrurile in mod voit, propagandistic, servind altui scop decat adevarului.
Cine si ce lucruri deformeaza? Concret fara bla-bla-uri.

Citat3.) Chiar nu stiu ce este "omul de paie" (strawman in engleza) si nici ce vrei sa spui aici.
Ei, uite o tema de cercetare pentru tine, ca vad ca stii sa folosesti wikipedia la greu.

Pai ia si tu o tema de casa si cauta de vezi cine si cum deformeaza adevarul ca vad ca nici cand ai lucrurile in fata ochilor nu le percepi, iti fuge privirea in alta parte si apoi revi, ma intrebi din nou si te uiti ca curca-n lemne.

Exemplul cu "lifespan" nu iti era un exemplu suficient de clar, nu ai observat cat de tendentios erau prezentate treburile, pana si colegul de forum a cazut in aceasta capcana, chiar si eu cu ceva timp in urma, ... si altii.

Electron

Citat din: zodiak din Aprilie 16, 2012, 09:41:31 PM
Adica vorbesti tu in numele celorlalti ?! stii tu ce cred ceilalti, adica intreaga umanitate impreuna cu tine si excluzandu-ma pe mine, adica voi toti mari si tari si eu singur, izolat, slab si nepriceput?!
Nu vorbesc in numele "intregii umanitati". De exemplu, propagatorii de pseudostiinta nu sunt incluzi in mod cert intre cei despre care imi dau cu parerea, ca nu ar fi impresionati de vorbele tale goale. 

Citat...hai ca incepi sa-mi placi si cine vorbea despre ipocrizie !!! :D
Cand am vorbit de ipocrizie m-am referit la pretentia ta sa fii intampinat cu "buna ziua" cand tu nici macar nu te-ai prezentat acestui forum.

CitatMa cunoasteti ... a-aaaaa!!! oi fi vreo vedeta, iar VOI iluminati ce vegheati la bunul mers al omenirii... :D
Daca esti cine cred eu ca esti mai bine las-o balta, incepi sa ma plictisesti si pe acest forum, bine colega Mdionis ori d-nu Meteorologu'?!
Mai incet cu sfidarea, ca nu stii de unde sare moderatoru'.

e-
Don't believe everything you think.