Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria unificarii a tot ce exista, protejata la ORDA de un inginer roman.

Creat de woodycad, Decembrie 18, 2009, 01:57:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AlexandruLazar

Amu' frumos ar fi dacă ar scoate scotch-ul de pe solenoidul de sus, ca să se vadă totuşi cum e înfăşurarea  ;D

virgil 48

Nu este nevoie sa strice solenoidul, iti spun eu ce am citit undeva(?) despre inventiile lui Nicola Tesla:
facea bobina dintr-un fir continuu dus - intors. Adica bobina cu fir dublu, in care curentul trecea in ambele
directii. Sper ca ai inteles, fiindca am inteles eu, care sunt departe de domeniu. Oricum in interviul
de la Baricada, Dan Preda a afirmat ca solenoidul l-a postat pe saitul lui.
Eu nu sunt lamurit ce legatura are aceasta bobina neconventionala cu unificare a tot ce exista, dar mai
caut. Daca experimentezi ceva, tine-ne si pe noi la curent.

P.S:     "Informatia" poate proveni chiar din acest topic.

ariel55

Mda...aveti la dispozitie toate elementele excrocheriei stiintifice sustinute de acest ing.mecanic care nu a profesat niciodata.Daca evidentele nu sunt clare, mai sapati dragii mei.
Succes.La mine subiectul este incheiat.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

virgil 48

 Trecand de "Teoria unificarii" si de persoana care o promoveaza, cine poate spune daca
un solenoid bobinat spiral(adica normal) cu un fir dublu continuu(dus-intors), ar orienta
acul busolei din inregistrarile de la #224 perpendicular pe axa solenoidului? Sunt cunoscute
proprietatile unei astfel de bobinaj? Dublul efect ar conduce la anularea reciproca a campurilor
produse, sau la devierea lor ? Ati gasit prezentarea solenoidului pe situl lui Dan Preda?






AlexandruLazar

Există mai multe metode de a obţine un efect ca cel prezentat -- câmpul magnetic e destul de uşor de manipulat în regimuri cvasistatice. În fond se foloseşte până şi la îndreptat tablă, nu e aşa o mare filosofie.

N-am avut răbdare să urmăresc tot clipul dar la prima vedere şi strict intuitiv, o primă metodă de a reproduce ce am văzut în prima parte ar fi, de exemplu, să bobinezi într-un sens până la jumătate, iar apoi în sens opus de la jumătate încolo. La jumătatea solenoidului se anulează componentele tangenţiale iar busola se aşează perpendicular pe axa celor doi solenoizi. Se pot face diverse scamatorii în felul ăsta -- dacă te joci din factorul de cuplaj şi tensiunea de alimentare poţi face diverse giumbuşlucuri (în fond există instalaţii serioase care funcţionează bazându-se pe astfel de fenomene, cum e invertorul McMurray parcă).

Sincer să fiu, în mod intenţionat nu prea dau mare atenţie acestei serii de aşa-zise experimente, ca să nu fiu unul din cei care se aruncă să scoată piatra din lac.  Dacă Dan Preda & co. aveau ceva interesant de zis din punct de vedere ştiinţific cu solenoidul ăsta, o puteau spune în cinci rânduri şi o schemă. Faptul că a folosit două clipuri bombastice în care exact partea necesară verificării experimentului este convenabil ascunsă arată clar că toată povestea e o înşelătorie -- şi chiar una destul de proastă.

Edit: scepticismul meu vine în primul rând faţă de modul lor de prezentare. E absurd -- poţi să te tot învârţi pe site-ul ăla colorat şi frumos fără să dai peste un singur lucru concret, şi niciunul din experimente nu includ datele necesare pentru a fi reproduse.  Descoperiri ştiinţifice majore s-au mai produs în ultimele decenii, şi totuşi niciunii dintre cei care le-au făcut n-au simţit nevoia de a publica altceva decât lucrări ştiinţifice normale. Ce au ei e un site de marketing.