Filozofia ştiinţei, filozofie, psihologie, sociologie şi limba română > Psihologie

Terapii alternative

(1/2) > >>

iselin_mioara:
Buna ziua,

Aș vrea să vă întreb cât de "reliable"  vi se par, sau câtă încredere vă inspiră terapiile alternative din psihologie.

Dau ca exemplu două, care mi-au atras atenția din cauza prețului:

1) Reconectare personală
    reconecteaza reteaua individuala de energie la cea universala
    da startul evolutiei spirituale
    restaureaza si mentine echilibrul si armonia
    elibereaza si elimina blocajele si interferentele
    modifica structura ADN-ului
    vindeca sistemul corp-minte-spirit
    extinde nivelul constiintei
    faciliteaza interactiunea cu noi niveluri de lumina si informatie
    permite accesul liber la sursa inteligentei universale

Durată: Două şedinţe de aproximativ 30 de minute fiecare, în zile consecutive
Tarif: 333 USD / două şedinţe

2) Vindecare reconectivă
(beneficii similare celor enumerate mai sus)
Tarif: 225 LEI / şedinţă

sursa: http://www.moreofyou.ro/terapii/

Mulțumesc

Electron:

--- Citat din: iselin_mioara din Aprilie 12, 2012, 02:09:09 p.m. --- cât de "reliable"  vi se par, sau câtă încredere vă inspiră terapiile alternative din psihologie.
--- Terminare citat ---
Increderea pe care mi-o inspira este exact zero.

Asemenea sarlatani exista de mult si vor exista atata timp cat educatia maselor se reduce la o pseudostiinta imbecila cum se intampla in zilele noastre. Cat timp sunt fraieri care pun botul la asa ceva, sarlatanii vor castiga bani de pe urma lor.

De ce sa muncesti ceva serios, sa folosesti stiinta, cand poti sa fraieresti pe fraieri si sa le iei banii cu bazaconii de acest fel?

e-

sumalan dorin:

@Iselin_mioara am o intrebare pentru tine.Daca ar fii mai ieftin ai fii in stare sa faci aceasta terapie alternativa? daca da,de ce? daca nu,de ce?

Te intreb deoarece numai am timp sa intru pe sait-ul lor sa vad cum se prezinta.

Multumesc

AlexandruLazar:

--- Citat din: iselin_mioara din Aprilie 12, 2012, 02:09:09 p.m. ---Buna ziua,

Aș vrea să vă întreb cât de "reliable"  vi se par, sau câtă încredere vă inspiră terapiile alternative din psihologie.

Dau ca exemplu două, care mi-au atras atenția din cauza prețului:
--- Terminare citat ---

Pai sa vedem:

--- Citat ---1) Reconectare personală
    reconecteaza reteaua individuala de energie la cea universala
    da startul evolutiei spirituale
    restaureaza si mentine echilibrul si armonia
    elibereaza si elimina blocajele si interferentele
    modifica structura ADN-ului
    vindeca sistemul corp-minte-spirit
    extinde nivelul constiintei
    faciliteaza interactiunea cu noi niveluri de lumina si informatie
    permite accesul liber la sursa inteligentei universale
--- Terminare citat ---

Ce am ingrosat eu cu siguranta nu se poate face decat daca terapia include si ceva metale radioactive. Celelalte sunt niste non-sensuri (e.g.: care echilibru si armonie sunt ¨restaurate¨ si ¨echilibrate¨, si cum isi poate da seama cineva daca sunt cumva dezechilibrate si necesita reechilibrare? Ce inseamna ca ¨extinde nivelul constiintei" si cat de mult il extinde? Care e ¨sursa inteligentei universale¨ si de ce ar fi accesul ingradit? Si mai mult -- dupa sase luni, de exemplu, cam cum iti poti da seama daca echilibrul si armonia au fost restaurate si echilibrate cu adevarat, sau e vorba doar de un placebo?

Pe scurt -- incredere zero. Din 10 lucruri pe care pretind ca le fac, unul e imposibil iar 9 sunt neverificabile.

iselin_mioara:
Întreb de terapiile alternative deoarece o persoană din familia mea, relativ în vârstă, le-a descoperit recent și tot face cursuri pe această temă. Suspectez că este fraierită.

A început cu reflexoterapie și masaj (nimic ieșit din comun până aici) și apoi reiki, vindecare pranică (și mi se pare că de aici începe să se lase păcălită, taxa de curs fiind destul de piperată și cursul propriu-zis redus ca volum).

Tot vreau să mă interesez despre terapii psihologice alternative, precum NLP și alte cursuri ciudate, de când am auzit că Dragoș Bucurenci (cunoscut activist eco și jurnalist) predă un curs numit PCM, pentru îmbunătățirea comunicării (Process Communication Management, un curs de 3 zile și de peste 400 euro ca valoare). Cursul de NLP (altă găselniță psihologică, descrisă pe AppStore ca și Jedi-like skills  ;D costă și el vreo 450 de euro).

M-am gândit că sunt eu prea pragmatică și că aceste workshopuri sunt, poate, valoroase ca și conținut informativ.

Ca să și răspund, în urmă cu câțiva ani, am avut o perioadă de voluntariat în Spania și primeam broșuri în cutia poștală, ce reprezentau invitații la cursuri gratuite de șamanism. Nu m-am dus niciodată, deși mă rodea curiozitatea - ce se poate spune și ce se poate face în mijlocul Europei pe tema asta... exotică. Deci cred că nu, nu m-aș duce, cu toate că subiectul e frumos prezentat.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă