Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Non-localitatea in mecanica cuantica

Creat de Adi, Iunie 23, 2008, 05:16:04 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Salut Gigel! Ehe, nici prim cap nu mi-ar fi trecut ce inseamna mwi, dar are sens ce spui. Da, mecanica cuantica are mai mult de 10 interpretari filosofice, in timp ce relativitatea are una singura. Asta e marea diferenta intre ele.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cris

Tind sa cred ca e o eroare de experiment.Nu ca as fi sceptic dar am citit despre multe experimente cu rezultate aberante despre care nu am mai auzit nimic.La un moment dat in Anglia la o universitate se faceau niste experiente cu lasere si se observase ca dupa oprirea fasciculelor aparea o zona intunecata care i-a dus la concluzia ca se poate genera intuneric.

cristi

 :D :D :D :D :D cum se scoate ala smile de razi pe burta?

diseara o sa generez si eu cu copii zone intunecate in experimente stiintifice: stingem lumina si ne jucam de-a v-ati ascunselea...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

HarapAlb

Citat din: cris din Februarie 01, 2009, 08:48:04 AM
Tind sa cred ca e o eroare de experiment.Nu ca as fi sceptic dar am citit despre multe experimente cu rezultate aberante despre care nu am mai auzit nimic.La un moment dat in Anglia la o universitate se faceau niste experiente cu lasere si se observase ca dupa oprirea fasciculelor aparea o zona intunecata care i-a dus la concluzia ca se poate genera intuneric.
Ce legatura are asta cu non-localitatea in mecanica cuantica ?  ???

cris

Problema e ca in domenii unde posibilitatea de a face experiente nu exista teoria o poate lua pe aratura.

Sagoth-sabathan

Vreau si eu un document in romana  cu modelul cuantic ondulatoriu al atomului daca se poate ca n-am gasit pe internet.



Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Virgil

As fi dorit ca acest topic sa mai fi continuat. Personal cred ca alaturi de universul fizic, se afla un univers informational, iar functia de unda este puntea de legatura intre cele doua universuri. In timp ce in universul fizic evenimentele se produc maxim cu viteza luminii, in universul informational, viteza de transmitere a informatiei este cu mult mai mare decat viteza luminii, poate chiar instantanee. Aceasta se datoreaza faptului ca informatia se transmite prin alt "mediu" decat cel electromagnetic.

Adi

O discutie continua cand are ceva nou de adus. O poti continua tu, cum ai facut tu, iar eu iti raspund ca ideea unui univers informational nu este definita in stiinta (asa ca daca o introduci tu trebuie sa o definesti) si apoi sa o demonstrezi. Desigur, tu subliniezi ca e doar parerea ta, deci e bine. Insa as sublinia ca e parerea ta filosofica, nu stiintifica. E o diferenta. Afirmatia ta nu se bazeaza pe metoda stiintifica, tocmai ca este doar o idee fara suport experimental si nici macar teoretic. E doar o idee, ca in filosofie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Virgil

Universul fizic este cunoscut de om prin intermediul simturilor, si a dorintei pentru cunoastere. Intregul univers este oglindit in mintea omului, cercetat si descifrat de aceasta. Imaginea interioara a universului fizic, poarta numele de universul informational. Universul fizic se afla sculptat in mintea omului, odata cu observarea si descoperirea legilor lui. Aceste legi sant elaborate de mintea omului ca o consecinta a logicii, in concordanta cu universul informational ( cu ceia ce percepe omul despre univers), si nu in concordanta cu universul real pe care nu-l cunoaste nimeni in intregime. Chiar aparatura de observatie creata de om reprezinta o prelungire a simturilor lui, o interfata intre universul informational si universul fizic. Este foarte posibil ca universul informational al omului sa faca parte dintr-un univers informational global care sa contina inclusiv functia de unda care descrie experimentul de mai sus.
Desigur si asta este doar o parere personala, nu stiintifica.

Virgil

Experimentul acesta se comporta ca jocul cu banul, cand arunci banul sant sanse egale sa cada capul sau stema. Functia de unda descrie cele doua posibilitati; unda sau particula. ca sa afli exact rezultatul opresti banul si vezi una din cele doua posibilitati. In momentul "citirii" banului, se spune ca functia de unda a colapsat. Problema care apare este ca, daca am aruncat banul cu stema in sus, ori de cate ori il opresc, va arata fata opusa. Adica functia de unda, colapseaza totdeauna cu un decalaj de pi/2 fata de valoarea initiala. Deci banul se poate roti de (2n+1)pi/2; adica cel putin o jumatate de rotatie, iar in general, un numar oarecare, dar impar de pi/2. Aceasta regula este valabila si in cazul cand avem o functie de unda care descrie starea a doi fotoni; daca de la inceputul experimentului sant impuse drept conditii initiale ca cei doi fotoni sa fie polarizati opus, (0;1), atunci cand colapseaza functia de unda (cand se masoara valoarea polarizarii unui foton, functia de unda va arata o valoare opusa (decalata cu pi/2) fata de valoarea initiala, pentru ambii fotoni indiferent la ce distanta se afla unul de altul. Deci functia de unda este o regula care iti spune ca ori de cate ori faci "citirea" aceasta are loc numai dupa un numar impar de pi/2. Respectand regula aceasta niciodata nu poti gresi. Asa ca nu este nimic magic in aceasta functie de unda, si nu este nevoie de viteze superluminice de transmitere a informatiilor.

Adi

#28
Citat din: Virgil din Iulie 19, 2009, 05:56:23 PM
Universul fizic este cunoscut de om prin intermediul simturilor, si a dorintei pentru cunoastere.

Prin intermediul simturilor era la inceput, acum este cunoscut prin intermediul instrumentelor de masura, mult mai precise si mai diversificate si de incredere decat simturile umane, care pot suferi si de fenomenul iluziilor, pe cand instrumentele nu.

Citat din: Virgil din Iulie 19, 2009, 05:56:23 PM
Intregul univers este oglindit in mintea omului, cercetat si descifrat de aceasta.

Nu intregul Univers, ci partea din Univers care a fost masurata experimental. Si nu descifrat, ci incercat sa fie descifrat. Poate reuseste omul, poate nu.

Citat din: Virgil din Iulie 19, 2009, 05:56:23 PM
Imaginea interioara a universului fizic, poarta numele de universul informational.

Ce e aia imagine interioara a universului fizic? Trebuie sa definesti mai bine asa notiune, mai ales ca se repeta ca un laitmotiv in posturile tale.

Citat din: Virgil din Iulie 19, 2009, 05:56:23 PM
Universul fizic se afla sculptat in mintea omului, odata cu observarea si descoperirea legilor lui.

Se afla sculptat? Tu pari a scrie un text de filosofie/poezie si nu unul de stiinta.

Citat din: Virgil din Iulie 19, 2009, 05:56:23 PM
Aceste legi sant elaborate de mintea omului ca o consecinta a logicii, in concordanta cu universul informational ( cu ceia ce percepe omul despre univers)

Iti lua trei fraze sa definesti ce itelegi tu prin universul informational = totalitatea lucrurilor ce le-a aflat omul despre Univers, adica informatiile ce le avem despre Univers, sau si mai stiintific spus, modelul matematic al omului despre Univers, adica ce spune stiinta despre Univers. Uff, greu la deal cu boii mici! (traducere: greu sa vorbesti stiinta in limbaj de viata de zi cu zi!)

Citat din: Virgil din Iulie 19, 2009, 05:56:23 PM
, si nu in concordanta cu universul real pe care nu-l cunoaste nimeni in intregime.

Desigur ca modelul matematic nu este o imagina fidela a Universului real, ci doar o aproximatie. Pe masura ce masuratorile devin mai precise si modelul matematic se apropie tot mai mult de cum e de fapt Universul real.

Citat din: Virgil din Iulie 19, 2009, 05:56:23 PM
Chiar aparatura de observatie creata de om reprezinta o prelungire a simturilor lui, o interfata intre universul informational si universul fizic.

O prelungire din punct de vedere stiintific si logic, dar cu mentiunea (cum am spus mai sus) ca instrumentele de masura sunt mult mai precise, mult mai diversificate si ele nu pot fi pacalite, pe cand mintea omului da.

Citat din: Virgil din Iulie 19, 2009, 05:56:23 PM
Este foarte posibil ca universul informational al omului sa faca parte dintr-un univers informational global care sa contina inclusiv functia de unda care descrie experimentul de mai sus.

Adica vrei sa spui ca modelul despre Univers din mintea unui om (sau a omenirii) sa fie doar unul din modelele despre Univers pe care alte specii din Univers le-ar avea? Aia e clar ca se poate. Dar sa faca parte un model dintr-un model "mai mare" nu inteleg ...

Citat din: Virgil din Iulie 19, 2009, 05:56:23 PM
Desigur si asta este doar o parere personala, nu stiintifica.

Cam asta ma chinuiam si eu sa iti spun, ca scrii filosofie si poezie, nu stiinta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Virgil

Indiferent cate instrumente de masura folosesti, si indiferent de precizia lor, toate acestea aduc informatii ce trec prin simturi, completand imaginea noastra despre univers. Ultimul factor din acest lant al cunoasterii il constituie mintea. Una este universul real, alta este proiectia lui la nivelul mintii. De aceia este un univers real, fizic, si un univers informational care reprezinta imaginea interioara ( proiectia universului fizic in mintea omului).

Faptul ca nu-ti place filozofia, nu e nici o problema, ea tot exista.