Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Guvernul da calculatoare gratuite la toti elevii de a noua ... cum comenati?

Creat de Adi, Iunie 23, 2008, 05:12:15 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Iata o stire interesanta, aparuta in toata presa. Guvernul a dorit initial sa dea calculatoare laptopuri gratuite, dar erau prea scumpe, acum ofera calculatoare de birou gratuite si doar la cei de a noua, urmand ca ei sa le tina acasa, dar sa le returneze scolii dupa ce termina liceul. Cum comentati?

http://www.cotidianul.ro/tariceanu_baga_computer_gratis_in_200_000_de_case-49434.html

Personal, vad ca este initiativa buna, trebuie ca tinerii romani sa fie ajutati sa aiba acces la calculatoar, fara el in ziua de azi nu faci nimic. Am niste sugestii constructive:
- sa nu se dea gratis, ci o parte din el, poate jumatate (ce iei gratis nu apreciezi)
- sa se dea posibilitatea de a alege intre un calculator sau altul (desktop, de birou, sau upgradare de calculator deja avut)

Daca licitatiile vor fi corecte, vad asta ca o initiativa buna. Abia in ultimii ani, cand Romania a fost fortata de UE sa dea 6% educatiei in loc de 2% avem acesti multi bani pe care ii investim in infrastructura (reparere scoli, calculatoare) si este un pas foarte util pentru a recupera decalajul cu vestul ...

Totusi, din ce am vazut in tara, multi zic ca e coruptie, ca vor lua unele firme si vor face bani si uita sa zica ca elevii se vor bucura de calculatoare, mai ales cei care altefel nu ar avea nici o sansa.

Asadar, sunt foarte curios, voi ce credeti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Suspect...foarte suspect...dar eu sunt de acord, ca trec a noua si nu ma deranjeaza ;D

HarapAlb

De, se apropie alegerile.

Temari, "cornul si laptele" iti spune ceva ?  ;D

Evident ca firmele "castigatoare" la licitatii o sa fie anume alese. La fel si cu banii aceia primiti de profesori pentru, chipurile, materiale didactice.

Astea-s carpeli, dupa mine solutia o reforma a sistemului de invatamant. Pregatirea elevilor/studentilor de nivel mediu este din ce in ce mai slaba si asta o sa simta incet, incet... cat de fiabile vor fi podurile, cladirile... sistemele de comunicatii proiectate si construite de noii ingineri? Norocul este ca multe vin deja facute din afara, ai nostrii decat apasa pe butoane si citesc un manual tehnic.

Temari

Um...imi cornul si laptele...sau cornul si branza (yack) sau biscuitii (care parca au gust de biscuiti de caini)...imi spun multe (mai ales ca baietii din clasa aruncau cu branza cu 60% grasime prin toata scoala sau o puneau pe sub catedre (avand in vedere ca eram cei mai mici, ultima clasa de gimnaziu din scoala, numai noi primeam) si toata scoala ne stia  :D
Din cate stiu eu, alegerile au trecut...deci m-a surprins cum guvernul da calculatoare...asta daca or da, de obicei ideile sunt numai pe hartii...

Adi

Temari, alegerile abia acum incep ... in toamna avem alegeri parlamentare, acolo se alege Parlamentul si apoi Guvernul. Guvernul face masuri pentru toata tara, ce am avut acum au fost alegeri locale, adica unde se aleg cei de administreaza comuna, orasul, judetul.

Eu vad o parte buna in corn si lapte (sunt unii parinti la tara atat de saraci incat isi trimit copiii la scoala tocmai pentru corn si lapte) dar as oferi doar celor ce chiar nu au, sau ar trebui stimulati altfel. La fel si cu calculatoare. Totusi, nu cred in coruptie suta la suta, acum suntem in UE, licitatiile sunt transparente, cel putin pe hartie. Apoi, ori ca se duce la o firma, ori la alta, ce conteaza? Conteaza ca ori una ori alta ar plati taxe pe profit ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

piershi0411

  Interesant si nu prea subiectul.Pai sa ne gandim putin logic,vorba aia "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".Vin alegerile prezidentiale....oare tre sa castige un partid,iar pentru asta sunt dispusi sa arunce cu multi bani.Ei vor sa dea calculatoare elevilor din clasa a 9-a....ia uite inca un motiv in plus pentru tiganu de la coltu blocului sa isi trimita "boracu" la scoala....sa ia si el un calculator,il vinde si dupa...trimite "boracu" la cersit....ce conteaza ca nu era al lui....le e si lor foame nu.
In concluzie,cea mai mare prostie,ca toti elevii care vin in clasa a 9-a sunt dependenti de calculator....ce sa mai invete pe el..ca oricum sunt niste genii.....joaca toti fifa si cs...pe retea...ca netu e cam scump...nu il acopera alocatia.

raul


Adi

Vad ca se propun calculatoare la elevii de clasa a noua si la elevii de clasa a zecea.

Persi, vad ca ofera calculatoare la toti elevii, nu doar la romi. In plus, nu joaca toti jocuri pe calculator, caci jumate din populatia tarii e la tara si nu are calculator! Si sunt oameni care nu stiu sa trimita un email, mai ales la tara! Ei bine, pentru educarea tarii trebuie sa avem acces la tehnologie.

Exista insa si multi la oras (majoritatea de la oras) care au deja calculator si isi permit si sa se joace si sa se educe. Poate ca nu e necesar sa le ofere si acelora, intr-adevar ... .
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

piershi0411

 Ai si tu dreptate...poate m-am grabit putin..dar...eu vad o tema politica aici...invatamantul romanesc are nevoie de alte lucruri mult mai utile...De ce nu se gandesc sa mareasca salariile profesorilor spre exemplu,sa atraga profesorii buni,scolile sunt destul de moderne--cel putin cele pe care le-am vizitat eu ,insa sunt si altele in care elevii nu isi pot desfasura activitatea...si multe alte lucruri

Adi

Buna Persi, argumenteaza-mi, te rog, de ce daca ar mari salariile profesorilor, tu la clasa ai avea un invatamant mai bun. Daca el in loc sa ii fie foame ii e mai putin foame, cu te te ajuta pe tine? Tot  nemultumit va fi. In schimb daca pune calculator in clasa, impactul il simti imediat. Astept pararea ta.

Cu bine,
Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro