Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Cosmologie

Observatiile teoretice ale lui Stephen Hawking asupra gaurilor negre

<< < (9/9)

Sieglind:

--- Citat din: Electron din Iunie 22, 2008, 02:11:08 p.m. ---Din cate stiu eu, Stephen Hawking e cel care a formulat teorema despre "distrugerea informatiei" si tot el s-a razgandit si a demonstrat contrariul dupa cativa ani. Nu stiu detalii, pentru ca nivelul teoretic folosit ma depaseste, dar pentru mine faptul ca nici Hawking nu e "consistent" in afirmatii inseamna ca mai avem de studiat teroretic (dar si practic) faimoasele corpuri ceresti. :)

Apropo, despre "evaporarea gaurilor negre", in cartea sa "O scurta istorie a timpului", Hawking propune urmatorul mecanism: In apropierea orizontului gaurii negre, ca in orice alt punct din spatiu, mai ales in "vid", se formeaza neincetat perechi de particule-antiparticule care au o durata de viata foarte scurta (mai mica decat timpul lui Planck) dupa care se anihileaza reciproc. Ei bine, daca una din particule din acea pereche "cade" dincolo de orizont, atunci cea care ramane in afara nu se mai anihileaza ci se va indeparta de gaura neagra, parand ca a fost "emisa" de ea. Desigur, prin asta masa gaurii negre ar scadea, ceea ce duce la termenul de "evaporare". Din cate am citit aceasta "radiatie Hawking" a fost deja detectata, ceea ce confirma pana una alta teoria propusa de el, si inseamna ca "gaurile negre nu sunt totusi asa de negre" ;D

e-

--- Terminare citat ---

Acum le-a 'nuanţat': par mai degrabă gri.  

http://www.scientia.ro/stiri-stiinta/80-fizica/5919-stephen-hawking-orizontul-evenimentelor-gaurilor-negre-este-incompatibil-cu-mecanica-cuantica.html

puriu:
Sa citam mai bine din articolul  "Information loss in black holes" publicat de Hawking S.W. in PHYSICAL REVIEW D in 2005:
"The formation and evaporation of black holes is regarded as a scattering problem with all measurements being made at infinity. This seems to be well formulated only in asymptotically AdS spacetimes. The path integral over metrics with trivial topology is unitary and information preserving. On the other hand, the path integral over metrics with nontrivial topologies leads to correlation functions that decay to zero.Thus at late times only the unitary information preserving path integrals over trivial topologies will contribute. Elementary quantum gravity interactions do not lose information or quantum coherence."
 Fiecare sa inteleaga ce vrea.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă