Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Cosmologie

Observatiile teoretice ale lui Stephen Hawking asupra gaurilor negre

<< < (8/9) > >>

Adi:
Intensitatea campului nu depinde decat de masa gaurii negre in metrica Schwarzschild. De asemenea in fizica clasica. Tot aici un corp sferic exercitata o atractie gravitationala ca si cum toata masa ar fi concentrata in centrul lui. Cand corpul colapseaza si formeaza o gaura neagra exact aceasta se intampla, toata masa se concentreaza in centrul lui.

Adi:

--- Citat din: Abel Cavaşi din August 23, 2008, 09:38:07 a.m. ---Mă frământă un gând, sugerat de citatul:

--- Citat din: Electron din Iunie 22, 2008, 10:59:21 p.m. ---Dar, cu precizarea ca pe masura ce colapseaza (si raza lor tinde spre zero) masa lor nu creste, adica din exterior nu se simte "brusc" o atractie mai puternica gravitationala decat ianinte de colapsare. O masa are aceeasi masa, oricat de densa ar fi. ;)
--- Terminare citat ---
.

Ce vrea să spună Electron aici? Vrea să spună că dacă gaura neagră colapsează fără să-şi modifice masa atunci în exterior se va simţi „nebrusc” o atracţie gravitaţională mai puternică? (Evident, în ipoteza că măsurătorile se fac în toate cazurile la aceeaşi distanţă de centrul găurii negre, distanţă mai mare decât raza orizontului.)

--- Terminare citat ---

Cred ca Electron vrea sa zica ca atractia gravitationala are acceasi valoare, dar daca ar avea loc vreo schimbare, ea nu se simte instantaneu, pentru ca orice interactie se deplaseaza cu viteza luminii. In particular, in colapsare se emit unde gravitationale, se banuieste, si chiar daca am avea instrumente foarte precise pe Terra, ele nu ar fi simtite instantaneu, ci peste cam 8 minute ...

Abel Cavaşi:
Excelente răspunsuri, Adi!
Bun, deci asta înseamnă că, în ipoteza că raza Soarelui ar începe să se micşoreze foarte mult (ajungând la raza Schwarzschild, chiar), traiectoria planetelor şi a oricărui corp din sistemul solar n-ar trebui să se modifice. Nu-i aşa?

m00nkiller:
Si eu sunt de aceeasi parere.

Adi:

--- Citat din: Abel Cavaşi din August 23, 2008, 11:34:59 a.m. ---Excelente răspunsuri, Adi!
Bun, deci asta înseamnă că, în ipoteza că raza Soarelui ar începe să se micşoreze foarte mult (ajungând la raza Schwarzschild, chiar), traiectoria planetelor şi a oricărui corp din sistemul solar n-ar trebui să se modifice. Nu-i aşa?

--- Terminare citat ---

Da, asta ar insemna.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă