Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Flambaj teava

Creat de bacfizica, Martie 25, 2012, 12:26:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bacfizica

Buna seara! am o nelamurire, va rog uitativa la documentul asta http://www.usv.ro/updoc/LABORATOR%20ERM.pdf la capitolul "LABORATOR ERM. NR. 6/2: LUNGIMI DE FLAMBAJ" , e adevarat lumgimea de flambaj depinde doar de (lungimea barei) / (raza de giratie(sau inerţie a secţiunii transversale))? si daca da lungimea aia de flambaj se considera ca fiind pentru cazul cand singura forta care actioneaza (asupa unui capat) este forta gravitationala? sau forta critica de flambaj? (pentru cazul III, la bara incastrata la un capat si articulata la celalalt)

Va multumesc!

bacfizica

Buna ziua !

Daca avem o teava pe care o solicitam la compresiune astfel incat sa depasim forta critica de flambaj, ea se va curba va face burta (ca in figura atasata), intrebarea este de ce forta (exercitata la mijlocul tevii) va fi nevoie astfel incat sa se impiedice curbarea tevii?

Va multumesc anticipat!
Pentru nelamurirea anterioara nu mai am nevoie de ajutor am inteles.

virgil 48

#2
Nu cred ca vei gasi o formula pentru determinarea acelei forte, mai ales ca ea
nu este constanta, ci creste cu cresterea sagetii(devierii). Pentru momentul zero
va fi nevoie de o forta mica, dar vazand desenul tau, punctul de aplicare nu va
fi la jumatatea lungimii, fiindca nu ai prinderi identice ale barei la ambele capete
si nici forma flambarii nu va fi cum ai desenat-o.
Prin aplicarea acelei forte a carei marime vrei sa o cunosti, reduci practic lungimea
de flambaj a barei, marind rezistenta acesteia la forta axiala.
Ca sugestie, poti incerca o ecuatie de egalitatea momentelor in punctul de flambaj
maxim, intre forta axiala si forta pe care o cauti.

puriu

Toate raspunsurile se afla in orice carte de Rezistenta Materialelor la capitolul despre stabilitate. Vezi si "coeficient de sveltete".